Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iMac 2012


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
142 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 02/04/2012 - 10:00

@CybeRTron, άστα η καρδούλα μου το ξέρει. Να πω την αλήθεια μου ήμουν έτοιμος αν δεν πετύχει η επέμβαση να παραγγείλω νέα οθόνη από το eBay.

Πάντως είμαι κι εγώ της άποψης ότι κάτι θα αλλάξει στους νέους iMac. Πέρα από το hardware δηλαδή.

Τώρα θα είναι Retina display, θα είναι άλλο σχέδιο? Θα δείξει...

Ελπίζω να μας εκπλήξει ευχάριστα η Apple.
Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   NiKlaus

NiKlaus

    iPH Contributor

  • 1.406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/04/2012 - 12:18

Retina σε iMac αποκλείεται. Ίσως σε κάποιο MacBook Pro/Air



Θεωρητικά μπορεί να το κάνει...το 2012 hardware - software επιτρέπουν μια μεγαλύτερη ανάλυση , το θέμα είναι μόνο το κόστος αν θέλει να επενδύσει σε αυτό η όχι ακόμα !! Από την άλλη 3 χρονιά να κρατάς το ίδιο πάνελ είναι κάπως....δηλαδή 4 συνεχόμενα μοντέλα με το ίδιο πάνελ το οποίο παράλληλα είναι ως ένα σημείο όχι για όλους φυσικά , προβληματικό με τους λεκέδες - ο Jimakos ξέρει την έκανε και εγχείρηση !! Υποθετικά θα μπορούσε να κάνει ένα μεγάλο refresh στην οθόνη...δεν σημαίνει όμως ότι θα το κανει !!
Από την άλλη η 27αρα οθόνη είναι κατά περίπου 80% retina αν θυμάμαι καλά...αν φυσικά την δεις από μια συγκεκριμένη απόσταση πάντα !! Οπότε έχουμε ήδη ένα σταθερό μηχάνημα που πλησιάζει τον όρο αυτό !!


γιατι? ειναι δυσκολο τεχνικα να βαλουν τοσα πολλα pixels σε μια τοσο μεγαλη οθονη για να γινει retina?
δλδ..οσο πιο μικρη η οθονη σε inches τοσο και πιο σχετικα ''ευκολο''?

#18   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 02/04/2012 - 14:02

@CybeRTron, άστα η καρδούλα μου το ξέρει. Να πω την αλήθεια μου ήμουν έτοιμος αν δεν πετύχει η επέμβαση να παραγγείλω νέα οθόνη από το eBay.

Πάντως είμαι κι εγώ της άποψης ότι κάτι θα αλλάξει στους νέους iMac. Πέρα από το hardware δηλαδή.

Τώρα θα είναι Retina display, θα είναι άλλο σχέδιο? Θα δείξει...

Ελπίζω να μας εκπλήξει ευχάριστα η Apple.

Jimmako μπράβο σου παλικάρι μου , έκανες πολύ καλή δουλειά..το πάνελ καθάρισε πλήρως !! Είδα την δουλειά σου με τα βήματα που ακολούθησες και ενθουσιάστηκα , ήθελα εδώ και καιρό να στο αναφέρω , μπράβο σου !!
Μετά από αυτό μας έβαλες σε σκέψεις...το μεγαλοοοοο ερώτημα λοιπόν για το αν τελικά η θερμοκρασία που σχηματίζεται εσωτερικά στα μηχανάκια από επεξεργαστή τροφοδοτικό κτλ. , είναι αυτή που προκαλεί τα προβλήματα στα πάνελ...αλλαζει !! Εφόσον καθαρίζεται και το απέδειξες...με χτυποκάρδι χαχαχα...αυτό σημαίνει ότι τα πάνελ δεν έχουν πρόβλημα από την θερμική καταπόνηση λόγο τρέχουσας σχεδίασης , αλλά καθώς ο αέρας που " ρουφάει " από κάτω ο Μακ και διέρχεται εσωτερικά για να ψύξει το μηχάνημα , αυτός ο αέρας έχει σκόνη που μοιραία εισέρχεται και μέσα στο ίδιο το πάνελ από διάφορα ανοίγματα !! Το πάνελ δεν είναι αερο-στεγες , άρα μπαίνει με τον καιρό μέσα σκόνη , ιονίζεται και συσσωρεύεται ακριβός στο ύψος του επεξεργαστή κ τροφοδοτικού διοτι εκεί το ηλεκτρομ. πεδίο είναι πιο ισχυρό και εγκλωβίζεται εκεί δημιουργώντας κηλίδες μαύρες...οι οποίες όμως αν ανοίξει το ίδιο το πάνελ καθαρίζονται τελικά μετά κόπων και βασάνων !!
Άρα πρόβλημα δεν έχουν...μοιραία θα μαζέψουν σκόνη όπως όλα τα μηχανάκια , εξάλλου συμπεριφέρονται σαν ηλεκτρικές σκούπες που ρουφάνε την σκόνη , οπότε ως ένα σημείο τελικά η Μήλον έχει ένα δίκιο....σε χωροθς που καπνίζουν η σε σκονισμένο περιβάλλον με υγρασία λογικό είναι να σου " καπνίσει " το πάνελ ποιο γρήγορα !! Σε πολύ καθαρό περιβάλλον...αυτό θα γίνει πολύ ποιο αργά !!
Για να μην συμβαίνει αυτό θα πρέπει να μην ψύχεται το μηχάνημα με αέρα...πράγμα αδύνατο...αλλιώς πρέπει να βάλουν υδροψηξη πράγμα επίσης αδύνατο λόγο κόστους και τεράστιου όγκου ή να κάνουν το πιο απλό , δηλαδή , κάτι να αλλάξουν σχεδιαστικά και κυρίως στην αερο-σταγανοτητα των πανελς αν φυσικά αυτό γίνεται και δεν προκληθεί βλάβη στα ίδια τα πάνελ λόγο υπερθέρμανσης από την αεροσταγανοτητα !!
Αυτό είναι ένα μεγάλο θέμα...και θέλω να δω στο 2012 μοντέλο αν αλλάξουν σχεδίαση σε κάτι μέσα / έξω...μηχανολογικά - τεχνικά πως θα το διορθώσουν...αν τελικά διορθώνετε τελικά λογο all in one σχεδίασης !! Όσοι είναι υποψήφιοι αγοραστές καλό είναι να ψαχτούν στο θέμα πάνελ...μην γκρινιάζουν μετά !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 02/04/2012 - 14:06


#19   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 02/04/2012 - 14:42

Χωρίς να γνωρίζω εκ των έσω μου φαίνεται υπερβολικό μια Retina οθόνη 21 ιντσών (πόσο μάλλον 27 ιντσών). Πέρα του ότι από κατασκευαστικής/οικονομικής άποψης μπορεί να είναι ανέφικτο προς το παρόν (νομίζω οι Ivy Bridge θα τους "σηκώνουν") δεν βρίσκω το λόγο ρε παιδιά. Σκεφτείτε ότι οι εφαρμογές θα έπρεπε πάλι να αναβαθμιστούν φτάνοντας τα μεγέθη και την δυσκολία στα ύψη. Αφήστε που ήδη στο νέο iPad το Internet έχει «καταστραφεί» από τα pixels στις εικόνες, φανταστείτε τι θα γινόταν στο iMac.

Τώρα, σε μια οθόνη 13 ή 15 ιντσών τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά και πιο εφικτά κατά τη γνώμη μου αλλά και πάλι δεν ξέρω αν φέτος θα είναι η χρονιά που θα δούμε Retina Mac.

Follow me on twitter


#20   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 02/04/2012 - 14:44

γιατι? ειναι δυσκολο τεχνικα να βαλουν τοσα πολλα pixels σε μια τοσο μεγαλη οθονη για να γινει retina?
δλδ..οσο πιο μικρη η οθονη σε inches τοσο και πιο σχετικα ''ευκολο''?

Γενικά και είναι αυτονόητο αυτό , όσο μικρότερη οθόνη τόσο ποιο εύκολα μπορείς να διαχειριστείς κάποια πράγματα , όπως αυξάνοντας την ανάλυση π.χ. retina !! Είναι ποιο εύκολο κυρίως κοστολογικά και όχι τόσο τεχνολογικά !! Από την άλλη υπάρχει μια αντίληψη , κακή για μένα προσωπικά....κυρίως μόδα είναι και διαφήμιση...ότι η αιχμή του ενδιαφέροντος πρέπει να δίνεται και τα φώτα να πέφτουν αρχικά στις φορητές συσκευές ( iPad-MacBook Pro/Air ) και σε όχι τόσο στα πιο δυνατά και βαριά μηχανήματα , όποτε με βάση την λογική αυτή ποιο εύκολα θεωρητικά περιμένεις μια Retina στο Macbook air από ότι στο iMac - Mac Pro ( εξωτερική οθόνη )...και όλα αυτά επειδή ο μέσος όρος και κάτω χρηστών θα πάρει ένα ελαφρύ μηχανάκι ποιο φτηνό φυσικά και όχι ένα τέρας πανάκριβο τύπου Mac Pro...άρα καταλήγουμε στις πωλήσεις και στην νοοτροπία ότι το φορητό θα αντικαταστήσει το desktop...!!
Τεχνολογικά μπορούν να φτιαχτούν τέτοιες αναλύσεις αλλά έχουν υψηλό κόστος !! Λόγο κόστους γίνονται όλα και όχι λόγο τεχνολογίας !! Η Apple όμως έχει το χρήμα και όπως λειτουργεί πάντα...μπορεί να φτιάξει τέτοιες μεγάλες οθόνες ποιο εύκολα από τους άλλους παίχτες της αγοράς , αγοράζοντας τον εξοπλισμό στα εργοστάσια παράγωγης με τον γνωστό τρόπο και εκμεταλλευόμενη την νέα τεχνολογία για χρόνια μόνη της γίνεται πρωτοπόρος...οπότε ναι μεν κόστος υψηλό αλλά από την άλλη...και τεράστιο κέρδος !! ΑΝ θέλει για να τελειώνουμε το θέμα μπορεί να βάλει σχετικά άνετα....αν δεν βάλει θα είναι για μαρκετιστικους λόγους και όχι μηχανικούς - τεχνικούς...και όλοι ξέρουμε ότι η Μηλον γέννησε το μάρκετινγκ !! Και όπως είπα η 27αρα οθόνη όπως είναι τώρα...είναι κατά 80% περίπου Retina , κοιτώντας την από συγκεκριμένη απόσταση ...νομίζω στα 60 εκατοστά...σκέψου λοιπόν αν μπορεί να γίνει 100% Retina :rolleyes: !! Τα συμπεράσματα δικά σας....!!

#21   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 02/04/2012 - 14:48

Χωρίς να γνωρίζω εκ των έσω μου φαίνεται υπερβολικό μια Retina οθόνη 21 ιντσών (πόσο μάλλον 27 ιντσών). Πέρα του ότι από κατασκευαστικής/οικονομικής άποψης μπορεί να είναι ανέφικτο προς το παρόν (νομίζω οι Ivy Bridge θα τους "σηκώνουν") δεν βρίσκω το λόγο ρε παιδιά. Σκεφτείτε ότι οι εφαρμογές θα έπρεπε πάλι να αναβαθμιστούν φτάνοντας τα μεγέθη και την δυσκολία στα ύψη. Αφήστε που ήδη στο νέο iPad το Internet έχει «καταστραφεί» από τα pixels στις εικόνες, φανταστείτε τι θα γινόταν στο iMac.

Τώρα, σε μια οθόνη 13 ή 15 ιντσών τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά και πιο εφικτά κατά τη γνώμη μου αλλά και πάλι δεν ξέρω αν φέτος θα είναι η χρονιά που θα δούμε Retina Mac.

Άλλο αυτό...έτσι όπως το θέτεις..έχει να κάνει με το παγκόσμιο traffic στο διαδίκτυο....σίγουρα η επιβάρυνση λόγο ανάλυσης κτλ κτλ...φορτώνει τα δίκτυα !! Μηχανολογικά όμως γίνεται...αν δεν θέλει να την βάλει δεν την βάζει όχι ότι δεν μπορεί όμως..άλλωστε εικασίες κάνουμε και προσωπικά κρατώ μικρο καλάθι !!

#22   NiKlaus

NiKlaus

    iPH Contributor

  • 1.406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/04/2012 - 14:48

Και όπως είπα η 27αρα οθόνη όπως είναι τώρα...είναι κατά 80% περίπου Retina , κοιτώντας την από συγκεκριμένη απόσταση ...νομίζω στα 60 εκατοστά...σκέψου λοιπόν αν μπορεί να γίνει 100% Retina :rolleyes: !! Τα συμπεράσματα δικά σας....!!


ok,τοτε! βασικα δεν ξερω και πολλα περι imac, και οθονων, τωρα το ψαχνω και γι αυτο και το σχολιο μου περι retinas...
αν ειναι οντως τετοια η αναλυση στους 27 αριδες, τοτε ειναι μια χαρα..

#23   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 02/04/2012 - 14:56

ok,τοτε! βασικα δεν ξερω και πολλα περι imac, και οθονων, τωρα το ψαχνω και γι αυτο και το σχολιο μου περι retinas...
αν ειναι οντως τετοια η αναλυση στους 27 αριδες, τοτε ειναι μια χαρα..

Ούτε εγώ ξέρω πολλά..απλά είμαι μηχανικός και σκέφτομαι σαν μηχανικός !! Διάβασε όμως και αυτό που έγραψα στον Jimmako για την σκόνη δεν είναι όλα τόσο ΟΚ...βγάζουν προβλήματα οι οθόνες αυτές...μην χαίρεσαι επειδή είναι απλά 27αρα η οθόνη , αυτή είναι η ωραία πλευρά..έχει και την αθέατη όμως..και μετά σκέψου..και αποφάσισε !!

#24   NiKlaus

NiKlaus

    iPH Contributor

  • 1.406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/04/2012 - 15:08

Το πάνελ δεν είναι αερο-στεγες , άρα μπαίνει με τον καιρό μέσα σκόνη , ιονίζεται και συσσωρεύεται ακριβός στο ύψος του επεξεργαστή κ τροφοδοτικού διοτι εκεί το ηλεκτρομ. πεδίο είναι πιο ισχυρό και εγκλωβίζεται εκεί δημιουργώντας κηλίδες μαύρες...οι οποίες όμως αν ανοίξει το ίδιο το πάνελ καθαρίζονται τελικά μετά κόπων και βασάνων !!
Άρα πρόβλημα δεν έχουν...μοιραία θα μαζέψουν σκόνη όπως όλα τα μηχανάκια , εξάλλου συμπεριφέρονται σαν ηλεκτρικές σκούπες που ρουφάνε την σκόνη , οπότε ως ένα σημείο τελικά η Μήλον έχει ένα δίκιο....σε χωροθς που καπνίζουν η σε σκονισμένο περιβάλλον με υγρασία λογικό είναι να σου " καπνίσει " το πάνελ ποιο γρήγορα !! Σε πολύ καθαρό περιβάλλον...αυτό θα γίνει πολύ ποιο αργά !!


Τωρα το προσεξα ακριβως..!\πφφφ.. :(
δλδ εγω που κανω το σαλονι μου ειναι χωρος καπνιστων ολων των φιλων μου, θα γινοταν..οπως και το aircodition..lol..
ελπιζω αυτο να αλλαξει στους νεους..

#25   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 02/04/2012 - 15:11

Τωρα το προσεξα ακριβως..!\πφφφ.. :(
δλδ εγω που κανω το σαλονι μου ειναι χωρος καπνιστων ολων των φιλων μου, θα γινοταν..οπως και το aircodition..lol..
ελπιζω αυτο να αλλαξει στους νεους..

Έδωσες μόνος σου απάντηση από την εμπειρία σου....!!

#26   NiKlaus

NiKlaus

    iPH Contributor

  • 1.406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/04/2012 - 15:14

να σπαμμαρω λιγο και να σε ρωτησω, αυτο γινεται μονο στις οθονες του imac, η και σε ολες που ειναι τυπου all in one αλλων εταιρειων..?

#27   tpal12

tpal12

    iPH Contributor

  • 1.289 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:tpal12

Δημοσίευση 02/04/2012 - 15:18

CyberTron επειδη ψαχνομαι και εγω και περιμένω τα καινούργια μηχανήματα μπορείς να μου εξηγήσεις όσο πιο απλα γίνεται,η σκόνη αυτη φαίνεται στην οθόνη ή καταστρέφει το μηχάνημα. Σορυ αλλα δεν πολυ κατάλαβα

#28   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 02/04/2012 - 15:22

να σπαμμαρω λιγο και να σε ρωτησω, αυτο γινεται μονο στις οθονες του imac, η και σε ολες που ειναι τυπου all in one αλλων εταιρειων..?

Δεν γίνεται σε ΟΛΕΣ τις οθόνες μην σ επηρεάσω αρνητικά , δεν γίνεται σε όλες εννοείτε αυτό...γίνεται σε ένα ποσοστό που εξαρτάτε από πολλά πράματα..ΟΧΙ ΣΕ ΟΛΕς ΠΡΩΣ ΘΕΟΥ !!! Άπλα στο λέω να το ξέρεις ...διοτι μπορεί να σου τύχει μπορεί φυσικά και όχι...απλά τυχαίνει τακτικά είναι θεματακι που παίζει μέχρι στιγμής κυρίως στις 27αρες !! Οπότε ψαξτο !!
Για άλλου τύπου δεν ξέρω , δεν το εχω ψάξει !! Μπορεί και ναι μπορεί και όχι...ιδέα δεν εχω !!

#29   psy2k

psy2k

    iPH newbie

  • 90 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 02/04/2012 - 15:26

Να και κάτι καινούριο για τα Mac έβαλαν κάτι σαν firewall με το όνομα "Gatekeeper"

Ρίξτε μια ματιά

Mountain Lion Security


To gatekeeper δεν ειναι firewall! Οταν το ενεργοποιεις απλα δεν σε αφηνει να εγκαταστησεις εφαρμογες που δεν ειναι υπογεγραμενες απο developer id (δηλαδη δεν ειναι κατεβασμενες απο το appstore...) κοινως με ανοικτο το gatekeeper βαζεις προγραμματα μονο απο το mac app store!

#30   ChriSS78

ChriSS78

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 02/04/2012 - 15:28

Σε ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες πληροφοριες Cybertron. Μηπως (αν και ολιγον ασχετο) ξερει καποιος εδω ποτε θα βγουν τα νεα macbook air και αν θα περιλαμβανουν 15-inches οθονη? (ας μην ειναι και retina!) Θα ξεφυγει επιτελους απο την Intel HD graphics?
Επλιζω για να μπω ontopic οτι νεα iMac και MacBook θα βγουν μαζι στις ημερομηνιες που ειπατε...

Τελευταία επεξεργασία από: ChriSS78, 02/04/2012 - 15:29


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες