Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Διαγωνισμός Ρομποτικής


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
6 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   thachri

thachri

    iPH User

  • 164 μηνύματα
  • Twitter:@ThanosChristou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 11/01/2012 - 21:04

Καλησπέρα φέτος με το σχολείο μου αν όλα πάνε καλά θα συμμετάσχουμε στον Παγκόσμιο Διαγωνισμό Ρομποτικής και με βάση μια προυπόθεση που θα μας δώσουν τον άλλο μήνα θα πρέπει να κατασκευάσουμε ένα ρομπότ το οποίο θα πληρεί την προυπόθεση...επειδή έχω imac και iphone και σαν κολλημένος που είμαι σκέφτηκα για να προτοτυπήσουμε να φτιάξουμε κάτι σαν εφαρμογή η οποία θα μας δίνει τη δυνατότητα να χειριζόμαστε το ρομπότ μέσω του iphone...θα ήθελα κάποιος ειδικός αν γίνεται να μου πει αρχικά αν αυτό μπορεί να γίνει και αν γίνεται τι χρειάζεται....ευχαριστώ..!!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1.878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/01/2012 - 21:09

Καλησπέρα φέτος με το σχολείο μου αν όλα πάνε καλά θα συμμετάσχουμε στον Παγκόσμιο Διαγωνισμό Ρομποτικής και με βάση μια προυπόθεση που θα μας δώσουν τον άλλο μήνα θα πρέπει να κατασκευάσουμε ένα ρομπότ το οποίο θα πληρεί την προυπόθεση...επειδή έχω imac και iphone και σαν κολλημένος που είμαι σκέφτηκα για να προτοτυπήσουμε να φτιάξουμε κάτι σαν εφαρμογή η οποία θα μας δίνει τη δυνατότητα να χειριζόμαστε το ρομπότ μέσω του iphone...θα ήθελα κάποιος ειδικός αν γίνεται να μου πει αρχικά αν αυτό μπορεί να γίνει και αν γίνεται τι χρειάζεται....ευχαριστώ..!!!

Υποθέτω πως γίνεται δικτυακα αρκεί το ρομπότ που θ φτιάξετε να έχει τη τεχνολογία αυτη. Μιλώ ω τεχνικός δεν ξέρω να φτιάχνουν εφαρμογη απλα λέω την σκέψη μου

#3   Sakis

Sakis

    iPH User

  • 114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/01/2012 - 21:09

Δεν χρειάζεται ούτε ιδιαίτερες γνώσεις ούτε High-tech συσκευή τύπου iPhone iMac, πάρτε έναν Έλληνα εργαζόμενο και στείλτε τον! :lol:





Πέρα από την πλάκα, καλή επιτυχία να έχετε!!!

#4   thachri

thachri

    iPH User

  • 164 μηνύματα
  • Twitter:@ThanosChristou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 11/01/2012 - 21:12

Σκέφτηκα να είναι κάτι σαν αυτό με το ελικοπτεράκι...που αντί για τηλεχειριστήριο έχεις το iphone..

#5   thachri

thachri

    iPH User

  • 164 μηνύματα
  • Twitter:@ThanosChristou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 11/01/2012 - 21:14

να προσθέσω για όσους ξέρουν ότι τα ρομπότ θα είναι τα "Lego MINDSTORMS"

#6   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 11/01/2012 - 21:15

Λογικά με bluetooth πρέπει να επικοινωνούν αλλά θα πρέπει να βρείτε ένα ελικοπτεράκι με Bluetooth που να προγραμματίζετε.Έκτος και φτιάξετε ελικοπτεράκι μόνοι σας εξ ολοκλήρου.Δεν ξέρω σε τι επίπεδο θέλετε να το φτάσετε.

Αναρτημένη εικόνα


#7   koskas1

koskas1

    iPH newbie

  • 33 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/01/2012 - 21:17

Καλησπέρα φέτος με το σχολείο μου αν όλα πάνε καλά θα συμμετάσχουμε στον Παγκόσμιο Διαγωνισμό Ρομποτικής και με βάση μια προυπόθεση που θα μας δώσουν τον άλλο μήνα θα πρέπει να κατασκευάσουμε ένα ρομπότ το οποίο θα πληρεί την προυπόθεση...επειδή έχω imac και iphone και σαν κολλημένος που είμαι σκέφτηκα για να προτοτυπήσουμε να φτιάξουμε κάτι σαν εφαρμογή η οποία θα μας δίνει τη δυνατότητα να χειριζόμαστε το ρομπότ μέσω του iphone...θα ήθελα κάποιος ειδικός αν γίνεται να μου πει αρχικά αν αυτό μπορεί να γίνει και αν γίνεται τι χρειάζεται....ευχαριστώ..!!!


Καλησπέρα .Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σας .Χωρίς να ξέρουμε ποιά θα είναι αυτή η ''Προυπόθεση'' μπορούμε να πούμε πως γίνετε αρκεί το ρομπότ να έχει την δυνατότητα δικτύωσης . Μέσω δικτύου μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την δυνατότητα να χειριστείτε το ρομπότ μέ το iphone . Υπάρχουν αρκετά έτοιμα σχέδια σε x code από το mac σας μπορείτε να κάνετε δικές σας εφαρμογές με βάση αυτό . Πάντα όμως το Ρομπότ θα πρέπει να δεί Δίκτυο μόνο έτσι
Τα lego mindstorms ΝΧΤ ;exoyn επικοινωνίας με δίκτυο άρα και με iphone

Τελευταία επεξεργασία από: koskas1, 11/01/2012 - 21:26





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες