Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone reliability


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
42 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Πέφτει η αξιοπιστία του IPhone;

Πιστεύετε οτι χάνεται η αξιοπιστία του IPhone;

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#16   xmembs

xmembs

    iPH Enthousiast

  • 438 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/01/2012 - 14:08

store και set as new! Όταν τελειωσεις επέλεξε πάλι τις εφαρμογές σου, την μουσική σου, τα PDF και τα βιβλία που πιθανών να έχεις και πατά sync ώστε να συγχρονιστουν στην συσκευή σου!

Τι θα χάσεις... Μηνύματα, saves απο παιχνίδια που δεν ανεβαίνουν στο σύννεφο, κάποια to do lists απο εφαρμογές που πιθανών να μην ανεβαίνουν ούτε αυτά στο σύννεφο (παράδειγμα: aNote)!
!


Δυστυχως χανεις πολυ σημαντικοτερα πραγματα απο αυτα και πολυ πιο δυσκολα να τα επαναφερεις. Ενδεικτικα αναφερω τους κωδικους των router που εχεις μπει μια φορα κι εχουν αποθηκευτει, settαρισμα λογαριασμων email κλπ, φωτογραφιες απο camera roll (ενταξει, αυτες μπορεις να τις περασεις στον υπολογιστη) και πολλα αλλα.... Οποτε πρεπει να εχεις πολυ σοβαρο λογο για να κανεις set up as new πιστευω

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 06/01/2012 - 14:12

τους κωδικους τους βλεπεις με το wifi passwords και τους αντιγραφεις πχ στις σημειωσεις. μετα ανεβαινουν στο συννεφο και δεν τις χανεις ποτε.

υπαρχουν λυσεις για ολα.

#18   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/01/2012 - 14:20

Δυστυχως χανεις πολυ σημαντικοτερα πραγματα απο αυτα και πολυ πιο δυσκολα να τα επαναφερεις. Ενδεικτικα αναφερω τους κωδικους των router που εχεις μπει μια φορα κι εχουν αποθηκευτει, settαρισμα λογαριασμων email κλπ, φωτογραφιες απο camera roll (ενταξει, αυτες μπορεις να τις περασεις στον υπολογιστη) και πολλα αλλα.... Οποτε πρεπει να εχεις πολυ σοβαρο λογο για να κανεις set up as new πιστευω


Φωτογραφίες ανεβαίνουν στο συννεφο με το Photo Stream πλεον, το πολύ να χάσεις τα βιντεο που δεν ισχύει γιατί μπορείς πριν κάνεις restore να τα περάσεις στο pc σου και μετά να τα συγχρονίσεις πάλι!

Κωδικοί για wifi σε jailbroaken συσκευές υπάρχει τρόπος να κρατήσεις το αρχείο που αποθηκεύονται. Σε μη jailbroaken συσκευές δεν υπάρχει αλλά και πάλι δεν πιστεύω οτι είναι τόσο δύσκολο να τα ξανασετάρεις! Αυτό που κάνω εγώ είναι οτι τους κρατάω σαν σημειώσεις (που ανεβαίνουν στο σύννεφο) και δεν τους χάνω ποτέ!

Λογαριασμοί email πόσο δύσκολο είναι να σετάρεις 2-3 το πολύ λογαριασμούς;

Επειδή κάνω jailbreak σε κάθε έκδοση που βάζω έχω μάθει να κρατάω ότι είναι σημαντικό για μένα και πάντα κάνω set as new και το στήνω απο την αρχή! Είναι καλύτερα να καθήσω 2 ώρες να πάρω backup και να το ξαναστήσω παρά να κάνω κάθε 2 βδομάδες απο ένα 15 λεπτο restore και να ξαναβάζω το backup μου και αργότερα να έχω προβλήματα (μιλάω για jailbroaken συσκευή που σχεδον πάντα βγάζει πρόβλημα αν επαναφέρεις το backup ιδιαίτερα αν είναι απο άλλη έκδοση)! Αν είναι αυτό να λύσει το πρόβλημα του παιδιού πιστεύω οτι αξίζει τον κόπο!

#19   DooMDiveR

DooMDiveR

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Twitter:@Doomdiver
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:DooMDiveR

Δημοσίευση 06/01/2012 - 14:26

εντάξει νομίζω το λυσαξες το θέμα, ή είσαι ο ποιο γκαντέμης χρήστης iPhone ή απλά προσπαθείς να κάνεις θέμα γύρω από το topic σου...!
από το 3gs 2 χρόνια το 4αρι 1 χρόνο και το 4s 1,5 μήνα τώρα, δεν είχα ποτέ πρόβλημα hardware... όπως επίσης από όσους ξέρω γνωστούς / φίλους / συναδέλφους με iPhone μόνο μια φορά έτυχε να ακούσω πρόβλημα με hardware εκτός από ένα παιδί με το κλασικό πρόβλημα με το home button!

#20   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 06/01/2012 - 14:41

εντάξει νομίζω το λυσαξες το θέμα, ή είσαι ο ποιο γκαντέμης χρήστης iPhone ή απλά προσπαθείς να κάνεις θέμα γύρω από το topic σου...!
από το 3gs 2 χρόνια το 4αρι 1 χρόνο και το 4s 1,5 μήνα τώρα, δεν είχα ποτέ πρόβλημα hardware... όπως επίσης από όσους ξέρω γνωστούς / φίλους / συναδέλφους με iPhone μόνο μια φορά έτυχε να ακούσω πρόβλημα με hardware εκτός από ένα παιδί με το κλασικό πρόβλημα με το home button!



Ο πιο γκαντέμης ειναι ο bilaras7 με τα 4s λολ!

Οσο για saves παιχνιδιων αποσο ξερω κρατώνται στο icloud.

Φιλε,πριζα και παλι πριζα
Whatsapp doc?

#21   ifrit

ifrit

    iPH Contributor

  • 1.238 μηνύματα
  • Twitter:@ifritakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ifrit

Δημοσίευση 06/01/2012 - 14:53

Σταθερή αξία από μένα.
Ντάξει είχα hardware πρόβλημα αλλά δεν είμαι σαν αυτούς που σου λένε έχει 650 ευρώ, γιατί να πάθει κάτι.
Λες και έχει διαφορά με τις άλλες συσκευές, είναι θεόσταλτη. Όχι, απλά ακριβή είναι :Ρ
Και αξιόπιστη! 10 μέρες χωρίς ένα power-off και δουλεύει απροβλημάτιστα.
Από μπαταρία δε με έχει αφήσει ποτέ όσο και αν φαίνεται παράξενο.
Αν το σκαλίζεις θα τελειώσει σε κάποιες ώρες, αν απλά το αφήσεις για να δέχεσαι τις κλήσεις σου και δεν πολυασχολείσαι, βγάζει άνετα 2 μέρες. Θέμα χρήσης είναι δηλαδή.
Όσο για το πρόβλημα του χρήστη που άνοιξε το θέμα, κάνε ένα Set up as new καθαρό, μην επαναφέρεις backup.

#22   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 07/01/2012 - 02:15

εντάξει νομίζω το λυσαξες το θέμα, ή είσαι ο ποιο γκαντέμης χρήστης iPhone ή απλά προσπαθείς να κάνεις θέμα γύρω από το topic σου...!
από το 3gs 2 χρόνια το 4αρι 1 χρόνο και το 4s 1,5 μήνα τώρα, δεν είχα ποτέ πρόβλημα hardware... όπως επίσης από όσους ξέρω γνωστούς / φίλους / συναδέλφους με iPhone μόνο μια φορά έτυχε να ακούσω πρόβλημα με hardware εκτός από ένα παιδί με το κλασικό πρόβλημα με το home button!


Ούτε το λύσσαξα, ούτε γκαντέμης είμαι και κυρίως δεν προσπαθώ να κάνω θέμα το topic μου! Λες και θα κερδίσω τίποτα.

Υπάρχει περίεργη συμπεριφορά στο κινητό με την 5.0.1. και σε συνδυασμό με όλα αυτά που ακούω για το 4S / iOS και τα παράπονα των χρηστών αναρωτιέμαι μην είναι η αρχή του τέλους...

Ξέρω επίσης ότι η μπαταρία κρατάει 1 το πολύ 1 1/2'' μέρα αλλά η συμπεριφορά της είναι προβληματική.
Για αυτό μιλάω για αξιοπιστία, δεν μπορεί την μια μέρα να κρατάει και την άλλη όχι.
Δεν δικαιολογείται τέτοια αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά.

Τέλος δεν μπορώ κάθε 3 και λίγο να κάνω set up as new καθώς πρέπει να περάσω ένα κάρο πράγματα κάθε φορά...

Τέλος πάντων θα περιμένω το 5.1. έλπίζω να στρώσουν εκεί τα πράγματα.

Τελευταία επεξεργασία από: alej, 07/01/2012 - 02:16


#23   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 07/01/2012 - 02:22

Εξαρτάται πως το χρησιμοποιείς. Γιατι ειναι προβληματική; Οταν κανεις πιο βαριά χρήση λογικο δεν ειναι να τελειώνει πιο γρήγορα;

#24   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 07/01/2012 - 03:28

Αυτό είναι το περίεργο, ανάποδα γίνεται. Στην βαριά χρήση καλύτερη μπαταρία...
Anyway...

#25   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/01/2012 - 11:06

Ούτε το λύσσαξα, ούτε γκαντέμης είμαι και κυρίως δεν προσπαθώ να κάνω θέμα το topic μου! Λες και θα κερδίσω τίποτα.

Υπάρχει περίεργη συμπεριφορά στο κινητό με την 5.0.1. και σε συνδυασμό με όλα αυτά που ακούω για το 4S / iOS και τα παράπονα των χρηστών αναρωτιέμαι μην είναι η αρχή του τέλους...

Ξέρω επίσης ότι η μπαταρία κρατάει 1 το πολύ 1 1/2'' μέρα αλλά η συμπεριφορά της είναι προβληματική.
Για αυτό μιλάω για αξιοπιστία, δεν μπορεί την μια μέρα να κρατάει και την άλλη όχι.
Δεν δικαιολογείται τέτοια αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά.

Τέλος δεν μπορώ κάθε 3 και λίγο να κάνω set up as new καθώς πρέπει να περάσω ένα κάρο πράγματα κάθε φορά...

Τέλος πάντων θα περιμένω το 5.1. έλπίζω να στρώσουν εκεί τα πράγματα.


Φίλε μου όπως θέλεις! Αυτό που προσπαθούσα να πω είναι οτι με τον τρόπο που κάνεις restore δεν είναι set as new αλλά είναι σαν να κάνεις restore from backup!

#26   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 07/01/2012 - 11:42

Σωστα σου το λένε τα παιδιά. Δε χρειαζεται να κανεις συνεχεια restore set up as new, 1 φορα θα το κανεις. Γιατι με αυτον τον τροπο που το κανεις ουσιαστικα δεν αλλαζεις κατι στη συσκευη σου. Αν υπήρξε ενα προβλημα που σε εκανε να το κανεις restore την 1η φορα, ακομα το μεταφερεις στη συσκευη σου μετα απο καθε restore from backup. Το προβλημα ειναι ακομα εκει! Θα σου φαει ενα 2ωρο να το σεταρεις απο την αρχη, κανε και μια πληρη εκφορτιση - φορτιση και θα δεις οτι θα εχει διαφορα. Γιατι ετσι ουσιαστικα δεν κανεις τιποτα, απλα χανεις το χρονο σου επαναφεροντας τα ιδια δεδομενα στο τηλεφωνο.

#27   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 07/01/2012 - 12:55

Αυτό είναι το περίεργο, ανάποδα γίνεται. Στην βαριά χρήση καλύτερη μπαταρία...
Anyway...

ενταξει τωρα τι να πω; μηπως εχεις μπερδευτει;

#28   Magneto

Magneto

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 07/01/2012 - 12:57

xaxaxa

#29   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 07/01/2012 - 13:42

ενταξει τωρα τι να πω; μηπως εχεις μπερδευτει;


Δεν έχω μπερδευτεί... Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ δεν ξέρω τι να πω!
Κάθε φορά που κάνω restore και μετά restore from back up η μπαταρία για μια το πολύ δυό φορτίσεις πετάει και μετά πάλι τα ίδια πέφτει η απόδοση της...!
Θα κάνω αυτό που λένε τα παιδιά.
Set up as new. Στήσιμο από την αρχή και βλέπουμε.
Απλά νόμιζα ότι "σκουπίδια" μαζεύονται σε jailbreak καταστάσεις κι όχι από εφαρμογές του AppStore!

#30   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 07/01/2012 - 14:01

ναι τα σκουπιδια δημιουργουνται απο τις εφαρμογες του cydia. Αλλα κανοντας εσυ συνεχεια restore from backup τα επαναφερεις. ΑΥτο προσπαθουν να σου πουν τοση ωρα.

Αν και ειναι αδυνατο να σου κραταει πιο πολυ με βαρια χρηση, λογικα αδυνατο. Εξαρταται βεβαια και απο το πως οριζεις το "βαρια".

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες