Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Standby + Usage Time [Problem]


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
6 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   ioanniskar

ioanniskar

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:ioanniskar

Δημοσίευση 04/11/2008 - 12:23

Χθες φόρτισα το iPhone και αφού ολοκληρώθηκε η φόρτιση το έβγαλα από τον υπολογιστή και ξάπλωσα να κοιμηθώ. Μετά από λίγο ξύπνησα, πιάνω το iPhone να δω την ώρα και μαζί με την ώρα αντίκρισα την μπαταρία στο 90%. Για να μη σας τα πολυλογώ μέχρι το πρωί είχε φτάσει το 50%. Αυτό που μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση είναι πως η "usage" και η "standby" είναι οι ίδιες. Δηλαδή όση ώρα ήταν το κινητό σε αναμονή, ακριβώς την ίδια ώρα φαινόταν σαν κάποιος να το χρησιμοποιεί.

Επειδή δεν έχω φαντάσματα στο σπίτι μου το μόνο που θα μπορούσα να σκεφτώ είναι πως κάποια εφαρμογή δεν έχει κλείσει και εξακολουθεί να "τρέχει".

Ξέρετε κάποια εφαρμογή που να μας ενημερώνει για τις άλλες εφαρμογές που δεν έχουν κλείσει;
Έχει αντιμετωπίσει κανένας κάτι παρόμοιο;


Πάντως με λίγο google ψάξιμο είδα πως είχαν αρκετοί τέτοιο πρόβλημα αλλά σε παλιότερες εκδόσεις.
Εγώ έχω 2.1 jailbroken

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   WizeMan

WizeMan

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/11/2008 - 12:59

Quote

Χθες φόρτισα το iPhone και αφού ολοκληρώθηκε η φόρτιση το έβγαλα από τον υπολογιστή και ξάπλωσα να κοιμηθώ. Μετά από λίγο ξύπνησα, πιάνω το iPhone να δω την ώρα και μαζί με την ώρα αντίκρισα την μπαταρία στο 90%. Για να μη σας τα πολυλογώ μέχρι το πρωί είχε φτάσει το 50%. Αυτό που μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση είναι πως η "usage" και η "standby" είναι οι ίδιες. Δηλαδή όση ώρα ήταν το κινητό σε αναμονή, ακριβώς την ίδια ώρα φαινόταν σαν κάποιος να το χρησιμοποιεί.



Επειδή δεν έχω φαντάσματα στο σπίτι μου το μόνο που θα μπορούσα να σκεφτώ είναι πως κάποια εφαρμογή δεν έχει κλείσει και εξακολουθεί να "τρέχει".



Ξέρετε κάποια εφαρμογή που να μας ενημερώνει για τις άλλες εφαρμογές που δεν έχουν κλείσει;

Έχει αντιμετωπίσει κανένας κάτι παρόμοιο;




Πάντως με λίγο google ψάξιμο είδα πως είχαν αρκετοί τέτοιο πρόβλημα αλλά σε παλιότερες εκδόσεις.

Εγώ έχω 2.1 jailbroken


Δοκίμασε να κάνεις reboot, κλείσε το SSH από το BossPrefs και δες μήπως έχεις ρυθμίσει το Fetch new data.

Επίσης ίσως να ξέχασες κάτι ανοιχτό με το Backgrounder (?)

#3   ioanniskar

ioanniskar

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:ioanniskar

Δημοσίευση 04/11/2008 - 13:33

Τα έχω κάνει αυτά που λες αλλά τίποτα. Εκτός βέβαια από το SSH. Κάθε φορά που το απενεργοποιώ, ενεργοποιείτε πάλι μόνο του.Μήπως χρειάζεται κάποιο plugin στο BossPrefs για να το απενεργοποιήσουμε; Δεν είχα πρόβλημα πάντως παλιότερα μιας και το ssh το είχα πάντα ανοικτό.Το μόνο που έκανα ήταν η εγκατάσταση του PwnPlayer και του MewSeek και αφού δεν μου άρεσαν τα απεγκατέστησα. Μήπως πρέπει να σβήσω και κάποιο άλλο αρχείο;

Backrounder δεν έχω. btw υπάρχει τρόπος να δεις σε ποιες εφαρμογές έχεις ενεργοποιήσει το Backgrounder;


#4   ioanniskar

ioanniskar

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:ioanniskar

Δημοσίευση 04/11/2008 - 18:18

Restore from backup και δεν έγινε τίποτα.
Τελικά κανονικό Restore και απ' ότι φαίνεται μέχρι στιγμής οι χρόνοι αυτοί διαφέρουν. Προς το παρών λοιπόν το πρόβλημα έχει λυθεί. Απ' ότι είδα σε ξένα sites οι περισσότεροι είχαν πρόβλημα με το Push on

#5   WizeMan

WizeMan

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/11/2008 - 19:48

Quote

Restore from backup και δεν έγινε τίποτα.

Τελικά κανονικό Restore και απ' ότι φαίνεται μέχρι στιγμής οι χρόνοι αυτοί διαφέρουν. Προς το παρών λοιπόν το πρόβλημα έχει λυθεί. Απ' ότι είδα σε ξένα sites οι περισσότεροι είχαν πρόβλημα με το Push on


Από εβδομάδα που θα ενεργοποιήσω το Data Plan στο συμβόλαιό μου και θα χρησιμοποιήσω το Push (MobileMe) θα σας πω εντυπώσεις καθώς και σχετικά με την διάρκεια της μπαταρίας...

#6   ToroLoco

ToroLoco

    Member

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/11/2008 - 17:22

Λοιπόν και εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα. Βέβαια παρατήρησα μεγάλη διαφορά στην διάρκεια της μπαταρίας μόλις έβγαλα το bosspref. Μπορεί αυτό να μην έχει καμία σχέση, αλλά η μπαταρία τουλάχιστον βελτιώθηκε.

Το θέμα είναι με το usage statistics. Δηλαδή παρότι δεν το χρησιμοποιώ γι αυτό το λόγο το τηλέφωνο μου βγάζει το usage και το standby σχεδόν ίδιο (έχει γύρω στις 3 ώρες διαφορά).

Εσένα δλδ με restore διορθώθηκε?

#7   ioanniskar

ioanniskar

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:ioanniskar

Δημοσίευση 20/11/2008 - 19:19

Ναι διορθώθηκε με Restore. Το μόνο που δεν πέρασα μετά το Restore είναι το PwnPlayer οπότε κάπου εκεί ήταν το δικό μου πρόβλημα. Πάντως ρίξε μια ματιά εδώ μπας και βγάλεις άκρη. Κάτι τέτοιο έψαχνα όταν είχα το πρόβλημα αλλά δεν το ήξερα τότε. Θα είχα γλιτώσει το Restore.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες