Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

SOS: Μου ζητανε επιστροφη κινητου απο το καταστημα!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
117 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   bakchr

bakchr

    iPH Addict

  • 813 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 16/02/2012 - 22:57

Και πολύ ασχολήθηκες, αφού σου είπε από την αρχή η ίδια η cosmote ότι δεν χρειάζεται να επιστρέψεις τη συσκευή.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση όμως, είναι ότι η cosmote δέχθηκε την καταγγελία σύμβασης και δεν σου ζήτησε να επιστρέψεις το ποσό της επιδότησης, που απ' ότι κατάλαβα ήταν 400 ευρώ. Τόσο κουβαρντού έχει γίνει αυτή η εταιρία ; :P

Αφού όμως το δέχθηκε η cosmote, άσε τον καταστηματάρχη να λέει ότι θέλει...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 16/02/2012 - 23:02

Και πολύ ασχολήθηκες, αφού σου είπε από την αρχή η ίδια η cosmote ότι δεν χρειάζεται να επιστρέψεις τη συσκευή.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση όμως, είναι ότι η cosmote δέχθηκε την καταγγελία σύμβασης και δεν σου ζήτησε να επιστρέψεις το ποσό της επιδότησης, που απ' ότι κατάλαβα ήταν 400 ευρώ. Τόσο κουβαρντού έχει γίνει αυτή η εταιρία ; :P

Αφού όμως το δέχθηκε η cosmote, άσε τον καταστηματάρχη να λέει ότι θέλει...

Πολυ απλα δεν θα επιβαρυνθει η cosmote το ποσο απ οτι καταλαβα γι αυτο γινεται ολη η φασαρια!!χαχαχαχα :lol:
XS Max 256 Gb Space Gray

#93   NiKlaus

NiKlaus

    iPH Contributor

  • 1.406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 16/02/2012 - 23:12

Πολυ απλα δεν θα επιβαρυνθει η cosmote το ποσο απ οτι καταλαβα γι αυτο γινεται ολη η φασαρια!!χαχαχαχα :lol:



ισως να ειναι αυτο, να μην θελει η κοσμοτε να το επιβαρυνθει..!
ομως αυτος ο καταστηματαρχης γιατι αντιδρα σε μενα μονο...
αλλοι 100-200 ατομα κανανε το ιδιο και πολλοι μεσα απο εδω στο φορουμ που μιλαμε..
οι καταστηματαρχες αυτων των χρηστων απο το φορουμ μας, γιατι δεν ειχανε κατι παρομοιο απο τον καταστηματαρχη που πηγανε..

Μηπως ο ''δικος μου '' εκανε κανα λαθος οπως περασε την επιδοτηση σκεφτομαι και γι αυτο δεν τον αποζημιωνει η κοσμοτε... :huh: :huh:

#94   bakchr

bakchr

    iPH Addict

  • 813 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 17/02/2012 - 00:00

Δεν είναι δυνατόν να ζητάει η cosmote από το κατάστημα να πληρώσει την επιδότησή σου. Τι τον νοιάζει τον καταστηματάρχη αν εσύ κατήγγειλες τη σύμβαση ; Το πολύ-πολύ να μην του δώσουν από την cosmote το bonus που δίνουν στα καταστήματα για τις συνδέσεις, δηλαδή 10-15 ευρώ περίπου, όχι 400 !!!

Όπως και να 'χει, εσύ δεν έχεις καμιά δουλειά να μιλάς με το κατάστημα. Άσε να τα βρει αυτός με την cosmote.

Απλά, είναι πολύ πιθανό, να σου στείλει η cosmote κάποια στιγμή λογαριασμό ότι τους χρωστάς 400 ευρώ, για την επιδότηση που σου είχαν δώσει με την προϋπόθεση ότι θα μείνεις σε αυτούς για 12 μήνες. Από τη στιγμή που κατήγγειλες τη σύμβαση νωρίτερα, είναι απόλυτα λογικό να σου ζητήσουν να επιστρέψεις τα χρήματα αυτά. Το γράφει και στη σύμβαση άλλωστε.

#95   NiKlaus

NiKlaus

    iPH Contributor

  • 1.406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/02/2012 - 00:12

σε μια ακυρωση συμβολαιου φυσικα επιστρεφεις το ποσο της επιδοτησης ομως εδω, το θεμα, ειναι καταγγελια αζημιως που γινοταν για 1 μηνα για τους χρηστες cosmote.!
H ιδια η εταιρεια 7 φορες με διαβεβαιωσαν πως δεν θελει ουτε την συσκευη μου ουτε την επιδοτηση...ο εκαθαριστικος εχει ηδη βγει πριν 3 βδομαδες.!

Ο καταστηματαρχης θελει πισω το κινητο μου, και να μου δωσει παλι τα 269 που εδωσα!
Αυτο ειναι το θεμα που με περνει τηλ....γιατι δεν τον πληρωνει η cosmote και ειναι -400 ευρω στο ταμειο του.!
Αυτα μου λεει..

καταλαβες..

#96   bakchr

bakchr

    iPH Addict

  • 813 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 17/02/2012 - 00:39

Μάλιστα...συγνώμη, δεν ήξερα ότι είχε τέτοιο όρο η cosmote, που μπορούσες να καταγγήλεις τη σύμβαση αζημίως, χωρίς να χρειαστεί να επιστρέψεις την επιδότηση. Μα καλά, τόσο χαζοί είναι να χαρίζουν 400άρια ; Ας πρόσεχαν !!

Και πάλι, άσε να τα βρει το κατάστημα με την εταιρία. Εσύ δεν εμπλέκεσαι πουθενά.

#97   NiKlaus

NiKlaus

    iPH Contributor

  • 1.406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/02/2012 - 00:47

Μάλιστα...συγνώμη, δεν ήξερα ότι είχε τέτοιο όρο η cosmote, που μπορούσες να καταγγήλεις τη σύμβαση αζημίως, χωρίς να χρειαστεί να επιστρέψεις την επιδότηση. Μα καλά, τόσο χαζοί είναι να χαρίζουν 400άρια ; Ας πρόσεχαν !!

Και πάλι, άσε να τα βρει το κατάστημα με την εταιρία. Εσύ δεν εμπλέκεσαι πουθενά.


ε ναι...!αυτο λεω..
κουραστικα και εγω με την ολη ιστορια, κουρασα και εσας να σας τα περιγραφω...
ας τα βρουν μεταξυ τους, κινητο πηρα οχι ανακτορο με 16 πισίνες και ελικοδρόμιο ... :excl: :excl:
πφφ!

#98   tasulm

tasulm

    iPH Addict

  • 673 μηνύματα
  • Twitter:@tasulm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:tasulm

Δημοσίευση 17/02/2012 - 00:57

να σε ρωτήσω κάτι γιατί ψιλιάζομαι τι μπορεί να έχει γίνει...
τι αναπόσβεστο ποσό επιδότησης προέκυπτε για τη σύμβαση, το ρώτησες?

κάνω μια υπόθεση - η μόνη που μου κάνει λογική- ότι σου έδωσε τη συσκευή βάσει της επιδότησης για ανανέωση που σου είχε βγει, αλλά δεν την πέρασε στο σύστημα

άρα το κατάστημα φαίνεται να έχει δώσει μια συσκευή χωρίς να υπάρχει στα συστήματα της κοσμοτέ η αντίστοιχη ανανέωση συμβολαίου

λέω εγώ τώρα...

πάντως όλα αυτά είναι ενδεικτικά γεγονότα της εξυπηρέτησης στην Ελλαδάρα μας
Άκουσον άκουσον να παίρνει το κατάστημα τον πελάτη και να ζητάει συσκευές πίσω
να προτρέπει τον πελάτη να καλέσει στα κεντρικά για να μεσολαβήσει να τα βρουν αυτοί μεταξύ τους
η εξυπηρέτηση να προτρέπει τον πελάτη να κάνει φόρμα παραπόνων - ωραία συναδελφικότητα!
ο Γερμανός να δημιουργεί με χαρά φόρμα παραπόνων για το cosmote shop -λες και δεν δουλεύουν για την ίδια εταιρεία

απαράδεκτα πράγματα με τόση ανεργία να υπάρχει τέτοια έλλειψη επαγγελματισμού!

#99   NiKlaus

NiKlaus

    iPH Contributor

  • 1.406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/02/2012 - 01:02

να σε ρωτήσω κάτι γιατί ψιλιάζομαι τι μπορεί να έχει γίνει...
τι αναπόσβεστο ποσό επιδότησης προέκυπτε για τη σύμβαση, το ρώτησες?

κάνω μια υπόθεση - η μόνη που μου κάνει λογική- ότι σου έδωσε τη συσκευή βάσει της επιδότησης για ανανέωση που σου είχε βγει, αλλά δεν την πέρασε στο σύστημα

άρα το κατάστημα φαίνεται να έχει δώσει μια συσκευή χωρίς να υπάρχει στα συστήματα της κοσμοτέ η αντίστοιχη ανανέωση συμβολαίου

λέω εγώ τώρα...

πάντως όλα αυτά είναι ενδεικτικά γεγονότα της εξυπηρέτησης στην Ελλαδάρα μας
Άκουσον άκουσον να παίρνει το κατάστημα τον πελάτη και να ζητάει συσκευές πίσω
να προτρέπει τον πελάτη να καλέσει στα κεντρικά για να μεσολαβήσει να τα βρουν αυτοί μεταξύ τους
η εξυπηρέτηση να προτρέπει τον πελάτη να κάνει φόρμα παραπόνων - ωραία συναδελφικότητα!
ο Γερμανός να δημιουργεί με χαρά φόρμα παραπόνων για το cosmote shop -λες και δεν δουλεύουν για την ίδια εταιρεία

απαράδεκτα πράγματα με τόση ανεργία να υπάρχει τέτοια έλλειψη επαγγελματισμού!


οχι, δεν το πηρα με επιδοτηση, απο υπαρχων συνδεση,
απλα τον δεκεμβριο εκανα μια νεα συνδεση στο 45 για 2 χρονια, 400 ευρω επιδοτηση, και εδωσα και τα υπολοιπα 269 εγω.
Δεν ξερω πως το περασε στο συστημα του, και αν εκανε καποιο λαθος, αλλα αυτο σαφως δεν αφορα εμενα..
και το κορυφαιο που του ειπα σημερα: την μεταχειρισμενη συσκευη τι θα την κανεις?
και μου απαντησε οτι θα την δωσει παλι πισω στην κοσμοτε οτι και καλα εχει προβλημα για να παρει πισω μια καινουργια....

ΔΛΔ ΕΛΕΟΣ...!! :o :o

Βγαλε εσυ ακρη και πες μου...

Τελευταία επεξεργασία από: NiKlaus, 17/02/2012 - 01:03


#100   tasulm

tasulm

    iPH Addict

  • 673 μηνύματα
  • Twitter:@tasulm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:tasulm

Δημοσίευση 17/02/2012 - 01:13

οχι, δεν το πηρα με επιδοτηση, απο υπαρχων συνδεση,
απλα τον δεκεμβριο εκανα μια νεα συνδεση στο 45 για 2 χρονια, 400 ευρω επιδοτηση, και εδωσα και τα υπολοιπα 269 εγω.
Δεν ξερω πως το περασε στο συστημα του, και αν εκανε καποιο λαθος, αλλα αυτο σαφως δεν αφορα εμενα..
και το κορυφαιο που του ειπα σημερα: την μεταχειρισμενη συσκευη τι θα την κανεις?
και μου απαντησε οτι θα την δωσει παλι πισω στην κοσμοτε οτι και καλα εχει προβλημα για να παρει πισω μια καινουργια....

ΔΛΔ ΕΛΕΟΣ...!! :o :o

Βγαλε εσυ ακρη και πες μου...

αυτό έχει κάνει, τα 400 ευρώ δεν θα τα πέρασε κάπως στο σύστημα της κοσμοτε, τη συσκευή στην έδωσε με 269 αλλά ποτέ δεν πήρε τα 400 από την κοσμοτε!
άστον δεν πειράζει, την επόμενη φορά να είναι πιό προσεκτικός!

Τελευταία επεξεργασία από: tasulm, 17/02/2012 - 01:13


#101   mamakossa

mamakossa

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/02/2012 - 01:50

Να είσαι σίγουρος ότι οσυγκεκριμένος θα σου είχε στείλει εξώδικο εάν τα πράγματα θα ήταν αντίστροφα...
Δεν μπορώ να καταλάβω από την στιγμή που έχεις αδερφή δικηγόρο γιατί τον άφήνεις τόσο καιρό να σου χαλάει την διάθεση αυτός ο μαφιόζος.
Κάποια στιγμή αυτοί οι τύποι πρέπει να τιμωρούνται...
Γιατί άντε εσυ είσαι στο forum, είσαι ψιλισμένος και δεν την πάτησες..
Άλλοι όμως...

#102   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 17/02/2012 - 02:08

1.Πάρε Cosmote και πες τους να καταγράφουν τις συνομιλίες... Κοστίζει λίγα ευρουλάκια αλλά όταν σε παίρνουν τηλέφωνο ακούγεται το γνωστό :" η κλήση αυτή θα ηχογραφηθεί.." και το λαμόγιο δεν θα σε ξαναπάρει ποτέ.
2. Του λες "Μην με ενοχλείτε άλλο, μιλήστε στο xxxxxxxxx που είναι το τηλέφωνο της δικηφόρου μου.
3. Του λες "φίλε στείλε γραπτώς και με υπογραφή σφραγίδα το αίτημά σου και θα το αξιολογήσω..." και τον έχεις στο χέρι.
4. Τον γράφεις κανονικά...

Ότι κι αν κάνεις από τα παραπάνω σωστό είναι!

#103   SPEEDMAN

SPEEDMAN

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/02/2012 - 11:34

Καλημερα φιλε και σου ζηταω συγνωμη που θα σου μιλησω ετσι αλλα για ολη την κατασταση εφ οσον εχεις μιλησει με cosmote και σου ειπαν οτι δεν χρωστας τιποτα,φταις εσυ που καθεσαι και του μιλας και πηγαινεις και στο καταστημα,δεν ξερω την ηλικια σου αλλα στην θεση δεν θα κρατιομουν θα τον ειχα αρπαξει απο τον λαιμο μεσα στο μαγαζι.(ρε το λαμογιο τον απατεωνα).Πολυ κακως ασχολοισαι πλακωσετον στα μπινελικια και κληστου το τηλβρηστον ασχημα αν δεν καταλαβαινει.αν εχεις τοσο προβλημα παρε κανα 2 φιλαρακια και πες του οτι θα πας στο μαγαζι και θα του το κανεις λαμπογυαλο.εεεε μαααα το παλιομπαντακι.δωσε ενα τηλ να ξεσπασουμε τον απατεωνα.

#104   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 17/02/2012 - 11:41

Φιλε Νικο οταν σου τα λεγαμε απο την πρωτη φορα να δρασεις επιθετικα και οχι ανεκτικα ελεγες: "εγω ρε παιδια θελω να τελειωνει η ιστορια και δε θελω μπλεξιματα".

Τι θα πει παρε τηλεφωνο την κοσμοτε να με πληρωσουν; Στα π@π@αρι@ μου αν δε σε πληρωσαν, προβλημα σου, βγαλτα περα μονος σου! ΑΚου εκει θρασος. Μαλλον καταλαβε οτι εισαι ηρεμος τυπος και σου λεει θα τον πιεσω μεχρι εκει που δεν παει.

Αν εχεις JB βαλτον Blacklist αυτη τη στιγμη και πες στην αδερφη σου να περασει απο το μαγαζι του να "μιλησουνε".

Αντε γιατι εκνευριζομαι και γω, παλι.

#105   NiKlaus

NiKlaus

    iPH Contributor

  • 1.406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/02/2012 - 11:44

ναι, εγω φταιω που ημουν απο την αρχη ελαστικος, και διαλλακτικός μαζι του!
επρεπε να το ειχα ξεκοψει απο την αρχη...μετα το χθεσινο δεν νομιζω να με ενοχλησει ξανα...
Αν το κανει, η επομενη κινηση ειναι ο δικηγορος μου και το τμημα προστασιας του καταναλωτη...
επισης, μου ειπε οτι συναδερφος του σε μια αλλη πολη που μιλανε για το ιδιο θεμα, τα παιδια εκει επεστρεψαν τις συσκευες.!
Του ειπα εγω δεν ειμαι παιδι ομως και ξερω την διαδικασια...
Οπως ειπα, ηδη χτες εκανα προφορικη καταγγελια στην κοσμοτε οπου με πηραν και τηλ, να με ενημερωσουν οτι το συγκεκριμενο καταστημα δεν μπορειτε να με ξαναενοχλησει...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες