Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

ΒΟΗΘΕΙΑ με Προβλημα με imac


  • Please log in to reply
138 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5,344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 13/01/2012 - 04:02

ΟΚ! ...λάθος μου τότε!!

Αν καταφέρεις σε κάποια στιγμή να τσεκάρεις τις μνήμες που σου είπα παραπάνω, αλλιώς άλλη βοήθεια δεν μπορώ να σκεφτώ αυτή την στιγμή! Είναι και αργαμιση (4 η ώρα το πρωί) οπότε καπου εδώ εγώ πάω πάσο! (βασικά για ύπνο πάω αλλα λέμε τώρα)!

Αν μέχρι αύριο δεν έχεις βρει λύση από τα παιδιά, η και μονος σου, (google) πάλι εδώ είμαστε!

Καλή συνέχεια.....

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   dimarider

dimarider

    iPH Member

  • 271 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/01/2012 - 04:05

ΟΚ! ...λάθος μου τότε!!

Αν καταφέρεις σε κάποια στιγμή να τσεκάρεις τις μνήμες που σου είπα παραπάνω, αλλιώς άλλη βοήθεια δεν μπορώ να σκεφτώ αυτή την στιγμή! Είναι και αργαμιση (4 η ώρα το πρωί) οπότε καπου εδώ εγώ πάω πάσο! (βασικά για ύπνο πάω αλλα λέμε τώρα)!

Αν μέχρι αύριο δεν έχεις βρει λύση από τα παιδιά, η και μονος σου, (google) πάλι εδώ είμαστε!

Καλή συνέχεια.....

Χιλια ευχαριστω καλη ξεκουραση

#78   Georgios1987

Georgios1987

    iPH Enthousiast

  • 562 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/01/2012 - 07:41

Το παιδι χθες ψοφησε απο τη νυστα :P
Λοιπον, ανοιξε το μηχανημα και προσπαθησε οσο μπορεις να κανεις uninstall οτι εχει σχεση με τη menu bar. Το SystemUIServer, εχει σχεση με την menu bar και ισως το MenuCracker 2.2 που εχεις περασει ή το MemorySweeper δημιουργουν το προβλημα με τη RAM. Θα τα πουμε το μεσημερι απο μενα, καλημερ

Υ.Γ Αν δεις και δεν μπορεις να τα σβησεις, θα τα σβησουμε απο Recovery.
Υ.Γ 2 Οταν δεις και σου τελειωνει η free ram, και εχεις inactive αρκετη, ανοιξε terminal και γραψε purge.

Τελευταία επεξεργασία από: Georgios1987, 13/01/2012 - 07:45.


#79   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10,183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 13/01/2012 - 10:58

Φίλε καλημέρα. Μιας και κάναμε χίλια δυο πράγματα τράβηξε του ένα clean install.
Once You Go Mac You Never Go Back

#80   dimarider

dimarider

    iPH Member

  • 271 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/01/2012 - 14:41

Το παιδι χθες ψοφησε απο τη νυστα :P
Λοιπον, ανοιξε το μηχανημα και προσπαθησε οσο μπορεις να κανεις uninstall οτι εχει σχεση με τη menu bar. Το SystemUIServer, εχει σχεση με την menu bar και ισως το MenuCracker 2.2 που εχεις περασει ή το MemorySweeper δημιουργουν το προβλημα με τη RAM. Θα τα πουμε το μεσημερι απο μενα, καλημερ

Υ.Γ Αν δεις και δεν μπορεις να τα σβησεις, θα τα σβησουμε απο Recovery.
Υ.Γ 2 Οταν δεις και σου τελειωνει η free ram, και εχεις inactive αρκετη, ανοιξε terminal και γραψε purge.


Και εγω τα παρατησα στις 6μιση!
Αυτα τα εβγαλα ολα κσι αφησα αυτα που ειχε οταν ηρθε ο μακ( bluetooth,wifi,spotliight,ηος γλωσσα ημερομηνια,ηχο). τπτ παλι τα ιδια.οσον αφορα την εντολη δεν κανει κατι

#81   dimarider

dimarider

    iPH Member

  • 271 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/01/2012 - 14:43

Φίλε καλημέρα. Μιας και κάναμε χίλια δυο πράγματα τράβηξε του ένα clean install.

εαν εννοεις φορματ ετοιμαζομαι για αυτο και προσπαθω να τραβηξω αρχεια που εχω μεσα...λες να υπαρει τροπος (εαν μιλαγαμε για windows δεν θα το ρωταγα)να μην πειραχτουν?δεν ξερω και ρωταω.

#82   dimarider

dimarider

    iPH Member

  • 271 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/01/2012 - 14:46

αυτο που παρατηρησα ειναι οτι δεν με αφηνει να ανοιξω εφαρμογες γενικα.
τραβηξα αρχεια στο σκληρο με ραμ 7-15μβ και γρηγορα μπορω να πω.
σε safe βοοτ με αφησε να ανοιξω το ony αλλα αδειασε γρηγοροτερα η ραμ και κολλησα παλι

#83   Vgkantis

Vgkantis

    iPH Member

  • 334 μηνύματα
  • Twitter:@Vgkantis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/01/2012 - 14:53

αυτο που παρατηρησα ειναι οτι δεν με αφηνει να ανοιξω εφαρμογες γενικα.
τραβηξα αρχεια στο σκληρο με ραμ 7-15μβ και γρηγορα μπορω να πω.
σε safe βοοτ με αφησε να ανοιξω το ony αλλα αδειασε γρηγοροτερα η ραμ και κολλησα παλι

Δεν σε αφήνει να ανοίξεις πρόγραμμα γιατί κολλάει το σύμπαν με τόση λίγη ram που μένει.. Κάνε backup τα αρχεία σου και πέρασε μόνο το Lion πάνω.. Ελπίζω να μην έχεις πρόβλημα επειδή δεν είναι στο όνομά σου...
Αμα βλέπεις το πρόβλημα και μετά τότε έχεις hardware και είναι άλλη ιστορία..

#84   dimarider

dimarider

    iPH Member

  • 271 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/01/2012 - 14:59

Δεν σε αφήνει να ανοίξεις πρόγραμμα γιατί κολλάει το σύμπαν με τόση λίγη ram που μένει.. Κάνε backup τα αρχεία σου και πέρασε μόνο το Lion πάνω.. Ελπίζω να μην έχεις πρόβλημα επειδή δεν είναι στο όνομά σου...
Αμα βλέπεις το πρόβλημα και μετά τότε έχεις hardware και είναι άλλη ιστορία..

λοιπον κατι ακομα που εκανα χτες βραδυ ειναι να τσεκαρω τις ραμ.
ειτε ειχα στον υπολογιστη τις 2χ2γβ που ειχε, ειτε με τις 2χ2γβ της apple συν τις 2χ8γβ της crucial ενα και το αυτο ηταν!!!ιδια συμπεριφορα.
το dvd που λεει mac os x install dvd τι περιεχει μεσα?
πως περναω τα lion απο πανω.
πρωτη φορα θα δοκιμασω και επισης δεν εχω κανει φορματ ποτε στον μακ και δεν ξερω καν πως γινεται

#85   Georgios1987

Georgios1987

    iPH Enthousiast

  • 562 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/01/2012 - 15:04

λοιπον κατι ακομα που εκανα χτες βραδυ ειναι να τσεκαρω τις ραμ.
ειτε ειχα στον υπολογιστη τις 2χ2γβ που ειχε, ειτε με τις 2χ2γβ της apple συν τις 2χ8γβ της crucial ενα και το αυτο ηταν!!!ιδια συμπεριφορα.
το dvd που λεει mac os x install dvd τι περιεχει μεσα?
πως περναω τα lion απο πανω.
πρωτη φορα θα δοκιμασω και επισης δεν εχω κανει φορματ ποτε στον μακ και δεν ξερω καν πως γινεται

Το DVD λογικα ειναι το Snow Leopard. Βαλε το δισκακι μεσα, κλεισε το iMac και πατα το power on ενω κρατας πατημενο το option (alt) στο πληκτρολογιο. Θα σου εμφανισει τον δισκο σου και το DVD. Πατας πανω στο DVD, περιμενεις να bootαρει και οταν bootαρει πατας next αφου επιλεξεις γλωσσα και στη συνεχεια Utilities -> Disk Utility. Εκεί, εφόσον εχεις κανει backup, κανεις format τον δισκο σε ενα partition(journaled) και στη συνεχεια κλειενις το Disk Utility και συνεχιζεις με την εγκατασταση.

#86   Vgkantis

Vgkantis

    iPH Member

  • 334 μηνύματα
  • Twitter:@Vgkantis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/01/2012 - 15:08

λοιπον κατι ακομα που εκανα χτες βραδυ ειναι να τσεκαρω τις ραμ.
ειτε ειχα στον υπολογιστη τις 2χ2γβ που ειχε, ειτε με τις 2χ2γβ της apple συν τις 2χ8γβ της crucial ενα και το αυτο ηταν!!!ιδια συμπεριφορα.
το dvd που λεει mac os x install dvd τι περιεχει μεσα?
πως περναω τα lion απο πανω.
πρωτη φορα θα δοκιμασω και επισης δεν εχω κανει φορματ ποτε στον μακ και δεν ξερω καν πως γινεται

Κοίτα είτε έχει χαλάσει το motherboard ή κάτι άλλο hardware είτε με το format θα φτιάξει.
Λοιπόν περι του Format.
Το DVD που αναφέρεις έχει μέσα τα Leopard. Λογικά έχεις και τα Snow Leopard και χθες μου είπες οτι σου έχει δώσει και τα Lion (τα οποία δεν είναι αγορασμένα απο εσένα σωστά; )
Τώρα για να κάνεις Format:
Βάζεις το DVD (το Lion που σου έχει δώσει) και πατάς το "C" αφού έχεις κάνει restart.
Θα σου φορτώσει μια άλλη οθόνη όπου με τις οδηγίες θα κάνεις install αφού πρώτα διαγράψεις τον δίσκο σου.
Μετά όλα είναι εύκολα.. Απλά φοβάμαι επειδή δεν το έχεις αγοράσει εσύ το Lion και δεν είναι στο δικό σου Apple ID μήπως δεν σε αφήνει.
Αν γίνει αυτό κάνε install τα snow Leopard.

Τελευταία επεξεργασία από: Vgkantis, 13/01/2012 - 15:10.


#87   dimarider

dimarider

    iPH Member

  • 271 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/01/2012 - 15:08

Το DVD λογικα ειναι το Snow Leopard. Βαλε το δισκακι μεσα, κλεισε το iMac και πατα το power on ενω κρατας πατημενο το option (alt) στο πληκτρολογιο. Θα σου εμφανισει τον δισκο σου και το DVD. Πατας πανω στο DVD, περιμενεις να bootαρει και οταν bootαρει πατας next αφου επιλεξεις γλωσσα και στη συνεχεια Utilities -> Disk Utility. Εκεί, εφόσον εχεις κανει backup, κανεις format τον δισκο σε ενα partition(journaled) και στη συνεχεια κλειενις το Disk Utility και συνεχιζεις με την εγκατασταση.

να περασω μηπως το Snow Leopard και οχι λιον?επειδη εινααι το αυθεντικο που εχω?
μιας και θα παω σε φορματ να κανω στην εγκατασταση στο δισκο σαν ενα και χωρις παρτισιον?

#88   dimarider

dimarider

    iPH Member

  • 271 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/01/2012 - 15:10

Κοίτα είτε έχει χαλάσει το motherboard ή κάτι άλλο hardware είτε με το format θα φτιάξει.
Λοιπόν περι του Format.
Το DVD που αναφέρεις έχει μέσα τα Leopard. Λογικά έχεις και τα Snow Leopard και χθες μου είπες οτι σου έχει δώσει και τα Lion (τα οποία δεν είναι αγορασμένα απο εσένα σωστά; )
Τώρα για να κάνεις Format:
Βάζεις το DVD (το Lion που σου έχει δώσει) και πατάς το "C" αφού έχεις κάνει restart.
Θα σου φορτώσει μια άλλη οθόνη όπου με τις οδηγίες θα κάνεις install αφού πρώτα διαγράψεις τον δίσκο σου.
Μετά όλα είναι εύκολα.. Απλά φοβάμαι επειδή δεν το έχεις αγοράσει εσύ το Lion και δεν είναι στο δικό σου Apple ID μήπως δεν σε αφήνει.
Αν γίνει αυτό κάνε install τα snow Leopard.

οι δεν αγοαρασα εγω τα λιον.
κατσε να τραβηξω στον εξωτερικο οσα μπορω και θα συνεχισω σε φορματ

#89   Vgkantis

Vgkantis

    iPH Member

  • 334 μηνύματα
  • Twitter:@Vgkantis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/01/2012 - 15:11

να περασω μηπως το Snow Leopard και οχι λιον?επειδη εινααι το αυθεντικο που εχω?
μιας και θα παω σε φορματ να κανω στην εγκατασταση στο δισκο σαν ενα και χωρις παρτισιον?

Δεν θα κάνεις κανένα partision θα σβήσεις ότι έχει μέσα ο σκληρός σου τώρα με το Disk Utilities και μετά fresh install.. Δες τι σου έγραψα εγώ και το παλικάρι απο πάνω και θα καταλάβεις.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αγοράσεις εσύ τα Lion με 30ε απο το Mac App Store. Και θα μπορείς να κάνεις Format και τα πάντα Over the air χωρίς Dvd και τέτοια.
Απλά για να σου επιβεβαιώσει οτι το έχεις πρέπει να βάλεις το Apple ID σου και στην περίπτωση που έχουμε τώρα δεν είναι το ίδιο ID που έχει αγοραστεί με το δικό σου.

Τελευταία επεξεργασία από: Vgkantis, 13/01/2012 - 15:13.


#90   dimarider

dimarider

    iPH Member

  • 271 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/01/2012 - 15:17

κατι ασχετο αυτο σημαινει πως εχω ακομα εγγυηση σωστα?

Repairs and Service Coverage: Active

Your product is covered for eligible hardware repairs and service under Apple's Limited Warranty.
Estimated Expiration Date: May 11, 2012

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες