Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Tassimo ή Dolce Gusto;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
183 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 13/11/2012 - 22:31

Επαναφέρω το θέμα μιας και έχει περάσει καιρός και αυτή τη βδομάδα θα παρω κι εγω μια τετοια με καψουλες.. tassimo ή dolce gusto?
ΤΗν dolce gusto που την ειδα πριν καποιες μερες ειδα εφτιαχνε και αφρογαλα (με καψουλα).. το ίδιο κάνει και η tassimo??
Επίσης αξίζει να δώσεις κάποια λεφτά παραπάνω και να πάρεις μια με 140-150 ευρώ πχ? Ή και αυτές με 60-70 είναι μια χαρά?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 13/11/2012 - 22:51

Από tassimo είμαι ανάμεσα σε αυτή

http://www.kotsovolo...?catid=10101942
και αυτή http://www.kotsovolo...?catid=10074621
και αυτή http://www.kotsovolo...?catid=10074611

Έχει κάποιος καμία από αυτές να μου πει γνώμες;

#93   amnik

amnik

    iPH newbie

  • 36 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 3 +4G

Δημοσίευση 14/11/2012 - 00:15

Έχω την απλή dolce gusto και για οικιακή χρήση είναι παρα πολυ καλη..
Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και θα την ξαναγοραζα και σήμερα!
Δεν χρειάζεται να πάρεις ακριβή γιατι ουσιαστικά η διάφορα είναι το ντιζαιν, η χωρητικότητα αποθήκευσης νερού, και σε κάποιες απο τις ακριβές που είναι εντελώς αυτομάτες δλδ πατάς το κουμπί και κλείνει μονη της στο κατάλληλο χρόνο..
Η διάφορα μεταξύ tassimo και dolce είναι ότι η dolce κάνει και κρύα ροφήματα για το καλοκαίρι!!
Είναι λίγο τσουχτερές οι τιμές απο τις κάψουλες αλλα...μια απόλαυση έχουμε...
Να τη χαρεις φίλε μου οποία κι αν πάρεις...

#94   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 14/11/2012 - 00:21

Έχω την απλή dolce gusto και για οικιακή χρήση είναι παρα πολυ καλη..
Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και θα την ξαναγοραζα και σήμερα!
Δεν χρειάζεται να πάρεις ακριβή γιατι ουσιαστικά η διάφορα είναι το ντιζαιν, η χωρητικότητα αποθήκευσης νερού, και σε κάποιες απο τις ακριβές που είναι εντελώς αυτομάτες δλδ πατάς το κουμπί και κλείνει μονη της στο κατάλληλο χρόνο..
Η διάφορα μεταξύ tassimo και dolce είναι ότι η dolce κάνει και κρύα ροφήματα για το καλοκαίρι!!
Είναι λίγο τσουχτερές οι τιμές απο τις κάψουλες αλλα...μια απόλαυση έχουμε...
Να τη χαρεις φίλε μου οποία κι αν πάρεις...


Στη dolce μου ειπαν ότι βγαίνει 30 λεπτά η κάψουλα ; Αν ισχύει αυτό δεν είναι ακριβά.. Μια χαρά είναι..

Εσύ αυτή έχεις ε; http://www.kotsovolo...?catid=10098174

59 ευρώ μια χαρά είναι..


Κάτι άλλο επίσης αν το χει ψάξει κανείς... Οι κάψουλες αυτές έχουν συμπιεσμένο καφέ μέσα μόνο; Θέλω να πω .. έχουν και τίποτα άλλα χημικά ίσως;; Ή είναι το ίδιο με τον καφέ που παίρνουμε;

#95   amnik

amnik

    iPH newbie

  • 36 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 3 +4G

Δημοσίευση 14/11/2012 - 09:19

Έχω ακριβώς αυτη παραπανω σε μαύρο Χρώμα..
Ο καφές είναι απλός καφές χωρίς κανενα χημικό...
Απλά είναι συμπίεσμενος στη καψουλα.
Όντως είναι 30 λεπτά ο espresso αλλα ο cappuccino και τα λοιπά ροφήματα είναι 60 λεπτά γιατι είναι απαραίτητες δυο καψουλες (καφέ & γάλα)...
Το γάλα είναι σε σκόνη βέβαια, όπως σε όλες αυτού του τύπου τις μηχανές..


#96   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 14/11/2012 - 10:12

Αν είσαι λάτρης του espresso και μόνο, τότε κοίταξε προς μία Nespresso. Η ποιότητα του καφέ είναι κλάσεις ανώτερη από αυτή του ανταγωνισμού. Το κακό βέβαια είναι είναι πως σε "κλειδώνει" μόνο στον καφέ. Δεν έχει σοκολάτα, τσάι κτλ.

Αν θες καλό espresso παίρνεις Nespresso. Αν τα θέλεις όλα παίρνεις κάτι άλλο.

JM2C
Behind the Scenes...

#97   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 14/11/2012 - 14:48

Αν είσαι λάτρης του espresso και μόνο, τότε κοίταξε προς μία Nespresso. Η ποιότητα του καφέ είναι κλάσεις ανώτερη από αυτή του ανταγωνισμού. Το κακό βέβαια είναι είναι πως σε "κλειδώνει" μόνο στον καφέ. Δεν έχει σοκολάτα, τσάι κτλ.

Αν θες καλό espresso παίρνεις Nespresso. Αν τα θέλεις όλα παίρνεις κάτι άλλο.

JM2C



Eγώ μόνο για καφέ θέλω (espresso, cappuccino).. Και λόγω χρόνου θέλω κάτι να γίνεται στιγμιαία και αυτό το πλεονέκτημα προσφέρουν οι κάψουλες..
Κοίταγα Nespresso αλλά .. καταρχήν η φθηνότερη τιμή που βλέπω είναι αυτές με 140 ευρώ
Αυτή πχ http://www.nespresso...ils.asp?MID=959 είναι σχετικά καλή; Δουλεύει καλά με τις κάψουλες;

Επίσης ένα άλλο αρνητικό για nespresso .. διάβαζα κάπου ότι έχει τις ακριβότερες κάψουλες.. Και βγαίνει γύρω στα 50 λεπτά η κάψουλα. ισχύει αυτό;

#98   Meven

Meven

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 14/11/2012 - 15:18

Εμένα γενικά μου την σπάνε όλες αυτές οι μηχανές που σε κλειδώνουν να αγοράζεις μόνο τις δικές τους καψουλες. Αμα θέλανε έτσι να σου δείνουν την καφετέρια δώρο όχι να δίνεις λεφτά για καφετιερα και μετά να τους πληρώνεις και τις καψουλες αναγκαστικά. Γνώμη μου πάρε μια κανονική και να βάζεις ότι καφέ θες μέσα.

#99   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 14/11/2012 - 15:22

Εμένα γενικά μου την σπάνε όλες αυτές οι μηχανές που σε κλειδώνουν να αγοράζεις μόνο τις δικές τους καψουλες. Αμα θέλανε έτσι να σου δείνουν την καφετέρια δώρο όχι να δίνεις λεφτά για καφετιερα και μετά να τους πληρώνεις και τις καψουλες αναγκαστικά. Γνώμη μου πάρε μια κανονική και να βάζεις ότι καφέ θες μέσα.


Σωστά αυτά που λες... (στους επαγγελματίες ήδη τις δίνουν δωρεάν από όσο ξέρω) Αλλά όπως είπα θέλω μια πολύ γρήγορη λύση για κάποιες μέρες που δεν έχω χρόνο πχ.. Εξάλλου θα σου έρθει πιο οικονομικά από το να παίρνεις κάθε πρωί καφέ απεξω..
Παράλληλα θα πάρω και αργότερα μια τέτοια κανονική συσκευή που λες χωρίς κάψουλες. Αν και είδα ότι κάποιες κάψουλες μπορείς να τις γεμίσεις όταν αδειάσουν και να βάλεις ότι καφέ θέλεις.. συγκεκριμένα το είδα για τις nespresso.. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει βέβαια.

#100   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 14/11/2012 - 16:26

Παίδες η τάσιμο είναι τέλεια! Δεν συγκρίνεται ούτε στο ελάχιστο με την νες. Η τάσιμο έχει μεγάλη ποικιλία κ συνοστώ να δοκιμάσετε αγορά απο ιντερνετ για να έχετε προσβαση σε όλες τις επιλογές. Ιδιαίτερα σε σοκολάτες κ καφέ είναι πολύ μπροστα! Κ φρέντο φτιάχνει. Προσωπικά έχω πορωθεί με την σοκολάτα cote d' or. Συνιστώ ανεπιφύλακτα. Όσο για την γέυση "πλαστικούρας" πριν την χρησιμοππιήσεις πρέπει να την καθαρίσεις με κάτι ειδικές ταμπλέτες που σου δίνουν.

#101   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 14/11/2012 - 17:08

Eγώ μόνο για καφέ θέλω (espresso, cappuccino).. Και λόγω χρόνου θέλω κάτι να γίνεται στιγμιαία και αυτό το πλεονέκτημα προσφέρουν οι κάψουλες..
Κοίταγα Nespresso αλλά .. καταρχήν η φθηνότερη τιμή που βλέπω είναι αυτές με 140 ευρώ
Αυτή πχ http://www.nespresso...ils.asp?MID=959 είναι σχετικά καλή; Δουλεύει καλά με τις κάψουλες;

Επίσης ένα άλλο αρνητικό για nespresso .. διάβαζα κάπου ότι έχει τις ακριβότερες κάψουλες.. Και βγαίνει γύρω στα 50 λεπτά η κάψουλα. ισχύει αυτό;


Υπάρχουν φτηνοτερες μηχανές Nespersso. Κατά καιρούς βγάζουν τα MediaMarkt πολύ καλές προσφορές.

Η τιμή της καψουλας, αν θυμάμαι καλά, είναι στα 41 λεπτά για espresso και στα 45 λεπτά για espesso lungo. Πόσο βγαίνουν οι καψουλες τις Tassimo/Dolce Gusto;
Behind the Scenes...

#102   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 14/11/2012 - 19:34

Υπάρχουν φτηνοτερες μηχανές Nespersso. Κατά καιρούς βγάζουν τα MediaMarkt πολύ καλές προσφορές.

Η τιμή της καψουλας, αν θυμάμαι καλά, είναι στα 41 λεπτά για espresso και στα 45 λεπτά για espesso lungo. Πόσο βγαίνουν οι καψουλες τις Tassimo/Dolce Gusto;


Στην tassimo βγαίνει 31 λεπτά η κάψουλα στον εσπρεσσο http://www.tassimo.g...roductId=908279 . Το ίδιο και στη dolce gusto από σο ξέρω

Για μια οικογένεια πχ αυτή η διαφορά στα 10 λεπτά δεν είναι και μικρή.. ΑΛλά όντως έχω ακούσει κι εγώ για τις nespresso ότι κάνουν πολύ καλύτερο καφέ από τις άλλες..

Αυτή πχ που βλέπω στα mediamarkt που είναι η πιο φθηνή.. είναι nespresso ε? http://www.kotsovolo...1&cmicc=skroutz

Τελευταία επεξεργασία από: Alex0077, 14/11/2012 - 19:34


#103   hypermike

hypermike

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/11/2012 - 05:18

Καλησπερα παοδοα επειδη ασχολουμε με το θεμα τπυ εσπρεσσο εδω και πολυ καιρο πιστευω οτι θα βοηθησουσε μια παραπανω γνωμη !
Λοιπον εχουμε και λεμε απο τον καψουλοκαφε τον καλυτερο ποιοτικα τον κανει h ipperespresso του ΙΛλυ , ο εσπρεσσο που βγαζει η νες και η ντολσε απλα δεν πινετε σκουπιδι ( εχω δοκιμασει και απο τος δυο μηχανες και στις δυο αυτο που επινα μονο εσπρεσσο δεν ηταν )
Οποτε συνοψιζοντας αν θελεις φιλε μου τον καλυτερο εσπρεσσο με καψουλα με τυφλα ματια ιλλυ ολα τα αλλα ειναι απλα για τα σκουπιδια ,
Απο την αλλη αν θες ενα εσπρεσσακι ποτε ποτε και αλλα τοσα διαφορετικα ροφηματα ασχετα με τον καφε τοτε πηγαινε σε δολσε η Τασσιμο
Αν αναζητας τον καλο εσπρεσσο ( οσο καλος μπορει να ειναι απο μια καψουλα ) τοτε ιππερεσπρεσσο με κλειστα ματια
Βεβαια ο καλος φρεσκοαλεσμενος καφες σε μια καλη μηχανη εσπρεσσο ειναι αξεπεραστος και δεν εχει γυρισμο...


Ασχολησου και λιγάκι με το πληκτρολόγιο να καταλάβουμε και τι λες άνθρωπε μου! Αποκρυπτογραφηση θελουμε για την πάρτη σου!

#104   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 15/11/2012 - 21:07

Επειδή είδα να ασχολείστε με τις τιμές ανά κάψουλα έχω να σας πω ότι όπως κ να το υπολογίσεις είναι πολύ πιο ακριβός ο καφές/ρόφημα σε σχέση με τα σακουλάκια/συσκευασίες εκτός μηχανής. Συνεπώς, από θέμα κόστους θα τα σκάσετε όπως κ να 'χει. Απλά επιμένω πως η τάσιμο τα σπάει! Κ σίγουρα θα πείτε χαλάλι τα έξοδα.

Τελευταία επεξεργασία από: dchristo81, 15/11/2012 - 21:08


#105   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 16/11/2012 - 14:08

Επειδή είδα να ασχολείστε με τις τιμές ανά κάψουλα έχω να σας πω ότι όπως κ να το υπολογίσεις είναι πολύ πιο ακριβός ο καφές/ρόφημα σε σχέση με τα σακουλάκια/συσκευασίες εκτός μηχανής. Συνεπώς, από θέμα κόστους θα τα σκάσετε όπως κ να 'χει. Απλά επιμένω πως η τάσιμο τα σπάει! Κ σίγουρα θα πείτε χαλάλι τα έξοδα.


Τον καφέ όμως της tassimo πως τον βλεπεις;; Γιατι δεν εχω ακουσει καλά λόγια...
Σίγουρα θα βγαίνει πιο ακριβά με τις κάψουλες.. Αλλά έχεις ευκολία .. ταχύτητα.. επίσης κάποιος άσχετος δεν ξερει να φτιάχνει καλούς καφέδες cappuccino πχ.. και διάφορα τέτοια.. Άντε να υπολογίσεις δοσολογίες κτλ..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες