Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPad 2S ή iPad 3; Dual-Core ή Quad-Core;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
44 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   GBabilis

GBabilis

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:mpampilhs

Δημοσίευση 20/02/2012 - 22:51

1gb ram,1,2-1,4ghz διπυρηνο και retina και ειναι οκ.Η apple δεν χρειαζεται specs για να εντυπωσιασει...και πες οτι σου βαζει τον 4πυρηνο και δεν τον αξιοποιει το iPad 2S ή 3 ή οπως αλλιως θα το βαφτισουν τι τον θες τοτε; απλα για να πηγαινεις στους φιλους σου και να λες οτι ξερετε εχει 4πυρηνο καιει τα κερατα του (μπαταρια),ειναι σαν διπυρηνος στα 1,2-1,6 αλλα μου αρεσει...ας κανουν οτι θελουν εγω τα 3 που προανεφερα θελω να δω...ολα τα αλλα δεν με ενδιαφερουν...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   malias4

malias4

    iPH Elite Poster

  • 2.590 μηνύματα
  • Twitter:@Gate4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 20/02/2012 - 23:00

Πιστευω το ατου του νεου ipad θα ναι η retina αναλυση..
Αν βαλουν κ λιγη ραμ παραπανω θα ναι τελειο, ας μην εχει κ 8αρα καμερα πισω , ειναι ταμπλετ για το θεο !!
Ειδα καποιον στη ρωμη που πηγα για σου κου κ εβγαζε το βατικανο με ipad2 φωτο, ημαρτον :P
iPhone 12 pro max ios 14.2.1 jb  Apple watch series 7 nike

#33   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/02/2012 - 23:05

ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι μαρκετινκ πανε να πλασάρουνε στις ταμπλέτες
τα pc και τα mac κάνουν την ιδια δουλεια και καλύτερη με 2 πύρινα cpu που πλέον έχουν προσανατολιστεί στην χαμηλή κατανάλωση σε όσο μικρότερη ταχύτητα για όφελος του καταναλωτή
στις ταμπέλες τι σκ@τ@ σκέφτονται ? ποσο δύναμη χρειάζονται πια αυτά τα παιχνίδια
το playstation 3 και το ps vita κάνει την ιδια δουλεια με τι επεξεργαστική ισχύ ?
έλεος πια με τα πολυπηρινα, και τις δήθεν απαιτήσεις του skype και του angry birds

#34   andreas37d

andreas37d

    iPH Enthousiast

  • 484 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 20/02/2012 - 23:13

Εγω παλι ξερετε τη πιστευω, οτι αν εχει ολα αυτα που θελετε, θα παρω καινουργιο ipad2 στη μιση τιμη, αυτο περιμενω. :lol:

#35   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 21/02/2012 - 00:56

Αρχισαμε. Σημερα, ειναι απλα "φημη", αντιθετη απο αυτες που ακουγαμε μεχρι τωρα. Σε 20 μερες απο τωρα ομως, καποιοι θα λενε παλι "οι ενδειξεις υπηρχανε οτι το νεο iPad θα ειναι 2S και οχι 3, απλα εμεις καναμε οτι δε βλεπαμε"...Κατευθυνομενο δημοσιευμα ειναι για να ειναι το σερβιρισμα της αναβαθμισης (λεγε με 2S, οχι οτι με χαλαει) πιο ανωδυνο οπως το βλεπω εγω.

#36   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 21/02/2012 - 01:45

To μόνο αδύναμο στοιχείο του ipad2 είναι η ram του... που και παλι ο μέσος χρήστης δεν έχει ανάγκη να το μάθει ποτέ γιατί δε θα το φτάσει στο όριο. Αλλά ανοίγω αστεία αρχεία στο και καλα mobile autocad και να πετάει το μηνυματάκι οτι δεν φτάνει η ram και κολλάει ο δίας και μετά μονο hard reset.. μου έχουν τύχει και κολλήματα σε σερφαρίσμα που αποδείχτηκαν μετά απο ψάξιμο οτι ήταν θέμα ραμ πάλι αλλά μικρο το κακό.

Αν διορθώσουν αυτό μόνο θα είναι τέλειο. Αν όχι παλι θα πουλήσει, γιατί όποιος παει να παρει ταμπλέτα ακόμα δεν έχει επιλογές ανταγωνισμού (δεν έχουν καν κυκλοφορήσει ανταγωνιστές με android 4 ελλάδα, φανταζομαι ούτε και αλλού). οι επιλογές είναι μετρημένες εως μονόδρομος στο ipad.

Αν βάλουν high res οθόνη και απλώς καλύτερο σύστημα γραφικών για να σηκώνει την ανάλυση ομαλά δε θα υπάρχει πρόβλημα. Εγώ θα είμαι ευχαριστημένος. Προσέχτε τι ζητάτε μερικοί εδω μέσα γιατί αν βάλει retina και τετραπύρηνο με προφανώς αλλo τσιπάκι γραφικών στο soc, θα τρέχουμε μονίμως να βρουμε μπρίζες... Η μπαταρία θα πέσει άνετα στο μισό ακόμα και να την αυξήσουν λίγο. Πόσο πια να χωρέσει στη τεράστια σε σχέση με άλλες ταμπλέτες μπαταρία? εντάξει μερικοί θέλετε η apple να λύσει το ενεργειακό πρόβλημα της εποχής μας, κρατώντας πάντα τις ίδιες διαστάσεις στις συσκευές τις. Για να σας καλύψει τις ανάγκες σας (σε ενέργεια μόνο) θα βγάλει ένα ipad3 που θα έχει το πάχος τριών ipad και μετά θα λέμε και ευχαριστώ. Δε λέω οτι δε μπορεί να βγάλει 4πυρηνο με ρετινα, το αντίθετο μια χαρά μπορεί. Απλώς αν βγει και τα 2 ειναι στανταρ η αυξηση διαστάσεων ή η πτώση της αναμονής και χρήσης.

#37   boukoto

boukoto

    iPH Contributor

  • 1.263 μηνύματα
  • Twitter:@vent0uza
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ventouza

Δημοσίευση 21/02/2012 - 03:05

λετε να μας κανει τετοια postia η apple ?

#38   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 21/02/2012 - 03:08

Και στο 4 στην έκανε αλλά το πήρες το 4S...χαχαχα

Αναρτημένη εικόνα


#39   boukoto

boukoto

    iPH Contributor

  • 1.263 μηνύματα
  • Twitter:@vent0uza
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ventouza

Δημοσίευση 21/02/2012 - 03:12

Και στο 4 στην έκανε αλλά το πήρες το 4S...χαχαχα

ναι ναι το πηρα :P αλλα ipad δυσκολο η 2s η 3 χλωμο το κοβω

#40   lula

lula

    iPH Member

  • 269 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/02/2012 - 09:04

Ρε παιδιά αυτό που λέτε δεν ισχύει ο 4core (αν υπάρχει) θα είναι υποχρονισμένος και έτσι και η ταχύτητα θα είναι μεγαλύτερη - πολύ μεγαλύτερη και η εξοικονόμηση μπαταρίας καλύτερη! Το μοναδικό πλεονέκτημα που έχει η χρήση του διπύρηνου είναι ότι δε θα γίνει μεγάλο άλμα στην απόδοση και στην ταχύτητα με αποτέλεσμα να μη χρειαστεί να πετάξεις το Ipad1. - Ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική αυτών που με την ανακοίνωση του Ipad2 σκότωναν το παλιό τους Ipad είμαστε λίγο πριν την ανακοίνωση του Ipad3 και το Ipad 1 εξακολουθεί να υποστηρίζεται και θα συνεχίσει αν η Apple δεν κάνει το άλμα στους τέσσερις πυρήνες. Οπότε για επαγγελματικές δουλειές (Web design, Database κτλ) δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ αναγκαστικά θα χρειαστώ και ένα σοβαρό Tablet και το Ipad3 δε θα είναι.

#41   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 21/02/2012 - 11:17

To MICGadget δημοσιεύει μια σειρά συγκριτικών φωτογραφιών μεταξύ του iPad 2 και της υποτιθέμενης θήκης του iPad 3 έτσι ώστε να έχουμε μια καλύτερη εικόνα για τις διαφορές των δύο συσκευών.

Αναρτημένη εικόνα


Εάν, λοιπόν, η πλάτη του iPad 3 που έχει διαρρεύσει είναι αληθινή παρατηρούμε ελάχιστες διαφορές με το iPad 2. Συγκεκριμένα, στις άκρες η κλίση στο iPad 3 είναι μικρότερη (πιο ομαλή) από αυτή του iPad 2 ενώ φαίνεται ότι και το πάχος του iPad 3 είναι κατά ένα με ενάμιση χιλιοστό μεγαλύτερο από αυτό το iPad 2.

Επίσης, η ιστοσελίδα αναφέρει ότι η υποδοχή του φακού της κάμερας είναι μεγαλύτερη από την αντίστοιχη του iPad 2 υπονοώντας σημαντική βελτίωση στην ποιότητα της κάμερας.

Αναρτημένη εικόνα


Το iPad 3 αναμένεται να διαθέτει οθόνη Retina υψηλής ανάλυσης, ταχύτερο επεξεργαστή με αναβαθμισμένα γραφικά και κάμερα. Η παρουσίαση του iPad 3 σύμφωνα με πληροφορίες θα πραγματοποιηθεί στα πλαίσια ειδικού event στις 7 Μαρτίου.

via MacRumors

Follow me on twitter


#42   Kapngage

Kapngage

    iPH Member

  • 237 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:kapngage

Δημοσίευση 21/02/2012 - 11:43

Κάτι άκυρο αλλα ποτέ δεν έχουν βγάλει άλλη συσκευή και να την πουν idevice x s εκτός απο το iPhone γιατι να βγάλουν το iPad με s απλα σκέψη τώρα ! Ελπίζω να έχει core quad τον A6!!

#43   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/02/2012 - 11:51

και γιατί να μην έχει 2 a6 ?
fail

#44   adriano7

adriano7

    iPH User

  • 103 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/02/2012 - 14:40

Φίλε ο καθένας αγοράσει ό,τι του γουστάρει. Αν θέλει να αγοράσει κάποος το 4 κ μετά το 4S κ μετά το 4S 64GB κλπ κλπ δικαιωμά του. Ο όρος "fanboy" είναι κουτός. Η συγκεκριμέν εταιρεία δεν φέρεται στους πελάτες της έτσι. Χαρακτηριστικό όλων τα mac ...


Με συγχωρείτε αν καταλάβατε πως καυστηριασα τους χρήστες , αλλα εγω έκανα κριτική στον τροπο που η apple λανσάρει τα προϊόντα της . Εννοείτε πως και εγω έχω αγοράσει συσκευές της και ομολογώ πως είναι καταπληκτικές . Το ζήτημα μου όμως σαν πελάτη της εταιρίας είναι το καλυτερο value for money που θα με κάνει να αγοράσω τα προϊόντα της . Για παράδειγμα το πρώτο iPad δεν το αγόρασα γιατι ήξερα πως σαν νέο προϊόν μέχρι να σταθεροποιηθεί στην αγορά και να το δουλέψουν οι developers θα κυκλοφορούσε το βελτιωμένο iPad 2. Μόλις βγήκε το 2ο όμως με διπυρινο επεξεργαστή και χωρίς retina display ήταν φως φανάρι πως σε 1 χρόνο θα πηγενε σε τετραπυρινο , με retina Kai καλύτερα γραφικά. Τώρα ακούγεται πως η μοναδική ουσιαστική αναβάθμιση θα είναι η retina.. Προσωπική μου άποψη λοιπόν είναι πως δεν αξίζει κάποιος να επενδύσει σε συσκευές που παρουσιάζουν δραματικές αλλαγές σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα. Πόσο μάλλον όταν γνωρίζουμε ότι αναβαθμίζουν τις συσκευές αργά σκοπίμως στοχεύοντας στους πελάτες που σας ανέφερα.

#45   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 21/02/2012 - 20:53

Με συγχωρείτε αν καταλάβατε πως καυστηριασα τους χρήστες , αλλα εγω έκανα κριτική στον τροπο που η apple λανσάρει τα προϊόντα της . Εννοείτε πως και εγω έχω αγοράσει συσκευές της και ομολογώ πως είναι καταπληκτικές . Το ζήτημα μου όμως σαν πελάτη της εταιρίας είναι το καλυτερο value for money που θα με κάνει να αγοράσω τα προϊόντα της . Για παράδειγμα το πρώτο iPad δεν το αγόρασα γιατι ήξερα πως σαν νέο προϊόν μέχρι να σταθεροποιηθεί στην αγορά και να το δουλέψουν οι developers θα κυκλοφορούσε το βελτιωμένο iPad 2. Μόλις βγήκε το 2ο όμως με διπυρινο επεξεργαστή και χωρίς retina display ήταν φως φανάρι πως σε 1 χρόνο θα πηγενε σε τετραπυρινο , με retina Kai καλύτερα γραφικά. Τώρα ακούγεται πως η μοναδική ουσιαστική αναβάθμιση θα είναι η retina.. Προσωπική μου άποψη λοιπόν είναι πως δεν αξίζει κάποιος να επενδύσει σε συσκευές που παρουσιάζουν δραματικές αλλαγές σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα. Πόσο μάλλον όταν γνωρίζουμε ότι αναβαθμίζουν τις συσκευές αργά σκοπίμως στοχεύοντας στους πελάτες που σας ανέφερα.



Δεν είναι απόλυτα σωστό αυτό! Φιλικά πάντα! :rolleyes:
Το πρώτο ipad ήταν πρωτοπωριακό για αυτό που ήταν, ενα smartphone σε μεγάλο μέγεθος, δεν εβγαζες τα μάτια σου στις 3,5-4.3". Ηταν τέλεια υλοποίηση με το hardware της εποχής και είχε άψογο βιομηχανικό σχεδιασμό, ενώ το χρησιμοποιούσες νεράκι χωρίς προβλήματα και κολλήματα. Το 2 ήταν βελτίωση του 1 εκεί που έπρεπε, ήταν το 1ο που είχε 2πύρηνο επεξεργαστή, ενώ ο ανταγωνισμός δεν είχε κάτι αντίστοιχο και για την ακριβεια όταν παρήγαγαν μαζικα τα ipad2 μεγάλο μέρος των κατασκευαστών τσιπ αρχιτεκτονικής cortex ακόμα αγόραζαν πατέντες arm για δημιουργία μονοπύρηνων, ενώ πολλοί βρίσκονταν σε ερευνητικό στάδιο για τους δικούς τους μονοπύρηνους. Λίγοι είχαν προλάβει να πάνε με την ταχύτητα της apple και να έχουν στα καταστήματα τελικό προιόν με τέτοια χαρακτηριστικά. Για μένα το σημαντικό βήμα ήταν η μπαταρία τοτε.

Οταν αγόρασα ipad το smartphone έμεινε ντουλάπα...Δηλαδή ακόμα αλλάζω smartphone αλλά εκεί που η χρήση τους έπιανε peak, πλέον περιορίστηκε στην απολυτη βασικη επικοινωνία. Ειδικά μέσα στο σπίτι, smartphone και λαπτοπ έχουν παγώσει απίστευτα. Όσοι έχουν ταμπλετα το αναγνωρίζουν αυτό και τα smartphones απλά αλλάζουν μετά ...ενώ η ταμπλετα πλέον έχει πιο σημαντικό ρόλο αφού αν πάρεις, ρίχνεις /kick στο high-end κινητό σου έμμεσα (ή άμεσα, ανάλογα με τη χρήση). Στο μέλλον τα λαπτοπ θα πάρουν μεγάλο χτύπημα απο τις ταμπλέτες, όσο βελτιώνονται οι τελευταίες (η ms το κατάλαβε γιαυτό προετοίμασε τα 8 νωρίς).

Απο την άλλη το IOS δεν χρειάζεται 4πύρηνο στη καμία, δεν είναι android που είναι βαρύ και πλήρες λειτουργικο linux με στοιχεία γραφικού περιβάλλοντος, αλλά είναι κομμένο και ραμμένο στα μέτρα που ορίζει η apple (σε αλλους αρέσει, σε άλλους οχι). Μπορεί να βάλει τετραπύρηνο, 6πύρηνο, 8πύρηνο κοκ αν θέλει (πάρει άδεια και της φτιάξει εταιρία τα τσιπ soc) η apple αλλά τι να τον κάνει?? Στο IOS δεν έχει λόγο αυτή τη στιγμή κάτι τέτοιο. Ξαναλέω δεν είναι android που τα περισσότερα σε No. cpu μηδενίζουν τα κολλήματα (επειδή και το λειτουργικό και το εξτρά γραφικό περιβαλλον των εταιριών είναι βαριά) ώστε να θέλουμε πάντα περισσότερες cpu ή ραμ.

Με το να βάλουν retina, άλλη gpu για να σηκώνει την 2πλάσια ανάλυση ώστε να βγάλει εξτρα textures στα γραφικά και μεγαλύτερη μπαταρία για να μη πέσει πολύ η αυτονομία είναι πάλι τεχνολογικά πολύ καλά αν όχι μπροστά. Με τη σκεπτική σου, θα πρέπει να περιμένουμε απο τώρα το ipad6 σε 3 χρόνια.

Ναι και εγώ θα ήθελα oled οθόνη στο ipad απο τώρα αλλά δε μπορώ να περιμένω την αγορά να βγάλει μαζικά oled (γιατί τώρα έχει μονοπώλιο η samsung στα μικρά oled -amoled κατα το εμπορικό δικό της- μέχρι 6" αντε 7" και αυτές σε αστρονομικά υψηλά τιμές) σε αναλύσεις ταμπλετών και κανονικών διαστάσεων. Συνεπώς θα περιμένω χρόνια μέχρι και να πέσουν οι τιμές τους και αντικαταστήσουν τα lcd, και μπούν σε όλες τις συσκευές. Αλλά δε μπορώ να περιμένω στο μέλλον την τέλεια συσκευή απο τώρα.

Τελευταία επεξεργασία από: hyperlost, 21/02/2012 - 20:54


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες