Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

SSD Ευκαιρία?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
7 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   degothia

degothia

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 25/01/2012 - 19:53

http://news.cnet.com/8301-13845_3-57365647-58/get-a-64gb-internal-ssd-for-$54.99-shipped/?tag=cnetRiver έχω έναν mBP mid 2010 . 17 inch. me 500gb , θεωρείτε ευκαιρία το συγκεκριμένο SSD? μπορώ να έχω και τους 2 μέσα κ να αφαιρέσω το optical driver? :unsure:

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 25/01/2012 - 21:11

Ευκαιρια δεν θα το έλεγα!

Χαμηλή τιμή ναι! Αλλα υπάρχουν και χίλια δυο αλλα πράγματα με χαμηλή τιμή, δεν τα αγοράζουμε απαραίτητα! 64 GB σκέψου ότι παίρνει ένα iPod!! Ειναι πραγματικά λίγα για έναν MacBook Pro, έστω και για αν θες να περάσεις μόνο το ίδιο το σύστημα!

Κοιτα το λιγότερο για καμια 128 GB στο ebay, όπως για παράδειγμα αυτήν εδώ: Kingston SSD 128 GB 150$ + 30$ τα έξοδα, φτάνουμε στα 180$= 137€, αλλα αν πραγματικά θέλεις να κάνεις την κίνηση, καντην σωστά!

Για να μην μετανιώσεις αργότερα για την επιλογή σου! (όχι τίποτα αλλο, αλλα θα λες και μετά ''τι χαζομάρα αυτές οι SSD)!!


Για την δεύτερη ερώτηση τώρα, την είχες ξαναθέσει πριν από λίγες μέρες, και πιστεύω την είχαμε αναλύσει!! Οριστε λοιπόν και πάλι για ένα φρεσκάρισμα: εδώ

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 25/01/2012 - 21:18

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#3   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 25/01/2012 - 21:14

Όντως είναι πολυ μικρή η χωρητικότητα αλλα θα γεμίσει αμέσως. Εγω έχω 128gb SSD και μετα βίας μένει λίγος κενός χώρος.

#4   lyberis

lyberis

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Twitter:@lyberis1979
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4 +4G
  • GameCenter:iBrobdignagian

Δημοσίευση 25/01/2012 - 22:47

Όντως είναι πολυ μικρή η χωρητικότητα αλλα θα γεμίσει αμέσως. Εγω έχω 128gb SSD και μετα βίας μένει λίγος κενός χώρος.



Κράτα τα base Apps στον κεντρικό σου δίσκο και όλα τα υπόλοιπα στον δεύτερο "optibay" η εξωτερικό.

#5   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 25/01/2012 - 22:51

Δυστυχώς είναι δεδομένα που πρέπει να είναι παντα διαθεσιμα. Έτσι το εξωτερικό drive αποκλείεται. Και το SuperDrive το χρειάζομαι.

#6   Aceman1925

Aceman1925

    iPH Member

  • 274 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Aceman1925

Δημοσίευση 25/01/2012 - 23:43

Ο λογος που καποιος θα παει σε αλλαγη σκληρου με ssd ειναι να αυξησει την ταχυτητα αποκρισης του μηχανηματος του.Σε λιγες περιπτωσεις ειναι και για θεμα κραδασμων μιας που οι ssd δεν εχουν κινουμενα μεροι οπως οι αλλοι.

θεωρωντας λοιπον δεδομενο οτι στη περιπτωση σου σε ενδιαφερει μονο η αυξηση της ταχυτητας προτεινω να πας σε ssd που κανει καλυτερα ακριβως αυτο.
προσωπικα θεωρω την OCZ ως καταλληλοτερη επιλογη λογω των πολυ μεγαλυτερων ταχυτητων που προσφερει στα προιοντα της.
Ριξε μια ματια

#7   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 25/01/2012 - 23:51

Ναι οντως τα giga ειναι πολυ λιγα... Νομιζω οτι πλεον και τα 128 για βασικό σκληρό σε μερικους τους φαινεται λιγο. Σε καμια συνεπως κατω απο 128, ειδικα σε φορητο που δεν εχεις και μεγαλες δυνατοτητες αναβαθμισης. Για το αλλο δε ξερω, στη τελικη ειναι υποκειμενικό, θα χάσεις το optical drive..οχι οτι ειναι σημαντικό αλλα αν χρειαστεί μια στο εκατομμυριο στο μελλον, θα κάθεσαι να κανεις παλι αλλαγές?

Επισης απο ssd σε ssd παιζουν διαφορες, αν βαλεις πχ ocz vertex το μηχάνημα θα πετάει, αλλα ξερω και άτομα που εβαλαν στα pc τους vertex 3 (και ειχαν sata3) μητρικη και δεν έβλεπαν διαφορες απο τον hdd τους. Συνεπως μη το μετανιώσεις μετα και εχεις κανει ενα κάρο αλλαγές.

Τελευταία επεξεργασία από: hyperlost, 25/01/2012 - 23:55


#8   Georgios1987

Georgios1987

    iPH Enthousiast

  • 562 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/01/2012 - 00:00

Segate Momentus XT :) Η φτηνή λύση για οσους θελουν SuperDrive και ενα δίσκο SSD και HDD..ολα μαζι σε 1.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες