Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 10 ψήφοι

A5 jailbreak aπό τον pod2g


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
802 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#301   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 14/01/2012 - 13:22

Επειδή το μήνυμα μου γράφτηκε αργά το βράδυ το ξανά φέρνω στην επιφάνεια να το δουν και όσοι δεν το είδαν εχθές.


Αναρτημένη εικόνα


Σύμφωνα με άρθρο που δημοσιεύει το RedmondPie με αναφορές κάποιων χρηστών/Dev's μέσω του Twitter ( @unimp0rtanttech - @abart997 - @nadeem97 ),η Apple με την κυκλοφορία του iOS 5.1b3 φαίνεται πως κλείνει την πρόσβαση στο Exlpoit ( Corona )που χρησιμοποίησε ο Pod2g για την επίτευξη του Jailbreak στην έκδοση λειτουργικού 5.0.1.

Ωστόσο όλα τα παραπάνω δεν έχουν επιβεβαιωθεί επίσημα από τον ίδιο τον Pod2g αλλά εσείς καλό θα ήταν αν δεν έχετε αναβαθμίσει ακόμα τις συσκευές σας στην έκδοση 5.0.1 να μην περιμένετε άλλο δεδομένου ότι πλέον τα περιθώρια για το Jailbreaking και τους Fans του στενεύουν επικίνδυνα ..

Εξάλλου είναι κάτι αναμενόμενο το κλείσει το κενό αυτό απο μέρους της Apple όπως μας έχει συνηθίσει άλλωστε..

ΑΝ δεν έχετε αναβαθμίσει ακόμα καλό θα ήταν να κάνετε αυτό το βήμα ώστε εξασφαλίστε 100% την δυνατότητα αυτή.


ezgif_com_crop_2.gif


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#302   iJulio

iJulio

    iPH User

  • 151 μηνύματα
  • Twitter:@julio_kk
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:iJulio

Δημοσίευση 14/01/2012 - 13:25

Ε γι'αυτό είναι καλύτερο να μην πολυασχολούμαστε και να χάνουμε ύπνο. όταν βγει θα βγει. Στο μεταξύ, ευχαριστηθείτε τα τηλέφωνά σας, αγοράστε οτι apps θέλετε και μην σκάτε.

Αλλιώς αν δεν μπορείτε χωρίς το jailbreak (επειδή βλέπω και κάτι υπερβολές του τύπου "τοχω στο κουτί και κάθεται και είμαι με το 3gs μέχρι να βγει jailbreak", ή "δεν έχω πάει να αγοράσω ακόμα γιατι περιμένω να βγει jailbreak"), πάρτε android :)

Ποτέ δεν σκέφτηκα ούτε για μια στιγμή έτσι. Δεν θα κάτσω να σκάσω επειδή το jailbreak δεν βγήκε η δεν θα βγει ποτέ. Και στο κάτω κάτω τα βασικότερα πλέον το iPhone τα κάνει και χωρίς το jailbreak, άσχετα που με jb μπορείς να κάνεις ακόμα περισσότερα. Όσοι κάθονται και περιμένουν το jb με την σκέψη ότι θα βάλουν δωρεάν εφαρμογές/παιχνίδια στο iPhone τους είναι πραγματικά πολοί γελασμένοι μιας και δεν είναι αυτή η χρήση του jailbreak. Κάτι που πρόσεξα πριν από λίγο όταν έκανα jb το iPhone 4 τις αδερφής μου είναι ότι στα sources έχουν βάλει από default το Hackulo(?). Οι devs/iPhone hackers δεν ήταν αυτοί που βγαίνανε και λέγανε για την πειρατεία ? Τι σκατά (συγνώμη κιόλας) γίνεται?


καποιος ειπε για τα blobs...αλλος για iphone 4s και αλλος για ipad 2...εδω ειναι οι παντησεις στις ερωτησεις ;)
As always make sure that you BACKUP your APticket and SHSH blobs. Even though A5 device users cannot downgrade at this time you should still save them anyways that way when/if a solution to downgrading is found you will be able to downgrade. I would suggest backing them up to YOUR COMPUTER and NOT relying on Cydia to save them for you because you never know what might happen or if Cydia is having server issues and you need to restore your device you won't be able to. So it's best to back them up yourself and use TinyUmbrella or iFaith for restoring.
Another thing worth noting is that Crapple usually continues to sign the previous FW for short amount of time AFTER a new FW is released. So if you have an iPad 2 that is Jailbroken on iOS 4.3.3 and you're not wanting to update to iOS 5.0.1 just yet and want to try to wait until the last minute possible so that you can retain your iOS 4.3.3 Jailbreak you could always wait it out and hopefully an iOS 5.0.1 A5 Jailbreak will be released BEFORE iOS 5.1 drops. Otherwise like I said you could wait till the very last second and hope that when iOS 5.1 drops you can still update to iOS 5.0.1 that is if you're willing to take that risk. Like I said in the past Crapple has continued to sign the previous FW for a short amount of time but that doesn't mean that things can't/won't change.

If you have an iPhone 4S then there is NO REASON for you to stay behind on previous FW's. Make sure you UPDATE TO iOS 5.0.1 ASAP!!! Also take note that there are TWO VERSIONS of iOS 5.0.1 for the iPhone 4S. A newer version was released shortly after the first release to fix a "NO SIM" issue. The one that you want to be using has a build name of Telluride 9A406
Ειναι εγκυρα τα παραπανω..


Εγώ που έχω βάλει την νεότερη iOS με build name 9A406 θα μπορώ να κάνω το πολύ αναμενόμενο jailbreak του pod2g? η βγήκα χαμένος που το έκανα? Την δουλειά του όμως την έκανε το build. Πραγματικά το σήμα έφτιαξε και από τότε δεν έχω χάσει σήμα ποτέ.

#303   Mixalisgate7

Mixalisgate7

    iPH Enthousiast

  • 397 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 14/01/2012 - 13:32

με την 9A405 που έχω εγώ θα υπάρχει πρόβλημα στο jailbreak? και αν θέλω να την κάνω 9Α406 πως θα την κάνω?(στείλτε μου πμ να μην γεμίζουμε με οφτοπικ.)

#304   Darudakos

Darudakos

    iPH Contributor

  • 1.077 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 14/01/2012 - 13:32

Πήγα και'γω το ipad 2 μου σε 5.0.1 παρόλο που ήταν 4.3.3 jailbreaked και δεν έχω shsh για 4.3.3.

Καλό είναι και χωρίς jailbreak και όπως είπε η marilina τα multitasking gestures είναι ολα τα λεφτά!

#305   Magneto

Magneto

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 14/01/2012 - 13:32

Για μένα το jb είναι πολύ βασικό πάντως

#306   karotaki

karotaki

    iPH Addict

  • 685 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/01/2012 - 14:24

Δεν θα σταματησουν ποτε τα ασχετα σχολια σε αυτο το θεμα......
Το αν θελει να κανει καποιος jailbreak 'η οχι ειναι δικο του ζητημα!
Καθενας εχει διαφορετικες αναγκες και διαφορετικες γνωσεις πανω σε αυτο το τηλεφωνο· και αρα για καποιους ειναι απαραιτητο και για αλλους οχι το jailbreak!
Το θεμα ειναι οτι αυτοι που δεν ενδιαφερονται δε θα επρεπε να μπαινουν στη διαδικασια να ασχολουνται καν με αυτο το τοπικ δημιουργωντας μονο συγχηση και ασχημο κλιμα στη λειτουργια του φορουμ! Σε πολλους βεβαια αρεσουν τετοιες καταστασεις.....

Επισης, προφανως και ενας νεος χρηστης δεν εχει την ιδια 'εξαρτηση' και αναγκη για jailbreak οπως ενας που ειναι κατοχος iphone απο το πρωτης γενιας 'η το 3G και εχει ταυτησει στην καθημερινοτητα του τις εννοιες iphone και jailbreak!
Προφανως, βεβαια, το να εκφραζουμε και ακροτητες του τυπου 'δεν υπαρχει ζωη χωρις jailbreak' δεν ειναι και αυτο λογικο!

Και τελος, φυσικα για καποιους (σχεδον ολους πιστευω!) ειναι σημαντικο το να μπορουν να κατεβασουν καποιες εφαρμογες δωρεαν! Δεν νομιζω οτι υπαρχει κατοχος iphone με jailbreak που να μην εχει κατεβασει εστω μια εφαρμογη δωρεαν! Και επειδη δεν εχουν ολοι τη δυνατοτητα να δινουν χρηματα για εφαρμογες καλυτερα απλα να το σεβομαστε αυτο και οχι να το παιζουμε 'ηθικολογοι' και να δασκαλευουμε εδω μεσα! Υπαρχουν απειρα επιχειρηματα που μπορει να εκφρασει η καθε πλευρα! Εχει κουρασει αυτος ο 'ηθικος πολεμος ' ! Ο καθενας ας κανει οτι θελει, εδω ειμαστε απλα για να λυνουμε προβληματα και να αλληλοβοηθιομαστε! Απο κει και περα ο καθενας διαχειριζεται οπως θελει και οπως ξερει τα εργαλεια του......

Φιλικα και ανυπομωνοντας για το jailbreak!

#307   karotaki

karotaki

    iPH Addict

  • 685 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/01/2012 - 14:27

Δεν θα σταματησουν ποτε τα ασχετα σχολια σε αυτο το θεμα......
Το αν θελει να κανει καποιος jailbreak 'η οχι ειναι δικο του ζητημα!
Καθενας εχει διαφορετικες αναγκες και διαφορετικες γνωσεις πανω σε αυτο το τηλεφωνο· και αρα για καποιους ειναι απαραιτητο και για αλλους οχι το jailbreak!
Το θεμα ειναι οτι αυτοι που δεν ενδιαφερονται δε θα επρεπε να μπαινουν στη διαδικασια να ασχολουνται καν με αυτο το τοπικ δημιουργωντας μονο συγχηση και ασχημο κλιμα στη λειτουργια του φορουμ! Σε πολλους βεβαια αρεσουν τετοιες καταστασεις.....

Επισης, προφανως και ενας νεος χρηστης δεν εχει την ιδια 'εξαρτηση' και αναγκη για jailbreak οπως ενας που ειναι κατοχος iphone απο το πρωτης γενιας 'η το 3G και εχει ταυτισει στην καθημερινοτητα του τις εννοιες iphone και jailbreak!
Προφανως, βεβαια, το να εκφραζουμε και ακροτητες του τυπου 'δεν υπαρχει ζωη χωρις jailbreak' δεν ειναι και αυτο λογικο!

Και τελος, φυσικα για καποιους (σχεδον ολους πιστευω!) ειναι σημαντικο το να μπορουν να κατεβασουν καποιες εφαρμογες δωρεαν! Δεν νομιζω οτι υπαρχει κατοχος iphone με jailbreak που να μην εχει κατεβασει εστω μια εφαρμογη δωρεαν! Και επειδη δεν εχουν ολοι τη δυνατοτητα να δινουν χρηματα για εφαρμογες καλυτερα απλα να το σεβομαστε αυτο και οχι να το παιζουμε 'ηθικολογοι' και να δασκαλευουμε εδω μεσα! Υπαρχουν απειρα επιχειρηματα που μπορει να εκφρασει η καθε πλευρα! Εχει κουρασει αυτος ο 'ηθικος πολεμος ' ! Ο καθενας ας κανει οτι θελει, εδω ειμαστε απλα για να λυνουμε προβληματα και να αλληλοβοηθιομαστε! Απο κει και περα ο καθενας διαχειριζεται οπως θελει και οπως ξερει τα εργαλεια του......

Φιλικα και ανυπομωνοντας για το jailbreak!



#308   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 14/01/2012 - 14:34

Για μένα το jb είναι πολύ βασικό πάντως



Ας μην σχολιάσω το τί είναι βασικό για σένα οπως μας έχεις δείξει τον τελευταίο καιρό :lol:


@Darudakos: όντως έτσι είναι, πολύ καλά τα gestures και γενικά δε μουλειψε τίποτα απο το 4.3.3 jb μέχρι στιγμής.


Και φίλε πιο πάνω συμφωνώ μαζί σου.

Τελευταία επεξεργασία από: iMarilina, 14/01/2012 - 14:34

Whatsapp doc?

#309   mamakossa

mamakossa

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/01/2012 - 14:43

[quote name='Darudakos' timestamp='1326540738' post='826522']
Πήγα και'γω το ipad 2 μου σε 5.0.1 παρόλο που ήταν 4.3.3 jailbreaked και δεν έχω shsh για 4.3.3.


Αυτό και αν είναι γενναιότητα...

#310   Magneto

Magneto

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 14/01/2012 - 14:53

Πήγα και'γω το ipad 2 μου σε 5.0.1 παρόλο που ήταν 4.3.3 jailbreaked και δεν έχω shsh για 4.3.3.


Αυτό και αν είναι γενναιότητα...

Καλά έκανες :Ρ

#311   katsulas

katsulas

    Newbie

  • 975 μηνύματα
  • Twitter:@GeorgeKatsulas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • GameCenter:iKatsulas

Δημοσίευση 14/01/2012 - 15:00

Πήγα και'γω το ipad 2 μου σε 5.0.1 παρόλο που ήταν 4.3.3 jailbreaked και δεν έχω shsh για 4.3.3.

Καλό είναι και χωρίς jailbreak και όπως είπε η marilina τα multitasking gestures είναι ολα τα λεφτά!


4.3.3 Jailbroken και δεν κράτησες shsh? Πώς το έκανες αυτό? Το Cydia τα κρατάει αυτόματα. Αν βάλεις Tiny Umbrella πάνω (έστω και 5.0.1 καθαρή να είσαι) θα σου τα τραβήξει!

#312   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 14/01/2012 - 15:06

Μιας και γεμίσαμε Offtopic..

Αναρτημένη εικόνα
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#313   katsulas

katsulas

    Newbie

  • 975 μηνύματα
  • Twitter:@GeorgeKatsulas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • GameCenter:iKatsulas

Δημοσίευση 14/01/2012 - 15:30

Μόλις το είδα και εγώ. Ερώτηση τώρα. Γιατί αναφέρει μόνο το 3G και όχι το WiFi ? <_<

Λογικά όλοι θα πρέπει σιγά σιγά να αναβαθμίσουμε σε 5.0.1 γιατί με το καλημέρα της 5.1 θα σταματήσει να υπογράφει την 5.0.1

#314   giwrgosd

giwrgosd

    iPH Enthousiast

  • 526 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 14/01/2012 - 15:43

δλδ η apple εχει έτοιμη την 5,1 και δεν θα προλάβουμε να
αναβαθμίσουμε?

#315   niav

niav

    iPH Elite Poster

  • 2.997 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini 4 +4G
  • GameCenter:GioAth

Δημοσίευση 14/01/2012 - 15:49

δλδ η apple εχει έτοιμη την 5,1 και δεν θα προλάβουμε να
αναβαθμίσουμε?



απο σενα εξαρταται !
προς τι ο πληθυντικος ?


Σταλμένο απο το μαύρο μηλόφωνο μου μέσω Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες