Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

MAC BOOK PRO 17"


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
30 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/03/2012 - 13:26

17"
2.4GHz quad-core Intel Core i7
750GB Serial ATA
Intel HD Graphics 3000 και AMD Radeon HD 6770M 1GB GDDR5

15"
2.2GHz quad-core Intel Core i7
500GB Serial ATA
Intel HD Graphics 3000 και AMD Radeon HD 6750M 512MB GDDR5


Lol βρε φίλε μας δουλεύεις; εννοώ εφόσον έχεις δουλέψει και τα 2 πού παρατήρησες διαφορά. Έχω αγοράσει, 5 Mac από το 2002 και ουσιαστική διαφορά είδα ΜΟΝΟ όταν έβαλα SSD στον τελευταίο.

Ας μη προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε πεταμένα λεφτά. Δεν πίθεται κανείς που ΞΕΡΕΙ πραγματικά.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 17/03/2012 - 13:28

Απο εμπειρία με 17άρι (οχι macbook), είναι εντελώς άβολο να το κουβαλάς, πολύ βαρύ και δεν αξίζει τον κόπο.
Whatsapp doc?

#18   GBabilis

GBabilis

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:mpampilhs

Δημοσίευση 17/03/2012 - 13:30

Lol βρε φίλε μας δουλεύεις; εννοώ εφόσον έχεις δουλέψει και τα 2 πού παρατήρησες διαφορά. Έχω αγοράσει, 5 Mac από το 2002 και ουσιαστική διαφορά είδα ΜΟΝΟ όταν έβαλα SSD στον τελευταίο.

Ας μη προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε πεταμένα λεφτά. Δεν πίθεται κανείς που ΞΕΡΕΙ πραγματικά.

πανω σε αυτο που λες τελικα τι παιζει περισσοτερο ρολο;
SSD ή επεξεργαστης;ρωταω διοτι περι τον Μαιο μαλλον και εγω θα αγορασω ενα macbook pro 13...

#19   Alexthekiller1993

Alexthekiller1993

    iPH Contributor

  • 1.515 μηνύματα
  • Twitter:@AlexNannos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Alex-the-killer

Δημοσίευση 17/03/2012 - 13:38

Lol βρε φίλε μας δουλεύεις; εννοώ εφόσον έχεις δουλέψει και τα 2 πού παρατήρησες διαφορά. Έχω αγοράσει, 5 Mac από το 2002 και ουσιαστική διαφορά είδα ΜΟΝΟ όταν έβαλα SSD στον τελευταίο.

Ας μη προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε πεταμένα λεφτά. Δεν πίθεται κανείς που ΞΕΡΕΙ πραγματικά.


Δεν προσπαθω να σε πεισω.17" πηρα εγω γιατι θελω games.15 δεν ειναι για games!H αδερφη μου εχει 15.4 και δεν ειναι για games με τιποτα .Ουτε θα το πολυκουβαλαω.Αλλα και παλι 1kg παραπανω δεν ειναι τιποτα τρομερο.Αν ημουν safari ολη μερα τοτε θα ηταν πεταμενα λεφτα

#20   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/03/2012 - 13:45

πανω σε αυτο που λες τελικα τι παιζει περισσοτερο ρολο;SSD ή επεξεργαστης;ρωταω διοτι περι τον Μαιο μαλλον και εγω θα αγορασω ενα macbook pro 13...

ssd και πάλι ssd εφόσον ξέρεις τι το θες όμως
να σου δώσω ένα παράδειγμα, αυτή την στιγμή στο σπίτι έχω ένα air 11 inch 2πυρινο i5 4 γίγα μνήμη και μαμα ssd
έχω και ένα imac 4πυρινο (ι5) 27ρι με μαμα δίσκο στις 7400 αν δεν κάνω λάθος, και 8 γίγα μνήμης
καταλαβαίνεις ότι η διαφορα στην επεξεργαστική ισχυς είναι απλα ΧΑΩΔΗΣ
και όμως το air είναι πιο σπιρτόζικο πιο γρήγορα, ανοίγει όλες τις εφαρμογές σαφώς γρηγορότερα, ανάβει σβήνει γρηγορότερα,αντιγραφει γρηγορότερα
αλλα άμα πάω να παίξω κάνα σοβαρό game απλα δεν θα παίξω...

Τελευταία επεξεργασία από: komos, 17/03/2012 - 13:46


#21   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/03/2012 - 13:49

Ναι πες μου που χρησιμοποιείς όλη αυτή τη δύναμη. Δεν είναι όλοι επαγγελματίες. Και σιγά οι διαφορές στα benchmarks είναι κάτω από τρίλεπτο.

#22   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/03/2012 - 13:55

ΚΑΤ εμε τα νούμερα είναι για τα.. νούμερα....
ο καθένας ξέρει τι τον καλύπτει καλύτερα,και ένα νούμερο σε ένα benchoπρογραμμα λέει ΠΑΝΤΑ την μίση αλήθεια

#23   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 17/03/2012 - 13:58

Τα νουμερα ειναι ενας αλλος ενας τροπος να σε βαλει στο τρύπακι να αναβαθμισεις και να πεταξεις λεφτα ενω σε καλυπτει ηδη αυτο που εχεις!

Αναρτημένη εικόνα


#24   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/03/2012 - 14:02

Δε μιλάω για το βάρος. Μιλάω για τη διαφορά 15.4-17 στο μέγεθος κ πόσο ωφέλιμο είναι και στις διαστάσεις για τη μεταφορά κ τη πρακτικότητα. Είχα 17άρη κ με κούρασε.

#25   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/03/2012 - 14:05

ότι είναι διαφορα είναι, αλλα σε ένα σπίτι είναι προτιμότερο να βάλεις μια εξωτερική οθόνη, το 15 είναι σίγουρα πιο εύκολο στην μεταφορά του και σίγουρα το δουλεύεις πιο εύκολα ''στα ποδια'' όχι όσο εύκολα ένα 13ρι όμως...

#26   TrankLL

TrankLL

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 17/03/2012 - 14:41

Για μένα, το καλύτερο laptop αν χρειάζεσαι την φορητότητα (που για να να θες laptop, την χρειάζεσαι, αλλιώς δεν υπάρχει νόημα για να πάρεις laptop, κοίτα καλύτερα σταθερό) είναι το 13", με την προυποθεση ότι εχεις και σταθερό για την πολύωρη εργασία, γιατί σε 13" οθόνη θα κουράζεσαι αν την χρησιμοποιείς πολύ. Τώρα αν δεν υπάρχει η δυνατότητα σταθερού και laptop κοίτα καλύτερα 15" που είναι μια μεσαία λύση (δεν χάνεις την φορητότητα του μηχανήματος) το 17" είναι καλό αν και πάλι δεν υπάρχει η δυνατότητα σταθερού, αλλά χάνεις την φορητότητα διότι είναι αρκετά μεγάλο. Σκέψου το και αποφάσισε :unsure:

#27   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/03/2012 - 14:53

Για μένα, το καλύτερο laptop αν χρειάζεσαι την φορητότητα (που για να να θες laptop, την χρειάζεσαι, αλλιώς δεν υπάρχει νόημα για να πάρεις laptop, κοίτα καλύτερα σταθερό) είναι το 13", με την προυποθεση ότι εχεις και σταθερό για την πολύωρη εργασία, γιατί σε 13" οθόνη θα κουράζεσαι αν την χρησιμοποιείς πολύ. Τώρα αν δεν υπάρχει η δυνατότητα σταθερού και laptop κοίτα καλύτερα 15" που είναι μια μεσαία λύση (δεν χάνεις την φορητότητα του μηχανήματος) το 17" είναι καλό αν και πάλι δεν υπάρχει η δυνατότητα σταθερού, αλλά χάνεις την φορητότητα διότι είναι αρκετά μεγάλο. Σκέψου το και αποφάσισε :unsure:


Είναι το μόνο που σκόπιμα είπα να παραλήψω. Ο 13άρης είναι ο καλύτερος φορητός για οn-the-go δουλειά που είτε έχεις σταθερό είτε το κοτσάρεις στην οθόνη και τελείωσε! Απλώς πρότεινα το 15άρι γιατί σε σχέση με το 17άρη οι διαφορές είναι ελάχιστες. Αν δε χρησιμποιείς βίντεο και φωτό πολύ, παίρνεις το τούμπανο το 13άρη, βάζεις και έναν 256GB SSD πάνω και τέλος!

#28   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 17/03/2012 - 14:56

Για το 13αρι διαφωνώ. Πολυ αδύναμο για πλειάδα εργασιών. Το 15αρι, ιδίως με μπόλικη μνήμη και SSD απλα πετάει...χωρίς να σου βγαίνει η πλάτη στη μεταφορά.

#29   fcandreas

fcandreas

    iPH newbie

  • 51 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/03/2012 - 00:45

Κι εγώ θέλω να πάρω MBP 15αρη αλλά ύστερα απο αρκετό διάβασμα σε όλα τα ξένα sites που λένε ότι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να βγει καινούριο redesigned MBP με retina display, ivy bridge, και ssd σε 1-2 μήνες αποφάσισα να περιμένω. Επίσης ακούγεται ότι δεν θα έχει optical drive και ίσως θύρα Ethernet. Αυτοί που λένε ότι όλες αυτές οι αλλαγές θα γίνουν στα επόμενα 2-3 updates της σειράς και όχι σε αυτό που αναμένεται να βγει τώρα, ειναι αυτοί που αγόρασαν MBP πρόσφατα λίγο πριν αρχίσουν να βγαίνουν αυτές οι φήμες :P

#30   lambrosn

lambrosn

    iPH newbie

  • 85 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/03/2012 - 06:00

Τωρα μπερδεύτηκα περισσότερο...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες