Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* - - - - 1 ψήφοι

HTC HD 2 vs iPhone 3GS


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
139 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#136   tsopi

tsopi

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/04/2010 - 18:39

Να σας πληροφορησω οτι πλεον επισημος εμπορος των apple ειναι η ACE EΛΛΑΣ...
Το iphone εχει παιχνιδια τα πολυ καλα,κορυφαια πλοηγηση στο νετ και ελαχιστα κολληματα...Απο εκει και περα το HTC εχει μια οθοναρα...εχει λογισμικο ανοιχτο και ενα κορυφαιο sence...Δεν εχει προβλημα στο internet,οπως παλιοτερες συσκευες wm αν δεν ηξερες να της συμαζεψεις,εχει μια οθονη σχεδον σαν του iphone...Εχει πλοηγηση με gps σε 5δευτερα με πολυ καλο σημα,πανεμορφο και ερχονται με μενου που μπορεις να κανεις οπως θες...Μην μου συγκρινεται παλια wm με το HD2...Ειδικα HTC,μιας και οι ποιοτητα τους ητανε γελια,και ειχανε και χαλια επεξεργαστες,αυτο το τηλεφωνο χωλενει μονο καποιες λιγες στιγμες για 5 δευτερα οταν ειναι παρα πολυ ωρα σε αναμονη εως οτου ανεβασει τα γκαζια ο επεξεργαστης...Η μπαταρια επισης ειναι καλυτερη,ασε που αν γουσταρεις κουβαλας και μια των 10 e.
Για ποιοτητα κατασκευης,θα κλαψει το 3GS μιας και εχουμε μεταλικο καλυμα μπαταριας,ποιοτικατοτο πλαστικο που δεν γαντζουνιεται και οθονη απο Ορυκτο Γυαλι...Ενα θεμα που μου την εσπαγε στο iphone απο τα πολλα ητανε οτι δεν ειχε ενα led κατι να ξερεις οτι ειχες μια κληση,ενα email...Εδω εχεις...Ενα αλλο ητανε η ηληθεια θεση του γελιου ηχειου,που οτνα επεζες παιχνιδια εκριβες το ηχειο και δεν ακουγες τιποτα..
Το απολαυσα το iphone οσο μπορουσα αλλα λιγο το κλειδωμα,λιγο οτι μου εσπαγε τα νευρα με τους περιορισμους και οτι για να κανεις απλα πραγματα επρεπε να το ξεκλειδωσεις και να περασεις ενα καρο πραγματα μου εσπαγαν τα νευρα,ειχε και το itunes και μετα ειχες 32gb και δεν μπορουσες να το συνδεσεις σαν σκληρο να το γεμισεις,επρεπε να περιμενεις ωρες το βλακωδες itunes...
Λιγο η απογοητευση απο το κουτι του που πηρα 680e και ειχε μεσα δυο πραγματα..Απλα πραγματα που τα εχει το corby της γυναικας μου.Ε πολυ θελει ο νθρωπος να εχει ενα κινητο σαν το iphone μονο για να παιζει παιχνιδια και να κανει κανενα τηλεφωνο;;Το ανταλαξα με ενα hd2..Προφανως και σε καποιον αλλον οχι τοσο extreme κατοχο η μη συνηθησμενο τα wm να ειναι ενα χαλια λειτουργικο και να κανει πολλα χαζα,αλλα μην γνικευουμε μιας και υπαρχουνε διαμαντια οπως το omnia2 και το HD2...Η καθε εταιρια εχει τους φιλους της,οπως και το καθε λειτουργικο...

Τελευταία επεξεργασία από: tsopi, 14/04/2010 - 18:45


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#137   n4speed

n4speed

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/04/2010 - 19:15

Σαν νέο μέλος της iPhone Community είπα να γραψω εδω το πρωτο μου ποστ μιας και με απασχόλησε το θέμα για 2-3 μήνες πριν πάρω τελικά το Iphone.
Καταρχάς να ενημερώσω ότι ασχολούμε με συσκευές smartphone και pda εδώ και περίπου 6 χρόνια από την ηρωική εποχή του Destinator 3!

Χρησιμοποίησα το HD2 για 1 μήνα που μου το δάνεισε ο φίλος μου μέχρι να αποφασίσω.Ποιο πριν είχα το ΗΤC touch cruise.

Το HD2 λοιπόν έχει κορυφαία χαρακτηριστικά και σε αρκετά ξεπερνά το iphone (ανάλυση και καμερα) , όμως έχει και πολλά μειονεκτήματα.

1ον δεν είναι τηλέφωνο! Όπως και με όλα τα windows mobile για να παρεις ένα τηλεφωνο σωστα πρεπει να κάνεις υπομονή...
Τι εννοώ ? Κολλήματα, χάνουν το σήμα, τερματιζεται η κλίση στη μεση της συνομιλίας ή πριν καν αρχίσει κλπ. Προβληματα με τα sms , προβληματικά backup μετά από ρομ updates κλπ.

2ον> Εφαρμογές! Μπορει να υπάρχουν αρκετες εφαρμογες για WM αλλά 1ον σε πολύ ακριβότερες τιμές, 2ον λειτουργουν μόνο στο 50% των pda σωστά , και 3ον ειναι δυσέυρετες! Άλλη ευκολία έχει το Αpp Store.

3ον> Τι να τον κανω τον πιο γρήγορο επεξεργαστη και τη ραμ όταν η ραμ γεμιζει και μετα δεν τρέχει τίποτα ή όταν προσπαθώ να βάλω νέο πρόγραμμα και ψαχνω που στο καλό πήγε η συστεμ μεμορυ παρόλο που τα αποθηκέυω όλα στη μνήμη.

4ον. Κολλήματα και windows mobile πάνε μαζί. Και σαν να μην εφτανε αυτο για να κανεις σοφτ ρεσετ πρέπει να αφαιρέσεις το πίσω κάλυμμα!!

5on. Δεν θα περνα κινητό που σε μισό χρόνο δεν θα βγαινουν άλλες εφαρμογες για αυτό *βλεπε WM7.


Τελικώς λοιπόν αγόρασα το 3gs και το έχω καταευχαριστηθεί. Η χαρά της απλότητας και της λειτουργηκότητας. Όλα λειτουργουν (ως τωρα-χτύπα ξυλο) άψογα και επιτέλους .......έχω κινητό τηλεφωνο. Και ήδη άπειρες , πολύ χρήσιμες εφαρμογες.

Επίσης να προσθέσω ότι η ανταπόκριση της οθόνης είναι καλύτερη στο 3gs.




*Επίσης μην ακούω για HTC και ποιότητα γιατί τραβάω τα μαλλιά μου.....
HTC touch cruise> πρόβλημα στην καμερα 2φορες, πρόβλημα στο ακουστικό 2 φορές , πρόβλημα στη λήψη σήματος 6 φορές . Απολογισμός> 5 αλλαγμενες μητρικές και 4 μήνες σύνολο στο service σε διάστημα 2 ετών...

#138   tsopi

tsopi

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/04/2010 - 14:38

1ον..Συμφωνω οτι δεν ειναι τηλεφωνα...Ειναι κατα κυριο λογο μικρη υπολογιστες...Ειναι απλα τα πραγματα για να παρεις τηλεφωνο.Απλας πατας το κουμπι που απαντας και πληκτρολογεις τα πρωτα ψηφια απο το ονομα και εμφανιζεται...πατας επανω και καλεις..Εχεις και γρηγορη κληση και φωνητικη κληση...Οποτε Δεν νομιζω οτι ειναι δυσκολο..Ασε που στο hd2 εχεις και σε καθε επαφη ιστορικο κλησεων και αμεση ενημερωση στις ανανεωσεις του facebook..οποτε δεν νομιζω οτι ειναι δυσκολο..Εγω με το iphone πιο πολυ παιδευομουνα στην αναζητηση...Για το σημα κτλ φταιει το κακιστο δυκτιο της Ελλαδας...Και εγω ειχα τετοια κολληματα με τ iphone(3GS)και με το SAR στο θεο...Στο εξωτερικο δεν ειχα τετοια προβληματα ουτε με το ενα ουτε με το αλλο και η πλοηγηση με 3g ητανε ακαριαια,εδω σερνεται...

2ον.Εφαρμογες υπαρχουνε και παιζουνε στην πληοψυφια των pda(Αντιμετωπησα προβλημα μονο με το g-alarm(βκηκε update αμεσα απο την ageye...)και με το persian bt(ολα τα αλλα που χρησιμοπειω απο τα wm2003 παιζουνε...Ειδικα για προγραμματα που βγαινουνε update..Mην ξεχνας οτι μιλαμε για πολλες συσκευες και οχι μια και με ανοιχτο λειτουργικο...οχι με συγκεκριμενα εργαλεια....
Δυσευρετες ειναι αν δεν ξερεις που να ψαξεις..Και pda programs να γραψεις στον google θαα σου βγαλει εκατονταδες site...Και τα λινκ ειναι στον αερα οχι σαν του iphone...

3ον..Αν δεν εισαι γνωστης οπως και εγω στην αρχη και με κατι ram της πλακας συνεχεια εμενα απο μνημη και κολουσε..Τωρα απλλα μια φορα το βραδυ τρεχω ενα απλο exe που καθαριζει τα παντα...Ειμαι με μαμα ελληνικη ραμ και εχω για εγκατασταση προγραμματων αλλα 110mb εδω και σχεδον ενα μην πουτο εχω με ολα τα προγραμματα που θελω μεσα και δοκιμαζω νεα καθε μερα...Με το ομνια ειχα προβλημα με την μνημη γιατι αν ημουνα στο νετ μετα απο κανενα 1ολεπτο αρχισε και κολουσε...Με το που αλλαξα την cache στην sd το προβλημα λυθηκε..Στο HD2 δεν το εχω κανει ακομα και ειμαι με της ωρες στο νετ...Και στο iphone οταν βαζεις προγραμματα ενα μερο οπως τα sorkat και αλλα καθετε στην ραμ...Ετσι λειτουργουνε ολα τα λειτουργικα...

4ον..Συμφωνω στο παραπανω και ειναι φυσικο λογω αναρχειας και πολλων μοντελων..Παρολα αυτα μιλαμε για λειτουργικα συστηματα και κολληματα παρουσιαζουνε ολα..Απλως των wm ειναι πολλαπλασια...

5ον.Το HD2 ειναι μαλλον το μονο κινητο που υπαρχει πιθανοτητα μεγαλη να αναβαθμιστει σε w7s...Eπισης δεν ειναι σιγουρο αν δεν παιζουνε οι εφαρμογες...Καλα θα κανουνε και δεν θα παιζουνε για να βγουνε με κανονες οπως στο iphone...Αλλα νομιζεις οτι του λυπει κατι;;Η με κοινοτητα οπως τους XDA και με αυτο το λειτουργικο και hardware δεν θα μπορει να παιξει εφαρμογες απο τα w7s;;Εσυ παλι ποσο σιγουρος ειναι οτι το 3gs θα συνεχισει να υποστηριζει ανετα τα προγραμματα του μελλοντως μιας και μαλλον το νεο iphone θα εχει hardware που θα ειναι πολυ δυνατο και δεν θα εισαι οπως η κατοχοι 3g τωρα;;

Οπως εγραψα και παραπανω ειπα οτι τα παλια HTC ειχανε χαλια ποιοτητα και μου βαζεις στην εικονα το touch;;;Ειδες το νεο..Με το μονο iphone που μπορει να συγκρηθει και παλι θα κερδισει ειναι το 2G...Απο εκει και περα σε καθε νεα εκδοση του iphone ο πηχης της ποιοτητας πεφτει...

Τελος καλοριζικο το κινητο σου...Με το οποιο εγω τοσο καιρο ειχα σχεση μισους-αγαπης...Οσο ευκολο και να ητανε ητανε πολυ μεγαλο για αυτην την οθονη...Και οσο καλα και να ειχε με χαλαγανε οι τοσοι περιορισμοι και οτι μου εκοβε τα χερια..Παντως εγω ακομα και να μην γινει η μεταβαση στα w7θα το κρατησω και θα παιξω σε καποιο android μιας κα αυτο δεν κανει οσα θελω ακομα αλλα το μελλον ειναι σε αυτην την πλατφορμα για την ωρα

#139   nmout

nmout

    Advanced Member

  • 1.205 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/05/2010 - 23:40

1 μερα πριν το apple keynote

The HTC EVO 4G features a 4.3 inch TFT display with a resolution of 480 x 800 pixels.processing comes in the form of a Qualcomm 1GHz Snapdragon processor, and it also features 1GB of built in memory and 512MB of RAM.
It also has an eight megapixel camera with a built in flash that can record HD video in 720p. There is also a front facing 1.3 megapixel camera, which means video conferencing will be available on the EVO 4G.
It looks like the HTC Evo 4G will be available from Sprint from the 6th of June 2010.

Συνημμένα αρχεία



#140   SOTOS23

SOTOS23

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/03/2011 - 19:24

Λειτουργικό ΣύστημαWindows Mobile 6.5 Profαπαπα..παπα μακρια απο WB , imo !! <_<:rolleyes: Τι συγκρινουμε ρε παιδια την Ferrari με την χελωνα..



τι σου φταιξανε τα χελωνακια........






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες