Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 14 ψήφοι

ΟΔΗΓΟΣ: Προστατεύσετε μόνιμα το untethered jailbreak στην iOS 5.0.1


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1094 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#136   alexdel

alexdel

    iPH Member

  • 267 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 18/01/2012 - 02:44

Στο Tiny Umbrella.

δεν υπάρχει advaced κάπου...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#137   alexdel

alexdel

    iPH Member

  • 267 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 18/01/2012 - 02:47

Ωπ...το ειδα... αλλα και που το ξετσεκάρω δεν γινεται κάτι

#138   alexdel

alexdel

    iPH Member

  • 267 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 18/01/2012 - 02:48

πατάω save all shsh και δε κάνει τίποτα

#139   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 18/01/2012 - 02:50

Στο General τι σου βγάζει?
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#140   alexdel

alexdel

    iPH Member

  • 267 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 18/01/2012 - 02:58

1

#141   alexdel

alexdel

    iPH Member

  • 267 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 18/01/2012 - 03:01

1

#142   Nnaf

Nnaf

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/01/2012 - 07:33

sorry παιδια, αλλα εμεις με τα 4s πρεπει να κανουμε το ιδιο? ισχυει? πρεπει να προνωησουμε για κατι πριν την 5.1?

αυτός ο οδηγός είναι για τις Α4 συσκευές,εσυ με το 4s το μόνο που έχεις να κανεις είναι να σωσεις τα shsh της 5.01 με το tiny umbrella,υπάρχει σχετικός οδηγός αλλα είμαι με tapatalk και δεν μπορω να στον δώσω τώρα,κανε ένα search και θα το βρεις φίλε μου,Καλημέρα σε όλους

#143   gismoduck1978

gismoduck1978

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 18/01/2012 - 08:03

φιλε kdelios καταρχην εχω iphone4 ,5.0.1 jb με redsnow version b4, επειδη πρωτη φορα δουλευω με το tinyumbrella, εχω σωσμενα τα shsh μου ολα στο cydia( εχουν γινει αυτοματα απο το παρελθον),
κατεβασα το tinyumbrella-5.10.06 απο το site και οταν το τρεχω γραφει τα εξης 2:
http://imageshack.us...4/photo1iw.jpg/
http://imageshack.us...02/photo2ss.jpg

Υπαρχει κανενα προβλημα με αυτα πρεπει να αλλαξω κατι απο τις ρυθμισεις πριν το save SHSH;
Για να προχωρησω να κανω save shsh αν ειναι..
Επισης υπαρχει περιπτωση να γινει καμια βλακια με το tinyumbrella αυτης της εκδοσης και να μου διαγραφουν τπτ shsh απο το cydia;!

φιλε kdelios και μενα μου βγαζει ακριβως τα ιδια αλλα δεν βλεπω να μου βγαζει κθολου shsh για να σωσω μεσα στο πλαισιο.Μηπως μπορεις να βοηθησεις?

#144   ioannis66

ioannis66

    iPH Enthousiast

  • 546 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 18/01/2012 - 09:07

Όλοι γνωρίζουμε ότι το untethered jailbreak στην iOS 5.0.1 κυκλοφορεί εδώ και καιρό.
Επίσης είναι γνωστό ότι τα SHSH blobs για την iOS 5.0.1 μπορούν να σωθούν στο cydia, αλλά και τοπικά, αλλά προς το παρόν είναι άχρηστα γιατί δεν γίνεται να χρησιμοποιηθούν όπως γνωρίζαμε στην iOS 4.X με την τροποποίηση του αρχείου hosts ή την χρήση του tiny umbrella.
Οι περισσότεροι βρίσκονται ήδη στην iOS 5.0.1 και είναι καλυμμένοι, αλλά τι θα γίνει αν κυκλοφορήσει η 5.1?
Θα μου πείτε "δεν το κουνάω ρούπι αν δεν κυκλοφορήσει j/b στην 5.1" και ακούγεται λογικότατο.
Τι θα γίνει όμως αν κυκλοφορήσει η 5.1, σταματήσει να υπογράφει η apple την 5.0.1 και γίνει κάποια στραβή στην συσκευή (πχ με κάποιο tweak) και πρέπει να γίνει restore? Την πατήσαμε σε αυτήν την περίπτωση?

Η απάντηση είναι όχι.

Το redsn0w μας δίνει την δυνατότητα να δημιουργήσουμε ένα αρχείο .ipsw για την 5.0.1 το οποίο θα περιέχει τα SHSH blobs και με το οποίο θα μπορούμε σε οποιαδήποτε στιγμή θέλουμε στο μέλλον να κάνουμε restore με αυτή, χωρίς την χρήση hosts ή tinny umbrella.
Εννοείται ότι το αρχείο που θα δημιουργηθεί είναι μοναδικό για κάθε συσκευή και δεν δουλεύει με άλλες (όπως και τα SHSH blobs).
Αυτήν την στιγμή ΔΕΝ υποστηρίζονται Α5 συσκευές (iPhone 4S & iPad2) διότι δεν κυκλοφόρησε ακόμη public το boot level exploit για τον Α5. Είναι σίγουρο ότι το επόμενο εργαλείο j/b που θα υποστηρίζει και αυτές τις συσκευές, και θα επιτρέπει την δημιουργία του τροποποιημένου .ipsw αρχείου.
Εννοείται ότι οι κάτοχοι των A5 συσκευών θα πρέπει να σώσουν τοπικά τα SHSH τους για την iOS 5.0.1 πριν σταματήσει να τα υπογράφει η apple, έτσι ώστε να μπορέσουν να κάνουν αυτήν την διαδικασία αργότερα στο μέλλον.

Κατεβάστε το redsn0w 0.9.10b4 για Windows από ΕΔΩ
Κατεβάστε το redsn0w 0.9.10b4 για MAC από ΕΔΩ

Κατεβάστε το αντίστοιχο .ipsw της iOS 5.0.1
Για iPhone 4
Για iPhone 3GS

Αν δεν έχετε ήδη σώσει τα SHSH blobs, συνδέστε την συσκευή σας στο PC, τρέξτε το tiny umbrella και επιλέξτε save SHSH.

Τρέχτε το redsn0w και πατήστε Εxtras



Επιλέξτε το SHSH blobs



Επιλέξτε Verify



Οδηγείστε το πρόγραμμα στην τοποθεσία που βρίσκεται το αρχείο των SHSH που έχετε σώσει, και επιλέξτε το αρχείο .shsh
Θα πρέπει να επαληθευτούν με επιτυχία.



Επιλέξτε Stitch



Επιλέξτε IPSW

Οδηγείστε το πρόγραμμα στην τοποθεσία που βρίσκεται το αρχείο του .ipsw που έχετε κατεβάσει και επιλέξτε το.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Όσοι έχουν κλειδωμένη συσκευή σε πάροχο, θα πρέπει να επιλέξουν μια custom fw που έχουν φτιάξει πιο πριν (redsn0w, extras, Custom IPSW), ώστε να διατηρήσουν την έκδοση της baseband, έτσι ώστε να μπορέσουν να κάνουν unlock μετέπειτα.

Επιλέξτε το Local



Οδηγείστε το πρόγραμμα στην τοποθεσία που βρίσκεται το αρχείο των SHSH που έχετε σώσει.

Το πρόγραμμα θα αρχίσει να δημιουργεί την τροποποιημένη ipsw.



Done



Σώστε την σε ασφαλές μέρος και αχρείαστη να είναι.
Μπορείτε με αυτήν να κάνετε οποτεδήποτε στο μέλλον restore στην συσκευή σας κατ' ευθείας με το iTunes, χωρίς την χρήση host αρχείου ή του tinny umbrella, και μετά jailbreak με redsn0w.

καλημερα ,να σε ρωτησω,αυτη η διαδικασια πρεπει να γινει τωρα η οταν θα χρειαστει(αχρειαστη)?και επισης δεν καταλαβαινω οταν ανοιγω το tinny umbrella,τι κανω?

#145   chrisostomos

chrisostomos

    iPH Addict

  • 631 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/01/2012 - 09:17

Καλημερα παιδια μια ερωτηση, εγω εχω σωσμενα τοπικα τα shsh με την βοηθεια του ishshit απο cydia (βασικα ενα αρχειο με την εξης ονομασια: 3777961184719-iPhone3,1-5.0.1.shsh) ειμαι οκ η πρεπει να τα σωσω με το tiny?

#146   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 18/01/2012 - 09:26

φιλε kdelios και μενα μου βγαζει ακριβως τα ιδια αλλα δεν βλεπω να μου βγαζει κθολου shsh για να σωσω μεσα στο πλαισιο.Μηπως μπορεις να βοηθησεις?


Δες ΕΔΩ

καλημερα ,να σε ρωτησω,αυτη η διαδικασια πρεπει να γινει τωρα η οταν θα χρειαστει(αχρειαστη)?και επισης δεν καταλαβαινω οταν ανοιγω το tinny umbrella,τι κανω?

Να την κάνεις τώρα. Για το tiny umbrella δες ΕΔΩ

Καλημερα παιδια μια ερωτηση, εγω εχω σωσμενα τοπικα τα shsh με την βοηθεια του ishshit απο cydia (βασικα ενα αρχειο με την εξης ονομασια: 3777961184719-iPhone3,1-5.0.1.shsh) ειμαι οκ η πρεπει να τα σωσω με το tiny?

Είσαι ΟΚ. Είναι το ίδιο πράγμα. Το αρχείο .shsh σε ενδιαφέρει.

#147   chrisostomos

chrisostomos

    iPH Addict

  • 631 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/01/2012 - 09:29

Δες ΕΔΩ


Να την κάνεις τώρα. Για το tiny umbrella δες ΕΔΩ


Είσαι ΟΚ. Είναι το ίδιο πράγμα. Το αρχείο .shsh σε ενδιαφέρει.

οκ ευχαριστω πολυ θα δοκιμασω το απογευματακι που θα παω σπιτι και θα ξαναποσταρω!

#148   ioannis66

ioannis66

    iPH Enthousiast

  • 546 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 18/01/2012 - 09:44

Δες ΕΔΩ


Να την κάνεις τώρα. Για το tiny umbrella δες ΕΔΩ


Είσαι ΟΚ. Είναι το ίδιο πράγμα. Το αρχείο .shsh σε ενδιαφέρει.

sorry αν σε κουραζω,εννοεις ολη τη διαδικασια:restore με 5.0.1,μετα jb με αυτα που δινεις και για το tiny οκ το καταλαβα,γιατι εχτες την περασα και το εσπασα,χρειαζεται η διαδικασια εκ νεου?

#149   ElenaP

ElenaP

    iPH Member

  • 281 μηνύματα
  • Twitter:@elpap2000
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:elpap2000

Δημοσίευση 18/01/2012 - 09:54

Very very Good & helpfull :)

Thanks a lot! +1

#150   SirAlex

SirAlex

    iPH Contributor

  • 1.643 μηνύματα
  • Twitter:@AlexisKoskinas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Sir Alex7

Δημοσίευση 18/01/2012 - 10:00

Εισαι τρισμέγιστος!
Κοντες μπαλιες και γρηγορες

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες