Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Η Apple στην τρίτη θέση της αγοράς τηλεφώνων


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
44 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 02/02/2012 - 12:05

Η εταιρεία IDC κυκλοφόρησε σήμερα τα αποτελέσματα της έρευνας για το τέταρτο τρίμηνο του 2011 αλλά και για ολόκληρο το έτος. Συγκεκριμένα, η Apple κατακτά πλέον την τρίτη θέση στις πωλήσεις κινητών τηλεφώνων με ποσοστό 6 τοις εκατό ξεπερνώντας την LG και μένοντας πίσω από τις Nokia και Samsung.

To περασμένο τρίμηνο είχαμε αναφέρει ότι η Apple ξεπέρασε για την περίοδο εκείνη τη Samsung στις πωλήσεις smartphones εξαιτίας των πωλήσεων του νέου iPhone 4S. Τα πράγματα στη γενικότερη αγορά των κινητών τηλεφώνων είναι αρκετά διαφορετικά, βέβαια, όπως βλέπετε και στους παρακάτω πίνακες για το τέταρτο τρίμηνο και ολόκληρο το έτος αντίστοιχα.

Αναρτημένη εικόνα


Αναρτημένη εικόνα


Για το 2011 η Apple πούλησε 93.2 εκατομμύρια συσκευές καταλαμβάνοντας το 6 τοις εκατό της αγοράς ενώ η Nokia είχε 417.1 εκατομμύρια παραδόσεις συσκευών με ποσοστό 27 τοις εκατό και η Samsung 329.4 εκατομμύρια με ποσοστό 21.3 τοις εκατό. Σε σχέση με πέρσι η Apple κατάφερε να ανέβει δύο θέσεις στον πίνακα του IDC σχεδόν διπλασιάζοντας τις πωλήσεις της.


via IDC

Τελευταία επεξεργασία από: DINFUN, 02/02/2012 - 12:08

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 02/02/2012 - 12:06

Καλα η Samsung αλλα ΝΟΚΙΑ;; Ελεος.
Whatsapp doc?

#3   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 02/02/2012 - 12:14

Πιστεύω πως θα την περάσει και την Samsung, αλλά για Nokia είναι ένα δύσκολο έργο!

Πριν το πρώτο μου iPhone όλα τα κινητά που είχα ήταν Nokia! Πολύ καλά κινητά, εύκολα στη χρήση και με επιτυχίες στις πωλήσεις!!! Απόλυτα ικανοποιημένος με τα Nokia(πλέον δεν ξέρω πως είναι τα κινητά της).

#4   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 02/02/2012 - 12:15

Αυτό ειναι το θεμα.
Whatsapp doc?

#5   SirAlex

SirAlex

    iPH Contributor

  • 1.643 μηνύματα
  • Twitter:@AlexisKoskinas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Sir Alex7

Δημοσίευση 02/02/2012 - 12:17

Η Νokia κ η Samsung εχουν 12029302948485748 διαφορετικά κινητά, αλλά μήλο υπάρχει μόνο ΕΝΑ
Κοντες μπαλιες και γρηγορες

#6   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 02/02/2012 - 12:19

Η Νokia κ η Samsung εχουν 12029302948485748 διαφορετικά κινητά, αλλά μήλο υπάρχει μόνο ΕΝΑ

καλα η Νοκια εχει ακομα το ονομα και την αξιοπιστία (αν και απο τις αρχες 2000 στην Αμερική που ειχα νοκια ηταν ΠΑΡΑ πολύ προβληματικά τα εκει μοντελα για καποιο λογο και κατεληξα να παιρνω Samsung τα οποία ηταν πραγματικά σούπερ και χωρις κανενα προβλημα ποτέ).

Αλλα οντως η Νοκια ηταν αφταστη παλιότερα. Δεν εχω πολυπαιξει ουτε εγω με τα καινουρια αλλα λιγο το Ν8 που ειδα ας πουμε δε με τρελανε.
Whatsapp doc?

#7   iKostis

iKostis

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/02/2012 - 12:29

Δε μου λέει κάτι η πρώτη θέση της Nokia...το year-over-year-change είναι αρκετό για συμπεράσματα! ;)

#8   nikolai92

nikolai92

    iPH Enthousiast

  • 385 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 02/02/2012 - 12:32

Η Νokia κ η Samsung εχουν 12029302948485748 διαφορετικά κινητά, αλλά μήλο υπάρχει μόνο ΕΝΑ

Απολυτω δικιο εχεις φιλε μου :D
Αλλ η Νοκια ρε παιδια????

#9   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/02/2012 - 12:37

Αν και η Αpple είχε 12029302948485748 κινητά δεν θα ήταν Apple! Φαντάζεσαι να γράφεις ένα λειτουργικό για όλα αυτά (γιατί η καθε συσκευή της apple έχει διαφορετικό built του iOS) ή jailbreak tool για όλα αυτά;

#10   peneloped4s

peneloped4s

    iPH User

  • 161 μηνύματα
  • Twitter:@Peny_Peny_Peny
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:penelope_d7

Δημοσίευση 02/02/2012 - 12:38

παιδια,δεν διαθετει ολος ο κοσμος 500 ευρω για κινητο τηλεφωνο..κ τριτη που ειναι καλα ειναι!(πολυ καλα κατα τη γνωμη μου)η Νokia εχει κινητο με 30 ευρω..
εμενα δλδ υπαρχουν ατομα που οταν τους λεω ποσο εκανε το 4s με κοιταν λες και τι να σας πω!περναει μπροστα απ τα ματια μου ολη η Αφρικη!

#11   chrisostomos

chrisostomos

    iPH Addict

  • 631 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/02/2012 - 12:52

Λογικο ειναι οτι οταν η NOKIA κυκλοφορει 150000 διαφορετικα μοντελα και καποια μαλιστα οπως αυτο Link στην τιμη των 35,00Ε να ειναι πρωτη κ με διαφορα και μην ξεχνατε οτι υπαρχουνε και χωρες οπως για παραδειγμα η Ινδια που κινητα εχουνε αλλα καλα καλα δεν εχουν internet οποτε δεν νομιζω να χρειαζονται καποιο idevice οπως επισης κ ο πατερας μου (και οι περισσοτεροι στην ηλικια του) εχει κινητο αλλα για να καλεσει καποιον το δινει στην μανα μου γιατι ο ιδιος δεν ξερει οποτε ουτε του πατερα μου του χρειαζεται ενα smartphone! Η ερευνα δεν μου λεει κατι αυτο που πραγματι θα ειχε μεγαλο ενδιαφερον προσωπικα για εμενα θα ηταν να μαθενα τα ετησια κερδη για το 2011 των εταιριων.

Τελευταία επεξεργασία από: chrisostomos, 02/02/2012 - 12:53


#12   trainman

trainman

    iPH User

  • 102 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/02/2012 - 12:57

καλα ας μην υπηρχε το jb και δεν θα ητανε καν στην λιστα η apple (πρεπει να γνωριζω τουλαχιστον 100 ατομα που το πηραν με 250 δοσεις και απο την πρωτη μερα εψαχναν κανεναν γνωστο να τους το κανει jb να την βγαλουν τσαμπα,ασχετα που στο τελος μονο τηλ παιρνουν γτ δεν ξερουν που πανε τα 4), οσο ζει το jb, θα ζει και θα βασιλευει και η apple

Τελευταία επεξεργασία από: trainman, 02/02/2012 - 13:03


#13   alexphys

alexphys

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Twitter:@Alex_phys
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 02/02/2012 - 13:34

λογικοτατο ειναι ρε παιδια η νοκια να ειναι πρωτη. ειναι πολυ "παλια μοδα", τα ξερουν ολοι και ειναι εξαιρτικα ευχρηστα ιδιως για καποιους που δεν εχουν χρονο/ορεξη να ψαχτουν και θελουν τα βασικα ( δλδ ενα τεραστιο ποσοστο χρηστων και ηλικιων).
Μηλο ομως υπαρχει και ειναι τελειο!
αλλωστε σε σχεση με τα περσυνα στατιστικα η apple ανεβηκε νομιζω 2 θεσεις, σχεδον διπλασιασε.

#14   SirAlex

SirAlex

    iPH Contributor

  • 1.643 μηνύματα
  • Twitter:@AlexisKoskinas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Sir Alex7

Δημοσίευση 02/02/2012 - 13:42

καλα ας μην υπηρχε το jb και δεν θα ητανε καν στην λιστα η apple (πρεπει να γνωριζω τουλαχιστον 100 ατομα που το πηραν με 250 δοσεις και απο την πρωτη μερα εψαχναν κανεναν γνωστο να τους το κανει jb να την βγαλουν τσαμπα,ασχετα που στο τελος μονο τηλ παιρνουν γτ δεν ξερουν που πανε τα 4), οσο ζει το jb, θα ζει και θα βασιλευει και η apple


Δεν ειναι ακριβώς ετσι φίλε μου, μην νομίζεις ότι το μεγαλύτεο ποσοστο των κατόχων μηλοφώνου ειναι με jb, το αντιθετο ειναι
Μην κοιτας το Ελλαντα, παγκόσμια μιλάμε
Κοντες μπαλιες και γρηγορες

#15   trainman

trainman

    iPH User

  • 102 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/02/2012 - 13:56

Δεν ειναι ακριβώς ετσι φίλε μου, μην νομίζεις ότι το μεγαλύτεο ποσοστο των κατόχων μηλοφώνου ειναι με jb, το αντιθετο ειναι
Μην κοιτας το Ελλαντα, παγκόσμια μιλάμε


ετσι ειναι φιλε μου δυστηχως,και σου μιλαω ως ενας χρηστης που εχει στην κατοχη του πανω απο 400 ευρω αγορασμενων εφαρμογων στο itunes(οχι οτι ειναι μετρο συγκρισης,αλλα κατι ειναι),και παρολα αυτα εκνευρισμενος με την ταχυτητα χελωνας που αναπτυσει τις συσκευες της η apple,και τις υποτιθεμενες "πρωτοτυπιες" της.θα μου πεις ε και τι το εχεις,ε θυμα του καταναλωτισμου και γω και της μαλακοφιγουρας που εχει φαει ολο τον κοσμο.σκεψου μονο ενα πραγμα,με τον ανταγωνισμο που υπαρχει να μην ειχε jb τι θα αναγκαζοταν να κανει/προσφερει απο υπηρεσιες για να σε προσελκυσει.οχι flash player kai bluetooth,πατατες τηγανιτες θα εφτιαχναν για να επιζησουν.ή λες να μην μπορουν να σταματησουν το jb? και τωρα κρατας το 4αρι ,και σου ποαρουσιαζει το 4s με λιγο καλυτερη καμερα και το σιρι (αλλο χαλι,που δουλευει οποτε θελει και ακουει οτι θελει,και ακομα και αυτο σε καποιους καμενους φαινεται πολυ γλυκο και αστειο),και μενεις με το στομα ανοιχτο,κατι που δεν εκανε κανενας φανταζομαι ουτε οταν ανακαλυψανε μια 2η γη. αυτα ειναι τα χαλια μας

Τελευταία επεξεργασία από: trainman, 02/02/2012 - 14:02


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες