Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

mac mini


  • Please log in to reply
33 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Vgkantis

Vgkantis

    iPH Member

  • 334 μηνύματα
  • Twitter:@Vgkantis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/01/2012 - 17:36

Να ρωτησω κι εγω κατι σχετικα με το Mac Mini.
Ποτε στο παρελθον δεν ειχα Apple κομπιουτερ.Το Λειτουργικο συνολο στη ζωη μου να το εχω δει 5-10 λεπτα.
Απο μικρος στα Windows χωρις κανενα σοβαρο θεμα.Τωρα εχω τα windows 7 σε ενα λαπτοπ HP 2ετιας.Μπορω να πω πως ειμαι αρκετα ευχαριστημενος.
Τον τελευταιο καιρο μου εχει μπει στο κεφαλι να δουλεψω λιγο τα Apple και σκεφτομουν να παρω κατι σχετικα φτηνο γιατι τρελο χρημα δεν παιζει αυτο το καιρο.
Ετσι σκεφτηκα να δω το Mac Mini.Τι λετε να παρω καποια στιγμη κατι τετοιο ή δεν αξιζει να ασχοληθω με αυτο;
Δηλαδη θα μπορω να εχω ασφαλη συμπερασματα για το λειτουργικο;
Η χρηση που θα κανω ειναι ταινιες,surfing,να συνδεω το iphone μου :P ,αρκετο downloading κτλ.Με λιγα λογια οχι τιποτα σκληροπυρηνικο.Παιχνιδια δεν παιζω ουτως ή αλλος πουθενα,κι αν θα θελησω θα παρω ενα PS3.

Για καθημερινή χρήση το OSX (λειτουργικό κάθε mac) είναι ότι καλύτερο σε σχέση με άλλα λογισμικά. Ο λόγος είναι οτι τρέχει σε πυρήνα UNIX κάτι που σημαίνει οτι δεν έχεις θέματα με ιούς και είσαι γενικά ασφαλής κατα ένα πολύ μεγάλο ποσοστό κινδύνων του internet.
Επίσης είναι πολύ εύκολο και λειτουργικό, το μαθαίνεις πολύ γρήγορα και εύκολα. Βέβαια άμα θες να ρωτήσεις κάτι το Forum εδώ θα σε βοηθήσει.
Και εφόσον δεν παίζεις games όπου εκεί τα windows (κακά τα ψέματα) είναι καλύτερα, τότε με τα 1000 να το δοκιμάσεις και δεν θα απογοητευτείς.

Άρα ξεχνάς τα antivirus, format, system failures και τις συνεχείς αναβαθμίσεις ασφαλείας καθώς και τα πολλά προβλήματα των Windows.

Τελευταία επεξεργασία από: Vgkantis, 17/01/2012 - 17:36.


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Folemac

Folemac

    iPH Enthousiast

  • 414 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/01/2012 - 17:38

οσο για σενα panosfx ... γενικα τα προιοντα της apple ειναι σχεδον τα καλυτερα του κοσμου ...το mac mini για μενα ειναι η αρχη στα κομπιουτερ της apple .. ενω στις iOS Συσκευες ειμαι πολυ μπροστα.. οσο για σενα ειναι θεμα χρηματος και να ξερεις καλα απο υπολογιστες .. το λιτουργικο του mac mini και οχι μονο αυτου ,ειναι πολυ καλοοο,για μενα τελειο ..

#18   panosfx

panosfx

    iPH User

  • 196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/01/2012 - 17:39

Ωραια θα το δοκιμασω και βλεπουμε.Λογικα σε κανα 2μηνο θα το παρω.
Ποτε μου δεν ειχα την περιεργια να τα δοκιμασω αλλα τωρα δεν ξερω τι με εχει πιασει..
Ποιος ξερει μπορει καποια στιγμη να δωσω και το λαπτοπ που εχω και το mini και να παω σε κανα Macbook Pro που ειναι πανεμορφα.

#19   Vgkantis

Vgkantis

    iPH Member

  • 334 μηνύματα
  • Twitter:@Vgkantis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/01/2012 - 17:42

Ωραια θα το δοκιμασω και βλεπουμε.Λογικα σε κανα 2μηνο θα το παρω.
Ποτε μου δεν ειχα την περιεργια να τα δοκιμασω αλλα τωρα δεν ξερω τι με εχει πιασει..
Ποιος ξερει μπορει καποια στιγμη να δωσω και το λαπτοπ που εχω και το mini και να παω σε κανα Macbook Pro που ειναι πανεμορφα.

Θα σε συμβούλευα να πάς σε κάποιο κατάστημα με Mac, καλύτερα premium reseller και να τα δοκιμάσεις πριν τα πάρεις για να δείς πως δουλεύουν και πως σε εξυπηρετούν ώστε να πάρεις μια πρώτη γνώμη. Είμαι σίγουρος οτι θα σε εξυπηρετήσουν στα καταστήματα και θα σε βοηθήσουν. Εκτός βέβαια και αν είχες/έχεις εμπειρία απο mac απο κάποιο φίλο ή τα έχεις δοκιμάσει.

Αλλα όπως και να έχει θα τα αγαπήσεις και θα ξεχάσεις τα Windows.

#20   panosfx

panosfx

    iPH User

  • 196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/01/2012 - 17:47

Που ειναι αυτα τα καταστηματα;
Π.χ. στο παλιο Saturn στη Συγγρου ειχα κατσει περιπου 10 λεπτα και τα "επαιζα".
Νταξει με ξενισε το περιβαλλον τους,ειναι που δεν τα ειχα συνηθισει ομως.Φιλαρακι εχω ενα που εχει 2 Macbooks και το ενα δεν το χρησιμοποιει αλλα δεν μου το δανειζει να το δω λιγο....
Οποτε λετε οκ για mac mini ε;

#21   Vgkantis

Vgkantis

    iPH Member

  • 334 μηνύματα
  • Twitter:@Vgkantis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/01/2012 - 17:53

Που ειναι αυτα τα καταστηματα;
Π.χ. στο παλιο Saturn στη Συγγρου ειχα κατσει περιπου 10 λεπτα και τα "επαιζα".
Νταξει με ξενισε το περιβαλλον τους,ειναι που δεν τα ειχα συνηθισει ομως.Φιλαρακι εχω ενα που εχει 2 Macbooks και το ενα δεν το χρησιμοποιει αλλα δεν μου το δανειζει να το δω λιγο....
Οποτε λετε οκ για mac mini ε;

iStorm, Golden-i κ.τ.λ εννοώ σαν premium resellers.
Ναι είναι πολύ καλό μηχάνημα τουλάχιστον για να αρχίσεις με την εμπειρία σου στα Mac. Για Gaming γενικά τα Mac δεν είναι όπως τα Windows και αν θες κάτι τέτοιο να κοιτάξεις κάτι σε iMac ή MacBook Pro άνω των 13' αλλα ανεβαίνεις πολύ σε τιμή.

#22   panosfx

panosfx

    iPH User

  • 196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/01/2012 - 18:00

Οχι δεν παιζω παιχνιδια.Καμια πασιεντζα στο iphone την πιο ιερη ωρα της ημερας στην τουαλετα :lol:
Μικρος επαιζα πολυ αλλα τωρα μεγαλωσα μαλλον(31 εφτασα ο ατιμος) και τα βαριεμαι.Και Xbox360 που ειχα μονο Pro επαιζα.
Οκ παω για mac mini τοτε!

Τελευταία επεξεργασία από: panosfx, 17/01/2012 - 18:00.


#23   Vgkantis

Vgkantis

    iPH Member

  • 334 μηνύματα
  • Twitter:@Vgkantis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/01/2012 - 18:04

Οχι δεν παιζω παιχνιδια.Καμια πασιεντζα στο iphone την πιο ιερη ωρα της ημερας στην τουαλετα :lol:
Μικρος επαιζα πολυ αλλα τωρα μεγαλωσα μαλλον(31 εφτασα ο ατιμος) και τα βαριεμαι.Και Xbox360 που ειχα μονο Pro επαιζα.
Οκ παω για mac mini τοτε!

Ωραία. Τότε το mac mini θα είναι ότι πρέπει.
Απλά χρειάζεται και ενα monitor και ένα σετ ποντίκι & πληκτρολόγιο.

http://www.madstore....roducts_id=2810 <- αυτό είναι το top mac mini της apple την χρονική αυτή περίοδο. Έχει και πιο φτηνά αλλα πέφτουν σε απόδοση αλλα για καθημερινή χρήση είναι πάρα πολύ καλό και αυτό -> http://www.madstore....roducts_id=2808

#24   panosfx

panosfx

    iPH User

  • 196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/01/2012 - 18:06

Ποντικι και πληκτρολογιο παιρνει μονο Apple ή κανουν κι απο Windows.Εχω ενα σετ απο παλιο desktop γι'αυτο ρωταω με USB.
Οθονη δεν θελω,θα το ενωσω με την τηλεοραση.

#25   Vgkantis

Vgkantis

    iPH Member

  • 334 μηνύματα
  • Twitter:@Vgkantis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/01/2012 - 18:13

Ποντικι και πληκτρολογιο παιρνει μονο Apple ή κανουν κι απο Windows.Εχω ενα σετ απο παλιο desktop γι'αυτο ρωταω με USB.
Οθονη δεν θελω,θα το ενωσω με την τηλεοραση.

Κάνουν και απο microsoft/windows αλλα πρέπει το πληκτρολόγιο και το ποντίκι να υποστηρίζουν τα mac (το γράφει απο έξω η συσκευασία).
Υπάρχουν όμως set ασύρματο ποντίκι & πληκτρολόγιο της microsoft με 25ευρώ αν δεν κάνω λάθος που είναι συμβατά. Και άλλα πολλά αλλα να κοιτάς την συσκευασία αν είναι συμβατά!

#26   iKostis

iKostis

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/01/2012 - 18:26

Για μένα καλύτερα να κάνεις λίγο παραπάνω υπομονή και να πας σ' ένα macbook. Θες να μεταφέρεις το mac mini και θα πρέπει να μεταφέρεις και τα υπόλοιπα...και γενικά όπου πας να χεις διαθέσιμο ένα σετ πληκτρολόγιο/ποντίκι/οθόνη. Άσε που το 13αρι macbook είναι οτι πρέπει για την ιερή ώρα της μέρας!!!

#27   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1,410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/01/2012 - 19:20

η αλήθεια είναι ότι ένα macbook αν δεν έχεις κάνα imac είναι πιο καλη λύση
το βάζεις και σε εξωτερικό μονιτορ,βαζεις και εξωτερικό ποντικι πληκτρολόγιο και να το mac mini
το παίρνεις και εκτος σπιτιού άμα λάχει
σα δυνατότητες είναι ολόιδια με τα mini οποτε δεν χάνεις και σε θέμα επιδόσεων

#28   timos26

timos26

    iPH Enthousiast

  • 462 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/01/2012 - 19:35

Να ρωτησω και εγω κατι με την σειρα μου θελω να παρω ενα mac mini για το bar που εχω.Παιζω μουσικη απο Windows Player και virtual dj.
Μπορω να στο mac mini να βαλω την εξωτερικη καρτα ηχου που εχω Audio 4 Dj απο Native Instruments και να παιζει κανονικα?
Επισης μπορω να βρω καποιο player απλο οσο το windows media player(το ξερω τραγικο που το λεω) γιατι με το itunes ειναι φυση αδυνατο να δουλεψω γρηγορα και απλα.

#29   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1,410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/01/2012 - 00:01

ναι γίνεται την συνδέεις κανονικά
για players πιστεύω ότι το itunes αν φτιάξεις αρκετές plylist θα σου λύσει τα χερια
βεβαια υπάρχουν παρα πολλοί
από τον windows media player τι σε έχει τραβήξει

#30   timos26

timos26

    iPH Enthousiast

  • 462 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/01/2012 - 00:06

ναι γίνεται την συνδέεις κανονικά
για players πιστεύω ότι το itunes αν φτιάξεις αρκετές plylist θα σου λύσει τα χερια
βεβαια υπάρχουν παρα πολλοί
από τον windows media player τι σε έχει τραβήξει


Τιποτα μα τιποτα απολυτως!!!!Απλα drag n drop instantly ακομα και 10'' πριν τελειωσει το κομματι και μου ερχοτανε καποιο που κολλαγε αμεσως μετα
το εκανε απλα και γρηγορα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες