Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 13 ψήφοι

Νέος με Mac!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
4732 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#4651   ddr2

ddr2

    iPH Member

  • 297 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 21/09/2015 - 08:19

Στις ρυθμίσεις, ξετικαρετε την επιλογή αντικατοπτρισμός, και τότε δεν προβάλλεται η οθόνη του macbook στην τηλεόραση. Επίσης στις ρυθμίσεις, στον ήχο, μπορείς να επιλέξεις έξοδο ήχου και διαλέγεις από τη λίστα την τηλεόραση σου!

Ευχαριστω, αλλα αυτο που θελω ειναι να προβαλλεται η οθονη του μακ στην τηλεοραση και να σβηνει η οθονη του μακ.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#4652   skoupas

skoupas

    iPH User

  • 184 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/09/2015 - 17:42

Καλησπέρα. Έχω ένα δίσκο nas το seagate central. Το τελευταίο διάστημα δεν μπορώ να κάνω καμιά αλλαγή ή προσθήκη αρχείου και μου βγάζει το γνωστό μήνυμα με τα permissions. Πηγαίνω στο get info στα permissions αλλά δεν με αφήνει να πειράξω τίποτα. Στο disk utility δεν εμφανίζεται μιας και είναι δικτυακός. Στο άλλο pc με τα windows μια χαρά παίζει και read και write. Δεν έχω καταλάβει αν φταίει ο δίσκος ή το mac το οποίο τρέχει yosemite.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Δεν μου απάντησε κάποιος αλλά βρήκα μία λύση αν έχει κάποιο άλλο παιδί θέμα. Όταν συνδέεσαι σε κάποιο εξωτερικό δικτυακό δίσκο, υπάρχουν κάποια πρωτόκολλα σύνδεσης. Το afp που χρησιμοποιείται συνήθως μεταξύ συσκευών mac, το smb που κάνει για  windows και το nfs για unix. Έβαλα το smb και παίζει read and write ο δίσκος. 



#4653   nikos25k

nikos25k

    iPH newbie

  • 90 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 26/09/2015 - 07:57

καλήμερα! μετά από πολύ ψάξιμο σκέφτομαι να παω σε αγορά macbook pro 13...αξίζει η αγορά τώρα η να περιμένω για τού χρόνου με τούς καινούριους επεξεργαστές  intel skylake....


Τελευταία επεξεργασία από: nikos25k, 26/09/2015 - 07:58


#4654   nikos25k

nikos25k

    iPH newbie

  • 90 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 26/09/2015 - 11:39

καλήμερα! μετά από πολύ ψάξιμο σκέφτομαι να παω σε αγορά macbook pro 13...αξίζει η αγορά τώρα η να περιμένω για τού χρόνου με τούς καινούριους επεξεργαστές  intel skylake....



#4655   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 26/09/2015 - 11:40

καλήμερα! μετά από πολύ ψάξιμο σκέφτομαι να παω σε αγορά macbook pro 13...αξίζει η αγορά τώρα η να περιμένω για τού χρόνου με τούς καινούριους επεξεργαστές  intel skylake....

Η κατάλληλη στιγμή για να αγοράσεις κάποιος κάτι, είναι όταν το έχει πραγματική ανάγκη. Με την λογική να περιμένουμε να βγει κάτι που θα έχει κάτι καλύτερο δεν θα αγοράζαμε ποτέ τίποτα. Αν το έχεις ανάγκη, το αγοράζεις τώρα. Είναι πολύ δυνατά μηχανήματα. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#4656   kostakiss

kostakiss

    iPH Elite Poster

  • 1.910 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 26/09/2015 - 13:01

Η κατάλληλη στιγμή για να αγοράσεις κάποιος κάτι, είναι όταν το έχει πραγματική ανάγκη. Με την λογική να περιμένουμε να βγει κάτι που θα έχει κάτι καλύτερο δεν θα αγοράζαμε ποτέ τίποτα. Αν το έχεις ανάγκη, το αγοράζεις τώρα. Είναι πολύ δυνατά μηχανήματα.

+100000
Χωρις καμια κακη προθεση, δεν μπορω να τη καταλαβω ποτε αυτη τη λογικη, να περιμενω το παραεπομενο γιατι και καλα αυτο τωρα δεν ειναι καλυτερο η ειναι λιγο καλυτερο...
@jimmakos θελω να κανω μια οργανωση απο φωτο και βιντεο... Εχεις να προτεινεις κατι;; (Εννοω να ναι οργανωμενα βαση ημερομηνιας και βαση τυπου δλδ βιντεο η φωτο και να μην ειναι διπλα)
Μιλαμε για περιεχομενο συναισθηματικης αξιας που δεν πρεπει να χαθει

#4657   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 26/09/2015 - 13:32

+100000
Χωρις καμια κακη προθεση, δεν μπορω να τη καταλαβω ποτε αυτη τη λογικη, να περιμενω το παραεπομενο γιατι και καλα αυτο τωρα δεν ειναι καλυτερο η ειναι λιγο καλυτερο...
@jimmakos θελω να κανω μια οργανωση απο φωτο και βιντεο... Εχεις να προτεινεις κατι;; (Εννοω να ναι οργανωμενα βαση ημερομηνιας και βαση τυπου δλδ βιντεο η φωτο και να μην ειναι διπλα)
Μιλαμε για περιεχομενο συναισθηματικης αξιας που δεν πρεπει να χαθει

Για δες το παρακάτω άρθρο να δεις αν θα σε βολέψει το Photos που έχεις ήδη στον mac σου. 

 

http://www.macrumors...osemite-photos/


Once You Go Mac You Never Go Back

#4658   kostakiss

kostakiss

    iPH Elite Poster

  • 1.910 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 26/09/2015 - 14:03

Για δες το παρακάτω άρθρο να δεις αν θα σε βολέψει το Photos που έχεις ήδη στον mac σου.

http://www.macrumors...osemite-photos/

ξεχασα να διευκρινισω οτι παρολο που εχω το yosemite, δεν μου εχει μπει το photos.app (μηπως επειδη εχω εγκατεστημενο iphoto η aperture?)

#4659   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 26/09/2015 - 15:30

ξεχασα να διευκρινισω οτι παρολο που εχω το yosemite, δεν μου εχει μπει το photos.app (μηπως επειδη εχω εγκατεστημενο iphoto η aperture?)

Το Photos.app μπήκε στην έκδοση 10.10.4. Αν έχεις προηγούμενη δεν υπάρχει. Κάνε αναβάθμιση λοιπόν.



#4660   Tziko18

Tziko18

    iPH Contributor

  • 1.169 μηνύματα
  • Twitter:@Tziko18
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:Tziko18

Δημοσίευση 26/09/2015 - 16:01

Έχω ένα μακ αγορασμένο από Αγγλία, ισχύει ότι έχω 6 χρόνια εγγύηση ή είναι μόνο για iphone?

 

Ρωτάω επειδή μου έβγαλε πρόβλημα λίγες μέρες μετά το τέλος του πρώτου χρόνου.


We all in the same game, just different levels. Dealing with the same hell, just different devils.  User

 


#4661   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 26/09/2015 - 16:42

Έχω ένα μακ αγορασμένο από Αγγλία, ισχύει ότι έχω 6 χρόνια εγγύηση ή είναι μόνο για iphone?

 

Ρωτάω επειδή μου έβγαλε πρόβλημα λίγες μέρες μετά το τέλος του πρώτου χρόνου.

Και να μην ισχύει, αν στείλεις ένα μήνυμα στο support της Apple και τους πεις ότι έπαθε κάτι λίγες μέρες αφότου έληξε η εγγύηση του ενός έτους, θα στο περάσουν. Μην ανησυχείς. 

 

Αν μπορείς να το πάρεις παραμάσχαλα και να πας και σε Apple Store ακόμα καλύτερα. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#4662   Tziko18

Tziko18

    iPH Contributor

  • 1.169 μηνύματα
  • Twitter:@Tziko18
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:Tziko18

Δημοσίευση 26/09/2015 - 16:53

Yπάρχει περίπτωση να βρεθώ Αγγλία στον επόμενο μήνα, αλλά θα κάτσω 2 μέρες μόνο και δεν νομίζω να το έχουν έτοιμο σε τέτοιο διάστημα.


We all in the same game, just different levels. Dealing with the same hell, just different devils.  User

 


#4663   kostakiss

kostakiss

    iPH Elite Poster

  • 1.910 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 26/09/2015 - 17:01

Το Photos.app μπήκε στην έκδοση 10.10.4. Αν έχεις προηγούμενη δεν υπάρχει. Κάνε αναβάθμιση λοιπόν.

να περιμενω μηπως καλυτερα μια και καλη το ελ καπιταν , να βαλω κ εναν σκληρο και να μαι κομπλε;
Κατι σχετικο: αν σβησω μια φωτο απο το iphoto-imovie και την κανω διαγραφη απο το trash θα σβηστει και απο την κυρια διαδρομη η αφορα μονο κ μονο του library?

#4664   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 26/09/2015 - 17:59

να περιμενω μηπως καλυτερα μια και καλη το ελ καπιταν , να βαλω κ εναν σκληρο και να μαι κομπλε;
Κατι σχετικο: αν σβησω μια φωτο απο το iphoto-imovie και την κανω διαγραφη απο το trash θα σβηστει και απο την κυρια διαδρομη η αφορα μονο κ μονο του library?

Μόνο από την library. Το γνήσιο αρχείο που το έκανες import θα μείνει εκεί που είναι. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#4665   tzigis

tzigis

    iPH Addict

  • 664 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/09/2015 - 08:23

Καλημέρα ...θα μπορούσε κάποιος να μου πει πως μπορώ να σβήσω επιλεκτικά κάποια back up από iOS συσκευές ...έχουν μαζευτεί παρά πολλά ...
Ευχαριστώ !!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 8

0 μέλη, 7 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)