Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

PwnageTool for iPhone OS 3.1.2


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
258 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#211   cmak

cmak

    iPH Addict

  • 633 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 16/10/2009 - 15:00

ok τότες, το τολμώ και εγώ και βλέπουμε 8)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#212   KeNO

KeNO

    iPH newbie

  • 76 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/10/2009 - 18:33

να κάνω update σε 3gs χωρίς ECID onfile και μετά βλεπουμε ή να κάνω οπωσδήποτε πρώτα ECID on file ? το ECID είναι μόνο αν θέλω να κάνω downgrade?

#213   avramis

avramis

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/10/2009 - 00:38

1. Μήπως το έκανες update σε v3.1.2 και όχι σε v3.1;
2. Αν έκανες update σε v3.1.2 την έκανες απευθείας από το iTunes και μετά έτρεξες το PwnageTool;
3. Αν η απάντηση είναι ΝΑΙ στα 2 παραπάνω τότε έχεις αναβαθμίσει το baseband της συσκευής και το unlock ΔΕΝ είναι πλέον δυνατό


έκανα update σε 3.1.2 και μετά το έκανα 3.1 και jlb με pwnage tool και στο itunes είναι 3.1.2 τώρα.μετά εγκατέστησα το ultasn0w και κάνει search αλλά δεν πέρνει σήμα.τι να κάνω...παρακαλώ βοήθεια επιγώντως..
σας ευχαριστώ

#214   Skalex

Skalex

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/10/2009 - 10:29

Iphone 3G
Updated με custom απο itunes, ολα καλα

#215   xfondas

xfondas

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/10/2009 - 15:31

έκανα update σε 3.1.2 και μετά το έκανα 3.1 και jlb με pwnage tool και στο itunes είναι 3.1.2 τώρα.μετά εγκατέστησα το ultasn0w και κάνει search αλλά δεν πέρνει σήμα.τι να κάνω...παρακαλώ βοήθεια επιγώντως..
σας ευχαριστώ


Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω !
έχω δοκιμάσει διαφορετικές μεθόδους αλλά όλες το ίδιο jailbrake έχω λλά unlock όχι...Καμιά ιδέα κανείς ?

#216   sellia

sellia

    iPH Addict

  • 898 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G

Δημοσίευση 17/10/2009 - 18:08

Iphone 3G
Updated με custom απο itunes, ολα καλα


Έχεις internet tethering?

#217   Skalex

Skalex

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/10/2009 - 20:40

Έχεις internet tethering?


Δεν το έχω κοιταξει γιατι δεν με ενδιαφερει...

#218   xfondas

xfondas

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/10/2009 - 22:26

Παιδιά νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα στα iphone εξωτερικού
με τα εξής χαρακτηριστικά
bootloader version 05.09.{G2M3S2}
baseband version ICE2-5.11.07
OS version 3.1.2

το οποίο δεν ξεκλειδώνει ας το επιβαιβεώση και κάποιος άλλος αν γίνετε
απο ότι είδα και σε ξένα φορουμ δεν υπάρχει λύση προς το παρόν ...

#219   despinak

despinak

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 18/10/2009 - 00:11

Οταν λέτε δεν σας αναγνωρίζει το φορέα,εννοείτε οτι δεν βλέπετε το carrier logo Πανω αριστερά?

Αν είναι αυτό υπάρχει η λύση απο το προηγούμενο pwnage Tool.
Απλά βρειτε το ποστ που εχει τα αρχειακια του carrier που εχετε και ακολουθηστε την διαδικασια που περιγράφει παρακατω ο συμφορουμητης Gres

Εμφανιση Carrier Logo σε 3.1 JB
Τοποθετουμε μεσα στον φακελλο

/System/Library/Carrier Bundles/Unknown.bundle

τα δυο carrier logos της εταιρειας που θελουμε (πχ της Vodafone) και αντικαθιστουμε τα ήδη υπαρχοντα

1. Default_CARRIER_Vodafone Greece.png
2. FSO_CARRIER_Vodafone Greece.png

Στην συνεχεια χρησιμοποιωντας ενα απο τα δυο προγραμματα Fakecarrier ή MakeitMine , εγκατασταση μεσω Cydia , αλλαζουμε το ονομα του παρόχου.
ΠΡΟΣΟΧΗ .. Το ονομα πρεπει να ειναι το ιδιο οπως στα αρχεια που καναμε εγκατασταση ... πχ σε αυτα που εχω βαλει εγω, το ονομα που εβαλα στο Fakecarrier ειναι "Vodafone Greece".

καλησπερα.εχω κ γω αυτο το προβλημa με τα carrier logos.δεν μου ενεργοποιει το φορεα μετα απο jailbreak στην 3.1.2.προσπαθω να βρω κ το post του GRes και δεν τα καταφερνω.αν μπορουσε καποιος να μου δωσει πιο αναλυτικες πληροφοριες θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα!ευχαριστω!

#220   abethe

abethe

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/10/2009 - 01:24

Παιδιά νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα στα iphone εξωτερικού
με τα εξής χαρακτηριστικά
bootloader version 05.09.{G2M3S2}
baseband version ICE2-5.11.07
OS version 3.1.2

το οποίο δεν ξεκλειδώνει ας το επιβαιβεώση και κάποιος άλλος αν γίνετε
απο ότι είδα και σε ξένα φορουμ δεν υπάρχει λύση προς το παρόν ...


Είμαι και εγώ ακριβώς στην ίδια θέση. Σε 3G εξωτερικού που δεν το είχα ποτέ πειράξει (jailbreak/unlock) και που είχε OS 3.1.2 και baseband 5.11.07 έκανα τα εξής:
- Με shift + restore από iTunes έβαλα μια custom .ipsw που κατέβασα ελπίζοντας ότι θα μου αλλάξει το baseband σε 04.26.08 που από όσο ξέρω είναι η προηγούμενη σειρά...
- Το jailbreak που έγινε δουλεύει μια χαρά αλλα το baseband παραμένει 5.11.07 και φυσικά το unlock που μετά προσπάθησα να κάνω με ultrasn0w δεν δούλεψε... (και αυτό βασικά είναι που με καίει αφού σύντομα γυρνάω Ελλάδα)

Η ερώτηση μου λοιπόν είναι: Γίνεται να κάνεις unlock ένα iPhone που έχει ήδη 5.11.07 (δηλαδή ουσιαστικά να του αλλάξεις το baseband?)
Μήπως δοκίμασα με λάθος .ipsw και πρέπει να δοκιμάσω ξανά με άλλη?

Thanks

#221   Konstandinos

Konstandinos

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/10/2009 - 02:59

Είμαι και εγώ ακριβώς στην ίδια θέση. Σε 3G εξωτερικού που δεν το είχα ποτέ πειράξει (jailbreak/unlock) και που είχε OS 3.1.2 και baseband 5.11.07 έκανα τα εξής:
- Με shift + restore από iTunes έβαλα μια custom .ipsw που κατέβασα ελπίζοντας ότι θα μου αλλάξει το baseband σε 04.26.08 που από όσο ξέρω είναι η προηγούμενη σειρά...
- Το jailbreak που έγινε δουλεύει μια χαρά αλλα το baseband παραμένει 5.11.07 και φυσικά το unlock που μετά προσπάθησα να κάνω με ultrasn0w δεν δούλεψε... (και αυτό βασικά είναι που με καίει αφού σύντομα γυρνάω Ελλάδα)

Η ερώτηση μου λοιπόν είναι: Γίνεται να κάνεις unlock ένα iPhone που έχει ήδη 5.11.07 (δηλαδή ουσιαστικά να του αλλάξεις το baseband?)
Μήπως δοκίμασα με λάθος .ipsw και πρέπει να δοκιμάσω ξανά με άλλη?

Thanks


Δυστυχώς το Baseband δε μπορεί να υποβαθμιστεί. Επίσης ακόμα δεν έχει βγει software unlock για baseband 5.xx.xx κατα συνέπεια για την ώρα δεν υπάρχει λύση. Ίσως κάποια στιγμή να βγει unlock αλλά δεν υπάρχει καμία ένδειξη επί του παρόντος. :(

#222   alessio021

alessio021

    iPH newbie

  • 86 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/10/2009 - 11:17

How to jailbreak your iPhone v3.1.2 using PwnageTool 3.1.4:

- Κατεβάστε το PwnageTool 3.1.4 και το αντίστοιχο .ipsw της v3.1.2 στο desktop σας και εκκινήστε το PwnageTool

Σημείωση: Οι χρήστες 1st Gen iPhone θα χρειαστεί να κατεβάσουν και τα αρχεία των BL 3.9 και BL 4.6 (download link) και να τα αποθηκεύσουν στο desktop.

- Επιλέξτε το Expert Mode από το menu του PwnageTool, επιλέξτε την συσκευή σας και πατήστε 'επόμενο' ->

Αναρτημένη εικόνα


- Το PwnageTool θα ψάξει για το 3.1.2 ipsw

- Επιλέξτε το firmware, πατήστε 'επόμενο' -> και θα δείτε 6 επιλογές...

- General

Αναρτημένη εικόνα


1. Δεν τσεκάρετε το Activate! Επιλέγετε το Activate ΜΟΝΟ στις παρακάτω περίπτωσεις:
- Έχετε iPhone 3G, iPhone 3GS αγορασμένο από το εξωτερικό (ΟΧΙ από την Ελλάδα - Vodafone, Cosmote)
- Έχετε 1st Gen iPhone
2. Aυξάνετε το μέγεθος του partition root στα 700MB.
3. Εφόσον διαθέτετε 1st Gen iPhone επιλέγετε και το Enable baseband update. Επιλέξτε επόμενο ->

Αναρτημένη εικόνα


- BootNeuter
1. Εάν διαθέτετε iPhone 3G/3GS τα checkboxes θα είναι μη επιλέξιμα, οπότε προχωράτε στο επόμενο menu.
2. Εάν έχετε 1st Gen iPhone επιλέγετε

Neuter bootloader
Unlock baseband
Auto-Delete BootNeuter.app.


Δεν είναι αναγκαίο να αναβαθμίσετε το bootloader στο 4.6, αλλά μπορείτε να το επιλέξετε εάν νιώθετε την ανάγκη.

Αναρτημένη εικόνα


- Cydia
Aπό αυτό το menu μπορείτε να επιλέξετε τα packages του Cydia τα οποία επιθυμείτε και να τα περάσετε κατευθείαν στο custom .ipsw που δημιουργείτε με το PwnageTool ώστε να μην χρειαστεί να τα εγκαταστήσετε χειροκίνητα από το Cydia.

Επιλέξτε download packages και με διπλό κλικ κατεβάστε το package που επιθυμείτε π.χ το OpenSSH

Αναρτημένη εικόνα


Από το menu Select packages τικάρετε τα packages που επιθυμείτε να περάσετε μέσα στο custom .ipsw και πατήτε 'επόμενο' ->

Αναρτημένη εικόνα


- Custom Packages
Επιλέξτε οπωσδήποτε το Cydia και εφόσον θέλετε και το iCy

Αναρτημένη εικόνα


- Custom Logos
Μπορείτε να αλλάξετε τα Boot logo και Recovery logo... Καλύτερα να αφήσετε τα original.

- Build
Είστε έτοιμοι να δημιουργήσετε το custom .ipsw. Πατήστε το build και η διαδικασία θα αρχίσει...

Αναρτημένη εικόνα

- Επιλέξτε Yes ώστε να ξεκινήσει η δημιουργία του custom firmware.

Extra steps για κατόχους 1st Gen iPhone:
Θα σας ζητηθεί να κάνετε upload τα αρχεία των bootloader (3.9 και 4.6)

Αναρτημένη εικόνα

Στην ερώτηση για έρευνα στο διαδίκτυο επιλέξτε No

Αναρτημένη εικόνα

Στη συνέχεια θα χρειαστεί να πλοηγηθείτε στο desktop και να εντοπίσετε το αρχείο του BL 3.9. Ακολουθήστε την ίδια διαδικασία και για το αρχείο του BL 4.6... Σε τυχόν ερώτηση για 'legit user' επιλέξτε No.

- Θα ζητηθεί να επιλέξετε το που θα σώσετε το αρχείο και θα αρχίσει η διαδικασία δημιουργίας του custom ipsw.

- Θα σας ζητηθεί να εισάγετε το password σας. Στη συνέχεια πατήστε Enter.

Αναρτημένη εικόνα

- Θα ερωτηθείτε εάν το iPhone έχει γίνει 'Pwwned' άλλη φορά... Επιλέξτε No ακόμα και εάν έχετε ξανακάνει!

- Θα σας ζητηθεί να συνδέσετε το iPhone στο Mac με το USB και να το απενεργοποιήσετε.

- Ακολουθήστε κατα-γράμμα και προσεκτικά τις οδηγίες που αναγράφονται στην οθόνη σας ώστε να θέσετε το iPhone σε Recovery mode...

Σημείωση: Εάν αποτύχετε να θέσετε το iPhone σε Recover mode θα εμφανιστεί το παρακάτω μήνυμα

Αναρτημένη εικόνα


1. Επιλέξτε Yes.
2. Αποσυνδέστε το iPhone από το USB.
3. Απενεργοποιήστε το iPhone (power off).
4. Ενεργοποιήστε το iPhone και συνδέστε το με το USB.
5. Ακολουθήστε και πάλι προσεκτικά τις οδηγίες στην οθόνη...

- Όταν η διαδικασία γίνει σωστά το PwnageTool θα εμφανίσει ένα μήνυμα στο οποίο θα αναφέρει ότι το iPhone τέθηκε σε DFU mode και το iTunes θα ανοίξει...

- Το iTunes θα εντοπίσει το iPhone σε Recovery mode. Επιλέξτε OK.

Αναρτημένη εικόνα

- Κρατώντας πατημένο το Alt/Option key στο πληκτρολόγιο σας, επιλέξετε Restore στο iTunes

Αναρτημένη εικόνα

- Πλοηγηθείτε στο custom ipsw που μόλις δημιουργήσατε, επιλέξτε το και πατήστε Choose.

- Το iTunes θα ξεκινήσει το Restore του iPhone με το custom ipsw

Αναρτημένη εικόνα

- Μόλις η διαδικασία τελειώσει θα δείτε το παρακάτω μήνυμα:

Αναρτημένη εικόνα


Σημείωση: Οι χρήστες 1st Gen iPhone θα περιμένουν λίγο ακόμα ώστε να ξεκινήσει το BootNeuter.app και να ξεκλειδώσει την συσκευή τους...

Extra Tip: Όταν συνδέσετε το iPhone στο iTunes επιλέξτε το 'Set up as a new iPhone'. Μπορεί να χάσετε τα backup σας (άλλωστε με ένα sync θα περάσετε και πάλι contacts, calendar, photos κτλπ) ΑΛΛΑ θα έχετε ένα 'καθαρό λειτουργικό' και θα γλυτώσετε από πολλά προβλήματα τα οποία προκαλεί το 'Restore from a previous backup'



#223   staticmovements

staticmovements

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/10/2009 - 12:14

Λοιπον, εχω ενα 3G αγορασμενο απο περυσι σαν συσκευη απο τη Vodaphone απο Ελλαδα. Μεσα του εχω sim cosmote με pin. Εχω κανει αρκετα jailbrake απο την αρχη. Για λιγο καιρο δεν ασχοληθηκα.
Ακολουθησα κατα γραμμα τωρα τις οδηγιες, δεν εκανα και Activate, αλλα τη sim δεν μου την κανει unlock. Δηλαδη βαζω το pin και εκει περιμένω και περιμενω....

Το iTunes δεν προχωραει να κανει setup το τηλεφωνο αν δεν ενεργοποθηθει η sim.
Δοκιμασα και custom firmware με ενεργοποιημένο το Activate.
Τιποτα δεν γινεται.

Ιδεες???

#224   sn1p3r

sn1p3r

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/10/2009 - 13:49

Καλησπέρα. ¨Εκανα jailbrake με πςναγε ολα οκ αλλα μόισ μπαίνω στο cydia και κάνω update καποια πράγματα που μου λέει μου γυρνάει το τηλ. σε safe mode.Γνωρίσει κανεις?

#225   panosm

panosm

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/10/2009 - 15:39

λοπόν η δικιά μου επιτυχημένη πρίπτωση με 3GS από Αμερική έγινε ως εξής
1.η προηγούμενη αναβάθμιση ήταν 3.0.1 με jailbreak και unlock ( redsn0w)
2. κατέβασα custom η οποίο ήταν ACTIVATE και την αποθήκευσα στην διαδρομη (vista) C:\Users\[username]\AppData\Roaming\Apple Computer\iTunes\iPhone Software Updates\
* πρέπει να έχετε κάνει επιλογή να σας δίχνει τα κρυφά αρχεία και τους φακέλους για να βρείτε την διαδρομή (Tools->Folder Optiιμέμοons.. –> View tab found στον Windows Explorer )
3.έλεγχος γιά την τελευταία έκδοση iTunes
4.restart το iTunes
5.σύνδεση του iPhone με usb , στην ερώτηση για αναβάθμιση σε 3.1.2 από το iTune απαντάμε Ο Χ Ι
6.κάνουμε sync για να κρατήσει backup
7.με πατημένο το shift πατάμε το restore και μας ζητάει να βρούμε που υπάρχει αποθηκευμένο το αρχείο που θέλουμε , τότε πάμε στη διαδρομή που έχουμε παραπάνω και πατάμε άνοιγμα (open)
8.περιμένουμε να κάνει restore και όταν τελειώσει έχουμε πλέον την 3,2,1 έτοιμη με jailbrake
9.ανοίγουμε το cydia ( έχουμε ενεργοποιήσει πρωτα το wifi ) και στο manage πατάμε Sources μετά edit και add και δίνουμε τη διέυθυνση http://repo666.ultrasn0w.com ( προσοχή στο sn0w το Ο ειναι ο αριμός μηδέν και όχι το γράμα ομικρον)και μετα παταμε Add Source. όταν κανει update και τελειώσει κάντε Search για το ultrasn0w στο Cydia , κάντε το install
10 κάνουμε restart στο iphone και είμαστε έτοιμοι
Τώρα το iphone είναι και unlock και jailbreak
δεν δείχνει τον πάροχο αλλά δουλέυει κανονικά. εάν θέλετε μπορειτε να βρείτε στο cydia το make it mine και να βάλετε ότι θέλετε στη θέση του παρόχου

Η επιτυχία στη δικιά μου περίπτωση ήταν 100% με την πρώτη φορά

καλή τύχη

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες