Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

macbook air και εξωτερική οθόνη


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
27 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   gmazanakis

gmazanakis

    iPH User

  • 189 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2012 - 11:05

Την έχω εγώ φίλε μου και είναι άψογη. Την έχω συνδέσει με mac mini χωρίς κανένα πρόβλημα. ( Για σύνδεση με macbook δεν ξέρω, δεν νομίζω πάντως να υπάρχει κάποιο πρόβλημα )

Φυσικά δεν γίνεται να παίξει ταινίες απευθείας. Τα usb που έχει ( όπως και σε όλες τις οθόνες ) είναι στην ουσία προέκταση και διπλασιασμός μιας θύρας usb από το PC ή MAC που θα συνδέσεις.

ευχαριστώ.
να σε ρωτήσω είδα στο youtube κάτι βιντεάκια που την έδειχναν να τρεμοπαίζει ισχύει κάτι τέτοιο? σκέφτομαι μαζί να πάρω και το soundbar της dell και κάποιο tv box έχεις να προτίνεις τπτ?
επίσης πως το έχεις συνδέσεις με το mac?

Τελευταία επεξεργασία από: gmazanakis, 24/01/2012 - 11:15


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2012 - 11:09

το τρεμοπαιγμα που είδες είναι στα μοντελα που φοράνε nvidia 320 είναι καθαρά θέμα drivers και δεν ξέρω ακόμα αν η apple το έχει διορθώσει

#18   gasoliner

gasoliner

    iPH Enthousiast

  • 566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Gasoliner

Δημοσίευση 24/01/2012 - 12:25

φιλε μου εγω ειχα το macbook air 2011 13'' κ αντιμετωπιζα προβλημα με μια 32αρα philips που εχω. Πανω απο 1280 αναλυση στη Philips δε σηκωνε κ μου χαλουσε κ την αναλυση της οθονης του air. Τα air δεν ειναι αξιοπιστα οσον αφορα αυτο το θεμα. Με τον iMac δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα (σε περιπτωση που καποιοι πουν πως μπορει να φταιει η Philips).Προσεχε!

#19   kohran

kohran

    iPH Addict

  • 683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 25/01/2012 - 01:27

ευχαριστώ.
να σε ρωτήσω είδα στο youtube κάτι βιντεάκια που την έδειχναν να τρεμοπαίζει ισχύει κάτι τέτοιο? σκέφτομαι μαζί να πάρω και το soundbar της dell και κάποιο tv box έχεις να προτίνεις τπτ?
επίσης πως το έχεις συνδέσεις με το mac?


Εννοείς μάλλον κάποια βίντεο που δείχνουν την οθόνη να γυρίζει στο άσχετο σε power saving mode. Σε εμένα δεν έχει γίνει ποτέ κάτι τέτοιο. Επίσης τώρα κυκλοφορεί το rev.A02, οπότε λογικά αν υπήρχε θέμα θα το έχουν διορθώσει.

Για tv ( ψηφιακή ) έχω ένα tuner της elgato. Είναι σαν μικρό usb stick και παίζει μια χαρά. Το μοντέλο δεν το θυμάμαι ακριβώς αλλά μπορώ να το κοιτάξω αν θες.

Την οθόνη την έχω συνδέσει με DVI ( με χρήση του HDMI to DVI adapter που έρχεται μαζί με το mini ). Σε λίγες μέρες θα δοκιμάσω και με display port μήπως είναι καλύτερα ( περιμένω το καλώδιο από amazon ).

#20   gmazanakis

gmazanakis

    iPH User

  • 189 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/01/2012 - 17:07

καταρχάς ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Εννοείς μάλλον κάποια βίντεο που δείχνουν την οθόνη να γυρίζει στο άσχετο σε power saving mode. Σε εμένα δεν έχει γίνει ποτέ κάτι τέτοιο. Επίσης τώρα κυκλοφορεί το rev.A02, οπότε λογικά αν υπήρχε θέμα θα το έχουν διορθώσει.



όχι δείχνουν κάτι βίντεο που τρεμοπαίζει( flickering ) αν έχεις χαμηλή φωτεινότητα.

Για tv ( ψηφιακή ) έχω ένα tuner της elgato. Είναι σαν μικρό usb stick και παίζει μια χαρά. Το μοντέλο δεν το θυμάμαι ακριβώς αλλά μπορώ να το κοιτάξω αν θες.


θα με βοηθούσες αν και δεν καίγομαι

Την οθόνη την έχω συνδέσει με DVI ( με χρήση του HDMI to DVI adapter που έρχεται μαζί με το mini ). Σε λίγες μέρες θα δοκιμάσω και με display port μήπως είναι καλύτερα ( περιμένω το καλώδιο από amazon ).

δυστυχώς το macbook air έχει μόνο thunderbolt (mini display).

Τελευταία επεξεργασία από: gmazanakis, 25/01/2012 - 17:09


#21   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/01/2012 - 17:13

tb και mini display έχουν το ίδιο κόψιμο το ίδιο βύσμα (backwards compatible)

#22   gmazanakis

gmazanakis

    iPH User

  • 189 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/01/2012 - 19:08

tb και mini display έχουν το ίδιο κόψιμο το ίδιο βύσμα (backwards compatible)

ναι to γνωρίζω

#23   kohran

kohran

    iPH Addict

  • 683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 27/01/2012 - 01:15

όχι δείχνουν κάτι βίντεο που τρεμοπαίζει( flickering ) αν έχεις χαμηλή φωτεινότητα.

Δεν το ξέρω αυτό. Πάντως εμένα δεν το κάνει :) ( και έχω φωτεινότητα 35 / 100 )

Για το tv tuner, εγώ έχω αυτό και βλέπω τα ψηφιακά της digea. Το πήρα από ένα παιδί εδώ στο forum, οπότε δεν ξέρω αν μπορείς να το βρεις σε κάποιο Ελληνικό μαγαζί.

δυστυχώς το macbook air έχει μόνο thunderbolt (mini display).

Την ίδια σύνδεση θα κάνω και θα σου πω ( μόλις μου έρθει το καλώδιο ). Από mini display port ( mac mini ) σε display port ( οθόνη ).

Τελευταία επεξεργασία από: kohran, 27/01/2012 - 01:16


#24   gmazanakis

gmazanakis

    iPH User

  • 189 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2012 - 10:52

Πήρα την dell τελικά και φαίνεται να δουλεύει άψογα μπορεί να έχει λίγο bleeding αλλά δεν είμαι σίγουρος. Τη σύνδεσα με dvi d
ευχαριστώ για τη βοήθειά σας

#25   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2012 - 13:45

διορθώνεται και αυτό αλλα πρέπει να την σφάξεις
μερικά μοντελα απλα θέλει λίγο βίδωμα το πάνελ στο σασί γιατί έχει λασκάρει και σου δίνει την αίσθηση light bleeding

#26   gmazanakis

gmazanakis

    iPH User

  • 189 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2012 - 13:59

εγώ έλεγα να την κρατήσω έτσι για 2,5χρόνια και μετά να την πάω στην dell για αντικατάσταση :). Τα usb ξέρει κανείς πώς τα ενεργοποιώ?

#27   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2012 - 14:04

καπου πίσω έχει μια θύρα για να βάλεις το καλώδιο usb (προέκταση επί της ουσίας) στο mac σου
και έτσι δουλεύουν και οι πλαινες θύρες (δεν ξέρω τι είχες καταλάβει αλλα η συγκεκριμένη απλα έχει usb hub ενσωματωμένο )(πολύ χρήσιμο άποψη μου )

Τελευταία επεξεργασία από: komos, 29/01/2012 - 14:04


#28   gmazanakis

gmazanakis

    iPH User

  • 189 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2012 - 14:10

ααααα κτάλαβα νόμιζα ότι δούλευε αυτόματα μέσω του dvi οκ ναι όντως είναι χρήσιμο




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες