Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Κοστος αναπτυξης εφαρμογης για iphone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
30 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   theq

theq

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/01/2012 - 20:30

Καλησπερα κ καλως σας βρηκα.

Θα ηθελα να ρωτησω ποσο ειναι το κοστος αναπτυξης μια εφαρμογης για το iphone. Γνωρίζοντας οτι καθε εφαρμογη εχει τα δικα της χαρακτηριστικα απο τα οποια εξαρταται αμεσα κ το κοστος αυτης, θα προσπαθησω να αναφερω καποια απο τα χαρακτηριστικα τα οποια θα εχει.

Η εφαρμογη θα ειναι "απαιτητικη" αφου θα απευθυνεται σε παρα πολυ κοσμο, με αρκετα features, κ θα πρεπει να ειναι ακρως επαγγελματικη δουλεια -η ποιοτητα της εφαρμογης ειναι μειζονος σημασιας!

Η τιμη που ζητησε εταιρια του εξωτερικου για την εφαρμογη ειναι γυρω στις 20,000ε κ ο χρονος υλοποιησης ειναι 1 μηνας.

Μιας κ δεν γνωριζω τον χωρο κ την αγορα, ξερει κανεις εαν η εν λογο προσφορα ειναι ΟΚ;

Υπαρχουν καλες ελληνικες εταιριες που να μπορουν να αναπτυξουν μια τοπ εφαρμογη;

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   iKotsen

iKotsen

    iPH Addict

  • 864 μηνύματα
  • Twitter:@KonstantinosDr1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:kotsen1991

Δημοσίευση 10/01/2012 - 20:47

Θα μπορούσες να γίνεις λίγο πιο σαφής για να σε καταλάβουμε?? Την εφαρμογή αυτή θες να την κάνεις εσύ ή παίζει κάτι άλλο?? 20.000Ε για μια εφαρμογή πολλά μου ακούγονται αλλά όπως είπες θα είναι επαγγελματική!

#3   mazlou

mazlou

    iPH Enthousiast

  • 401 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:mazlou

Δημοσίευση 10/01/2012 - 20:48

20.000 E πολλά μου ακούγονται..

#4   iKostis

iKostis

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/01/2012 - 20:50

Εξαρτάται τι ζητάει :Ρ

#5   MihalisTsoukalos

MihalisTsoukalos

    iPH User

  • 136 μηνύματα
  • Twitter:@mactsouk
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 10/01/2012 - 21:48

Όταν μιλάμε για επαγγελματική δουλειά, τότε το κόστος ανεβαίνει πολύ και τα 20.000 ευρώ ακούγονται λογικά.
Αν μιλάμε για παιχνίδι, ίσως να σου είπαν και λίγα...

Προφανώς φυσικά, εξαρτάται και από το τι κάνει η εφαρμογή.

φιλικά,

Τελευταία επεξεργασία από: MihalisTsoukalos, 10/01/2012 - 21:50


#6   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/01/2012 - 21:51

γιατι δεν αφηνετε να απαντησει καποιος developer και απλα λετε τη γνωμη σας.. ;

#7   MihalisTsoukalos

MihalisTsoukalos

    iPH User

  • 136 μηνύματα
  • Twitter:@mactsouk
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 10/01/2012 - 21:52

γιατι δεν αφηνετε να απαντησει καποιος developer και απλα λετε τη γνωμη σας.. ;


αυτό έκανα :)

φιλικά,

#8   theq

theq

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/01/2012 - 22:10

Οχι την εφαρμογη θα την αναλαβει εταιρια. Θα ειναι επαγγελματικη κ οπως ειπα η ποιοτητα της εφαρμογης πρεπει να ειναι τοπ.

Για να γινω πιο σαφης στο τι μεγεθους κ είδους εφαρμογης μιλαμε κ για την οικονομια της συζητησης ας πουμε οτι η εφαρμογη αφορα μια μεγαλη ομαδα.

Τελευταία επεξεργασία από: theq, 10/01/2012 - 22:19


#9   milaraki13

milaraki13

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/01/2012 - 22:17

εφαρμογη για ομαδα και τοπ?ποιος ασχολειται με ομαδες ακομα...μονο ο τσακας

#10   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 10/01/2012 - 22:41

20000ευρώ????? στη φτιάχνω εγώ για τα μισά :lol:

Λοιπον, αν κ εντελώς ασφής η ερώτησή σου να σου πω τί παίζει.

Εμένα μια εφαρμογή οικονομικών που εχω πολύ απλή δηλαδή δεν συνδέεται σε βάση δεδομένων σε ιστοχώρο (πχ sql),
δεν έχει push notifications, δεν κάνει export σε excel κλπ κλπ με δικά μου γραφικά κ κώδικα μου στοίχισε 0 ευρώ!!!

Η εφαρμογή μόνη της! Γιατί αν υπολογίσεις 100$ στην apple τον χρόνο για τη χρήση του appstore κ των εργαλείων της
(xcode) συν καμια 500 ευρώ που έχω δώσει για τα προγράμματα που χρησιμοποιώ (αλλά δεν τα έχω μόνο για το iphone).

Ένα game που έφτιαξα πάλι δεν μου στοίχισε κάτι. Όμως!!!!

Αν θες top γραφικά κ όχι δωρεάν (freeware), επαγγελματικό ήχο κ μουσική, θέλεις προγραμματιστή να γράψει τον κώδικα,
promotion κ marketing μιλάμε γι άλλα βαλάντια!

Επίσης ενδέχεται να χρειάζεσαι συμβόλαια κ άδειες χρήσης, άλλα χρήματα εκεί.

Να μη μιλήσω για 3D μοντέλα ή μηχανές (engines)!!! Ψάξε λίγο στο διαδίκτυο πόσο κοστίζει η μηχανή "unreal" για να φτιάξεις
ένα "Infinity Blade" κ θα πάθεις πλάκα.

Εγώ είμαι της άποψης του indie ή freeware προγραμματισμού. Δηλαδή χωρίς κεφάλαιο κάνω το χόμπι μου κ ή τα δίνω δωρεάν ή
βάζω διαφημίσεις να μαζεύω το χρόνο τα 100$ να μου έρχεται τσάμπα. Λεφτά από το appstore δεν βγάζεις καθώς μονοπωλούν
οι μεγάλες εταιρίες.

Τα 20000 ευρώ πάντως για Ελλάδα έιναι αστειότητες. Ούτε να το διανοηθείς!

Είναι σαν τους απατεώνες που στήνουν ιστοσελίδες html με λίγο flash κ σου λένε 1000 ευρώ. Κλεψιά!

#11   theq

theq

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/01/2012 - 00:45

@milaraki13

δεν ειπα οτι θα ειναι για ομαδα. απλα ηθελα να δειξω οτι θα ειναι καποια πολυπλοκη εφαρμογη κ οχι κατι απλο.

@dchristo81

Εμένα μια εφαρμογή οικονομικών που εχω πολύ απλή δηλαδή δεν συνδέεται σε βάση δεδομένων σε ιστοχώρο (πχ sql),
δεν έχει push notifications, δεν κάνει export σε excel κλπ κλπ με δικά μου γραφικά κ κώδικα μου στοίχισε 0 ευρώ!!!

Αν θες top γραφικά κ όχι δωρεάν (freeware), επαγγελματικό ήχο κ μουσική, θέλεις προγραμματιστή να γράψει τον κώδικα,
promotion κ marketing μιλάμε γι άλλα βαλάντια!


αυτα θα πρεπει να τα εχει. γι αυτο ειπα μια τοπ, επαγγελματικη εφαρμογη. ποια θεωρεις εσυ μια τοπ εφαρμογη; ας πουμε την εφαρμογη των ΝΕΩΝ. ε αν αυτη ειναι τοπ, το κοστος κατασκευης της ειναι τοσο ακριβο;

ξερω οτι ειμαι λιγο ασαφης μιας κ δεν μπορω να πω κατι παραπανω απ οτι ηδη εχω γραψει.

#12   zozos

zozos

    iPH User

  • 173 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/01/2012 - 01:19

:unsure:
20000 ευρώ για μια απαιτητική εφαρμογή είναι πολλά λεφτά, αν όμως αυτή η εφαρμογή έχει κερδοσκοπικό σκοπό τότε τα λεφτά είναι λίγα.

Τελευταία επεξεργασία από: zozos, 11/01/2012 - 01:20


#13   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 11/01/2012 - 23:04

Όχι κ λίγα! Κέρδος έχεις κ από μία εφαρμογή μπορεί να έφτιαξες με σχεδόν μηδενικό κόστος.

Η εφαρμογή των ΝΕΩΝ δεν είναι top. Έχει 2/5 αστεράκια κ δε νομίζω να στοίχισε 20000€. Έχει video με σύνδεση στο internet τύπου YouTube κ απλές φόρμες rss για να κατεβάζει τις ειδήσεις από τη βάση δεδομένων της εφημερίδας. Αυτή είναι μία εφαρμογή παράδειγμα προς αποφυγήν. Του BBC από την άλλη είναι ακριβώς το αντίθετο. Επίσης στο ποσό που λες υπολογίζεις κ τη διαφήμιση στον ηλεκτρονικό, έντυπο τύπο, πινακίδες κ αφίσες στο δρόμο κλπ κλπ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#14   zozos

zozos

    iPH User

  • 173 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/01/2012 - 00:01

Όχι κ λίγα! Κέρδος έχεις κ από μία εφαρμογή μπορεί να έφτιαξες με σχεδόν μηδενικό κόστος.

Η εφαρμογή των ΝΕΩΝ δεν είναι top. Έχει 2/5 αστεράκια κ δε νομίζω να στοίχισε 20000€. Έχει video με σύνδεση στο internet τύπου YouTube κ απλές φόρμες rss για να κατεβάζει τις ειδήσεις από τη βάση δεδομένων της εφημερίδας. Αυτή είναι μία εφαρμογή παράδειγμα προς αποφυγήν. Του BBC από την άλλη είναι ακριβώς το αντίθετο. Επίσης στο ποσό που λες υπολογίζεις κ τη διαφήμιση στον ηλεκτρονικό, έντυπο τύπο, πινακίδες κ αφίσες στο δρόμο κλπ κλπ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

:rolleyes: man όταν πουλάς την εφαρμογή θα την διαχειρίζεται ο άλλος ως δική του οπότε το σωστό είναι να ζητήσει λεφτά πολλαπλάσια από την αξία της εφαρμογής.

Ένας λέει κάποιες ιδέες και ο άλλος προσπαθεί να υλοποιήσει αυτές τις ιδέες (που το θεωρώ εξίσου δύσκολου) και μετά ο δεύτερους πουλάει την δουλειά στο πρώτο. Αφού είναι επαγγελματική εφαρμογή έχει δυνατότητες για μεγάλο κέρδος οπότε το κόσμος θα κινηθεί καπου εκεί.

#15   theq

theq

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/01/2012 - 00:07

Όχι κ λίγα! Κέρδος έχεις κ από μία εφαρμογή μπορεί να έφτιαξες με σχεδόν μηδενικό κόστος.

Η εφαρμογή των ΝΕΩΝ δεν είναι top. Έχει 2/5 αστεράκια κ δε νομίζω να στοίχισε 20000€. Έχει video με σύνδεση στο internet τύπου YouTube κ απλές φόρμες rss για να κατεβάζει τις ειδήσεις από τη βάση δεδομένων της εφημερίδας. Αυτή είναι μία εφαρμογή παράδειγμα προς αποφυγήν. Του BBC από την άλλη είναι ακριβώς το αντίθετο. Επίσης στο ποσό που λες υπολογίζεις κ τη διαφήμιση στον ηλεκτρονικό, έντυπο τύπο, πινακίδες κ αφίσες στο δρόμο κλπ κλπ;


Sent from my iPhone using Tapatalk


oxi.

αυτα που λεει o φιλος zozos εχουν λογικη, αρα ισως κ το κοστος να ειναι ΟΚ.

Γνωριζει κανεις καμια ελληνικη εταιρια που να σχεδιαζει επαγγελματικες εφαρμογες;

παντως ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

Τελευταία επεξεργασία από: theq, 12/01/2012 - 00:07


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες