Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Macbook pro ή Windows Laptop;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
72 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   yell0wsoldi3r

yell0wsoldi3r

    iPH Honored Advanced Member

  • 1.391 μηνύματα
  • Twitter:@zax0s
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 16/02/2012 - 19:16

Και αν τυχον υπηρχαν στα συγκεκριμενα μαγαζια,πιθανοτατα θα ηταν απο 1 εκθεσιακο κομματι.

Οποτε σαν να μην υπηρχαν..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   Evangelia

Evangelia

    iPH Enthousiast

  • 548 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 16/02/2012 - 19:17

Την ίδια απορία είχα κ εγω τον Σεπτέμβρη όταν αποφάσισα να αλλάξω laptop :) πήρα το MacBook pro 15' κ δεν το έχω μετανιώσει λεπτο 8)
Αξιζει κ το τελευταίο ευρω ;)

#33   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.727 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 16/02/2012 - 19:33

Και αν τυχον υπηρχαν στα συγκεκριμενα μαγαζια,πιθανοτατα θα ηταν απο 1 εκθεσιακο κομματι.

Οποτε σαν να μην υπηρχαν..


πολυ σωστο, ετσι γινεται (επανειλημμενα)
για 1-2-3 κομματια το κανουν βουκινο


σχετικα με την βασικη ερωτηση, για ποιο λαπτοπον...

ν αναφερω πως φιλος αγορασε 13αρι acer (εκθεσιακο, οποτε του κανανε εξτρα εκπτωση) 500€ πριν 2 χρονια
τα 1300 που μπορεις να δωσεις, ειναι πααααααρα πολλα λεφτα φιλε μου
(υπαρχει αγγελια εδω στο φορουμ για 13αρι mac, με 970/συζητησιμη)

υπολογισε καλα τα λεφτα σου, μην τα χαλαλιζεις

#34   sjonjon

sjonjon

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Twitter:@sjonjon
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 16/02/2012 - 19:47

Το αιώνιο δίλλημα..
Εγώ έχω καταλήξει ότι όταν πρόκειται για laptop τα macbook είναι άπιαστα.
Εξηγούμαι: Κατ'αρχάς να ξεκαθαρίσουμε οτι μιλάμε για LAPTOP=φορητότητα,άνεση,αυτονομία,design(ναι design!),ευελιξία,συνδεσιμότητα κτλ.
Όχι παιχνίδια, όχι τεράτστιες οθόνες (προσωπικά θεωρώ πως οτιδήποτε μεγαλύτερο των 13,3 ιντσών ξεφεύγει απο την κατηγορία laptop όπως την έχω στο μυαλό μου και είναι overkill).
Τώρα αν είσαι απο αυτούς που θέλουν να πάρουν ένα καρατούμπανο laptop για να το βάλουν στο γραφείο τους και να αντικαταστήσουν το desktop τους..κακώς.. :P
Έχωντας λοιπόν στο μυαλό τα παραπάνω χαρακτηριστικά δεν βλέπω επιλογή πέρα απο macbook.Και μάλιστα pro. Πέρα απο το εξαιρετικό λειτουργικό (σφαιράτο, πανέμορφο, εύχρηστο, σούπερ ευσταθές και ασφαλές κτλ) το οποίο δε θεωρώ οτι είναι το 1ο που πρέπει να κοιτάξεις ,όπως είπε κάποιος πιο πριν, θα σταθώ σε κάποια άλλα σημεία.
1)trackpad: ΠΟΣΟ γελάω όταν βλέπω διάφορους να κουβαλάνε μαζί με το laptop τους ποντίκι!!Αλλά τι να κάνουν όταν το trackpad τους είναι μια γελοιογραφία 25 τετραγωνικών εκατοστών και η υφή του είναι αυτή η άθλια γλιστερή που όταν σέρνεις το δάχτυλό σου το νιώθεις να ζεστένεται απο την τριβή και με ένα swipe φτάνεις με το ζόρι απο τη μια άκρη της οθόνης στη μέση της!Το ακόμα πιο αστείο είναι οτι υπάρχει άπειρος κενός χώρος γύρω απο το trackpad (το οποίο τις περισσότερες φορές δεν είναι ΚΑΝ κεντραρισμένο!) οποίος δεν εξυπηρετεί τίποτα πέρα απο το να ζεσταίνει τα χέρια σου τις κρύες νύχτες του χειμώνα.Στο macbook το trackpad είναι μια μαγία.Με φοβερή αίσθηση στα δάχτυλα και όσο πρέπει ευαίσθητο και 80 τετραγωνικά εκατοστά!!Δε επιμείνω τόσο στο mutitouch και τα gestures τα οποία έχουν αρχίσει να προσπαθούν να μιμηθούν και άλλοι, αλλά και αυτό είναι σίγουρα μαγικό!
2)Πληκτρολόγιο.Οτι πιο εύχρηστο έχω χρησιμοποιήσει ever χωρίς να είναι φλίαρο με αχρείαστα πλήκτρα και η υποστήρηξη συντομεύσεων είναι τόσο πετυχημένη που μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα μόνο απο το πληκτρολόγιο.
3)Θόρυβος.Δεν κάνει.enough said.
4)Αυτονομία.τα ξέρετε..τι να πώ..
5)θερμοκρασία. Η μόνη περίπτωση που τη νιώθω να ανεβαίνει σε σημείο που μπορεί να ενοχληθω είναι η βιντεοκλίση στο skype.To οποίο μάλλον είναι θέμα του skype. Οτι άλλο λαπτοπ έχει περάσει απο τα χέρια μου ήταν σα σόμπα.Θορυβώδης σόμπα.
6)Βάρος. Πολύ ελαφρύ
7)Διαστάσεις. Τι να λέμε τώρα.
8)φορτιστής. ότι πιο κομψό υπάρχει.
9)κατασκευή. πολύ στιβαρή αλουμίνο γαρ.
10)συνδεσιμότητα. ξέχνα drivers και ιστορίες. εδώ βέβαια να πω ότι για κάποια περιφεριακά χρειάζοται εξτρα εξαρτήματα το οποίο είναι σπαστικό αλλά εμένα προσωπικά ποτέ δε μου έχει δημιουργηθεί πρόβλημα.


11) Και last but not least το design. Δε θα σχολιάσω την ομορφιά του γιατί αν χρειάζεται να πείσω κάποιον οτι είναι όμορφο τότε είναι κακόγουστος.
Παρ'όλα αυτά το design δεν είναι μόνο η ομορφιά!Τα περισσότερα αποόσα ανέφερα κρύβουν μέσα τους κάποια πτυχή του design που τα κάνει συνάμα όμορφα έυχρηστα και λειτουργικά!Πχ το αλυμίνιο όχι μόνο το κάνει κουκλί αλλά λειτουργεί σαν ψύκτρα, προσφέρει στιβαρότητα,και η αίσθηση στην αφή είναι υπέροχη!Μην ξεχνάς οτι θα έχεις τα χέρια σου συνέχια απάνω του όταν το χρησιμοποιείς.Μετα το όλο design είναι που το κάνει τόσο λεπτό και ελαφρύ και ότι πρέπει για λάπτοπ.Το design και η αίσθηση που αφήνει στο χρήστη του είναι που κάνει το χρήστη να το ερωτεύεται και άρα υποσυνείδητα κάθε φορά που το χρησιμοποιεί να αυξάνει την αποδοτικότητα σε ότι κάνει με αποτέλεσμα να Θέλει και να απολαμβάνει να το χρησιμοποιεί και ότι κάνει να το κάνει με κέφι.

Όσον αφορά την κάρτα γραφικών..ναι είναι λίγο μούφα.παρόλα αυτά εμένα δε μου δημιουργεί κανένα πρόβλημα γιατι δεν παίζω παιχνίδια που και πάλι υπάρχουν πολλοί αξιόλογοι τίτλοι πλέον οι οποίοι μια χαρά υποστηρίζονται.Επίσης σε κάποια 3d πραγματα που το χρησιμοποιώ είναι υπερ κομπλέ.
Σίγουρα εξαρτάται απο τη χρήση που θες να κάνεις αλλά εγω πιστεύω οτι αν θες να το χρησιμοποιήσεις σαν ΛΑΠΤΟΠ είναι τέλειο.Εμένα δε με έχει απογοητεύσει ποτέ και χρησιμοποιώ και αρκετά βαριά και εξειδικευμένα προγραμματα και γενικά το μόνο μειονέκτημα που βλέπω στο hardware είναι η κάρτα γραφικών.Το άλλο μεγάλο μειονέκτημα είναι η τιμή.Αλλά τα αξίζουν για εμένα τα λεφτά τους.
Κατα τα άλλα ο i5 με τα 4g ram νομίζω οτι είναι αρκετά για το 85% των χρηστών αυτή τη στιγμή.Αντε κάνε και μια ανβάθμηση και βάλε 8g.
Αυτά..

Τελευταία επεξεργασία από: sjonjon, 16/02/2012 - 19:48


#35   S0T0S

S0T0S

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/02/2012 - 20:05

Αν σου περισσεύουν και 2 χιλιάρικα τότε καλορίζικο άλλα έχε υπ όψιν σου ότι δεν είναι κι όλα ρόδινα.

#36   Aelaos

Aelaos

    iPH Enthousiast

  • 494 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/02/2012 - 20:22

Αν δεν το Βιάζεσαι , περίμενε τρεις μήνες , γιατί θα παίξει μεγάλος ανασχηματισμός στην σειρα των macbook pro , που το design τους θα είναι κοντά στο air , με Ivy Bridge επεξεργαστες και πολύ πιο δυνατα γραφικά , αφού πλέον θα υποστηρίζουν οθόνη υψηλών αναλύσεων HiDPI.

#37   GBabilis

GBabilis

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:mpampilhs

Δημοσίευση 16/02/2012 - 20:30

παντως απο οτι λετε οσοι εχετε mac εδω μεσα δεν το εχετε μετανιωσει...
@sjonjon τι μυθιστορημα ειναι αυτο?
@Aelaos το οτι θα μοιαζουν σε air δεν σημαινει οτι θα εχουν και τα specs air ετσι?

#38   iFasMan

iFasMan

    iPH Elite Poster

  • 3.477 μηνύματα
  • Twitter:@iFasMan7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iFasMan7

Δημοσίευση 16/02/2012 - 20:33

παντως απο οτι λετε οσοι εχετε mac εδω μεσα δεν το εχετε μετανιωσει...
@sjonjon τι μυθιστορημα ειναι αυτο?
@Aelaos το οτι θα μοιαζουν σε air δεν σημαινει οτι θα εχουν και τα specs air ετσι?

οχι φιλε δεν θα εχουν τα ιδια specs αλλα κατα καποιο μεγαλο η μικρο ποσοστο μπορει να μην υπαρχει super driver (rumors ειναι αυτα ακομα!)

#39   Evangelia

Evangelia

    iPH Enthousiast

  • 548 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 16/02/2012 - 20:34

Νομίζω ότι κάπου διάβασα ότι τα καινούργια MacBook pro δεν θα έχουν super driver B)

Τελευταία επεξεργασία από: Evangelia, 16/02/2012 - 20:35


#40   yell0wsoldi3r

yell0wsoldi3r

    iPH Honored Advanced Member

  • 1.391 μηνύματα
  • Twitter:@zax0s
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 16/02/2012 - 20:35

άπως αλλιώς λέγεται βέβαια :blush:


SuperDrive Ευαγγελια! ;)

#41   Evangelia

Evangelia

    iPH Enthousiast

  • 548 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 16/02/2012 - 20:37

SuperDrive Ευαγγελια! ;)

Ναι το είδα απο τον ifasman κ το διορθωσα πριν γίνω ρόμπα :P

#42   iFasMan

iFasMan

    iPH Elite Poster

  • 3.477 μηνύματα
  • Twitter:@iFasMan7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iFasMan7

Δημοσίευση 16/02/2012 - 20:38

Ναι το είδα απο τον ifasman κ το διορθωσα πριν γίνω ρόμπα :P

:P :lol: δεν πειραζει το ειπες αλλιως.!

#43   yell0wsoldi3r

yell0wsoldi3r

    iPH Honored Advanced Member

  • 1.391 μηνύματα
  • Twitter:@zax0s
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 16/02/2012 - 20:38

Ναι το είδα απο τον ifasman κ το διορθωσα πριν γίνω ρόμπα :P


:P :P :P

#44   GBabilis

GBabilis

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:mpampilhs

Δημοσίευση 16/02/2012 - 20:40

παντως ενα macbook pro ειναι πιο εμπιστος φιλος απο ενα windows notebook απο οτι εχω καταλαβει...

#45   sjonjon

sjonjon

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Twitter:@sjonjon
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 16/02/2012 - 20:41

παντως απο οτι λετε οσοι εχετε mac εδω μεσα δεν το εχετε μετανιωσει...
@sjonjon τι μυθιστορημα ειναι αυτο?


χαχχαχ!Αχαλήνωτης πραγματικότητας που λέει και μια ψυχή.. :P χαχ!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες