Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά MacBook


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
34 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 15/01/2012 - 13:24

Τον ειδα τον οδηγο σου ναι,θελει ιδιαιτερη προσοχη σιγουρα αλλα προσωπικα δεν θα εβγαζα το superdrive γιατι το χρειαζομαι περισσοτερο απο εναν ssd.Ειναι κυριως οτι χρειαζεται ο καθενας αλλα η αποψη μου ειναι οτι προς το παρον ο ssd δε χρειαζεται και τοσο.


Ναι δεν έχεις άδικο για το superdrive, αλλά δεν το χρησιμοποιούσα σχεδόν καθόλου και αν θέλω να γράψω κανένα cd.dvd πέραν του γεγονότος ότι έχω πάρει θήκη για το superdive που έβγαλα και το έκανα εξωτερικό με σύνδεση usb γράφω και στο macbook pro :)
Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   thanostsimo

thanostsimo

    iPH Member

  • 205 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:thanostsimo

Δημοσίευση 15/01/2012 - 13:27

Δε σκεφτηκα να γινει εξωτερικος ο superdrive,καλη μαγκια..δε ξερω,ας βγουμε απο την εγγυηση και βλεπουμε :lol:
Μια αλλη απορια.Πως μεταφερουμε το lion απο τον hd στον ssd..; δεν το εχω ψαξει καν

#18   georgoud

georgoud

    iPH User

  • 161 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:georgoud

Δημοσίευση 15/01/2012 - 13:29

Θα συμφωνήσω με τον hyperlost μια χαρά ειναι το macbook pro απο μόνο του με τον i5 και τα 4 gb DDR3! Εκτός αν τρέχεις φίλε μου τίποτα animation/photo προγράμματα τα οποία ειναι απαιτητικά η κάνεις 3d rendering κλπ Πάντως αν και με ssd ακόμη και στο air μου το photoshop το πάει μια χαρά! ;)

#19   likehouse

likehouse

    iPH Member

  • 327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/01/2012 - 13:44

Η αλήθεια ειναι οτι και να βαλει δυσκολα θα βρει κατι που να τρωει τοσους πόρους για να πεις οτι εχει λογο να το κανει, αν ήθελε να τρέξει FEA, να πεις εχει λογο, αλλα και παλι τον περιοριζει η CPU, μια χαρα ειναι και τα 4gb για τις περισσότερες αν οχι ολες σχεδον τις εφαρμογες και τη χρηση. Χαοτική διαφορα θα γινει με ssd, το μονο που αξιζει κατ´εμενα να πληρωσει. Αλλα θα χασει χωρο...συνεπως να σκεφτεί τι χρηση θα κανεις να μας πεις. Νομιζω οτι έτοιμο ειναι μια χαρα το MacBook

Να σου πω αν μπορείς να εξηγήσεις τι εννοείται με το FEA και το SSD...βασικά το θέλω το mac για να το συγχρονιζω με το iphone για απλή χρήση Ίντερνετ μουσική εργα...κλπ...απλός έχω έναν σταθερό υπολογιστή δεν τραβάει πολλα και για το μέλλον θέλω να πάρω λάπτοπ αλλα λάπτοπ οχι ότι ναναι...να αντέχει και πολλα γιατι ποτέ δεν ξες τι χρήση θα κανείς στο μέλλον...

#20   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 15/01/2012 - 13:51

Μεταφορα τοπικ στην αντίστοιχη ενότητα: "Mac Corner"

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#21   iFasMan

iFasMan

    iPH Elite Poster

  • 3.477 μηνύματα
  • Twitter:@iFasMan7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iFasMan7

Δημοσίευση 15/01/2012 - 13:52

Ποιον SSD έχετε..? Και αν θελουμε να αλλάξουμε και έχουμε lion τι κάνουμε..?

#22   georgoud

georgoud

    iPH User

  • 161 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:georgoud

Δημοσίευση 15/01/2012 - 13:55

Να σου πω αν μπορείς να εξηγήσεις τι εννοείται με το FEA και το SSD...βασικά το θέλω το mac για να το συγχρονιζω με το iphone για απλή χρήση Ίντερνετ μουσική εργα...κλπ...απλός έχω έναν σταθερό υπολογιστή δεν τραβάει πολλα και για το μέλλον θέλω να πάρω λάπτοπ αλλα λάπτοπ οχι ότι ναναι...να αντέχει και πολλα γιατι ποτέ δεν ξες τι χρήση θα κανείς στο μέλλον...


Οι σκληροί δίσκοι SSD Solid State Drives, δεν έχουν μηχανικά μέρη(=κινούμενα μέρη) και αποθηκεύουν τα δεδομένα μέσα σε τσιπάκια. Σε αντίθεση με τους απλούς μαγνητικούς δίσκους, οι οποίοι αποθηκεύουν τα δεδομένα σε μαγνητικές περιστρεφόμενες πλάκες και τα διαβάζουν κάποιες κινούμενες κεφαλές, είναι σαν ένα πιο εξελιγμένο, ταχύτερο και αξιόπιστο, memory stick!

Δεν έχουν μηχανικά-κινούμενα μέρη. Αυτό συνεπάγεται στο ότι:
1) δεν ζεσταίνονται,
2) δεν κάνουν θόρυβο,
3) είναι πιο γρήγοροι (ενώ οι μαγνητικοί HDD, αργούν λόγω τότι οι αναζήτηση των δεδομένων μέσα στο δίσκο, καθυστερεί επειδή θα πρέπει η βελόνα ανάγνωσης να "πάει" στο σωστό σημείο να διαβάσει το δεδομένο και για ένα αρχείο, θα πρέπει να το κάνει πάρα πολλές φορές)
4) δεν κινδυνεύουν να αστοχήσουν(=να χαλάσουν ή να καταστρέψουν δεδομένα) λόγω δονήσεων
5) δεν καίνε πολύ ρεύμα (έτσι στο laptop η μπαταρία κρατάει περισσότερο)

#23   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 15/01/2012 - 13:57

Ποιον SSD έχετε..? Και αν θελουμε να αλλάξουμε και έχουμε lion τι κάνουμε..?


Backup με Tme machine η από εξωτερικό, και η διαδικασία μένει η ίδια, (στα Macbook) είτε είσαι σε Tiger, είτε είσαι σε Lion!

Εγω έχω τον Crucial series M4 256gb (από ebay 280€) με ενεργοποιημένο το TRIM, και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. (Macbook Pro 13" 2,54 Pros. 8gb ram)

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#24   iFasMan

iFasMan

    iPH Elite Poster

  • 3.477 μηνύματα
  • Twitter:@iFasMan7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iFasMan7

Δημοσίευση 15/01/2012 - 14:02

Backup με Tme machine η από εξωτερικό, και η διαδικασία μένει η ίδια, (στα Macbook) είτε είσαι σε Tiger, είτε είσαι σε Lion!

Εγω έχω τον Crucial series M4 256gb (από ebay 280€) με ενεργοποιημένο το TRIM, και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. (Macbook Pro 13" 2,54 Pros. 8gb ram)

Οκ ευχαριστω Λουκά μάλλον θα πάρω base model αλλα δεν ξέρω ακόμα για SSD απλά το μόνο θα βάλω 8GB 40€ μια χαρά θα είναι για αρχή

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 15/01/2012 - 14:08


#25   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 15/01/2012 - 14:08

Οκ ευχαριστω λουκά μάλλον θα πάρω base model αλλα δεν ξέρω ακόμα για SSD απλά το μόνο θα βάλω 8GB 40€ μια χαρά θα είναι για αρχή


Ριξε και μια ματια εδώ (ποστ #17) μαζι με το λινκ που δίνω εκεί!

Base model δεν υπάρχει! Εννοώντας μην πιστεύεις ότι θα βρεις κάποιον με μισή τιμή!! Σιγουρα κάποιοι είναι ποιο αποδοτικοί από κάποιους άλλους, σε κάποια συγκεκριμένα σημεία, αλλα το κοινό σε όλους μέχρι στιγμής, είναι η τιμή τους, η οποία αν τους αγοράσεις και μεσα από site επισήμου διανομέα, είναι φαρμακείο!!

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 15/01/2012 - 14:08

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#26   iFasMan

iFasMan

    iPH Elite Poster

  • 3.477 μηνύματα
  • Twitter:@iFasMan7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iFasMan7

Δημοσίευση 15/01/2012 - 14:10

Όχι λάθος δικό μου εννοω τον πρώτο MacBook pro i5 2.4 GHz και 4GB

#27   likehouse

likehouse

    iPH Member

  • 327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/01/2012 - 14:11

http://www.plaisio.g...R-MD308ZM-A.htm αυτός για παράδειγμα καλός είναι;

#28   toxotis70

toxotis70

    iPH Contributor

  • 972 μηνύματα

Δημοσίευση 15/01/2012 - 14:13

αυτος ειναι 13" ...

#29   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 15/01/2012 - 14:14

http://www.plaisio.gr/Laptop-and-Tablet/Notebook/Laptop/Apple-MacBook-Pro-MD313GR-MD308ZM-A.htm αυτός για παράδειγμα καλός είναι;



Μια χαρα είναι!

Αυτον θα σου πρότεινα και εγώ.....

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#30   georgoud

georgoud

    iPH User

  • 161 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:georgoud

Δημοσίευση 15/01/2012 - 14:15

http://www.plaisio.gr/Laptop-and-Tablet/Notebook/Laptop/Apple-MacBook-Pro-MD313GR-MD308ZM-A.htm αυτός για παράδειγμα καλός είναι;


Κουκλί είναι!!! Ναι μια χαρούλα!!! ;) άμα ψάξεις και λίγο μπορείς να τον βρεις και σε καλύτερη τιμή πχ http://www.vnp.gr/in...product_id=3190

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες