Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Tassimo ή Dolce Gusto;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
183 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   Alexisd

Alexisd

    iPH Enthousiast

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • GameCenter:Al3xisd1

Δημοσίευση 05/03/2012 - 13:42

Αυτο μπορει να ενδιαφερει τους dolce καμμενους...:)

παιδια δν ξερω αν ισχυει αυτο εδω αλλα οποιος δοκιμασει ας μας πει την αποψη τ

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 05/03/2012 - 19:19

Guys, το 10ml ανα δευτερολεπτο ισχυει τελικα? Ειναι κανονας για την Dolce?
Γιατι τα μπερδευω συνεχεια με τις αναλογιες και παντα βγαινει καπως πιο νερουλο...

#48   foivos

foivos

    iPH Member

  • 209 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:smart hub on Samsung tv

Δημοσίευση 05/03/2012 - 20:44

τι να πω δν ξερω ποια να παρω..Αααα χθες πηγα καρφουρ και ειδα μια προσφορα αν παρεις 8 τεμαχια καφε απο την illy που κανουν 12.30 ευρω το ενα σου δινει μια καφετιερα με καψουλες λετε να ειναι καλες???



Φίλε μου,πάρε μια μηχανή της Illy για καψουλες με Μπέκ για να φτιαχνεις σοκολάτες και έλυσε το πρόβλημα σου,οι άλλες που αναφέρεστε είναι μπλεντερ!!

#49   alexakisd

alexakisd

    iPH Contributor

  • 1.184 μηνύματα
  • Twitter:@alexakisdim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:alexakisd@gmail.com

Δημοσίευση 05/03/2012 - 20:49

Guys, το 10ml ανα δευτερολεπτο ισχυει τελικα? Ειναι κανονας για την Dolce?
Γιατι τα μπερδευω συνεχεια με τις αναλογιες και παντα βγαινει καπως πιο νερουλο...


Λέμε ναι..... 1 sec = 10 ml, εμπειρικά πάντα


Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

#50   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 05/03/2012 - 20:55

Ενταξει λοιπον! Θa το εφαρμοσω. Thanks!

#51   Mixalisgate7

Mixalisgate7

    iPH Enthousiast

  • 397 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 05/03/2012 - 20:57

Εγω εχω μια που την ειχα παρει πριν δυο χρονια delongi νομιζω ειναι ... Αθανατη αμα λεμε!!! Πριν κανα μηνα ειχε μαζεψει αλατα και εβγαζε ισα ισα ενα ποτηρακι 10 ml Ολοι μου λεγανε πεταξε την πεταξε την ειναι τελειωμενη .... Μεχρι που την εβαλα κατω και τις αλλαξα τα φωτα ! Εφτησα αιμα μεχρι να βγαλω τα αλατα απο το δοχειο μεσα και απο γυρο γυρο... Αλλα το αποτελεσμα τελειο , ποιο καλη και απο οταν την ειχα παρει ... Τα λεω αυτα αμα σας τυχει παρομοιο πραγμα μην την πεταξετε ανοιξτε καθαριστε την να γλυτωσετε το 100αρικο της καινουργιας....;-)


Sent from my iPhone 4s using Tapatalk.

#52   geo13pao

geo13pao

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Twitter:@@george_noise
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:geo13pao

Δημοσίευση 05/03/2012 - 21:24

Εγω εχω μια που την ειχα παρει πριν δυο χρονια delongi νομιζω ειναι ... Αθανατη αμα λεμε!!! Πριν κανα μηνα ειχε μαζεψει αλατα και εβγαζε ισα ισα ενα ποτηρακι 10 ml Ολοι μου λεγανε πεταξε την πεταξε την ειναι τελειωμενη .... Μεχρι που την εβαλα κατω και τις αλλαξα τα φωτα ! Εφτησα αιμα μεχρι να βγαλω τα αλατα απο το δοχειο μεσα και απο γυρο γυρο... Αλλα το αποτελεσμα τελειο , ποιο καλη και απο οταν την ειχα παρει ... Τα λεω αυτα αμα σας τυχει παρομοιο πραγμα μην την πεταξετε ανοιξτε καθαριστε την να γλυτωσετε το 100αρικο της καινουργιας....;-)


Sent from my iPhone 4s using Tapatalk.


Αμα η τασσιμο εχει αλατα πρεπει να κανετε αφαλατωση για να δουλεψει ξανα.

#53   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2012 - 21:46

Όποιος γουστάρει πραγματικά τόν καφέ και ειδικά τόν espresso, άς ρίξει μιά ματιά και εδώ ---> http://www.sweetmari...asic-techniques

Οι τύποι τό αγαπούν τό θέμα και έχει αρκετές συμβουλές τόσο για μηχανές, τήν προετοιμασία τούς, τοπ χαρμάνι Καί άλλες τεχνικές.

Καί εννοείται συμφωνώ με τόν φίλο παραπάνω πού προτείνει κάτι σέ Gaggia. Άλλη κατηγορία, πραγματικά επαγγελματικό αποτέλεσμα.

#54   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 06/03/2012 - 10:51

Όπως σου λένε και τα παιδιά, αν θες μόνο καφέ μην πάρεις καμια απο τις δυο γιατί για καλό καφέ πας σε άλλου τύπου καφετιέρες.

Εγώ προσωπικά που δεν είμαι του καφέ μόνο αλλά τρελαίνομαι και για σοκολάτες, τσάγια και περίεργα ροφήματα, ήμουν στην θέση σου πριν μερικούς μήνες και το έψαξα παρα πολύ. Τελικά κατέληξα στην tassimo για τους εξής λόγους:

Η dolce gusto άκουγα και εγώ ότι έχει καλύτερο καφέ αλλά δεν κατάλαβα διαφορά όταν δοκίμασα και τα δυο από γνωστούς που είχαν (συμφωνώ ότι είμαι άσχετη με τους καφέδες, αλλά αφού δεν καταλαβαίνω διαφορά τότε για μένα δεν είναι κριτήριο)

Η tassimo έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ποικιλία καφέδων και ροφημάτων. Από ένα γρήγορο surfarisma online σε amazon κλπ θα δεις ότι υπάρχουν άπειρες γεύσεις που δεν κυκλοφορούν στην Ελλάδα όλες. Ακόμα και καφέ από τα starbucks έχει, καφέ με creme bruile, ότι θες. Η dolce gusto από την άλλη, αρχικά φαίνεται ότι έχει ποικιλία ροφημάτων, αλλά θα δεις ότι τελικά σε περιορίζει μόνο στα προϊόντα της nestle. Δηλαδή από σοκολάτα έχει μόνο Nesquik (έλεος), όταν η tassimo σου δίνει Suchard (απίστευτη), lacta, Milka, cadbury και άλλες που δεν κυκλοφορούν στα supermarket αλλά μόνο online.
Επίσης η tassimo έχει πάρα πολλά τσάγια (darjeeling, twinings, chai latte κλπ) σε διάφορες γεύσεις, ενώ η dolce gusto δεν κάνει τσάι εκτός από nestea (απαίσιο). Επίσης η tassimo έχει τεράστια ποικιλία σε γαλλικούς καφέδες και σπέσιαλ ροφήματα τύπου Latte caramel machiatto κλπ, αν σου αρέσουν.

Η tassimo σου υπολογίζει μόνη της την ποσότητα νερού που χρειάζεται και αν στο τέλος σου φανεί λίγο (γενικά δεν κάνει μεγάλη ποσότητα ροφημάτων) τότε προσθέτεις με το κουμπάκι όσο περισσότερο νερό θες. Η dolce gusto δεν υπολογίζει μόνη της και πρέπει εσύ να το σταματήσεις όταν νομίζεις ότι είναι οκ. Πράγμα που σημαίνει ότι μάλλον θα το κάνεις λάθος, ειδικά σε περίεργες γεύσεις όπως πχ καφέ μόκα.

Ο καταλυτικός όμως παράγοντας για μένα, πέρα από την τεράστια ποικιλία ροφημάτων της tassimo, ήταν το γάλα. Η dolce gusto κάψουλες για γάλα περιέχουν γάλα σε σκόνη που με την προσθήκη νερού από την μηχανή σου το μετατρέπει σε "γάλα" (αν μπορει να πει κανείς ότι αυτό είναι γάλα και όχι χημικά). Από την άλλη οι κάψουλες για γάλα της tassimo έχουν εβαπορέ γάλα το οποίο το βλέπεις ότι είναι κανονικό υγρό γάλα αφού η κάψουλα είναι διάφανη.

Τελικά το μοντέλο που πήρα είναι το T65 της tassimo το οποίο έχει φίλτρο νερού για καλύτερη ποιότητα καφέ (όντως κάνει διαφορά), αθόρυβη λειτουργία και Ελληνικά στην LED οθόνη (κατάλληλο και για την γιαγία σου :P ). Στην Ελλάδα στα καταστήματα κάνει 185€ και εγώ το πήρα από το amazon με 94€ και δωρεάν μεταφορικά (τότε ήταν σε προσφορά, τώρα νομίζω είναι +20€ περίπου πάνω) συν ένα κουπόνι 20€ για αγορές από το ελληνικό (ή όποιο άλλο θέλω) online κατάστημα της tassimo.

Από την χρήση που έχω κάνει τους τελευταίους μήνες είμαι υπερ ευχαριστημένη. Δεν το έχω μετανιώσει καθόλου και το καλύτερο για μένα είναι η ποικιλία ροφημάτων που μπορώ να κάνω, ειδικά όταν έχω καλεσμένους και ο κάθε ένας ζητάει τα δικά του. Όσο για τα σχόλια για τον καφέ που έχω ακούσει από φίλους που πίνουν περισσότερο από μένα και είναι πιο "ειδικοί" γενικά είναι μια χαρά. Δεν είναι ο καφές που θα πιείς στην Ιταλία, αλλά δεν είναι και κακός σαν αυτόν που βγάζει η μηχανή στο εστιατόριο του ΙΚΕΑ. Για οικιακή μηχανή είναι μια χαρά.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Τελευταία επεξεργασία από: marian, 06/03/2012 - 10:59


#55   bigboss

bigboss

    iPH Member

  • 315 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/03/2012 - 11:32

Εγώ έχω dolce gusto και πιστεύω ότι είναι καλύτερη. Απλά για ποικιλία μόνο από  ιντερνετ, στα Σούπερ θα βρείς 4 άντε 5 γεύσεις.....

#56   Alexisd

Alexisd

    iPH Enthousiast

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • GameCenter:Al3xisd1

Δημοσίευση 06/03/2012 - 15:00

Όπως σου λένε και τα παιδιά, αν θες μόνο καφέ μην πάρεις καμια απο τις δυο γιατί για καλό καφέ πας σε άλλου τύπου καφετιέρες.

Εγώ προσωπικά που δεν είμαι του καφέ μόνο αλλά τρελαίνομαι και για σοκολάτες, τσάγια και περίεργα ροφήματα, ήμουν στην θέση σου πριν μερικούς μήνες και το έψαξα παρα πολύ. Τελικά κατέληξα στην tassimo για τους εξής λόγους:

Η dolce gusto άκουγα και εγώ ότι έχει καλύτερο καφέ αλλά δεν κατάλαβα διαφορά όταν δοκίμασα και τα δυο από γνωστούς που είχαν (συμφωνώ ότι είμαι άσχετη με τους καφέδες, αλλά αφού δεν καταλαβαίνω διαφορά τότε για μένα δεν είναι κριτήριο)

Η tassimo έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ποικιλία καφέδων και ροφημάτων. Από ένα γρήγορο surfarisma online σε amazon κλπ θα δεις ότι υπάρχουν άπειρες γεύσεις που δεν κυκλοφορούν στην Ελλάδα όλες. Ακόμα και καφέ από τα starbucks έχει, καφέ με creme bruile, ότι θες. Η dolce gusto από την άλλη, αρχικά φαίνεται ότι έχει ποικιλία ροφημάτων, αλλά θα δεις ότι τελικά σε περιορίζει μόνο στα προϊόντα της nestle. Δηλαδή από σοκολάτα έχει μόνο Nesquik (έλεος), όταν η tassimo σου δίνει Suchard (απίστευτη), lacta, Milka, cadbury και άλλες που δεν κυκλοφορούν στα supermarket αλλά μόνο online.
Επίσης η tassimo έχει πάρα πολλά τσάγια (darjeeling, twinings, chai latte κλπ) σε διάφορες γεύσεις, ενώ η dolce gusto δεν κάνει τσάι εκτός από nestea (απαίσιο). Επίσης η tassimo έχει τεράστια ποικιλία σε γαλλικούς καφέδες και σπέσιαλ ροφήματα τύπου Latte caramel machiatto κλπ, αν σου αρέσουν.

Η tassimo σου υπολογίζει μόνη της την ποσότητα νερού που χρειάζεται και αν στο τέλος σου φανεί λίγο (γενικά δεν κάνει μεγάλη ποσότητα ροφημάτων) τότε προσθέτεις με το κουμπάκι όσο περισσότερο νερό θες. Η dolce gusto δεν υπολογίζει μόνη της και πρέπει εσύ να το σταματήσεις όταν νομίζεις ότι είναι οκ. Πράγμα που σημαίνει ότι μάλλον θα το κάνεις λάθος, ειδικά σε περίεργες γεύσεις όπως πχ καφέ μόκα.

Ο καταλυτικός όμως παράγοντας για μένα, πέρα από την τεράστια ποικιλία ροφημάτων της tassimo, ήταν το γάλα. Η dolce gusto κάψουλες για γάλα περιέχουν γάλα σε σκόνη που με την προσθήκη νερού από την μηχανή σου το μετατρέπει σε "γάλα" (αν μπορει να πει κανείς ότι αυτό είναι γάλα και όχι χημικά). Από την άλλη οι κάψουλες για γάλα της tassimo έχουν εβαπορέ γάλα το οποίο το βλέπεις ότι είναι κανονικό υγρό γάλα αφού η κάψουλα είναι διάφανη.

Τελικά το μοντέλο που πήρα είναι το T65 της tassimo το οποίο έχει φίλτρο νερού για καλύτερη ποιότητα καφέ (όντως κάνει διαφορά), αθόρυβη λειτουργία και Ελληνικά στην LED οθόνη (κατάλληλο και για την γιαγία σου :P ). Στην Ελλάδα στα καταστήματα κάνει 185€ και εγώ το πήρα από το amazon με 94€ και δωρεάν μεταφορικά (τότε ήταν σε προσφορά, τώρα νομίζω είναι +20€ περίπου πάνω) συν ένα κουπόνι 20€ για αγορές από το ελληνικό (ή όποιο άλλο θέλω) online κατάστημα της tassimo.

Από την χρήση που έχω κάνει τους τελευταίους μήνες είμαι υπερ ευχαριστημένη. Δεν το έχω μετανιώσει καθόλου και το καλύτερο για μένα είναι η ποικιλία ροφημάτων που μπορώ να κάνω, ειδικά όταν έχω καλεσμένους και ο κάθε ένας ζητάει τα δικά του. Όσο για τα σχόλια για τον καφέ που έχω ακούσει από φίλους που πίνουν περισσότερο από μένα και είναι πιο "ειδικοί" γενικά είναι μια χαρά. Δεν είναι ο καφές που θα πιείς στην Ιταλία, αλλά δεν είναι και κακός σαν αυτόν που βγάζει η μηχανή στο εστιατόριο του ΙΚΕΑ. Για οικιακή μηχανή είναι μια χαρά.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Πηρα την αποφαση μου τωρα που κοντεβουν τα γενεθλια μου θα παω να την παρω....Μια χαρα τα εξηγησες....Μηπως ξερεις αν στα ελληνικα καταστηματα δινουν κουπονι????

#57   Darudakos

Darudakos

    iPH Contributor

  • 1.077 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 06/03/2012 - 15:28

Πάντως παιδιά όποιος θέλει να πίνει Espresso τρομερό και μόνο, μια είναι η λύση..

Nespresso,απλά αλλού!!

#58   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 06/03/2012 - 16:31

Πηρα την αποφαση μου τωρα που κοντεβουν τα γενεθλια μου θα παω να την παρω....Μια χαρα τα εξηγησες....Μηπως ξερεις αν στα ελληνικα καταστηματα δινουν κουπονι????



Δεν γνωρίζω αν στα ελληνικά καταστήματα σου δίνει κουπόνι. Το κουπόνι είναι μέσα στην συσκευασία καπου ανάμεσα στα χαρτιά της εγγύησης και των οδηγιών (δεν θυμάμαι καλά) οπότε θα πρέπει να ρωτήσεις. Λογικά όμως θα έχει.

Επίσης να έχεις υπ' όψιν σου ότι για αγορές από το site της tassimo με 40€ και πάνω τα μεταφορικά ειναι δωρεάν. Οπότε με αγορές 40€ και το κουπόνι θα δώσεις 20€. Αν δεν σε νοιάζει να πληρώσεις τα μεταφορικά αν θυμάμαι καλά είναι γύρω στα 5€ για Αττική.

Επειδή θέλω να τα λέω όλα και πριν το ξέχασα: το μόνο "αρνητικό" που βρίσκω στην tassimo είναι ότι το αφρόγαλα δεν "κάθεται" πάρα πολύ ώρα. Είναι σίγουρα καλύτερο από αυτό που θα φτιάξεις με το μιξεράκι μόνος σου, αλλά όχι τόσο καλό όσο αυτό στις καφετέριες που μετά από μια ώρα μένει ακόμα αφράτο. Για μένα αυτό δεν είναι αρνητικό μιας και πίνω γρήγορα ότι φτιάχνω και δεν προλαβαίνει να ανακατευτεί με τον καφέ, αλλά για πολλούς είναι σημαντικό το αφρόγαλα να μένει στο "ύψος" του :P

Τελευταία επεξεργασία από: marian, 06/03/2012 - 16:31


#59   Alexisd

Alexisd

    iPH Enthousiast

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • GameCenter:Al3xisd1

Δημοσίευση 06/03/2012 - 22:55

Να κανω μια ερωτηση ποια ειναι η διαφορά αναμεσα στις τασσιμο δλδ τ20 τ45 τ60(νομιζω ετσι πανε)????

#60   boukoto

boukoto

    iPH Contributor

  • 1.263 μηνύματα
  • Twitter:@vent0uza
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ventouza

Δημοσίευση 06/03/2012 - 23:24

με το που γραφτεις στο site της tassimo βαζεις ενα serial number που ειναι μεσα στην κουτα της καφετιερας και σου στελνει ενα ενα κωδικο στο mail σου που ειναι το εκπτοτικο κουπονη για τις online παραγγελιες σου...τωρα για τις διαφορες δεν νομιζω να ειναι μεγαλες εγω εχω t20 νομιζω οι διαφορες ειναι κατι φιλτρα στο κουβα του νερου led φωτακια και να βαζεις πιο πολλα ml νερο

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες