Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Βοήθεια με Bootcamp


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
137 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#106   dimarider

dimarider

    iPH Member

  • 271 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/02/2012 - 20:28

Συγνώμη, λάθος δικό μου. Νόμιζα ότι έκανες format το flashaki σε Fat και το έκανες bootable.

Μπορείς και με το cd με την ίδια διαδικασία που σου είπα. Θα πατήσεις το alt στο boot και θα στο φέρει στις επιλογές και θα το επιλέξεις.

μπορεις να γινεις λιγοοοοοοοοο πιο αναλυτικος σε αυτο το σημειο? ' ..και θα στο φέρει στις επιλογές και θα το επιλέξεις.'

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#107   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 03/02/2012 - 20:30

Όταν θα πατήσεις το alt καθώς θα bootareis θα σου φέρει όλες τις επιλογές που έχεις. Δηλαδή θα σου εμφανίσει τον δίσκο που είναι εγκατεστημένο το Lion και αν επιλέξεις αυτό θα μπει στο Lion Θα σου δείχνει και ένα cd που λογικά θα λέει Windows.

Εσυ θα πατήσεις στον δισκάκι που λέει Windows λοιπόν και θα αρχίσει να φορτώνει και θα μπει στο μενού των Win για να κάνεις την εγκατάσταση. Όταν θα σε ρωτήσει που να γίνει η εγκατάσταση θα πας και θα επιλέξεις το Partition που έφτιαξες και θα πατήσεις διαμόρφωση και συνέχεια και θα κάνει την εγκατάσταση των Windows.

Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 03/02/2012 - 20:32

Once You Go Mac You Never Go Back

#108   dimarider

dimarider

    iPH Member

  • 271 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/02/2012 - 20:35

Όταν θα πατήσεις το alt καθώς θα bootareis θα σου φέρει όλες τις επιλογές που έχεις. Δηλαδή θα σου εμφανίσει τον δίσκο που είναι εγκατεστημένο το Lion και αν επιλέξεις αυτό θα μπει στο Lion Θα σου δείχνει και ένα cd που λογικά θα λέει Windows.

Εσυ θα πατήσεις στον δισκάκι που λέει Windows λοιπόν και θα αρχίσει να φορτώνει και θα μπει στο μενού των Win για να κάνεις την εγκατάσταση. Όταν θα σε ρωτήσει που να γίνει η εγκατάσταση θα πας και θα επιλέξεις το Partition που έφτιαξες και θα πατήσεις διαμόρφωση και συνέχεια και θα κάνει την εγκατάσταση των Windows.


ωραια! υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω να μην κανω καμια μ@λ@κι@ και τρεχω μετα?

#109   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 03/02/2012 - 20:36

ωραια! υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω να μην κανω καμια μ@λ@κι@ και τρεχω μετα?


Ναι, να προσέξεις ότι θα επιλέξεις σίγουρα το καινούργιο Partition και όχι αυτό που είναι εγκατεστημένo το Lion :)
Once You Go Mac You Never Go Back

#110   dimarider

dimarider

    iPH Member

  • 271 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/02/2012 - 20:38

Ναι, να προσέξεις ότι θα επιλέξεις σίγουρα το καινούργιο Partition και όχι αυτό που είναι εγκατεστημένo το Lion :)

και διαμορφωση σε ντφσ οκ?!

#111   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 03/02/2012 - 20:42

και διαμορφωση σε ντφσ οκ?!


Ναι, αν και θα την κάνει από μόνος του ο installer των Windows.
Once You Go Mac You Never Go Back

#112   dimarider

dimarider

    iPH Member

  • 271 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/02/2012 - 20:47

μονο το δισκο των λιον μου δειχνει με βοοτ+αλτ

#113   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 03/02/2012 - 20:50

μονο το δισκο των λιον μου δειχνει με βοοτ+αλτ


Φίλε από εχθές ήθελα να το γράψω που έβλεπα την περίπτωση σου. Μάλλον φταίει το δισκάκι και δεν σου προχωράει και από το Bootcamp. Αγόρασε έναν διαφορετικό τύπο dvd και "κάψε" τα 7αρια εκεί και δοκίμασε πάλι από το Bootcamp.

Παίζουν τέτοιες ασυμβατότητες και ας το διαβάζει το lap top της γυναίκας σου. Αν είναι +R το dvd που έχεις τώρα γράψε το σε -R.

Για το partition που ήδη έχεις φτιάξει, πήγαινε στο Disk utility - Partition πάτα πάνω στο partition που έχεις φτιάξει και πάτα το "-" να το κάνεις merge με τον υπόλοιπο δίσκο.

Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 03/02/2012 - 20:52

Once You Go Mac You Never Go Back

#114   dimarider

dimarider

    iPH Member

  • 271 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/02/2012 - 20:53

Φίλε από εχθές ήθελα να το γράψω που έβλεπα την περίπτωση σου. Μάλλον φταίει το δισκάκι και δεν σου προχωράει και από το Bootcamp. Αγόρασε έναν διαφορετικό τύπο dvd και "κάψε" τα 7αρια εκεί και δοκίμασε πάλι από το Bootcamp.

Παίζουν τέτοιες ασυμβατότητες και ας το διαβάζει το lap top της γυναίκας σου. Αν είναι +R το dvd που έχεις τώρα γράψε το σε -R.

Για το partition που ήδη έχεις φτιάξει, πήγαινε στο Disk utility - Partition πάτα πάνω στο partition που έχεις φτιάξει και πάτα το "-" να το κάνεις merge με τον υπόλοιπο δίσκο.


Να το δοκιμασω και αυτο αν και αυτο ειναι το 4ο ή πεμπτο δισκακι...αλλα λιγο κουλο ολα τα δισκακια να ηταν μαπα!!!

#115   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 03/02/2012 - 20:55

Δεν έχει να κάνει με το αν είναι το δισκάκι μάπα. Αλλά με τον τύπο. Είμαι κατά 99% σίγουρος ότι είναι αυτό που σου λέω και ότι αυτά που έχεις τώρα είναι +R. Αν μπορείς δες το και πες μας.

Εγώ χρησιμοποιώ της TDK dvd -R και έχω γράψει πολλά λειτουργικά (Lion - Windows - Linux) και δεν είχα ποτέ πρόβλημα στο να τα διαβάσει είτε ο iMac είτε το macbook pro.
Once You Go Mac You Never Go Back

#116   vidalis

vidalis

    iPH Member

  • 314 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:vidalis

Δημοσίευση 04/02/2012 - 01:55



#117   lyberis

lyberis

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Twitter:@lyberis1979
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4 +4G
  • GameCenter:iBrobdignagian

Δημοσίευση 04/02/2012 - 14:54

http://youtube.com/v...eature=youtu.be Το ανωθεν ειναι οδηγος του @vidalis συμφορουμητη.Ριξε μια ματια Sent from my GT-I9000 using Tapatalk






Την έδωσα σαν πρώτη λύση τον οδηγό σου!!!

#118   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 04/02/2012 - 15:12

Την έδωσα σαν πρώτη λύση τον οδηγό σου!!!


Είμαι όπως του είπα και εχθές του παιδιού κατά 99% σίγουρος ότι υπάρχει ασυμβατότητα με τον τύπο του DVD. Ας κάνει ένα κόπο να κάνει ότι του είπα να αποκλείσουμε και αυτήν την περίπτωση η που να προχωρήσει.
Once You Go Mac You Never Go Back

#119   Cyd

Cyd

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Twitter:@DeCsakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 05/02/2012 - 02:57

Παιδιάάά βοηθειάάάαάά... έβαλα windows 7 στο mac ολα μια χαρά και τώρα που το άνοιξα μου βγάζει μαύρη οθόνη και τον κέρσορα και με βάζει κατευθείαν στα windows,δεν μου βγάζει επιλογή για mac os! τι γίνεται??

#120   lyberis

lyberis

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Twitter:@lyberis1979
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4 +4G
  • GameCenter:iBrobdignagian

Δημοσίευση 05/02/2012 - 03:03

Παιδιάάά βοηθειάάάαάά... έβαλα windows 7 στο mac ολα μια χαρά και τώρα που το άνοιξα μου βγάζει μαύρη οθόνη και τον κέρσορα και με βάζει κατευθείαν στα windows,δεν μου βγάζει επιλογή για mac os! τι γίνεται??


Κλέιστον πάλι, και πριν ακούσεις τον ήχο εκκίνησης κράτα πατημένο το alt

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες