Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Tο νέο iPad. Με Retina display και Quad core graphics. Έρχεται στην Ελλάδα στις 23 Μαρτίου.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
337 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#136   andreas37d

andreas37d

    iPH Enthousiast

  • 484 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 20/03/2012 - 09:00

Εχει location services ομως.. Πχ στο mapsmεντοπιζει το στιγμα σου και δουλευουν οι εφαρμογες.. Μονο για πλοηγος δεν κανει ... Οπως πχ το navigon

Σίγουρα το εντοπίζει? γιατι εμένα το ipad2 στο χάρτη δεν μου δείχνει την τοποθεσίας μου? και στο find my phone πάλι δεν το βρίσκει?
Δεν διατίθεται τοποθεσια λέει?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#137   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 20/03/2012 - 09:07

Σίγουρα το εντοπίζει? γιατι εμένα το ipad2 στο χάρτη δεν μου δείχνει την τοποθεσίας μου? και στο find my phone πάλι δεν το βρίσκει?
Δεν διατίθεται τοποθεσια λέει?

Αποκλειεται. Κι εγω ipad 2 wifi only εχω και μου δειχνει την τοποθεσια μου στον χαρτη και στο find my iphone, find my friends , exandas και ολα τα σχετικα.

Μηπως ειναι κλειστα απο τις ρυθμισεις σου;

#138   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 20/03/2012 - 09:18

Τι το έβαλες το βίντεο ρε αδερφέ ..., μόλις ακύρωσα την παραγγελία μου!! :(
Όσο για το 7 ώρες φόρτιση , γελάνε και οι κότες!! Η τεχνολογία προχωράει και η Apple μας γυρνάει χρόνια πίσω!
Εντάξει, χρειάζεται μπαταριάρα για τέτοιο μηχάνημα, αλλά έλεος! To Sony Xperia™ S (για παράδειγμα) του έβαλαν μπαταρία τελευταίας γενιάς που φορτίζει σε μόλις 45 λεπτά-- εντάξει κινητό είναι, αλλά λέμε!!!
Τι να πούμε για το iPad, τα είπε όλα το παλικάρι...Βαρύτερο, μεγαλύτερο, κακές γωνίες θέασης, 7 ώρες φόρτισης, κίτρινη οθόνη, ..., άντε γεια!!!
Ας το πάρουν μερικοί για να καυχιούνται πως έχουν HD οθόνη και όταν ζουμάρουν σε γυμνές φώτο θα βλέπουν τις κωλότριχες καθαρότερα!! :P
Πλάκα κάνω εε?? Μην αρχίσετε!! Ο καθένας κάνει ότι θέλει και αγοράζει ότι θέλει!
Εγώ απλά είπα την γνώμη, έτσι για να τσιτώσω μερικούς και ν' ανεβάσω στο site τα κλικς και την επισκεψιμότητα!
no more Jobs, no more revolution


Τώρα γίνεσαι υπερβολικός μου φαίνεται (εννοώ στην ακύρωση παραγγελίας επειδή είδες ένα βίντεο).

Δηλαδή αν έβλεπες ένα βίντεο με το σούπερ τέλειο ipad3 θα αγόραζες δυο ipad απο τη χαρά σου?


Η μπαταρία και στο ipad2 ήθελε κανα 5ωρο φόρτιση, δεν είδα κανέναν να πειραχτεί και γω το δικό μου το έβαζα πριν πάω για ύπνο στην πρίζα (εκτος αν πια είσαι με το ipad στο χέρι όλη μέρα κι όλη νύχτα και δεν έχεις χρόνο να το φορτίσεις εκει πλέον τί να πω).

Και συγκρίνεις ενα κινητό (σε θέμα μπαταρίας και φόρτισης) με το ipad3?
Whatsapp doc?

#139   andreas37d

andreas37d

    iPH Enthousiast

  • 484 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 20/03/2012 - 09:27

Αποκλειεται. Κι εγω ipad 2 wifi only εχω και μου δειχνει την τοποθεσια μου στον χαρτη και στο find my iphone, find my friends , exandas και ολα τα σχετικα.

Μηπως ειναι κλειστα απο τις ρυθμισεις σου;

Όχι όλα ανοιχτά είναι?????
Ενώ στο χάρτη μου βρίσκει τη θέση μου, στο find my phone δεν το βρίσκει δείχνει το iPad σε ένα μπλε, όχι τοποθεσια και λέει δεν διατίθεται τοποθεσια, τη να κάνω???

#140   andreas37d

andreas37d

    iPH Enthousiast

  • 484 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 20/03/2012 - 09:39

Συνημμένο αρχείο  ImageUploadedByTapatalk1332229079.501450.jpg   65,58KB   8 λήψεις

Αυτό μου δείχνει??


Sent from my iPad 2 using Tapatalk

#141   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 20/03/2012 - 09:41

Όχι όλα ανοιχτά είναι?????
Ενώ στο χάρτη μου βρίσκει τη θέση μου, στο find my phone δεν το βρίσκει δείχνει το iPad σε ένα μπλε, όχι τοποθεσια και λέει δεν διατίθεται τοποθεσια, τη να κάνω???


Μηπως ειναι κλειστα τα location services για το find my iphone??
Δεν ξερω.. Μπορει απλα να κολλησε κατι.. Δοκιμασε να μπεις απο τον υπολογιστη στο www.icloud.com και μπες απο εκει στο find my iphone.
Κανε και κανενα hard reset

#142   andreas37d

andreas37d

    iPH Enthousiast

  • 484 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 20/03/2012 - 09:52

Όχι όλα ανοιχτά είναι και στο λάπτοπ το ίδιο δείχνει?
Ενώ το iPhone το δείχνει κανονικά.

#143   takisx

takisx

    iPH Member

  • 235 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/03/2012 - 10:27

κάποιος που το έχει ήδη αγοράσει μπορεί να μας επιβεβαιώσει τι "παίζει" με την κίτρινη απόχρωση στην οθόνη του;

#144   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 20/03/2012 - 11:07

Αναρτημένη εικόνα


Πολύ συζήτηση έχει πραγματοποιηθεί τελευταία σχετικά με το ποιοι είναι οι προμηθευτές οθονών για το νέο iPad. Τα αρχικά teardown της συσκευής έδειξαν ότι η Samsung είναι ένας από αυτούς αλλά όχι ο μοναδικός. Φαίνεται ότι η Samsung έχει προμηθεύσει σε πρώτη φάση τις οθόνες για το νέο iPad με τις LG και Sharp να ακολουθούν στην παραγωγή.

Σύμφωνα με δημοσίευμα της Wall Street Journal η Sharp αντιμετωπίζει προβλήματα στην τροποποίηση των οθονών για να ταιριάζουν με τις απαιτήσεις της Apple και γι' αυτό δεν κατάφερε να συμμετέχει στον αρχικό γύρο της παραγωγής. Όπως ανέφερε και εκπρόσωπος της Samsung, όμως, ποτέ δεν υπάρχει μόνο ένας προμηθευτής για οτιδήποτε στον κόσμο και ειδικά για την Apple που φημίζεται για την προνοητικότητά της στην γραμμή παραγωγής.

Αναρτημένη εικόνα


Όσον αφορά την ίδια την οθόνη μέχρι στιγμής φαίνεται ότι ο κόσμος είναι κατά γενική ομολογία ευχαριστημένος. Υπάρχουν, βέβαια, σποραδικές αναφορές για το κλασικό πλέον κιτρίνισμα αλλά αυτό αποτελεί την μειοψηφία. Η DisplayMate σε άρθρο της επισημαίνει την ανωτερότητα της οθόνης του νέου iPad όσον αφορά την αναπαραγωγή των χρωμάτων σε σχέση με αυτή του iPad 2.

Συγκεκριμένα, όπως βλέπετε στη συγκριτική φωτογραφία παρακάτω μεταξύ του νέου iPad, του iPad 2 και του iPhone 4 το νέο iPad υπερτερεί. Ουσιαστικά, η Apple έχει βελτιώσει εκτός από την καθαρότητα της οθόνης και τον κορεσμό (saturation) κάτι που έχει ως αποτέλεσμα την καλύτερη αποτύπωση των χρωμάτων.

Αναρτημένη εικόνα


Ένα άλλο σημείο που έχει βελτιωθεί είναι η αντανάκλαση της οθόνης για την οποία η DisplayMate υποστηρίζει ότι αυτή του νέου iPad αντανακλά ελαφρώς λιγότερο από αυτή του iPad 2 χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα μπορούσε να βελτιωθεί και άλλο.

Follow me on twitter


#145   sakis007

sakis007

    iPH Contributor

  • 1.899 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:sakis007

Δημοσίευση 20/03/2012 - 11:11

Προβλήματα υπερθέρμανσης (μπαταρια) υπαρχει τελικα?

#146   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/03/2012 - 11:50

κάποιος που το έχει ήδη αγοράσει μπορεί να μας επιβεβαιώσει τι "παίζει" με την κίτρινη απόχρωση στην οθόνη του;


Της κοπέλας μου δεν είναι θερμή. Αλλά ίσως είναι παρτίδες και παρτίδες

#147   JohnHasio

JohnHasio

    iPH Contributor

  • 1.268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 20/03/2012 - 12:46

....Η μπαταρία και στο ipad2 ήθελε κανα 5ωρο φόρτιση,
Και συγκρίνεις ενα κινητό (σε θέμα μπαταρίας και φόρτισης) με το ipad3?....


Εεεε..., κάνα 3ωρο θέλει φόρτιση το 2!! ;)
Και ναι, σε μερικούς ο χρόνος είναι χρήμα και ένα 7ωρο είναι πολλές ώρες φόρτιση!!
'Οσο για την σύγκριση με το κινητό, το διευκρίνισα και το είπα μόνο για την τεχνολογία της μπαταρίας!!!
Επίσης δεν είπα μόνο για την μπαταρία, είπα για το μεγαλύτερο μέγεθος/βάρος, είπα για κίτρινη οθόνη, είπα για κακή γωνία θέασης, σήμερα είδα και για υπερθέρμανση!!! Δες από κάτω και τι έγραψε χθες κάποιος που το έχει μερικές μέρες!!! Δεν είμαι καθόλου υπερβολικός!! Αν δεις παντού στο web, θα δεις πως και τα άλλα που γράφω από πάνω έχουν πειράξει αρκετούς!! Επίσης με το θέμα με το βάρος είναι πολύ σημαντικό, μιας και εγώ με το 2 ένιωθα μια μικρή ενόχληση στα χέρια μετά από αρκετή ώρα χρήσης! Οπότε σκέψου πως η αύξηση βάρους θα το κάνει χειρότερο τώρα!!!
Η τεχνολογία προχωράει και η apple συνεχίζει να μας δίνει ψίχουλα μετά από κάθε αναβάθμιση, ίσως αν την τιμωρήσουμε γυρνώντας της την πλάτη ν' αλλάξει επιτέλους πολιτική! Αν όμως συνεχίσουμε στα τυφλά να τις δίνουμε τα λεφτάκια μας, θα συνεχίσει ακάθεκτη!! Ίσως ΕΜΕΙΣ τελικά φταίμε για την κατάσταση!!
Ένα πάντως είναι το σίγουρο ---> Είναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ iPad της αγοράς και κανένας δεν μπορεί να πει το αντίθετο!! :)

παιδεια το ipad το εχω παρει εδω και μερικες μερες και εχω παιξει αρκετα.ειχα και το προηγουμενο οποτε μπορω να πω τα εξης
οθονη καλη αλλα δεν με τρελανε,μπαταρια η ιδια με το προηγοθμενο σε διαρκεια αλλα οντως αργει τρελα να φορτησει!!η οθονη με φουλ την φωτεινοτητα και μαυρο φοντο βγαζει κιτρινιλες,οχι οσο το προηγουμενο αλλα βγαζει!η καμερα και σε σχεση με το 4s αλλα και με το απλο 4 κατα την γνωμη μου ειναι μαπα.
συμπερασμα οποιος εχει το πρωτο ipad η κα8ολου ipad να το παρει ,αν καποιος εχει το ipad2 να μην ασχολι8ει κα8ολου,μικρη αναβαθμιση χωρις νοημα μονο η οθονη αξιζει και αυτη οχι τρελα ,οπως και το 4g αλλα στην ελλαδα ειναι αχρηστο!


Τελευταία επεξεργασία από: JohnHasio, 20/03/2012 - 12:53


#148   Katana

Katana

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 20/03/2012 - 12:49

Εγώ το πήρα στα χέρια μου εχθές, δεν θα έλεγα ότι ενθουσιάστηκα με την ρετινα.


Ουσιαστικά μόνο στις υψηλής ανάλυσης φωτογραφίες είναι εντυπωσιακή η διαφορά. Κατά τα άλλα, ουδέν το αξιοσημείωτο.

#149   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/03/2012 - 13:04

Εγώ το πήρα στα χέρια μου εχθές, δεν θα έλεγα ότι ενθουσιάστηκα με την ρετινα.


Ουσιαστικά μόνο στις υψηλής ανάλυσης φωτογραφίες είναι εντυπωσιακή η διαφορά. Κατά τα άλλα, ουδέν το αξιοσημείωτο.


Αυτό είπα στην αρχή και εγώ αλλά:

1. Είδες εφαρμογες οι οποίες έγιναν για iPad 3 οptimized?

2. Eίδες κείμενο στο Safari ή στο iBooks?

#150   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 20/03/2012 - 13:07

Εεεε..., κάνα 3ωρο θέλει φόρτιση το 2!! ;)
Και ναι, σε μερικούς ο χρόνος είναι χρήμα και ένα 7ωρο είναι πολλές ώρες φόρτιση!!
'Οσο για την σύγκριση με το κινητό, το διευκρίνισα και το είπα μόνο για την τεχνολογία της μπαταρίας!!!
Επίσης δεν είπα μόνο για την μπαταρία, είπα για το μεγαλύτερο μέγεθος/βάρος, είπα για κίτρινη οθόνη, είπα για κακή γωνία θέασης, σήμερα είδα και για υπερθέρμανση!!! Δες από κάτω και τι έγραψε χθες κάποιος που το έχει μερικές μέρες!!! Δεν είμαι καθόλου υπερβολικός!! Αν δεις παντού στο web, θα δεις πως και τα άλλα που γράφω από πάνω έχουν πειράξει αρκετούς!! Επίσης με το θέμα με το βάρος είναι πολύ σημαντικό, μιας και εγώ με το 2 ένιωθα μια μικρή ενόχληση στα χέρια μετά από αρκετή ώρα χρήσης! Οπότε σκέψου πως η αύξηση βάρους θα το κάνει χειρότερο τώρα!!!
Η τεχνολογία προχωράει και η apple συνεχίζει να μας δίνει ψίχουλα μετά από κάθε αναβάθμιση, ίσως αν την τιμωρήσουμε γυρνώντας της την πλάτη ν' αλλάξει επιτέλους πολιτική! Αν όμως συνεχίσουμε στα τυφλά να τις δίνουμε τα λεφτάκια μας, θα συνεχίσει ακάθεκτη!! Ίσως ΕΜΕΙΣ τελικά φταίμε για την κατάσταση!!
Ένα πάντως είναι το σίγουρο ---> Είναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ iPad της αγοράς και κανένας δεν μπορεί να πει το αντίθετο!! :)



Mωρε ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει (οπως πάντα, ο ένας κίτρινη οθόνη στο κινητό, ο άλλος πρόβλημα με σήμα, ο άλλος με μπαταρία κλπ κλπ).

Εγώ έχω απλά μάθει να μην ακούω κανέναν (γιατί όταν πήρα το 4s είχε καταντήσει γελοίο και φοβόμουνα να το βγάλω απο το κουτί και να το ανοίξω μπας και έχει αυτό κι εκείνο πρόβλημα κλπ κλπ). Οταν θα το δω και θα το ψαχουλέψω θα διαμορφώσω την άποψή μου και απο κει και πέρα ολα τα άλλα είναι υποκειμενικά (πχ εμενα το ipad2 ποτέ δε με κούρασε στα χέρια, ούτε βαρύ μου ήταν, ουτε το πόσες ώρες φόρτιση ήθελε με πείραξε, ούτε και το 4s με πειράζει που θέλει φόρτιση συχνότερα, μια χαρά είμαι εκει που δεν είναι μια χαρά οι άλλοι).

Οποτε ο καθένας όπως του κάτσει κι όπως το θέλει, κανεις δεν είναι λάθος, αλλος θα ξετρελαθεί, αλλουνού δεν θα του φανεί διαφορά, κλπ κλπ.
Whatsapp doc?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες