Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Tο νέο iPad. Με Retina display και Quad core graphics. Έρχεται στην Ελλάδα στις 23 Μαρτίου.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
337 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#151   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1.699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/03/2012 - 13:08

Εεεε..., κάνα 3ωρο θέλει φόρτιση το 2!! ;)
Και ναι, σε μερικούς ο χρόνος είναι χρήμα και ένα 7ωρο είναι πολλές ώρες φόρτιση!!
'Οσο για την σύγκριση με το κινητό, το διευκρίνισα και το είπα μόνο για την τεχνολογία της μπαταρίας!!!
Επίσης δεν είπα μόνο για την μπαταρία, είπα για το μεγαλύτερο μέγεθος/βάρος, είπα για κίτρινη οθόνη, είπα για κακή γωνία θέασης, σήμερα είδα και για υπερθέρμανση!!! Δες από κάτω και τι έγραψε χθες κάποιος που το έχει μερικές μέρες!!! Δεν είμαι καθόλου υπερβολικός!! Αν δεις παντού στο web, θα δεις πως και τα άλλα που γράφω από πάνω έχουν πειράξει αρκετούς!! Επίσης με το θέμα με το βάρος είναι πολύ σημαντικό, μιας και εγώ με το 2 ένιωθα μια μικρή ενόχληση στα χέρια μετά από αρκετή ώρα χρήσης! Οπότε σκέψου πως η αύξηση βάρους θα το κάνει χειρότερο τώρα!!!
Η τεχνολογία προχωράει και η apple συνεχίζει να μας δίνει ψίχουλα μετά από κάθε αναβάθμιση, ίσως αν την τιμωρήσουμε γυρνώντας της την πλάτη ν' αλλάξει επιτέλους πολιτική! Αν όμως συνεχίσουμε στα τυφλά να τις δίνουμε τα λεφτάκια μας, θα συνεχίσει ακάθεκτη!! Ίσως ΕΜΕΙΣ τελικά φταίμε για την κατάσταση!!
Ένα πάντως είναι το σίγουρο ---> Είναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ iPad της αγοράς και κανένας δεν μπορεί να πει το αντίθετο!! :)


Αν η apple δεν αυξανε την μπαταρια , θα γκρινοιαζαμε που η αυτονομια του νεου ipad απο 10 ωρες επεσε στις 5. τωρα που εκανε αυτο που επρεπε καποιοι γκρινοιαζουν γιατι θελει περισσοτερη ωρα φορτιση... Ελεος

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#152   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 20/03/2012 - 13:09

Για το 4S μας είχαν ζουρλάνει στην αρχή με τις "κατουρημένες οθόνες".Αν δεν το είχα πάρει στο release ακριβώς θα σκεφτόμουν μετά να το πάρω από αυτά που άκουγα..

Φυσικά δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Αναρτημένη εικόνα


#153   JohnHasio

JohnHasio

    iPH Contributor

  • 1.268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 20/03/2012 - 13:12

Αν η apple δεν αυξανε την μπαταρια , θα γκρινοιαζαμε που η αυτονομια του νεου ipad απο 10 ωρες επεσε στις 5. τωρα που εκανε αυτο που επρεπε καποιοι γκρινοιαζουν γιατι θελει περισσοτερη ωρα φορτιση... Ελεος


Ρε μεγάλε ξύπνα και διάβαζε καλύτερα τι γράφουμε .., ΔΕΝ ΕΙΠΕ κανείς για την μεγαλύτερη μπαταρία, αλλά για την διάρκεια της φόρτισης λέμε!!
Δηλαδή το γεγονός ότι θα μπορούσαν να βάλουν άλλη τεχνολογία μπαταρίας που να είναι ελαφρύτερη και να φορτίζει γρηγορότερα δεν υπάρχει!!?? ... έλεος, επίσης!!!

Τελευταία επεξεργασία από: JohnHasio, 20/03/2012 - 13:14


#154   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 20/03/2012 - 13:12

Για το 4S μας είχαν ζουρλάνει στην αρχή με τις "κατουρημένες οθόνες".Αν δεν το είχα πάρει στο release ακριβώς θα σκεφτόμουν μετά να το πάρω από αυτά που άκουγα..

Φυσικά δεν έχω κανένα πρόβλημα.


Ετσι είναι και το κακό είναι οτι αυτοί οι λίγοι τρελλάνανε και πολύ κόσμο που δεν είχε κίτρινη οθόνη και βλέπανε κιτρινίλες εκει που δεν υπήρχαν.
Whatsapp doc?

#155   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 20/03/2012 - 13:18

Ρε μεγάλε ξύπνα και διάβαζε καλύτερα τι γράφουμε .., ΔΕΝ ΕΙΠΕ κανείς για την μεγαλύτερη μπαταρία, αλλά για την διάρκεια της φόρτισης λέμε!!
Δηλαδή το γεγονός ότι θα μπορούσαν να βάλουν άλλη τεχνολογία μπαταρίας που να είναι ελαφρύτερη και να φορτίζει γρηγορότερα δεν υπάρχει!!?? ... έλεος, επίσης!!!

Για βρες μια άλλη τεχνολογία εκτός Li-on που θα μπορούσαν να βάλουν.
Θα μπορούσαν θεωρητικά να αυξήσουν το ρεύμα φόρτισης(και το φορτιστή συνεπώς) αλλά δεν ξέρω αν δεν το έκαναν λόγω αύξησης θερμοκρασίας ή λόγω κόστους.

Αναρτημένη εικόνα


#156   andreas37d

andreas37d

    iPH Enthousiast

  • 484 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 20/03/2012 - 13:21

και το ipad2 6-7 ωρες θελει για μια πληρη φορτιση οχι 5ωρες που διαβασα παραπανω.

#157   subcode

subcode

    iPH newbie

  • 85 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:subcode

Δημοσίευση 20/03/2012 - 13:36

Εγώ το πήρα στα χέρια μου εχθές, δεν θα έλεγα ότι ενθουσιάστηκα με την ρετινα.


Ουσιαστικά μόνο στις υψηλής ανάλυσης φωτογραφίες είναι εντυπωσιακή η διαφορά. Κατά τα άλλα, ουδέν το αξιοσημείωτο.


:unsure:

H διαφορά της οθόνης φαίνεται και μόνο από το μήλο κατά το boot... Όταν μπεί στο περιβάλλον εργασίας του iOS απλά μαζεύεις σαγόνια από το πάτωμα...αν δε πάς και διαβάσεις βιβλίο ή χρησιμοποιήσεις εφαρμογή optimized για retina, τότε έχεις πολλαπλούς οργασμούς ανεξαρτήτως φύλου :lol:

#158   Katana

Katana

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 20/03/2012 - 14:07

Εγώ πάντως δεν βίωσα αντίστοιχη ''συγκίνηση''.

Ευτυχώς που εγώ παρέμεινα με το iPad 2! :)

#159   Max33rw

Max33rw

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:Max33rw

Δημοσίευση 20/03/2012 - 16:45

Τι γινεται ρε παιδια; ενταξει το εχουμε καταλαβει οτι επειδη κάποιοι δεν μπορουν να το αποκτησουν εχουν βρει 1000 λογους για να πεισουν τους εαυτους τους οτι ειναι χειρότερο απο το προηγούμενης γενιάς μηχάνημα που έχουν.

Δεν είχα ορεξη να γραψω αλλα δεν αντεξα να βλεπω κατι νουμερα οπως το οτι το ipad 2 χρειαζεται 3 ωρες φορτισης ενω το ipad 3 7 ωρες! Δηλαδη με ποια λογικη κανατε τις πράξεις εφοσον η μπαταρια του ipad 3 ειναι 40% μεγαλύτερη. Η πραγματικότητα ειναι οτι το ipad 2 χρειαζεται περιπου 3.5-4 ωρες φορτισης ενω το ipad 3 θελει περιπου 5.5-6 ωρες.

Και κάτι άλλο, γιατι θεωρείτε την retina ως minor upgrade; Αλλοι έχουν οθόνη monitor υπολογιστή 1024x768 και την αντικαθιστούν με 1080p, και αυτοι minor upgrade έκαναν; Εγω δεν το εχω δει ακομα απο κοντα αλλα μου φαίνεται περίεργο να μην βλεπεις αισθητη διαφορα στην οθονη απο την στιγμη που διπλασιαζεται η αναλυση και τα χρώματα βελτιώνονται.

Επίσης κάτι αλλο σημαντικό που αναβαθμίζεται είναι η ram! Πιστεύω έχετε δει το ipad 1 με την 256mb και το ipad 2 με την 512mb πως λειτουργουν. Τωρα με το 1gb το ipad 3 έχει 2 φορες την ram του ipad 2 και 4 φορες την ram του ipad 1!

Ακόμη αναβαθμισαν τον επεξεργαστη γραφικων ώστε να ανταγωνίζεται πλέον τον Tegra 3.

Δεν υπαρχει λογος να αναφερω για το 4G γιατι δεν ισχυει για την Ελλαδα οπως επισης και για την καμερα την οποια την θεωρω αχρηστη για οτιδιποτε αλλο εκτος απο βιντεοκλησεις.

Δηλαδή για σας τι θα θεωρώταν major upgrade; Η αλλαγή σχεδιασμού; Δεν γίνεται καθε χρόνο να αλλάζει, δεν είναι κινητό που το μοστράρεις παντού. Είναι όπως οι υπολογιστές που κάθε χρόνο σχεδόν σχεδιαστικά μένουν ίδιοι. Σημασία έχει να βρουν τον τέλειο σχεδίασμο ώστε να δείχνει όμορφο και συγχρόνως εργονομικό.

Σχετικά με το επιπλέον βάρος και πάχος, αυτό είναι ένα μικρό πρόβλημα το οποίο είναι κατανοητό αν υπολογίσετε πόσο μεγάλη μπαταρία έβαλαν σε σχέση με την διαφορά βάρους/πάχους.

Τέλος, το ότι Apple ανανεώνει τα προιόντα της για να είναι ανταγωνηστική δεν σημαίνει ότι όλοι πρέπει αναγκαστικά να αναβαθμίσουν το μηχάνημά τους.

#160   Thanasiskok

Thanasiskok

    iPH Addict

  • 609 μηνύματα
  • Twitter:@thanasiskok
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:thanasiskok

Δημοσίευση 20/03/2012 - 17:15

Τι γινεται ρε παιδια; ενταξει το εχουμε καταλαβει οτι επειδη κάποιοι δεν μπορουν να το αποκτησουν εχουν βρει 1000 λογους για να πεισουν τους εαυτους τους οτι ειναι χειρότερο απο το προηγούμενης γενιάς μηχάνημα που έχουν.

Δεν είχα ορεξη να γραψω αλλα δεν αντεξα να βλεπω κατι νουμερα οπως το οτι το ipad 2 χρειαζεται 3 ωρες φορτισης ενω το ipad 3 7 ωρες! Δηλαδη με ποια λογικη κανατε τις πράξεις εφοσον η μπαταρια του ipad 3 ειναι 40% μεγαλύτερη. Η πραγματικότητα ειναι οτι το ipad 2 χρειαζεται περιπου 3.5-4 ωρες φορτισης ενω το ipad 3 θελει περιπου 5.5-6 ωρες.

Και κάτι άλλο, γιατι θεωρείτε την retina ως minor upgrade; Αλλοι έχουν οθόνη monitor υπολογιστή 1024x768 και την αντικαθιστούν με 1080p, και αυτοι minor upgrade έκαναν; Εγω δεν το εχω δει ακομα απο κοντα αλλα μου φαίνεται περίεργο να μην βλεπεις αισθητη διαφορα στην οθονη απο την στιγμη που διπλασιαζεται η αναλυση και τα χρώματα βελτιώνονται.

Επίσης κάτι αλλο σημαντικό που αναβαθμίζεται είναι η ram! Πιστεύω έχετε δει το ipad 1 με την 256mb και το ipad 2 με την 512mb πως λειτουργουν. Τωρα με το 1gb το ipad 3 έχει 2 φορες την ram του ipad 2 και 4 φορες την ram του ipad 1!

Ακόμη αναβαθμισαν τον επεξεργαστη γραφικων ώστε να ανταγωνίζεται πλέον τον Tegra 3.

Δεν υπαρχει λογος να αναφερω για το 4G γιατι δεν ισχυει για την Ελλαδα οπως επισης και για την καμερα την οποια την θεωρω αχρηστη για οτιδιποτε αλλο εκτος απο βιντεοκλησεις.

Δηλαδή για σας τι θα θεωρώταν major upgrade; Η αλλαγή σχεδιασμού; Δεν γίνεται καθε χρόνο να αλλάζει, δεν είναι κινητό που το μοστράρεις παντού. Είναι όπως οι υπολογιστές που κάθε χρόνο σχεδόν σχεδιαστικά μένουν ίδιοι. Σημασία έχει να βρουν τον τέλειο σχεδίασμο ώστε να δείχνει όμορφο και συγχρόνως εργονομικό.

Σχετικά με το επιπλέον βάρος και πάχος, αυτό είναι ένα μικρό πρόβλημα το οποίο είναι κατανοητό αν υπολογίσετε πόσο μεγάλη μπαταρία έβαλαν σε σχέση με την διαφορά βάρους/πάχους.

Τέλος, το ότι Apple ανανεώνει τα προιόντα της για να είναι ανταγωνηστική δεν σημαίνει ότι όλοι πρέπει αναγκαστικά να αναβαθμίσουν το μηχάνημά τους.

Φίλε μου οκ συμφωνώ πως τόσο δεν είναι minor upgrade!(Είπα πως δεν υπάρχει κανένας λόγος ειδικά στις μέρες που ζούμε να μεταβεί κάποιος από το 2 στο 3 από αυτή την άποψη το θεωρώ minor upgrade). Κατά τα άλλα το iPad θέτει νέα δεδομένα στα Tablet με την καλύτερη οθόνη (για μένα) που έχει μπει σε φορητή συσκευή (αν και δεν έχουν βγει ακόμη εφαρμογές κατάλληλες για την γιγαντιαία ανάλυση), η αύξηση της Ram και διάρκεια της μπαταρίας που παρέμεινε ίδια παρότι που όλα τα άλλα βελτιώθηκαν κατά πολύ! Αλλά για μένα είναι ένα iPad 2 με τέλεια ανάλυση και πολύ καλή Ram, 4G (που δεν ενδιαφέρει Ελλάδα), και το GPU και CPU που βελτιώθηκε νομίζω βελτιώθηκε μόνο για την υποστήριξη της ανάλυσης, α και τέλος η κάμερα που καλύτερα να βελτίωναν την front face παρά βάζοντας την κάμερα του iPhone 4 στο iPad!

#161   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 20/03/2012 - 17:32

Τι γινεται ρε παιδια; ενταξει το εχουμε καταλαβει οτι επειδη κάποιοι δεν μπορουν να το αποκτησουν εχουν βρει 1000 λογους για να πεισουν τους εαυτους τους οτι ειναι χειρότερο απο το προηγούμενης γενιάς μηχάνημα που έχουν.

Δεν είχα ορεξη να γραψω αλλα δεν αντεξα να βλεπω κατι νουμερα οπως το οτι το ipad 2 χρειαζεται 3 ωρες φορτισης ενω το ipad 3 7 ωρες! Δηλαδη με ποια λογικη κανατε τις πράξεις εφοσον η μπαταρια του ipad 3 ειναι 40% μεγαλύτερη. Η πραγματικότητα ειναι οτι το ipad 2 χρειαζεται περιπου 3.5-4 ωρες φορτισης ενω το ipad 3 θελει περιπου 5.5-6 ωρες.

Και κάτι άλλο, γιατι θεωρείτε την retina ως minor upgrade; Αλλοι έχουν οθόνη monitor υπολογιστή 1024x768 και την αντικαθιστούν με 1080p, και αυτοι minor upgrade έκαναν; Εγω δεν το εχω δει ακομα απο κοντα αλλα μου φαίνεται περίεργο να μην βλεπεις αισθητη διαφορα στην οθονη απο την στιγμη που διπλασιαζεται η αναλυση και τα χρώματα βελτιώνονται.

Επίσης κάτι αλλο σημαντικό που αναβαθμίζεται είναι η ram! Πιστεύω έχετε δει το ipad 1 με την 256mb και το ipad 2 με την 512mb πως λειτουργουν. Τωρα με το 1gb το ipad 3 έχει 2 φορες την ram του ipad 2 και 4 φορες την ram του ipad 1!

Ακόμη αναβαθμισαν τον επεξεργαστη γραφικων ώστε να ανταγωνίζεται πλέον τον Tegra 3.

Δεν υπαρχει λογος να αναφερω για το 4G γιατι δεν ισχυει για την Ελλαδα οπως επισης και για την καμερα την οποια την θεωρω αχρηστη για οτιδιποτε αλλο εκτος απο βιντεοκλησεις.

Δηλαδή για σας τι θα θεωρώταν major upgrade; Η αλλαγή σχεδιασμού; Δεν γίνεται καθε χρόνο να αλλάζει, δεν είναι κινητό που το μοστράρεις παντού. Είναι όπως οι υπολογιστές που κάθε χρόνο σχεδόν σχεδιαστικά μένουν ίδιοι. Σημασία έχει να βρουν τον τέλειο σχεδίασμο ώστε να δείχνει όμορφο και συγχρόνως εργονομικό.

Σχετικά με το επιπλέον βάρος και πάχος, αυτό είναι ένα μικρό πρόβλημα το οποίο είναι κατανοητό αν υπολογίσετε πόσο μεγάλη μπαταρία έβαλαν σε σχέση με την διαφορά βάρους/πάχους.

Τέλος, το ότι Apple ανανεώνει τα προιόντα της για να είναι ανταγωνηστική δεν σημαίνει ότι όλοι πρέπει αναγκαστικά να αναβαθμίσουν το μηχάνημά τους.



Αυτό πάλι με το θέμα του βάρους/πάχους δεν μπορώ να καταλάβω γιατι το κοτσάρουν όλοι. 55 γραμμάρια είναι (μισό φιλέτο κοτόπουλο) και κάτι χιλιοστά. Δεν πήρε κανα κιλό μην κάνετε έτσι πια.
Whatsapp doc?

#162   JohnHasio

JohnHasio

    iPH Contributor

  • 1.268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 20/03/2012 - 18:46

Κάναμε λάθος παιδιά και παραπληροφορήσαμε τον κόσμο σχετικά με τις 7 ώρες που θέλει για πλήρη φόρτιση ... , τελικά θέλει 8 ώρες!!! :blink:
Chamar West Central Scotland
Mar 20, 2012 7:35 AM (in response to Ubercat)
"" ...... Getting around 9 hours battery life after only a couple of battery cycles. My problem is that it takes almost 8 hours to fully charge from 0%.""
(Click) Apple Support Communities

Τελευταία επεξεργασία από: JohnHasio, 20/03/2012 - 18:47


#163   phoenixgrg

phoenixgrg

    iPH Enthousiast

  • 487 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:phoenixgrg

Δημοσίευση 20/03/2012 - 19:09

καλα παιδια χαλια ειναι η καλυτερη ταμπλετα ειναι το ipad 2 kai to καλυτερο iphone ειναι το 3gs. μα αν ειναι δυνατον να εβαλαν τετοια μπαταρια και να μην χρησιμοποιησαν την τεχνολογια που εκλεψαν απο τους εξωγηινους και να φορτιζει μεσα σε 1ωρα και φυσικα ειναι και 0,5 χιλιοστα παχυτερο μιλαμε δεν μπορεις να το κρατησεις να μην για το βαρος του που μονο αν εισαι γυμνασμενος μπορεις να το κρατησεις κανα μισαωρο και αν το αποφασισα παω αυριω να παρω ipad 2

#164   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 20/03/2012 - 19:10

καλα παιδια χαλια ειναι η καλυτερη ταμπλετα ειναι το ipad 2 kai to καλυτερο iphone ειναι το 3gs. μα αν ειναι δυνατον να εβαλαν τετοια μπαταρια και να μην χρησιμοποιησαν την τεχνολογια που εκλεψαν απο τους εξωγηινους και να φορτιζει μεσα σε 1ωρα και φυσικα ειναι και 0,5 χιλιοστα παχυτερο μιλαμε δεν μπορεις να το κρατησεις να μην για το βαρος του που μονο αν εισαι γυμνασμενος μπορεις να το κρατησεις κανα μισαωρο και αν το αποφασισα παω αυριω να παρω ipad 2


:lol: :lol: :lol:

Επρεπε να αφήσουν την ίδια μπαταρία και την ίδια RAM εκεί να δεις.

Τελευταία επεξεργασία από: iMarilina, 20/03/2012 - 19:11

Whatsapp doc?

#165   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/03/2012 - 19:17

Αυτό πάλι με το θέμα του βάρους/πάχους δεν μπορώ να καταλάβω γιατι το κοτσάρουν όλοι. 55 γραμμάρια είναι (μισό φιλέτο κοτόπουλο) και κάτι χιλιοστά. Δεν πήρε κανα κιλό μην κάνετε έτσι πια.


έχουν ευαίσθητοι αφή όλοι βρε...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες