Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

To νέο iPad αναπτύσσει 5.3°C υψηλότερη θερμοκρασία από το iPad 2


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
54 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/03/2012 - 22:36

Τα παπαγαλάκια του macstories ξεκίνησαν

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 21/03/2012 - 01:42

Έχοντας το Nέο iPad στην κατοχή μου και έχω περάσει κάποιες ώρες επάνω του να πω ότι…

Παίζοντας καμιά ώρα game ζεστάθηκε όπως θα ζεσταινόταν ένα iPhone 4S η και το iPad 2…

Δεν έχω παρατήρηση μέχρι τώρα καμία αυξημένη θερμοκρασία, να είχαμε να λέγαμε μου φαίνεται όλα τα άρθρα για νέο toy….

Και ταινία που είδα σε 1920 1080 δεν είδα κάτι τέτοιο...

@CaLi@


#48   makemono

makemono

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 24/03/2012 - 20:01

Ναι βασικα δεν ξέρω αν το νεο ζεστένεται πιο πολύ από το 2 που έχω, το οποίο ναι μεν ζεστένεται αλλά σε οκ επίπεδα. Έτσι και αλλιώς εκτός για αισθητικούς λόγους όλη πλάτη λειτουργεί σαν μία τεράστια ψύκτρα, για να κάνει επαγωγή θερμότητας από όλη την συσκευή. Πάντως είναι αλήθεια ότι άμα δεν λύσουν μελλοντικά και αυτό το πρόβλημα βλέπω να χάνεται η φοριτότητα των tablet. Για την μπαταρία αναγκαίο το μέγεθος για να μέινει η χρόνος ίδιος. Αμα βρούνε μπαταρία που να φορτιζει σε 1 ώρα και να κρατάει 10 ώρες και να συμφέρει θα την βάλουν, δεν έχουν βίτσιο. Εμένα το μεγαλύτερο θέμα που είχα είνα ότι λόγο της μεταλλικής επιφάνειας κάποιες φορές νιώθω στο χέρι ηλεκτρισμό (σα να σου κάνει μασαζ) και γενικά όταν το ακουμπάω στην κοιλιά όταν είμαι στο κρεβάτι με πονάει η κοιλιά μου μετά (ίσως λόγο του wifi που νομίζω ότι είναι στο κάτω μέρος).

#49   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 24/03/2012 - 20:05

Ναι βασικα δεν ξέρω αν το νεο ζεστένεται πιο πολύ από το 2 που έχω, το οποίο ναι μεν ζεστένεται αλλά σε οκ επίπεδα. Έτσι και αλλιώς εκτός για αισθητικούς λόγους όλη πλάτη λειτουργεί σαν μία τεράστια ψύκτρα, για να κάνει επαγωγή θερμότητας από όλη την συσκευή. Πάντως είναι αλήθεια ότι άμα δεν λύσουν μελλοντικά και αυτό το πρόβλημα βλέπω να χάνεται η φοριτότητα των tablet. Για την μπαταρία αναγκαίο το μέγεθος για να μέινει η χρόνος ίδιος. Αμα βρούνε μπαταρία που να φορτιζει σε 1 ώρα και να κρατάει 10 ώρες και να συμφέρει θα την βάλουν, δεν έχουν βίτσιο. Εμένα το μεγαλύτερο θέμα που είχα είνα ότι λόγο της μεταλλικής επιφάνειας κάποιες φορές νιώθω στο χέρι ηλεκτρισμό (σα να σου κάνει μασαζ) και γενικά όταν το ακουμπάω στην κοιλιά όταν είμαι στο κρεβάτι με πονάει η κοιλιά μου μετά (ίσως λόγο του wifi που νομίζω ότι είναι στο κάτω μέρος).

Εντελώς φιλικά.

Μιλάς σοβαρά για τον ηλεκτρισμό και την κοιλιά?

Γιατί αν ναι μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι δεν είναι από το iPad...

#50   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 24/03/2012 - 20:13

Συνήθως αυτό το φαινόμενο του ηλεκτρισμού συμβαίνει όταν δεν υπάρχει γείωση στην πρίζα. Σίγουρα δεν είναι θέμα του iPad.

Βέβαια ο φίλος δεν μας λέει όταν το αισθάνεται αυτό αν το έχει στην πρίζα.
Once You Go Mac You Never Go Back

#51   makemono

makemono

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 26/03/2012 - 00:34

Ο ηλεκτρισμός κυρίως ναι ειναι όταν φορτίζει (είναι παλιό το σπίτι και κάποιες μπρίζες δεν έχουν γείωση)! Ξέρω ότι το έχουν και άλλοι χρήστες αυτό ! Και για αυτό έχω σταματήσει να το χρησιμοποιώ όταν φορτίζει! Πάντως δεν συμβαίνει με άλλες συσκευές άρα το θεωρώ θέμα της μεταλλικής πλάτης του pad που είναι λιγότερο μονοτική από το πλαστικό. Και για την κοιλιά ισχύει ! Τουλάχιστον σε μένα! Δλδ από τι άλλο να είναι που με το που σταματάω να το ακουμπάω σταματάει να πονάει ακαριαία! Και με το που το ακουμπάω πάλι πονάει πάλι μετά από λίγο!

Τελευταία επεξεργασία από: makemono, 26/03/2012 - 00:37


#52   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 27/03/2012 - 10:35

Το Anandtech συνεχίζει τις δοκιμές για το νέο iPad και δημοσιεύει ένα απόσπασμα από το επερχόμενο review του σχετικά με την μπαταρία της συσκευής, η οποία ήταν θέμα συζήτησης το τελευταίο διάστημα αφού είναι κατά 70 τοις εκατό μεγαλύτερη από αυτή του iPad 2.

Όσον αφορά την αυτονομία του νέου iPad (στο τεστ web browsing) το Anandtech βρήκε ότι υστερεί λίγο σε σχέση με το iPad 2. Συγκεκριμένα, ενώ το iPad 2 πρόσφερε 10.1 ώρες το νέο iPad κρατάει 9.28 ώρες (Wi-Fi) και 8.48 ώρες (LTE) κάτι που επιβεβαιώνει και τις δικές μας εντυπώσεις σε πραγματική χρήση.

Αναρτημένη εικόνα


Ένα άλλο σημαντικό εύρημα αφορά την χρησιμοποίηση του iPad ως hotspot. Συγκεκριμένα, μετά από δοκιμές στο δίκτυο της Verizon (LTE) βρέθηκε ότι το νέο iPad μπορεί να λειτουργήσει ως hotspot για περίπου 25 ώρες με μία μόνο φόρτιση (προφανώς με την οθόνη κλειστή). Αρκετά εντυπωσιακή και χρήσιμη επίδοση εάν διαθέτετε και το κατάλληλο data plan!

Τώρα, πάμε στο Wired.com που αποφάσισε να προχωρήσει ένα βήμα παραπέρα τους ισχυρισμούς για υπερβολικό ζέσταμα της επιφάνειας του νέου iPad όταν ο επεξεργαστής ζορίζεται με ένα συγκριτικό τεστ ανάμεσα σε πέντε tablets. Είχαμε αναφέρει σε προηγούμενο δημοσίευμα ότι το νέο iPad μπορεί να ζεσταθεί έως και 5.3 βαθμούς Κελσίου περισσότερο από το iPad 2 προκαλώντας «πανικό» στους μελλοντικούς αγοραστές της συσκευής.

Η ιστοσελίδα χρησιμοποίησε ένα υπέρυθρο θερμόμετρο για να μετρήσει την θερμοκρασία των πέντε tablets. Για το νέο iPad χρησιμοποιήθηκε το παιχνίδι Infinity Blade II και για τα υπόλοιπα το Dead Space που είναι διαθέσιμο στα περισσότερα tablets της αγοράς περιλαμβάνοντας και 3D γραφικά. Όπως βλέπετε και στα αποτελέσματα (βαθμοί σε Fahrenheit) το νέο iPad ήταν ελαφρώς πιο θερμό από το iPad 2 αλλά λιγότερο θερμό από τα ASUS Transformer Prime, Kindle Fire και BlackBerry Playbook.

Αναρτημένη εικόνα


To συγκριτικό προφανώς δεν αποτελεί επιστημονική απόδειξη αλλά δείχνει μια γενικότερη εικόνα ότι το νέο iPad είναι πιο θερμό από το iPad 2 αλλά όχι σε επικίνδυνο βαθμό, κάτι που γνωρίζαμε εξαρχής, βέβαια. Υπάρχουν, όμως, και ενστάσεις ως προς την εγκυρότητα του τεστ καθώς όπως γνωρίζετε δεν υπάρχουν ακόμα παιχνίδια που να εκμεταλλεύονται πλήρως τον A5X. Όταν κυκλοφορήσουν τα πρώτα τέτοια παιχνίδια είναι λογικό να αναμένουμε μικρή άνοδο της θερμοκρασίας αφού θα γίνεται πλήρης και ουσιαστική χρήση του A5X.

[via Anandtech, Wired]

Follow me on twitter


#53   Precious78

Precious78

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/03/2012 - 11:15

H θερμότητα που αναπτύσει και έχω προσέξει προσωπικά το 3 είναι στο αριστερό πίσω μέρος..χωρίς να είναι
ιδιαίτερα ενοχλητικό,το βρίσκω λογικό για χρήση ταμπλέτας με αυτά τα χαρακτηριστικά.
Σε αντίθεση με το 4S που η αύξηση αυτή είναι άκρως εκνευριστική σε αντίστοιχες περιπτώσεις,γιατί πλέον μιλάμε καθαρά για χρήση τηλέφωνου..

#54   musiclover

musiclover

    iPH newbie

  • 71 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/03/2012 - 14:56

Πόσο σοβαρή μπορεί να είναι μια δοκιμή όταν παρουσιάζει ως στοιχείο το ζόμπι στους 70F? :blink:

Τελευταία επεξεργασία από: musiclover, 27/03/2012 - 14:57


#55   mithra

mithra

    iPH Addict

  • 801 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 27/03/2012 - 15:55

Ένας καλός λόγος να ξεχνάμε τα mifi σπίτι λοιπόν :)




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες