Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

apple tv συν και πλην


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
10 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   archi

archi

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2012 - 19:18

καλησπερα,σκεφτομαι να παρω το apple tv ,το εχει καποιος να μου πει εντυπωσεις?μπορω να το χρησιμοποιησω σαν media player συνδεοντας εξωτερικο δισκο?stream κανω με το macbook μου αλλα κ με windows pc?με jailbreak της συσκευης βλεπω τα προγραμματα που εχει στο itunes free?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   ginakos

ginakos

    iPH Enthousiast

  • 418 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 03/01/2012 - 19:33

λοιπον φιλε το πηρα πριν 4 μερες,το εκανα jb και εβαλα το xbmc και μπορω να πω οτι κανει τα παντα ,βλεπει τα παντα αλλα να σου πω οτι ολα τα μηχανηματα μου ειναι mac .οτι θες ρωτα

#3   timos26

timos26

    iPH Enthousiast

  • 462 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2012 - 19:40

λοιπον φιλε το πηρα πριν 4 μερες,το εκανα jb και εβαλα το xbmc και μπορω να πω οτι κανει τα παντα ,βλεπει τα παντα αλλα να σου πω οτι ολα τα μηχανηματα μου ειναι mac .οτι θες ρωτα


Οταν λες βλεπει τα παντα τι εννοεις?Στο streaming σου κολαει καθολου λογω ταχυτητας internet ή οχι?
Συνδεεται με mackbook?

#4   ginakos

ginakos

    iPH Enthousiast

  • 418 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 03/01/2012 - 19:45

Οταν λες βλεπει τα παντα τι εννοεις?Στο streaming σου κολαει καθολου λογω ταχυτητας internet ή οχι?
Συνδεεται με mackbook?

macbook pro ναι imac ναι external ναι δε κολλαει πουθενα φιλε με το xbmc

#5   Aelaos

Aelaos

    iPH Enthousiast

  • 494 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2012 - 19:49

Εχω και εγώ το Apple Tv ,και το χρησιμοποιώ σε windows μηχανηματα . Από μόνο του το Apple Tv το θεωρώ λίγο περιορισμένο για την Ελληνική Αγορά , αφού δεν υποστηρίζονται πολλές ταινίες με Ελληνικούς υπότιτλους, ούτε υπάρχουν σήριαλ, και τα αθλητικά γεγονότα είναι Αμερικάνικου Ενδιαφέροντος . Χώρια που θεωρώ ότι η τιμολόγηση είναι υπερβολική σε σχέση με τα Ελληνικά δεδομένα . Επίσης μπορείς να κάνεις streaming το περιεχόμενο της itunes βιβλιοθήκησ σου .Τέλος Είναι ένα έξοχος τρόπος να βλέπεις το Youtube στην Τηλεορασή σου και Vimeo, και επίσης με το νεό Ios να χαζεύεις την Ροή φωτογραφιών σού . Επιπρόσθετα Πολύ καλό είναι το mirroring με ipad 2 ,και επίσης το ότι μπορείς να προβάλεις media από τις iDevices σου κατευθείαν σε αυτό .Αν κάνεις και JailBreak το Apple TV ,τότε οι δυνατότητες απογειώνονται και γίνεται ένας έξοχος streamer και μπορείς να παίξεις ότι θέλεις από τους υπολογιστές σου .Εξωτερικό δεν βρήκα κάποιο τρόπο που να σου επιτρέπει να τον συνδέσεις , παρά μόνο ασύρματα με ΝΑS . Και το JailBreak δεν σου δίνει δωρεάν iTunes περιεχόμενο

#6   archi

archi

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2012 - 20:13

ευχαριστω για της απαντησεις,με καλυπτουν κ θα το παρω γιανα κλεισω την συλλογη μου με τα apple products!

#7   KOSTOLANI

KOSTOLANI

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/01/2012 - 21:41

να κάνω και εγώ μερικές ερωτήσεις για αυτό το apple tv (που θα έπρεπε να κοστίζει 30 € κανονικά για αυτά που προσφέρει)...

για να το κάνω jailbreak και να εγκαταστήσω μετά το XBMC Media Center πρέπει και η ios συσκευή μου (ipad2) να είναι jailbreak?
σε αυτό το link
h**p://www.redmondpie.com/how-to-install-xbmc-media-center-on-apple-tv-2g-guide/
λέει ότι
This method will only work on second generation Apple TV, and requires a jailbreak, which could be easily done using Seas0nPass on iOS 4.2.1 or by using PwnageTool on iOS 4.1.

επίσης, υπάρχει δυνατότητα να παίζει περιεχόμενο από pc χωρίς να είναι ανοικτό (το pc)? είμαι 99,9% σίγουρος ότι όχι, αλλά λέω μήπως αυτό το jaibreak κάνει πραγματικά θαύματα!

επιπλέον... τι άλλο μπορεί να προσφέρει το apple tv (με ή χωρίς jaibreak)? μέχρι τώρα έχω διαβάσει ότι θα παίζει ας πούμε ότι ταινία σε όποιο φορμά έχω στο pc (μέσω XBMC Media Center)... ok, τι άλλο?
υπάρχει περίπτωση π.χ. να υποστηρίξει browser?
να υποστηρίξει την Ελληνική γλώσσα?
κάτι άλλο που να πω ότι αξίζει τελικά αυτό το τερατάκι που κοστίζει 125 € (άσχετα αν ήταν δώρο)?
το μόνο που μου άρεσε είναι το mirroring αλλά και αυτό δεν δουλεύει με όλες τις εφαρμογές (σε ελάχιστες είναι πραγματικά χρήσιμο) και επιπλέον σε 32άρα tv δεν απλώνεται σε όλες τις ίντζες η απεικόνιση και υπάρχει αρκετό "μαύρο" δεξιά και αριστερά... δοκίμασα 16:9, ευρεία, ζουμ κτλ αλλά καμμία επιλογή δεν το διορθώνει...

πολλά ερωτήματα έθεσα, ευχαριστώ όποιον ασχοληθεί και απαντήσει σε όλες ή κάποιες από αυτές

#8   apostolo

apostolo

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/01/2012 - 21:56

να κάνω και εγώ μερικές ερωτήσεις για αυτό το apple tv (που θα έπρεπε να κοστίζει 30 € κανονικά για αυτά που προσφέρει)...

για να το κάνω jailbreak και να εγκαταστήσω μετά το XBMC Media Center πρέπει και η ios συσκευή μου (ipad2) να είναι jailbreak?
σε αυτό το link

h**p://www.redmondpie.com/how-to-install-xbmc-media-center-on-apple-tv-2g-guide/
λέει ότι
This method will only work on second generation Apple TV, and requires a jailbreak, which could be easily done using Seas0nPass on iOS 4.2.1 or by using PwnageTool on iOS 4.1.

επίσης, υπάρχει δυνατότητα να παίζει περιεχόμενο από pc χωρίς να είναι ανοικτό (το pc)? είμαι 99,9% σίγουρος ότι όχι, αλλά λέω μήπως αυτό το jaibreak κάνει πραγματικά θαύματα!

επιπλέον... τι άλλο μπορεί να προσφέρει το apple tv (με ή χωρίς jaibreak)? μέχρι τώρα έχω διαβάσει ότι θα παίζει ας πούμε ότι ταινία σε όποιο φορμά έχω στο pc (μέσω XBMC Media Center)... ok, τι άλλο?
υπάρχει περίπτωση π.χ. να υποστηρίξει browser?
να υποστηρίξει την Ελληνική γλώσσα?
κάτι άλλο που να πω ότι αξίζει τελικά αυτό το τερατάκι που κοστίζει 125 € (άσχετα αν ήταν δώρο)?
το μόνο που μου άρεσε είναι το mirroring αλλά και αυτό δεν δουλεύει με όλες τις εφαρμογές (σε ελάχιστες είναι πραγματικά χρήσιμο) και επιπλέον σε 32άρα tv δεν απλώνεται σε όλες τις ίντζες η απεικόνιση και υπάρχει αρκετό "μαύρο" δεξιά και αριστερά... δοκίμασα 16:9, ευρεία, ζουμ κτλ αλλά καμμία επιλογή δεν το διορθώνει...

πολλά ερωτήματα έθεσα, ευχαριστώ όποιον ασχοληθεί και απαντήσει σε όλες ή κάποιες από αυτές

οχι το ipad ή η iOS συσκευη σου δεν χρειαζεται να ειναι jailbroken.Επισης το jailbreak κανει θαυματα αλλα δεν εχει μπορεσει να υπερνικησει τους νομους της φυσικης.Επιπλεον με jb εχεις browser, η Ελληνικη γλωσσα υποστηριζεται επισημα απο Apple.Με το mirroring υποστηριζονται ολες οι εφαρμογες αφου βλεπεις οτι κ στην οθονη της iOS συσκευης σου.Η δε υλοποιηση του mirroring ειναι απιστευτη,δεν εχω παρατηρησει κανενα lag μεχρι στιγμης.Για μενα αξιζει με τα χιλια η αγορα του,ιδιως αν κατεχεις και αλλες iOS συσκευες.

Τελευταία επεξεργασία από: apostolo, 05/01/2012 - 22:02


#9   KOSTOLANI

KOSTOLANI

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/01/2012 - 00:09

σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο να απαντήσεις σε όλες τις απορίες μου...
ελπίζω και παρακαλάω κάποια στιγμή να υπερνικήσει τους νόμους της φυσικής. :lol:
τώρα που το έχω ακόμα χωρίς jailbreak όταν ανοίγω μέσα στο μενού του apple tv το YouTube, δεν μου επιτρέπει να γράψω Ελληνικά... αυτό παρατήρησα για την γλώσσα.
για το mirroring έχεις δίκιο αλλά θα προτιμούσα να λειτουργούσε σε περισσότερες εφαρμογές όπως λειτουργεί στο let's golf 3, στο metal storm, στο NSF shift 2... όπου είναι πραγματικά απολαυστικό, και όχι απλά σαν mirroring...
τέλος πάντων, θα προχωρήσω σε "αναβάθμιση" και ελπίζω να αλλάξω γνώμη!
ευχαριστώ και πάλι

#10   ginakos

ginakos

    iPH Enthousiast

  • 418 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 06/01/2012 - 00:14

κανε update στη 4.4.4 -jailbreak xbmc και μετα κανεις οτι θελεις ,εγω στριμαρω δορυφορικο και παιζει μια χαρα -αλλο μηχανημα αν γινει j/b φιλε

#11   KOSTOLANI

KOSTOLANI

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/01/2012 - 00:41

κανε update στη 4.4.4 -jailbreak xbmc και μετα κανεις οτι θελεις ,εγω στριμαρω δορυφορικο και παιζει μια χαρα -αλλο μηχανημα αν γινει j/b φιλε


ευχαριστώ υπέρ! :rolleyes:




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες