Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Κρίση και iPad 3


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
106 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 25/03/2012 - 19:10

Για ακόμη μία φορά να υπενθυμίσω ότι δεν χρειάζεται να απαντάμε στα trolls ;-) Μην μου ταράζεστε...

Ναι αλλά εδώ μιλάμε για troll topic...

Όχι απλά για ένα troll....

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   techplastic

techplastic

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/03/2012 - 19:13

Αλλά ρε που**η μου....Αφήστε τα iphone και τα forum και τις μαλα**ιες και πιάστε ενα ποδήλατο, μια μπάλα και μια σφεντόνα και βγείτε έξω την τρέλα μου!!

+++ ;)

#78   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/03/2012 - 19:15

Δεν εχω καταλαβει κατι..γιατι καποιος να δικαιολογειται για τις αγορες του?Οποιος εχει την οικονομικη δυνατοτητα μπορει και αγοραζει το new ipad οποιος δεν εχει δεν αγοραζει.Που ειναι το προβλημα δεν καταλαβαινω?

#79   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 25/03/2012 - 19:23

Χάχα! ...Ολα τα $$$ αυτό το τοπικ! ;-)

Αυτό και αν ήταν troll! ::)


Βασικα αν και συμφωνώ και με τις δυο απόψεις, (καπου στην μεση είμαι δηλαδή), δεν έχω παρά να καταλήξω/συμφωνήσω και εγώ με διαχρονική και αμετάκλητη αξία, του 'κάνω ότι θέλω στην ζωη μου' (και στην τσέπη μου) από την στιγμή που δεν βλάπτω κάποιον άλλον!

Αλλα εδώ η ερώτηση γίνεται λίγο ποιο δύσκολη! Αραγε εσύ φοιτητή/μαθητή, άνεργε που ζεις χρόνια στους γονείς σου, μικρομισθωτε/μεροκαματιάρη οικογενειάρχη και λοιποί της ίδιας καταστάσεως πάνω κάτω, είστε σίγουροι ότι αγοράζοντας ένα iPad αξιας 600€ (στην Ελλάδα του σήμερα), δεν κάνετε κακό σε κανέναν!! 8)

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#80   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/03/2012 - 19:46

ο κατωτατος μισθος ειναι 600-800..Ποιος δεν εχει την οικονομικη δυνατοτητα να το αγορασει εφοσον ειναι εργαζομενος και εχει ορθολογικη συμπεριφορα?.Φυσικα ξαναλεω ο καθενας δαπανα τα χρηματα του οπως εκεινος νομιζει οτι θα εχουν την μεγαλυτερη δυνατη χρησιμοτητα τους..Τελος θα ξαναπω οτι αυτος που εχει την οικονομικη δυνατοτητα θα το αγορασει ενω αυτος που δεν εχει δεν θα το αγορασει.αυτα

Τελευταία επεξεργασία από: nickolaou, 25/03/2012 - 19:47


#81   geomac31

geomac31

    iPH Enthousiast

  • 445 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/03/2012 - 19:53

Ειναι σημαντικο σε μια τοσο δυσκολη περιοδο της ιστοριας της χωρας μας βλεποντας την εθνικη καταθλιψη να σπαει καθε ρεκορ.....να εχεις κατι που να σου προσφερει χαρα προσμονη και ευχαριστες ωρες απασχολησης.εχουμε αναγκη απο πραγματα που μπορουν να μας κανουν χαρουμενους και ευτυχισμενους.

Ενα χαμογελο μπορει να προελθει απο μια απλη πραξη αγαπης απο ενα τριανταφυλλο στο αγαπημενους μας απο μια βολτα στην φυση απο μια πραξη αγαπης.....και για τι οχι ακομη και απο ενα ipad ενα iphone...

Μην ενοχοποιουμε τον τροπο που κανει καποιον ευτυχισμενο...

#82   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 25/03/2012 - 23:42

Μα δεν ενοχοποιούμε τίποτα και κανέναν!

Αλλα προσωπική άποψη, με έναν μισθό στα 600€ π.χ, και οικογένεια, θεωρώ ποιο λογικό ας πούμε να προσφέρω ένα τριαντάφυλλο, μια βόλτα, ένα ρεστοράν, παρα να κάνω το κέφι μου, και να 'κάψω' έναν μισθό για την κ@υλα μου!! ... Λεω εγώ τώρα! ;-)

Βασικα η ερώτηση που θα έπρεπε να θέσουμε όλοι μας (με εμένα μαζί) είναι αν οι ανάγκες μας, προτεραιότητες, είναι σωστά ταξινομημένες! Αν τις εκτιμούμε στην πραγματική τους αξία, και δεν έχουμε πέσει συνειδητά η ασυνείδητα, θύματα του υπερκαταναλωτισμού!!

Επισης μικρή διευκρίνιση για κάτι που ακούω αρκετά συχνά σε τέτοιου είδους συζητήσεις. Σου λέει ο άλλος εμένα είναι το χομπυ μου, πάθος μου κτλ, και έκανα οικονομίες 1, 3, 6, μήνες πριν το αγοράσω! Δεν έβγαινα στα μπαράκια για ποτό, δεν κάπνιζα, δεν έπαιζα στοίχημα, δεν αγόραζα τζιν 200€, κτλ!!

Κανω οικονομία, η εξοικονομώ χρήματα, βασικά δεν είναι να πούμε δεν αγόρασα ένα κουστούμι D&G, οπότε μου έμειναν λεφτά για να πάρω ένα iPad, έτσι δεν είναι;; Ουτε ένας φοιτητής, μαθητής, άνεργος, να πει δεν θα πιω ποτό για ένα μήνα, οπότε να το iPad!! Ειναι τουλάχιστον αστείο, για να μην πω τραγικό, να ακούγονται τέτοιες απόψεις! Οικονομια είναι να αποφύγεις ένα έξοδο, οπου λογικά στην καθημερινή ζωη είναι αναπόφευκτο! Να γλυτωσεις τα χρήματα από την εφορία ας πούμε, η από τα ψώνια (τρόφιμα) του ΣΚ!! Οχι από το δεν θα πάρω το Macbook Air, οποτε μπορώ να πάρω το iPad!!
Αν θες οικονομία ας πούμε, έκανε ο πατέρας σου τόσα χρόνια για να μπορέσει να σε στείλει κάποτε να σπουδάσεις, δεν κανεις εσύ που δεν θα πιεις ένα ποτό με τα χρήματα άλλων! Κανεις τον π@υστη με ξένο κόλο δλδ που λέγαμε και στο χωριο μου! ;-)

Οσο για την άλλη δικαιολογία, πούλησα το 2, για να προσθέσω να πάρω το 3, κτλ, πέρα ότι κάποτε τα έδωσες τα λεφτά έτσι και αλλιώς για να πάρεις η το 1gen, η το iPhone, η οποιαδήποτε άλλη συσκευή, παραμένει μια πράξη που δεν έχει λογική υπόσταση! Καταρχην δεν είναι για εσένα, και κατά δευτερων άντε το πηρες το 1gen, τι το θες τώρα δηλαδή το 3!!

Μιλάω πάντα για την κατηγορία των ανθρώπων που ανέφερα σε προηγούμενο ποστ μου, και που δυστυχώς δεν είναι τόσο λίγοι όσο θα θέλαμε να πιστεύουμε! Και επειδή άκουσα και το άλλο, το ότι στο φόρουμ προφανώς οι ποιο πολλοί είναι σε κάποια 'ευνοϊκή' κατάσταση, δεν βλέπω από που μπορεί να βγαίνει ένα τέτοιο πόρισμα! Εγω μαθητές φοιτητές βλέπω ποιο πολλούς (αν ο μπαμπάς έχει, αυτό είναι άλλο θέμα), κάποιους άνεργους, και κάποιους ελεύθερους επαγγελματίες που δεν σταματούν να λένε ποσο δύσκολα είναι τα πράματα για το μέλλον! (και άλλους τόσους που φοβούνται ότι σύντομα θα χάσουν την δουλεια τους)!!

Απο τα 500 μελη σύνδεση καθημερινά, τα 100 είναι ενεργά, από αυτά τα 50 ίσως σε ευνοϊκή οικονομική κατάσταση, και 5, 10, που λένε ανοικτά ότι δεν έχουν πρόβλημα να πάρουν και το iPad, και το iPhone, και το Macbook Air/Pro, η και όλα μαζι αν γουστάρουν! Πρωτον: Αν θέλουμε τους πιστεύουμε, και δεύτερων, σε καμιά περίπτωση αυτό το ποσοστό (5, 10 άτομα) δεν αποτελεί σοβαρό αποτέλεσμα ώστε να βγάλουμε το συμπέρασμα ότι το φόρουμ αποτελείται από προνομιούχους!!


Χωρις να στοχεύω κανέναν προσωπικά, και προσπαθώντας να καταλάβω και να αναλύσω τα προγραφόμενα, είμαι ανοικτός σε κάθε λογική και τεκμηριωμένη αντιπαράθεση!




Φιλικα





ps: ... όσο για τους πλούσιους, ευκατάστατους, προνομιούχους, κτλ, αγοράστε ελευθέρα ότι γουστάρετε, ...και εγώ μαζί σας είμαι! ;-)

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 26/03/2012 - 00:07

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#83   giorgarasGRE

giorgarasGRE

    iPH Addict

  • 629 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/03/2012 - 23:47

Μα δεν ενοχοποιούμε τίποτα και κανέναν!

Αλλα προσωπική άποψη, με έναν μισθό στα 600€ π.χ, και οικογένεια, θεωρώ ποιο λογικό ας πούμε να προσφέρω ένα τριαντάφυλλο, μια βόλτα, ένα ρεστοράν, παρα να κάνω το κέφι μου, και να 'κάψω' έναν μισθό για την κ@υλα μου!! ... Λεω εγώ τώρα! ;-)

Βασικα η ερώτηση που θα έπρεπε να θέσουμε όλοι μας (με εμένα μαζί) είναι αν οι ανάγκες μας, προτεραιότητες, είναι σωστά ταξινομημένες! Αν τις εκτιμούμε στην πραγματική τους αξία, και δεν έχουμε πέσει συνειδητά η ασυνείδητα, θύματα του υπερκαταναλωτισμού!!

Επισης μικρή διευκρίνιση για κάτι που ακούω αρκετά συχνά σε τέτοιου είδους συζητήσεις. Σου λέει ο άλλος εμένα είναι το χομπυ μου, πάθος μου κτλ, και έκανα οικονομίες 1, 3, 6, μήνες πριν το αγοράσω! Δεν έβγαινα στα μπαράκια για ποτό, δεν κάπνιζα, δεν έπαιζα στοίχημα, δεν αγόραζα τζιν 200€, κτλ!!

Κανω οικονομία, η εξοικονομώ χρήματα, βασικά δεν είναι να πούμε δεν αγόρασα ένα κουστούμι D&G, οπότε μου έμειναν λεφτά για να πάρω ένα iPad, έτσι δεν είναι;; Ουτε ένας φοιτητής, μαθητής, άνεργος, να πει δεν θα πιω ποτό για ένα μήνα, οπότε να το iPad!! Ειναι τουλάχιστον αστείο, για να μην πω τραγικό, να ακούγονται τέτοιες απόψεις! Οικονομια είναι να αποφύγεις ένα έξοδο, οπου λογικά στην καθημερινή ζωη είναι αναπόφευκτο! Να γλυτωσεις τα χρήματα από την εφορία ας πούμε, η από τα ψώνια (τρόφιμα) του ΣΚ!! Οχι από το δεν θα πάρω το Macbook Air, οποτε μπορώ να πάρω το iPad!!
Αν θες οικονομία ας πούμε, έκανε ο πατέρας σου τόσα χρόνια για να μπορέσει να σε στείλει κάποτε να σπουδάσεις, δεν κανεις εσύ που δεν θα πιεις ένα ποτό με τα χρήματα άλλων! Κανεις τον π@υστη με ξένο κόλο δλδ που λέγαμε και στο χωριο μου! ;-)

Οσο για την άλλη δικαιολογία, πούλησα το 2, για να προσθέσω να πάρω το 3, κτλ, πέρα ότι κάποτε τα έδωσες τα λεφτά έτσι και αλλιώς για να πάρεις η το 1gen, η το iPhone, η οποιαδήποτε άλλη συσκευή, παραμένει μια πράξη που δεν έχει λογική υπόσταση! Καταρχην δεν είναι για εσένα, και κατά δευτερων άντε το πηρες το 1gen, τι το θες τώρα δηλαδή το 3!!

Eγραψες!!!Συμφωνώ σε όλα!Είναι ίσως ό,τι ήθελα να πω μέσα σε αυτό το τόπικ με 2 λόγια!
+1

Τελευταία επεξεργασία από: giorgarasGRE, 25/03/2012 - 23:48


#84   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 26/03/2012 - 00:20

Μα δεν ενοχοποιούμε τίποτα και κανέναν!

Αλλα προσωπική άποψη, με έναν μισθό στα 600€ π.χ, και οικογένεια, θεωρώ ποιο λογικό ας πούμε να προσφέρω ένα τριαντάφυλλο, μια βόλτα, ένα ρεστοράν, παρα να κάνω το κέφι μου, και να 'κάψω' έναν μισθό για την κ@υλα μου!! ... Λεω εγώ τώρα! ;-)

Βασικα η ερώτηση που θα έπρεπε να θέσουμε όλοι μας (με εμένα μαζί) είναι αν οι ανάγκες μας, προτεραιότητες, είναι σωστά ταξινομημένες! Αν τις εκτιμούμε στην πραγματική τους αξία, και δεν έχουμε πέσει συνειδητά η ασυνείδητα, θύματα του υπερκαταναλωτισμού!!

Επισης μικρή διευκρίνιση για κάτι που ακούω αρκετά συχνά σε τέτοιου είδους συζητήσεις. Σου λέει ο άλλος εμένα είναι το χομπυ μου, πάθος μου κτλ, και έκανα οικονομίες 1, 3, 6, μήνες πριν το αγοράσω! Δεν έβγαινα στα μπαράκια για ποτό, δεν κάπνιζα, δεν έπαιζα στοίχημα, δεν αγόραζα τζιν 200€, κτλ!!

Κανω οικονομία, η εξοικονομώ χρήματα, βασικά δεν είναι να πούμε δεν αγόρασα ένα κουστούμι D&G, οπότε μου έμειναν λεφτά για να πάρω ένα iPad, έτσι δεν είναι;; Ουτε ένας φοιτητής, μαθητής, άνεργος, να πει δεν θα πιω ποτό για ένα μήνα, οπότε να το iPad!! Ειναι τουλάχιστον αστείο, για να μην πω τραγικό, να ακούγονται τέτοιες απόψεις! Οικονομια είναι να αποφύγεις ένα έξοδο, οπου λογικά στην καθημερινή ζωη είναι αναπόφευκτο! Να γλυτωσεις τα χρήματα από την εφορία ας πούμε, η από τα ψώνια (τρόφιμα) του ΣΚ!! Οχι από το δεν θα πάρω το Macbook Air, οποτε μπορώ να πάρω το iPad!!
Αν θες οικονομία ας πούμε, έκανε ο πατέρας σου τόσα χρόνια για να μπορέσει να σε στείλει κάποτε να σπουδάσεις, δεν κανεις εσύ που δεν θα πιεις ένα ποτό με τα χρήματα άλλων! Κανεις τον π@υστη με ξένο κόλο δλδ που λέγαμε και στο χωριο μου! ;-)

Οσο για την άλλη δικαιολογία, πούλησα το 2, για να προσθέσω να πάρω το 3, κτλ, πέρα ότι κάποτε τα έδωσες τα λεφτά έτσι και αλλιώς για να πάρεις η το 1gen, η το iPhone, η οποιαδήποτε άλλη συσκευή, παραμένει μια πράξη που δεν έχει λογική υπόσταση! Καταρχην δεν είναι για εσένα, και κατά δευτερων άντε το πηρες το 1gen, τι το θες τώρα δηλαδή το 3!!

Μιλάω πάντα για την κατηγορία των ανθρώπων που ανέφερα σε προηγούμενο ποστ μου, και που δυστυχώς δεν είναι τόσο λίγοι όσο θα θέλαμε να πιστεύουμε! Και επειδή άκουσα και το άλλο, το ότι στο φόρουμ προφανώς οι ποιο πολλοί είναι σε κάποια 'ευνοϊκή' κατάσταση, δεν βλέπω από που μπορεί να βγαίνει ένα τέτοιο πόρισμα! Εγω μαθητές φοιτητές βλέπω ποιο πολλούς (αν ο μπαμπάς έχει, αυτό είναι άλλο θέμα), κάποιους άνεργους, και κάποιους ελεύθερους επαγγελματίες που δεν σταματούν να λένε ποσο δύσκολα είναι τα πράματα για το μέλλον! (και άλλους τόσους που φοβούνται ότι σύντομα θα χάσουν την δουλεια τους)!!

Απο τα 500 μελη σύνδεση καθημερινά, τα 100 είναι ενεργά, από αυτά τα 50 ίσως σε ευνοϊκή οικονομική κατάσταση, και 5, 10, που λένε ανοικτά ότι δεν έχουν πρόβλημα να πάρουν και το iPad, και το iPhone, και το Macbook Air/Pro, η και όλα μαζι αν γουστάρουν! Πρωτον: Αν θέλουμε τους πιστεύουμε, και δεύτερων, σε καμιά περίπτωση αυτό το ποσοστό (5, 10 άτομα) δεν αποτελεί σοβαρό αποτέλεσμα ώστε να βγάλουμε το συμπέρασμα ότι το φόρουμ αποτελείται από προνομιούχους!!


Χωρις να στοχεύω κανέναν προσωπικά, και προσπαθώντας να καταλάβω και να αναλύσω τα προγραφόμενα, είμαι ανοικτός σε κάθε λογική και τεκμηριωμένη αντιπαράθεση!




Φιλικα

Συμφωνώ με τα περισσότερα από όσα είπες Λουκά.

Πολύ σωστά τονίζεις ότι ο καθένας κάνει αυτό που έχει βάλει σε προτεραιότητα μέσα του. (άλλος ρεστοράν, βόλτες κλπ και άλλος ένα iPad).

Διαφωνώ ως προς το τι είναι οικονομία...
Οικονομία δεν είναι κατά τη γνώμη μου το να αποφεύγεις μόνο ένα αναπόφευκτο έξοδο.
Είναι να αποφεύγεις ένα ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ σου ή αν το θες ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΟ σου έξοδο...
Αν δηλαδή εγώ πήγαινα 3 φορές την εβδομάδα σινεμά γιατί αυτό ήταν το "χόμπι" μου και άλλες 4 φορές για 5Χ5, θα είναι οικονομία να πω τα κόβω για δύο μήνες ας πούμε για να μαζέψω τα λεφτά για κάτι καλύτερο.

Επίσης ίσως έχουμε μπερδέψει τον όρο της οικονομίας με αυτόν της αποταμίευσης.
Άλλο βάζω στην άκρη τα λεφτά που μου περισσεύουν και άλλο εξοικονομώ από αυτά που πρέπει να ξοδέψω.
Στην ουσία όταν μίλαγα πριν (λανθασμένα) για οικονομία, εννοούσα στην ουσία την διαχείριση των χρημάτων που έβαζα στην άκρη.

Σαφώς άτομα που δεν τους "παίρνει" να αγοράσουν το Χ ή Ψ αγαθό αλλά παρόλα αυτά χρεώνονται και το κάνουν υπάρχουν και θα υπάρχουν πάντα.
Αλλά αυτούς δεν τους λυπάμαι...
Θα έρθει η ώρα που καταλαβαίνεις το λάθος. Είτε με τον καλό είτε με τον άσχημο τρόπο...
Δείτε μόνο πόσα κατασχεμένα τζιπ 3000 κυβικών έχει ο ΟΔΥΕ...

Τέλος θα ήθελα να τονίσω κάτι.
Είναι κάτι που με ενοχλεί και λέγεται ή υπονοείται καμία φορά και εδώ μέσα και είναι ευκαιρία να το θίξω...

Δημιουργείται λόγω κρίσης μία στρεβλή εικόνα της κοινωνίας και της πραγματικότητας.
Ότι υπάρχουν πολίτες δύο ταχυτήτων και μόνο.
Αυτοί που παίρνουν 500-600 ευρώ το μήνα και οι ζάμπλουτοι.

Δεν είναι έτσι.

Η γενίκευση είναι άσχημο πράγμα και πουθενά δεν κάνει καλό.
"Αν δεν είσαι φτωχός είσαι πλούσιος".

Αμ δε...

Το ότι δηλαδή κάποιος παίρνει 1500 ή 1600 ή 2000 ευρώ μετά από 30-35-40 χρόνια δουλειάς πρέπει να θεωρείται ντροπή?
Ή ότι δεν τα αξίζει?
Ή έχετε την εντύπωση ότι ένας άνθρωπος που έπαιρνε 2000 ευρώ και με αυτά είχε κανονίσει την καθημερινότητά του δεν δυσκολεύεται όταν ξαφνικά πέσει στα 1300?
Και πρέπει με αυτά να ζήσει την οικογένεια που πριν ένα μήνα ζούσε με 2000?
Και πρέπει να πει στα παιδιά του ότι δεν μπορούν να συνεχίσουν το φροντιστήριο?

Κι όμως με βάση τη γενίκευση αυτός ο άνθρωπος επειδή δεν παίρνει 1300 ευρώ δεν είναι φτωχός.

Καταλαβαίνετε το λάθος?

Πάντα Φιλικά, Νίκος.

ΥΓ: Το δεύτερο πληθυντικό (καταλαβαίνετε κτλ) δεν προορίζεται για κάποιον συγκεκριμένα απλά χρησιμοποιείται για την οικονομία της συζήτησης...

#85   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/03/2012 - 00:30

Να ρωτησω και εγω κατι;Αυτη η ωραια συνομιλια για ποιο λογο γινεται ;Για το πως θα διαθεσει καποιος τα χρηματα του;η κακως τα διαθετει για να αγορασει το ipad;Με αυτα που γραφετε θα το σκεφτει πολυ καποιος αν πρεπει να το αναφερει οτι σγορασε το νεο ipad μην το κραξετε...ελεος

Τελευταία επεξεργασία από: nickolaou, 26/03/2012 - 00:36


#86   giorgarasGRE

giorgarasGRE

    iPH Addict

  • 629 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/03/2012 - 00:43

Παράθεση απόψεων γίνετε και όχι διαπληκτισμός!Αν φοβάτε κάποιος την λογοκρισία με την ίδια λογική δεν πρέπει να το αγοράσει καν...

#87   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 26/03/2012 - 00:50

Νίκο μην παίζουμε με τις λέξεις!

Δηλδη το καθημερινό η προγραμματισμένο, π.χ τα ψώνια του ΣΚ όπως προανέφερα, δεν είναι και αναπόφευκτο!! Το να μην πας σινεμά, δεν είναι κάτι το τραγικό, η κάτι που θα σε ζημιώσει η θέσει σε άμεσο κίνδυνο. Το να μην φας όμως, η το να μην πληρώσεις την εφορία όταν σου έρθει, ναι! Η ρισκάρεις να πεθάνεις της πείνας, η να πας φυλακή!

Με λίγα λόγια, δεν είναι φυσική ουσιώδες ανάγκη.



Βικιπαιδια:


Οικονομοια

''Πλέον επίσημα με τον όρο "οικονομία" χαρακτηρίζεται το σύνολο των λελογισμένων και συστηματικών ενεργειών ανθρώπων, που διαβιούν σε κοινωνία, προς εξεύρεση αγαθών για την ικανοποίηση των αναγκών τους.''


Διάκριση οικονομικών αγαθών: Καταναλωτικά αγαθά, (όπως στην περίπτωση μας το iPad), Παραγωγικά αγαθά, Κεφαλαιουχικά αγαθά.

Ανάγκη (κοινωνία): "Γενικά ο όρος ανάγκη, κατ΄ έννοια, είναι για τον άνθρωπο το δυσάρεστο συναίσθημα της έλλειψης, το οποίο και συνοδεύεται από την επιθυμία της εξάλειψής του, που ικανοποιείται (επιτυγχάνεται αυτό) με την παραγωγή υλικών αντικειμένων και υπηρεσιών που ονομάζονται αγαθά."


Φυσικές ή ουσιώδεις ανάγκες: φυσιολογικές ανάγκες/βασικές

• Ανάγκη για ασφάλεια
• Ανάγκη για κοινωνική αποδοχή
• Ανάγκη αυτοεκτίμησης
• Ανάγκη αυτοπραγμάτωσης


Οικονομικές ανάγκες: ... οπου δεν χρειάζεται να τις επεξηγήσουμε.


''Κάθε μία από τις παραπάνω ανάγκες είναι σημαντικές για κάθε άνθρωπο. Οι βασικές ανάγκες είναι απαραίτητες για την διαβίωση του. Η ανάγκη για ασφάλεια είναι σημαντική για να νοιώθει ο άνθρωπος ασφαλής έχοντας μια στέγη, καλή υγεία και φυσικά να αισθάνεται προστατευμένος από τους εξωτερικούς κινδύνους, για να μπορέσει να αναπτυχθεί σωστά και να γίνει μέρος της κοινωνίας όπου ζει και αν γίνεται αποδεκτός από τους άλλους, να μπορεί να ερωτευτεί, να συναναστρέφεται με άλλους ανθρώπους, να κάνει φίλους, να εργαστεί, αυτή είναι η ανάγκη για κοινωνική αποδοχή. Ανάγκη για αυτοεκτίμηση είναι όταν ο άνθρωπος αναζητά την προβολή του, και αποκτά αξίες και αυτονομία, έτσι πλέον φτάνουμε στο τελευταίο στάδιο όπου ο άνθρωπος αφού έχει καλύψει όλες τις παραπάνω ανάγκες νοιώθει πλήρης και ανεξάρτητος έχοντας έτσι εκπληρώσει και την ανάγκη για αυτοπραγμάτωση. 1ο σκέλος Η κάθε μία από τις ανάγκες προϋποθέτει να έχεις καλύψει την προηγούμενη ώστε να νοιώσεις το αίσθημα της ικανοποίησης και της ευχαρίστησης.

Εκτός όμως των παραπάνω αμιγών φυσικών αναγκών ο άνθρωπος φύσει κοινωνικός ανάλογα του βαθμού της πολιτιστικής του ανάπτυξης έχει και άλλες ανάγκες όπως ψυχολογικές, κοινωνικές κ.λπ. Τέτοιας φύσεως ανάγκες είναι η εμφάνισή του (ένδυση), η μετακίνησή του (μέσον μετακίνησης), ο καλλωπισμός του (αρώματα), η ψυχαγωγία του (ποτά διασκέδαση κ.ά.), κ.λπ. 2ο σκέλος Όλες αυτές τις επιπρόσθετες ανάγκες ο άνθρωπος προσπαθεί να τις ικανοποιήσει με τη χρησιμοποίηση κάθε κατάλληλου μέσου που έχει στη διάθεσή του.''


Συγνωμη για το μεγάλο copy past, και με κίνδυνο να γίνουμε κουραστικοί, η ερώτηση που πρέπει να θέσουμε όλοι μας, έχουμε καλύψει τις παραπάνω βασικές ουσιώδες ανάγκες, πριν πάμε στο δεύτερο σκέλος!!

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 26/03/2012 - 01:43

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#88   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/03/2012 - 00:52

Πολυ ωραια συνομιλια σε λιγο θα πειτε γιατι αγοραζει καποιος ενα αυτοκινητο κτλπ.μαγκια του καθενος ειναι να αγοραζει το ipad ,porsche κτλπ.Ομως δεν ανηκει στους πλουσιους ...γιατι περνατε μηνυματα μιας κοινωνικης ομαδας εναντιον της αλλης...κατα την γνωμη μου να διαγραφει το τοπικ

#89   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 26/03/2012 - 00:55

Να ρωτησω και εγω κατι;Αυτη η ωραια συνομιλια για ποιο λογο γινεται ;Για το πως θα διαθεσει καποιος τα χρηματα του;η κακως τα διαθετει για να αγορασει το ipad;Με αυτα που γραφετε θα το σκεφτει πολυ καποιος αν πρεπει να το αναφερει οτι σγορασε το νεο ipad μην το κραξετε...ελεος


Οποιος φοβάται τον υγιή και εποικοδομητικό διάλογο, ας μην γράψει καν! Υπαρχουν όμως και άτομα που τους ενδιαφέρει η παράθεση απόψεων.

Γιατι δλδ! Ποιο σημαντικό είναι να ρωτήσεις ποιο iPhone να πάρω (4 η 4S) από το αν θα πρέπει να το πάρω!!

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#90   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/03/2012 - 00:58

Χωρις να προσβαλω κανενα την λεγομενη πυραμιδα του maslow την καναμε στο αοδε στην γ λυκειου ...δεν νομιζω να υπαρχει ανθρωπος που να μην εχει εκπληρωσει το α σκελος .....

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες