Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone reliability


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
42 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Πέφτει η αξιοπιστία του IPhone;

Πιστεύετε οτι χάνεται η αξιοπιστία του IPhone;

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#1   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 03/01/2012 - 21:45

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!
Καλή χρονιά σε όλους!

Ξεκινάω αυτό το ποστ γιατί αν και φανατικός με το μήλο άρχισα να χάνω την ψυχραιμία μου!!!
Εξηγούμαι:

1. Είχα 3GS και ξαφνικά μετά από 1 1/2 χρόνο το GPS άρχισε τα στραβα του, άλλαξα και δέκτη αλλά τίποτα.
Non jailbroken, όλες οι ενημερώσεις κλπ
2. Αφού μου το έκλεψαν, πήρα το 4αρι και εκεί άρχισαν όλα...
- Το πρώτο το έδωσα πίσω λόγω απώλειας σήματος
- Μου έδωσαν (εντός 7ημέρου) άλλο καινούργιο αλλά ανακαλύπτω σε 15 μέρες ότι είχε πρόβλημα με GPS αλλά και μπαταρία.
- Μου δίνουν ανακατασκευασμένο και όλα καλά...(όλα;)

Λάθος!!!

Ένα μήνα αργότερα η μπαταρία αλλάζει συμπεριφορά - εγώ ΔΕΝ άλλαξα συνήθειες χρήσης - και αναγκάστηκα να κάνω Restore.
Όλα αυτά πριν λίγες μέρες. Μετά το Restore έδειξε ότι φτιάχνει αλλά σήμερα πάλι τα ίδια και πάλι restore...


Χωρίς να είμαι σίγουρος αν φταίει η συσκευή ή το λογισμικό
ως επαγγελματίας έχω να δηλώσω ότι πλέον είναι στην κόψη του ξυραφιού κι αυτό λόγω ημερών!!!
Αρχίζω να χάνω την εμπιστοσύνη μου και το σίγουρο είναι ότι αν είχα άλλο π.χ. android κινητό θα έριχνα κατάρες και θα έλεγα τι χαζομάρα έκανα που την ''έκανα'' από το ''μαντρί'' της apple!

Πλέον περιμένω υπομονετικά την 5.1. κι αν και εκεί δεν στρώσουν τα πράγματα πολύ φοβάμαι ότι έχει αρχίσει η κατηφόρα...

Δεν είμαι ο μόνος, τα φόρουμ έχουν γεμίσει από προβλήματα μπαταρίας - σήματος - sim κλπ...

Σας ακούω, μην είμαι εγώ ο παράξενος;;;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2012 - 22:00

ε είσαι λίγο...
εγώ πάλι δεν βλέπω κάτι διαφορετικό από τον μέσο ορο των κινητών αυτής της κατηγοριας
και στο λέω έχοντας αλλάξει πααρα πολλά κινητά
ότι πληρώνεις παίρνεις
Στην περίπτωση σου θα σου πρότεινα blackberry δεν έχει πολλά εφέ αλλα για τον επαγγελματία είναι εργαλείο δουλειας
το iphone είναι απλα gadget

#3   turbomakis

turbomakis

    iPH Contributor

  • 900 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/01/2012 - 22:07

Komos δεν ισχύει αυτό που λες..."ότι πληρώνεις παίρνεις"
Δεν μιλάμε για τηλέφωνο αξίας 200-300 ευρώ αλλά 660+ :excl:

#4   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2012 - 22:32

i know life is a beach
αλλα μάλλον δεν με κατάλαβες
για gadget είναι από τα καλύτερα
για εργαλείο ενός επαγγελματία μάλλον όχι

Τελευταία επεξεργασία από: komos, 03/01/2012 - 22:33


#5   turbomakis

turbomakis

    iPH Contributor

  • 900 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/01/2012 - 23:03

i know life is a beach
αλλα μάλλον δεν με κατάλαβες
για gadget είναι από τα καλύτερα
για εργαλείο ενός επαγγελματία μάλλον όχι


Δεν μπορώ να σου απαντήσω μιας και δεν γνωρίζω όπως ένας επαγγελματίας που το χρησιμοποιεί στην δουλειά του :blush:
Σίγουρα για τα χρήματα του ειναι υπερεκτιμημένο :excl:

Όσο για την αξιοπιστία που ξέχασα να σχολιάσω πριν...το δικό μου(4άρι) στον 1 1/2 χρόνο επισκευάσθηκε το home button

#6   gregog7

gregog7

    iPH Enthousiast

  • 433 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 03/01/2012 - 23:13

i know life is a beach
αλλα μάλλον δεν με κατάλαβες
για gadget είναι από τα καλύτερα
για εργαλείο ενός επαγγελματία μάλλον όχι

beach=παραλία
Bitch=σκύλα
Πολλά προβλήματα πάντως,ευτυχώς στο δικό μου δεν έβγαλε τίποτα τέτοιο ακόμη


Sent from my iPhone

#7   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2012 - 23:17

καταραμένο λεξικό....

#8   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 04/01/2012 - 11:03

Τα απλά βασικά πράγματα που χρειάζεται κάποιος για να κάνει τη δουλειά του...

e-mail, GPS, pdf/doc/excel viewers, κανά autoCAD στα πολύ δύσκολα (τι να δεις σε 3,5΄΄), P.O.I., 3G/wifi internet και κανά παιχνίδι το βράδυ κλπ...

αλλά όλα αυτά αξιόπιστα και χωρίς προβλήματα! Όχι κάθε 3 και λίγο restore, ούτε windows/format τέτοια φάση.
Χθες μετά από άλλο ένα restore / set up as new / και μετά restore from back up η μπαταρία έστρωσε και πάλι...
Φαίνεται να φταίει το iOS, μπορεί να είναι και συνδυασμός με hardware θέμα, ίσως και κάποιες εφαρμογές να μην κάθονται καλά στο iOS 5.0.1.

Άντε να δούμε πόσο θα αντέξει κι αυτό.

Κουράστηκα όμως...

#9   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 06/01/2012 - 12:40

Και η ιστορία συνεχίζεται...
Δείτε τις φωτογραφίες, η πρώτη είναι από την πρώτη φόρτιση μετά το Restore κι η δεύτερη από την δεύτερη φόρτιση.
Σημαντικό: Στην πρώτη περίπτωση η χρήση ήταν πιο βαριά (είχε και Infinity Blade το μενού).
Αυτό γίνεται συνέχεια και από ότι δείχνει δεν είναι πρόβλημα hardware αλλά iOS - iCloud κλπ.

Συνημμένα αρχεία



#10   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 06/01/2012 - 12:44

φιλε παρτο αποφαση: η μπαταρια στο iphone δεν προκειται να σου κρατησει μια βδομαδα! συμνβιβασου με το γεγονος οτι πρεπει να τη φορτιζεις μερα παρα μερα το πολυ και αρχισε να την ξεζουμιζεις. και γω καθε μερα φορτιζω και της βγαζω τα ματια, τι με νοιαζει αν δεν κραταει παραπανω; Τη δουλεια μου την κανω. και στο κατω κατω 1420mah ειναι η μπαταριουλα, ποσο να κρατησει;

#11   nellos

nellos

    iPH Addict

  • 625 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 06/01/2012 - 12:52

Φιλε εχεις πεσει σε ελλατωματικο ή κατι κανεις λαθος. Η μπαταρια ανετα πρεπει να σου πηγαινει 1,5 μερα αν και αυτο ειναι υποκειμενικο αναλογα την χρηση που κανει ο καθενας. Και μια χαρα κανει για επαγγελματικο τηλεφωνο. Εγω απο τον απριλιο το εχω και ειναι ολα μια χαρ απλα εχω ενα bumper γιατι χωρις ειχα χαζα με το σημα. Αλλα μου αρεσει η θηκουλα :-)

#12   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 06/01/2012 - 12:55

ακριβως οπως το ειπες: υποκειμενικο. Αν εσυ εχεις wifi, 3g, location συνεχεια απενεργοποιημενα και στελνεις απλα κανα sms και κανα τηλεφωνακι λογικο ειναι να σου πιανει μιαμιση μερα. Αλλα ξερεις κατι; Δεν εχεις iphone!

#13   nellos

nellos

    iPH Addict

  • 625 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 06/01/2012 - 13:01

Μονο το 3g εχω κλειστο γαιτι εχω μονο 100mb το μηνα

#14   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 06/01/2012 - 13:07

μονο 100; χαχαχα! εγω εχω 60 :lol:

#15   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/01/2012 - 13:49

Φίλε μου είπες κάτι που με παραξενεψε... Κανεις restore, set as new και μετα κανεις restore from backup! Με αυτο τον τροπο δεν αλλάζει τίποτα στην συσκευή σου! Το set as new που κανεις είναι άχρηστο γιατί μετα επαναφερεις τα πάντα απο το προηγούμενο backup σου και ίσως εκεί να κρύβεται το πρόβλημα σου!

Κανε ένα καλό backup! Επαφές ανεβαίνουν στο cloud οπότε δεν χρειάζεται, σημειώσεις το ίδιο! Κρατά τα doc, xls, PDF στον υπολογιστή σου (εγώ τα έχω και σε εξωτερικό δίσκο ή κάποιο USB stick ώστε να είμαι σίγουρος) Μετα κανε restore και set as new! Όταν τελειωσεις επέλεξε πάλι τις εφαρμογές σου, την μουσική σου, τα PDF και τα βιβλία που πιθανών να έχεις και πατά sync ώστε να συγχρονιστουν στην συσκευή σου!

Τι θα χάσεις... Μηνύματα, saves απο παιχνίδια που δεν ανεβαίνουν στο σύννεφο, κάποια to do lists απο εφαρμογές που πιθανών να μην ανεβαίνουν ούτε αυτά στο σύννεφο (παράδειγμα: aNote)!

Για την μπαταρία: όταν δεν χρειάζεσαι το Bluetooth κλεισ´ το! Δεν είναι ανάγκη να ψάχνει συνέχεια για συσκευές (είναι ανοιχτό μετα το restore by default)! Επίσης χαμηλωσε την φωτηνοτητα της οθόνης και ασε το αυτόματο διακόπτη ανοιχτό! Το iOS θα κρίνει μόνο του πότε πρέπει να ανεβάσει την φωτηνοτητα! Όταν έχεις wifi το data και 3G είναι άχρηστα! Έτσι κι αλλιώς το iOS πρώτα ψάχνει για wifi, αν δεν βρει κοιτάζει για 3G και αν δεν έχεις καλο σήμα τότε μπαίνει με data!

Λες ότι έχεις πρόβλημα με το σήμα! Είναι ένας πολύ σημαντικός παράγοντας κατανάλωσης μπαταρίας! Όταν δεν έχεις καλο σήμα το iOS ανεβάζει την ένταση της κεραίας ώστε να βρει σήμα! Σε περιοχές που δεν έχεις σήμα βαλ´το σε plane mode!

Το βράδυ που δεν το χρησιμοποιείς απενεργοποιησε το wifi. Το wifi ξυπνάει κάθε λίγο και συνδέεται με το δίκτυο σου για να κατεβάσει mail ή να ψάξει για updates (ιδιαίτερα αν έχεις το push και fetch ανοιχτό στα mail) μην κλείσεις το push γιατί σαν επαγγελματίας θα το χρειάζεσαι, απλά κλείσει το wifi το βράδυ! Τα mail μπορούν να περιμένουν τις ώρες κοινής ησυχίας!

Δοκίμασε αυτά για αρχή και βλέπουμε!

Για όσους είναι jailbroaken υπάρχει το iShceduler απο cydia που επιτρέπει την αυτόματη ενεργοποίηση/απενεργοποιηση υπηρεσιών ανάλογα με την ώρα που θα θέσει ο χρήστης! Παράδειγμα απο τις 00:00 μέχρι τις 08:00 κοιμάμαι, κλείσε wifi, 3g, data, bluetooth, άνοιξε plane mode! Στης 08:00 κλείσε plane mode, άνοιξε wifi μέχρι τις 08:30 που πίσω καφέ ώστε να κατεβούν τα mail μου και να τα δω! Στις 08:30 κλείσε το wifi (έτσι κι αλλιώς φεύγω για δουλειά και θα είμαι στο δρόμο) και άνοιξε data και 3G! Καταλάβατε το νόημα!

Δεν είναι ανάγκη να χρησιμοποιούμε όλες τις υπηρεσίες παρέα

Αυτα απο μένα ελπίζω να βοηθησα λίγο!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες