Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

εγκατασταση ssd αντι για optical drive


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
5 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   nikostsitsos

nikostsitsos

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:nikostsitsoulis

Δημοσίευση 22/01/2012 - 18:19

καλησπερα παιδια.
θα ηθελα παρακαλω να μαθω ποσο περιπου θα στοιχισει μια τετοια μετατροπη, που μπορω να παραγκειλω το συγκεκριμενο εργαλειο το οποιο θα αντικαταστησω με το optical drive και εαν μπορω να το κανω μονος μου ολο αυτο.
τελος οσον αφορα τους ssd τι πρεπει να προσεξω κατα την αγορα ενος. υπαρχουν ασυμβατοτητες των mac με sata 3? και αυτο που δεν ξερω καθολου ειναι, χρειαζομαι ssd με τα καπακια ή χωρις?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   lyberis

lyberis

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Twitter:@lyberis1979
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4 +4G
  • GameCenter:iBrobdignagian

Δημοσίευση 22/01/2012 - 18:32

Ρίξε μια ματιά εδώ..!!!!!!


Διάλεξε τον δίσκο σου, πάντα για καινούργιο μιλάμε!!!! Έχει και βίντεο αντικατάστασεις, αν πιάνουν τα χέρια σου το κάνεις και μόνος σου, και εγώ την πρώτη μου φορά φοβήθηκα, αλλά μετά....... το κάνω πλέον με κλειστά μάτια "σχήμα λόγου". Βέβαια μπορείς να κοιτάξεις και για άλλους ssd, πρότασει κάνω :blush:

#3   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 22/01/2012 - 18:58

Ρίξε μια ματιά εδώ..!!!!!!



Να συμπληρώσω και εγώ τον φίλο μας @lyberis, και για να μην χάνεις χρόνο στο ψάξιμο, ποιο συγκεκριμένα κοίτα εδώ

Τωρα για τις SATA III, μονο αν έχεις έναν από τους τελευταίους Mac (mid/late 2011), μόνο τότε θα μπορέσεις να αξιοποιήσεις την ταχύτητα που αναγράφατε από τις sata3!! Αλλιως τσάμπα η αγορά!!

Για περισσότερες λεπτομέρειες, καθώς και έναν άλλον προμηθευτή του drive kit που ψάχνεις (OptiBay) ρίξε και μια ματιά εδώ:


Καλες αγορές...

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 22/01/2012 - 19:03

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#4   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 23/01/2012 - 13:02

Έχω κάνει την αντικατάσταση. Δες εδώ δεν είναι τίποτα: http://www.macuser.g...cbook-pro-8763/
Optibay καλύτερα βρες στο ebay. Κάνε search με 'optibay' ή 'caddy' και διάλεξε έναν. Αν έχεις Macbook του 2011 φρόντισε να είναι συμβατός με αυτό.

Follow me on twitter


#5   nikostsitsos

nikostsitsos

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:nikostsitsoulis

Δημοσίευση 23/01/2012 - 23:32

παιδια συγνωμη κι ολας αλλα το κεφαλι μου τα επαιξε με τις τοσες πληροφοριες και τις τοσες ιστιοσελιδες, ποσο μαλλον με τις αναζητησεις στο ebay.
λοιπον, εχω macbook pro 13 early 11, με τον 2.3 επεξεργαστη. οποτε προφανως υποστηριζει sata 3.

1) απο οσο καταλαβα το superdrive υποστηριζει εως 3g/s, για αυτο πρεπει να βαλω τον ssd στη θεση του hdd, ενω τον hdd στη θεση του superdrive! Σωστα???????

2) τωρα απο οσο καταλαβα το αυθεντικο optibay κοστιζει, 100Ε, αλλα βλεπω αλλα στο ebay παρομοια να ξεκινουν απο τα 15-20$. Εαν πιστευεται οτι ειναι οκ και οτι δεν χρειαζετα να παραγγειλω το και καλα "αυθεντικο", τοτε βοηθηστε με σας παρακαλω να βρω στο ebay αυτο που χρειαζομαι χωρις να κανω λαθος!

3) οσον αφορα τον ssd, αξιζει απο ebay ή να βρω απο το skroutz? στο skroutz βλεπω για τα 100+gb οι τιμες ξεκινουν απο τα 120Ε για sata 2 απο τα 150Ε + για sata 3!

http://www.skroutz.g...l?order_dir=asc


παιδια ευχαριστω πολυ για την βοηθεια ολων σας)) δεν θα εβγαζα ακρη μονος μου!

#6   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 23/01/2012 - 23:38

1) About this Mac->More Info->System Report->Serial-ATA και βλέπεις οι δύο σου συσκευές τι Link Speed έχουν (3 ή 6). Αν πάρεις SSD με Sata III καλύτερα να το βάλεις στη θύρα που υποστηρίζει το Sata III, δλδ στη θέση που έχεις τώρα τον HDD. Και μετά μεταφέρεις τον HDD στη θέση του SuperDrive

2) Εγώ πήρα αυτό http://viewitem.eim....0259601478/item

3) Eγώ πήρα Crucial.com

Follow me on twitter





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες