Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Κρίση και iPad 3


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
106 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 26/03/2012 - 01:00

Πολυ ωραια συνομιλια σε λιγο θα πειτε γιατι αγοραζει καποιος ενα αυτοκινητο κτλπ.μαγκια του καθενος ειναι να αγοραζει το ipad ,porsche κτλπ.Ομως δεν ανηκει στους πλουσιους ...γιατι περνατε μηνυματα μιας κοινωνικης ομαδας εναντιον της αλλης...κατα την γνωμη μου να διαγραφει το τοπικ



Η απάντηση είναι ποιο κάτω!


Οσο για το να διαγραφεί το τοπικ επειδή κάποιοι δεν μπορούν να αντιπαραθέσουν, πέρα από αντιδεοντολογικό σύμφωνα με τους κανονες, είναι τουλάχιστον αστεία σαν πρόταση.

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   giorgarasGRE

giorgarasGRE

    iPH Addict

  • 629 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/03/2012 - 01:02

Χωρις να προσβαλω κανενα την λεγομενη πυραμιδα του maslow την καναμε στο αοδε στην γ λυκειου ...δεν νομιζω να υπαρχει ανθρωπος που να μην εχει εκπληρωσει το α σκελος .....

Eννοείς τις ανάγκες διαβίωσης/βασικές?Αν ναι τότε πλανάσαι πλάνη!

Τελευταία επεξεργασία από: giorgarasGRE, 26/03/2012 - 01:04


#93   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 26/03/2012 - 01:03

Χωρις να προσβαλω κανενα την λεγομενη πυραμιδα του maslow την καναμε στο αοδε στην γ λυκειου ...δεν νομιζω να υπαρχει ανθρωπος που να μην εχει εκπληρωσει το α σκελος .....


Οποτε σύμφωνα με τα λεγόμενα σου, στην Ελλάδα του σήμερα, όλοι οι άνθρωποι νιώθουν ασφαλείς έχουν μια στέγη, καλή υγεία, έχουν από μια δουλειά, και φυσικά αισθάνονται προστατευμένοι από τους εξωτερικούς κινδύνους!!




Τοτε προφανώς ζεις στο εξωτερικό!! ;-)

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#94   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 26/03/2012 - 01:06

2ο σκέλος Όλες αυτές τις επιπρόσθετες ανάγκες ο άνθρωπος προσπαθεί να τις ικανοποιήσει με τη χρησιμοποίηση κάθε κατάλληλου μέσου που έχει στη διάθεσή του.''

Απόλυτα σύμφωνο με βρίσκεις!

Για αυτό μίλησα για αποταμίευση!

Εφόσον, δηλαδή έχεις καλύψει τις κύριες ανάγκες σου, τότε ικανοποιείς τις δευτερεύουσες με ΟΤΙ σου έχει απομείνει.

Το ποιές είναι οι δευτερεύουσες είναι στην διακριτική ευχέρεια του κάθε ατόμου να το ορίσει...

#95   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/03/2012 - 01:07

Οποτε σύμφωνα με τα λεγόμενα σου, στην Ελλάδα του σήμερα, όλοι οι άνθρωποι νιώθουν ασφαλείς έχουν μια στέγη, καλή υγεία, έχουν από μια δουλειά, και φυσικά αισθάνονται προστατευμένοι από τους εξωτερικούς κινδύνους!!




Τοτε προφανώς ζεις στο εξωτερικό!! ;-)

Καλα ,μην τρελαθουμε δεν τα εχουν ολοι στον ιδιο βαθμο...παντως εγω εχω location athens...

#96   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 26/03/2012 - 01:08

Εμένα η ένστασή μου στο όλο θέμα ήταν ότι ανοίχτηκε όχι με τη λογική "δεν έχεις να φας και παίρνεις iPad", αλλά με τη λογική "δεν έχει ο γείτονας να φάει και ε΄συ παίρνεις iPad.".

#97   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/03/2012 - 01:11

Εμένα η ένστασή μου στο όλο θέμα ήταν ότι ανοίχτηκε όχι με τη λογική "δεν έχεις να φας και παίρνεις iPad", αλλά με τη λογική "δεν έχει ο γείτονας να φάει και ε΄συ παίρνεις iPad.".

και σε εμενα αυτη την αισθηση μου εδωσε φιλε μου..και εναντιωνεται η μια κοινωνικη ομαδα κατα της αλλης

#98   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 26/03/2012 - 01:13

....Εφόσον, δηλαδή έχεις καλύψει τις κύριες ανάγκες σου, τότε ικανοποιείς τις δευτερεύουσες με ΟΤΙ σου έχει απομείνει.


Ρε Νικο, ξέρεις ότι σε εκτιμώ, αλλα σε παρακαλώ, με την λογική και την διαύγεια που σε διακρίνει, πόσα άτομα σήμερα στην Ελλάδα έχουν εκπληρώσει πραγματικά και όχι πλασματικά (δλδ χρωστάω και της Μηχαλους) το πρώτο σκέλος!!

Ε και όμως αυτοί είναι που κάνουν σαν χαζοί για το iPad, όχι οι άλλοι!! (οι 'τακτοποιημένοι')




Τραγελαφικό ε!

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 26/03/2012 - 01:15

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#99   giorgarasGRE

giorgarasGRE

    iPH Addict

  • 629 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/03/2012 - 01:25

Εφόσον, δηλαδή έχεις καλύψει τις κύριες ανάγκες σου, τότε ικανοποιείς τις δευτερεύουσες με ΟΤΙ σου έχει απομείνει.

Πιστέυω οτι το θέμα έχει επεκταθεί και σε πρότυπα καταναλωτικής συμπεριφοράς και δεν περιμένω από άτομα της ηλικίας μου να χαραμίζουν 600 ευρώ στον βωμό της φιγούρας!Κρίμα...όπως είπε και ο iLuxus το θέμα δεν είναι το ποιό Ipad θα πάρω αλλά το γιατί να το πάρω και αν μου χρειάζετε!Για κάποιους μπορεί να μην έχει χτυπήσει το καμπανάκι της ύφεσης ή της ανεργίας.Προσωπικά ορθολογικό θεωρώ τον καταναλωτή που σε περιόδους αβεβαιώτητας αποταμιέυει και ετοιμάζει τον εαυτό του για τα πάντα.Αρα το Ο,ΤΙ σου έχει απομείνει καλύτερο θα ήταν να χρησιμοποιηθεί σωστά.Βέβαια δεν μπορώ να πω ΝΑΙ δικά σας είναι και ό,τι θέλετε τα κάνετε!Αλλά επειδή ΚΑΙ ΕΓΩ έχω ζήσει περιόδους που μόλις έβγαινε κάτι το ήθελα κατάλαβα να ξεχωρίζω τι πραγματικά μου χρειάζεται και τι ικανοποιεί τις εγωιστικές-ολοκλήρωσης ανάγκες μιας και μιλάμε για πυραμίδα maslow.

#100   petran66

petran66

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 26/03/2012 - 02:41

Μα δεν ενοχοποιούμε τίποτα και κανέναν!

Αλλα προσωπική άποψη, με έναν μισθό στα 600€ π.χ, και οικογένεια, θεωρώ ποιο λογικό ας πούμε να προσφέρω ένα τριαντάφυλλο, μια βόλτα, ένα ρεστοράν, παρα να κάνω το κέφι μου, και να 'κάψω' έναν μισθό για την κ@υλα μου!! ... Λεω εγώ τώρα! ;-)

Βασικα η ερώτηση που θα έπρεπε να θέσουμε όλοι μας (με εμένα μαζί) είναι αν οι ανάγκες μας, προτεραιότητες, είναι σωστά ταξινομημένες! Αν τις εκτιμούμε στην πραγματική τους αξία, και δεν έχουμε πέσει συνειδητά η ασυνείδητα, θύματα του υπερκαταναλωτισμού!!

Επισης μικρή διευκρίνιση για κάτι που ακούω αρκετά συχνά σε τέτοιου είδους συζητήσεις. Σου λέει ο άλλος εμένα είναι το χομπυ μου, πάθος μου κτλ, και έκανα οικονομίες 1, 3, 6, μήνες πριν το αγοράσω! Δεν έβγαινα στα μπαράκια για ποτό, δεν κάπνιζα, δεν έπαιζα στοίχημα, δεν αγόραζα τζιν 200€, κτλ!!

Κανω οικονομία, η εξοικονομώ χρήματα, βασικά δεν είναι να πούμε δεν αγόρασα ένα κουστούμι D&G, οπότε μου έμειναν λεφτά για να πάρω ένα iPad, έτσι δεν είναι;; Ουτε ένας φοιτητής, μαθητής, άνεργος, να πει δεν θα πιω ποτό για ένα μήνα, οπότε να το iPad!! Ειναι τουλάχιστον αστείο, για να μην πω τραγικό, να ακούγονται τέτοιες απόψεις! Οικονομια είναι να αποφύγεις ένα έξοδο, οπου λογικά στην καθημερινή ζωη είναι αναπόφευκτο! Να γλυτωσεις τα χρήματα από την εφορία ας πούμε, η από τα ψώνια (τρόφιμα) του ΣΚ!! Οχι από το δεν θα πάρω το Macbook Air, οποτε μπορώ να πάρω το iPad!!
Αν θες οικονομία ας πούμε, έκανε ο πατέρας σου τόσα χρόνια για να μπορέσει να σε στείλει κάποτε να σπουδάσεις, δεν κανεις εσύ που δεν θα πιεις ένα ποτό με τα χρήματα άλλων! Κανεις τον π@υστη με ξένο κόλο δλδ που λέγαμε και στο χωριο μου! ;-)

Οσο για την άλλη δικαιολογία, πούλησα το 2, για να προσθέσω να πάρω το 3, κτλ, πέρα ότι κάποτε τα έδωσες τα λεφτά έτσι και αλλιώς για να πάρεις η το 1gen, η το iPhone, η οποιαδήποτε άλλη συσκευή, παραμένει μια πράξη που δεν έχει λογική υπόσταση! Καταρχην δεν είναι για εσένα, και κατά δευτερων άντε το πηρες το 1gen, τι το θες τώρα δηλαδή το 3!!

Μιλάω πάντα για την κατηγορία των ανθρώπων που ανέφερα σε προηγούμενο ποστ μου, και που δυστυχώς δεν είναι τόσο λίγοι όσο θα θέλαμε να πιστεύουμε! Και επειδή άκουσα και το άλλο, το ότι στο φόρουμ προφανώς οι ποιο πολλοί είναι σε κάποια 'ευνοϊκή' κατάσταση, δεν βλέπω από που μπορεί να βγαίνει ένα τέτοιο πόρισμα! Εγω μαθητές φοιτητές βλέπω ποιο πολλούς (αν ο μπαμπάς έχει, αυτό είναι άλλο θέμα), κάποιους άνεργους, και κάποιους ελεύθερους επαγγελματίες που δεν σταματούν να λένε ποσο δύσκολα είναι τα πράματα για το μέλλον! (και άλλους τόσους που φοβούνται ότι σύντομα θα χάσουν την δουλεια τους)!!

Απο τα 500 μελη σύνδεση καθημερινά, τα 100 είναι ενεργά, από αυτά τα 50 ίσως σε ευνοϊκή οικονομική κατάσταση, και 5, 10, που λένε ανοικτά ότι δεν έχουν πρόβλημα να πάρουν και το iPad, και το iPhone, και το Macbook Air/Pro, η και όλα μαζι αν γουστάρουν! Πρωτον: Αν θέλουμε τους πιστεύουμε, και δεύτερων, σε καμιά περίπτωση αυτό το ποσοστό (5, 10 άτομα) δεν αποτελεί σοβαρό αποτέλεσμα ώστε να βγάλουμε το συμπέρασμα ότι το φόρουμ αποτελείται από προνομιούχους!!


Χωρις να στοχεύω κανέναν προσωπικά, και προσπαθώντας να καταλάβω και να αναλύσω τα προγραφόμενα, είμαι ανοικτός σε κάθε λογική και τεκμηριωμένη αντιπαράθεση!




Φιλικα





ps: ... όσο για τους πλούσιους, ευκατάστατους, προνομιούχους, κτλ, αγοράστε ελευθέρα ότι γουστάρετε, ...και εγώ μαζί σας είμαι! ;-)

Χωρις να εχω μπει απο την αρχη,της ωραια κουβεντας εδω,απο το λιγο που διαβασα,το δικο σου ποστ με καλυψε πληρως!!!Μπραβο!Καλο ξημερωμα!Να εισαι καλα,οπως επισης και τα υποιπα παιδια!!Και κατι ισως οφτοπικ:Καλη λευτερια(το λεω λογω και της χθεσινης μερας).Και γιατι,εγω τουλαχιστον-οπως και οι περισσοτεροι φανταζομαι-νιωθω υποδουλος στην ιδια μου τη χωρα!Σορυ και παλι για το οφτοπικ!Καλημερα...

#101   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 26/03/2012 - 03:06

Ρε Νικο, ξέρεις ότι σε εκτιμώ, αλλα σε παρακαλώ, με την λογική και την διαύγεια που σε διακρίνει, πόσα άτομα σήμερα στην Ελλάδα έχουν εκπληρώσει πραγματικά και όχι πλασματικά (δλδ χρωστάω και της Μηχαλους) το πρώτο σκέλος!!

Ε και όμως αυτοί είναι που κάνουν σαν χαζοί για το iPad, όχι οι άλλοι!! (οι 'τακτοποιημένοι')




Τραγελαφικό ε!

Τραγελαφικό όντως!

Θέλω να πιστεύω όμως ότι τόσο η γενιά μου και ακόμα περισσότερο αυτή που την ακολουθεί ότι έχουν βάλει μυαλό.

Ότι θα μάθουν να κάνουν κουμάντο στη ζωή τους με όσα βγάζουν.

Ότι καταλάβαμε τι έπαθαν οι Νεοέλληνες γονείς μας.

Βλέπω τον εαυτό μου.

Και μόνο στο άκουσμα του δανείου ανατριχιάζω.

Πιστωτική έβγαλα μία άνευ παγίου για το itunes και μόνο και μόλις συμπληρώσω 10-20 ευρώ πάω και τα βάζω για να μην χρωστάω.

Το να χρωστάει κάποιος παντού και να πάει να κοτσάρει και 48 δόσεις ακόμα για το iPad, ε ναι εκεί συγγνώμη κιόλας αλλά μιλάμε για έλλειψη κρίσης και χαζομάρα.

Ξαναλέω μιλάω για μία ιδεατή κατάσταση όπου το ταμείο στο τέλος του μήνα είναι στο + και τα λεφτά που σου περισσεύουν τα διαχειρίζεσαι κατά το δοκούν.

#102   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 26/03/2012 - 03:31

Δυστυχώς ιδεατες καταστάσεις δεν υπάρχουν στην Ελλάδα του σήμερα! (...πέρα απο αυτούς που τα είχαν, τα έχουν και θα εξακολουθούν να τα έχουν €€€)

Για τα περί αποταμιευσης, πιστεύω ο @georgarasGre με κάλυψε. Αποταμίευσε αν σου το επιτρέπει η θέση σου και η δουλειά σου, αλλά βαλτα στην άκρη για το μέλλον, μιας που προδιαγράφεται μαύρο!

Και σε αυτούς τους χαλεπούς καιρούς που διανύουμε, η πρόληψη είναι η καλύτερη λύση!

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 26/03/2012 - 03:31

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#103   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 26/03/2012 - 03:36

Όντως...

Αλλά είπες και συ ότι λίγη χαρά που και που χρειάζεται...

Ε εγώ με αυτό χαίρομαι (όχι μόνο μη με φάτε...)...

Το καλό είναι ότι σε αντίθεση με τα τζιν, τα παπούτσια και τις τσάντες, το iPad έχει μεταπωλητική αξία.

ΑΝ χρειαστεί(χτύπα ξύλο) το πουλάς και παίρνεις ένα πολύ ικανοποιητικό ποσό από αυτό που ξόδεψες.

Αν και ακούγεται αστείο, είναι κατά μία έννοια επένδυση...

(προφανώς δεν εννοώ ότι δεν έχω τι να κάνω τα λεφτά μου και επενδύω σε ένα iPad, απλά ότι δεν πάνε εντελώς χαμένα όπως με ένα ζευγάρι πανάκριβα παπούτσια ας πούμε...)

Τελευταία επεξεργασία από: nsxbass, 26/03/2012 - 03:37


#104   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 26/03/2012 - 05:44

Φιλε Νίκο, αν χρειαστεί να το πουλήσεις λόγο κρίσης (που δεν το εύχομαι) πίστεψε με, ο κόσμος μόνο iPad & iPhone δεν θα έχει στο μυαλό του να αγοράσει!

Περισσότερο λάδι ψωμί και όσπρια, το βλέπω να αγοράζει σε κατάσταση ανάγκης, (κρίσης) παρά γκατζετ! Λογικό δεν ακούγεται;

Anyway.... Μην καταστροφολογουμε κιόλας! Πιστεύω και εύχομαι, να το ξεπεράσουμε και αυτο, και ο κοσμάκης να βρει πάλι το χαμόγελο που έχει χαθεί απο τα χείλη του τώρα τελευταία! Και όλα τα αλλα έρχονται δευτερα. ;-)

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 26/03/2012 - 14:49

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#105   hrta

hrta

    iPH Member

  • 315 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/03/2012 - 10:39

Εγω απλά θα μείνω στο φαινόμενο τις χρήσης κάθε μια απο αυτής τις συσκευής που ονομαζετε Apple
Κάποιοι δεν προλαβαίνουν να αποκτήσουν μια συσκευή και μετά απο λίγο το πουλάνε να πάρουν το καινούργιο δεν προλαβαίνει ούτε η εγγύηση να τελειώση ,είναι το ίδιο φαινόμενο που δημιουργεί την ουρά.
Το να απόκτησης κάτι το οποίο δεν ξέρεις αν σου χρειαζετε για μένα αυτό είναι το τρομακτικό και όχι τόσο αν έχει τα λεφτά και που τα βρήκε δεν είναι δα και το χρήμα πάνω απο όλα .

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες