Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Μεταχειρισμένα Mac με τιμή στα ύψη


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
108 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   Thodoris19s

Thodoris19s

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@tspatas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:thodoris20

Δημοσίευση 20/04/2012 - 19:11

ε παρ το και συ καινουριο ρε παιδι μου... σιγά το πράγμα..

Με το σιγά το πράγμα φίλε μου η Ελλάδα έφτασε εδώ που έφτασε... Αυτή η νοοτροπία του Έλληνα: '' Δε βαριέσαι, σιγά το πράγμα" μας κατέστρεψε...
Φιλικά

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/04/2012 - 19:19

όχι μας κατέστρεψε το ότι κάποιος δεν έχει λεφτά η το μηνιάτικο του δεν του φτάνει και θέλει iphone
και ακόμη χειρότερα τα βάζει με τους συμπολίτες του επειδή δεν του το δίνουν στην τιμή που θελει
αλλα κανεις ας πούμε από αυτούς που βάζουν πχ αγγελίες ζητηται iphone σφραγισμένο με 300 350
δεν είχε τα κότσια να μπει μεσα στο κάθε plaisio και να το παίξει μάγκας..

Αν δεν έχεις λεφτά μην αγοράζεις είναι τόσο απλό...

το να αγοράζεις από μαγαζια και ειδικά της χωρας σου μονο καλο κάνει στην οικονομία της
(εκτος και αν δεν έχεις και δανείζεσαι αλλα μάλλον φταίει το κεφαλι σου εκεί όχι το κράτος ούτε ο πωλητής)

Τελευταία επεξεργασία από: komos, 20/04/2012 - 19:27


#48   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 20/04/2012 - 19:38

Η αλήθεια είναι ότι το mac2sell το βρίσκω και εγώ υπερβολικό

Follow me on twitter


#49   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/04/2012 - 19:46

Φίλε μου όχι.. Από μαγαζί τής χώρας μου ούτε μπαταρίες πιά.
Εκτιμώ τόν άνθρωπο από τό eBay που θα μου το δώσει σε χαμηλότερη τιμή, θα μου το στείλει από Αμερική, με εγγύηση, καί μέ 14 μέρες δικαίωμα επιστροφής "no questions asked", όχι να με κοροϊδεύει ο κάθε Γερμανός καί Public και να προσπαθείς να το επιστρέψεις σέ δυό μέρες και να σού λέει "Η Apple δέν δίνει DOA".

Επίσης, είναι παράλογο να δίνεις 2000€ για μηχάνημα που (σφραγισμένο, από επίσημο μεταπωλητή και έμπορο), στό δίνει 1400€. Άν ο Έλληνας το είχε σέ ίδια τιμή, ή έστω λίγο ακριβότερα, αλλά με after sales εξυπηρετήσεις, να τόν προτιμήσω. Αλλά όχι να χαρίσω λεφτά σέ μεσάζοντες.
Και σε δικαιολογίες τού τύπου "πρέπει να στηρίζεις τήν τοπική αγορά, αλλιώς κλείνουν καταστήματα, αυξάνεται η ανεργία, κτλ." απαντώ δέν μέ νοιάζει, να κλείσουν. Άμα θές να είσαι μεσάζοντας και να αισχροκερδείς, άς μείνεις άνεργος.
Δέν μπορείς να παρέχεις ανταγωνιστικές τιμές (γιά τόν χ, y λόγο);
Κλείσε. Βρές άλλη δουλειά που μπορείς να είσαι ανταγωνιστικός. Ή παρασχήσε καλύτερες υπηρεσίες (service, after sales support, κτλ.).

#50   Thodoris19s

Thodoris19s

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@tspatas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:thodoris20

Δημοσίευση 20/04/2012 - 19:46

όχι μας κατέστρεψε το ότι κάποιος δεν έχει λεφτά η το μηνιάτικο του δεν του φτάνει και θέλει iphone
και ακόμη χειρότερα τα βάζει με τους συμπολίτες του επειδή δεν του το δίνουν στην τιμή που θελει
αλλα κανεις ας πούμε από αυτούς που βάζουν πχ αγγελίες ζητηται iphone σφραγισμένο με 300 350
δεν είχε τα κότσια να μπει μεσα στο κάθε plaisio και να το παίξει μάγκας..

Αν δεν έχεις λεφτά μην αγοράζεις είναι τόσο απλό...

το να αγοράζεις από μαγαζια και ειδικά της χωρας σου μονο καλο κάνει στην οικονομία της
(εκτος και αν δεν έχεις και δανείζεσαι αλλα μάλλον φταίει το κεφαλι σου εκεί όχι το κράτος ούτε ο πωλητής

Αρχικά θέλω να καταλάβεις ότι δεν εναντιώνομαι μαζί σου... Μιλάω γενικά απλά το post σου μου έδωσε το έναυσμα να γράψω την άποψή μου.
Θα συμφωνήσω στο πρώτο σκέλος της απάντησής σου. Όντως το iphone και γενικότερα τα apple products τείνουν να γίνουν, είναι ήδη βασικά, προϊόντα πολυτελείας και σίγουρα δεν είναι για όλους. Αλλά δεν μπορεί ο οποιοσδήποτε εδώ μέσα να κάνει του κεφαλιού του και να υπερκοστολογεί το οτιδήποτε apple product έχει, μόνο και μόνο επειδή έχει το μηλαράκι πίσω. Γι'αυτό και θα συμφωνήσω με το παλικάρι παραπάνω που είπε ότι σε ένα τόσο σοβαρό και αξιόλογο site που βρίσκεται στην πρώτη θέση τέτοια καραγκιοζιλίκια πρέπει να σταματήσουν. Πρόσφατα και εγώ σε μία αγγελία είδα iphone 4 1.5 χρόνου με χαρακωμένη οθόνη 380 ευρώ.. Και υποστήριζε ότι κατά τα άλλα είναι άριστα λειτουργικά. Οι αγγελίες πρέπει να συμβαδίζουν με τον χρόνο του αντικειμένου, την κατάσταση του αλλά και με την οικονομική κατάσταση της χώρας στην οποία πουλιέται.
Τώρα αυτό που είπες για το Πλαίσιο το θεωρώ τελείως άστοχο. Με ποιο τρόπο δηλαδή κάποιος να μπει στο πλαίσιο και να το παίξει μάγκας; Η μαγκιά είναι να σταματήσει να ψωνίζει από κεί. Ένας δύο δέκα μετά θα δείς τι καλά θα αρχίσει τις προσφορές και τις εκπτώσεις...

#51   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/04/2012 - 19:57

χαίρομαι που καταλήγουμε στο ίδιο συμπερασμα
δεν έχεις όσα ζητάει το μαγαζί μην αγοράσεις τελεια και παυλα
δεν φταίει ο κόσμος στο κάθε φόρουμ να του ζαλίζουν μη πω τι για καλύτερη τιμή

Αν ξέρεις και μπορείς παρτό απ έξω (βεβαια έξω δεν κάνουν δόσεις)

θα θελα ένα σχόλιο σου για αυτούς που ζητάνε σφραγισμένα iphone ελληνικα κιόλας (από μεγάλα μαγαζια)
στα 3,4 κατοστάρικα ενώ ξέρουν ότι έχει 650 σε αυτά τα μαγαζια, αυτούς τους χρηστες τι πρέπει να τους κάνουμε ?
δηλαδή δεν σέβονται ότι κάποιος το αγόρασε 650 και του ζητάνε να τους χαρίσει 200 300 ευρω (και καλα να είναι κάνας γνωστός εδώ μιλάμε για αγνωστους που απλα γράφονται για τις αγγελίες)(εξ ου και ο τόσος μεγάλος αριθμός μελών)

Φίλε μου όχι.. Από μαγαζί τής χώρας μου ούτε μπαταρίες πιά.
Εκτιμώ τόν άνθρωπο από τό eBay που θα μου το δώσει σε χαμηλότερη τιμή, θα μου το στείλει από Αμερική, με εγγύηση, καί μέ 14 μέρες δικαίωμα επιστροφής "no questions asked", όχι να με κοροϊδεύει ο κάθε Γερμανός καί Public και να προσπαθείς να το επιστρέψεις σέ δυό μέρες και να σού λέει "Η Apple δέν δίνει DOA".

Επίσης, είναι παράλογο να δίνεις 2000€ για μηχάνημα που (σφραγισμένο, από επίσημο μεταπωλητή και έμπορο), στό δίνει 1400€. Άν ο Έλληνας το είχε σέ ίδια τιμή, ή έστω λίγο ακριβότερα, αλλά με after sales εξυπηρετήσεις, να τόν προτιμήσω. Αλλά όχι να χαρίσω λεφτά σέ μεσάζοντες.
Και σε δικαιολογίες τού τύπου "πρέπει να στηρίζεις τήν τοπική αγορά, αλλιώς κλείνουν καταστήματα, αυξάνεται η ανεργία, κτλ." απαντώ δέν μέ νοιάζει, να κλείσουν. Άμα θές να είσαι μεσάζοντας και να αισχροκερδείς, άς μείνεις άνεργος.
Δέν μπορείς να παρέχεις ανταγωνιστικές τιμές (γιά τόν χ, y λόγο);
Κλείσε. Βρές άλλη δουλειά που μπορείς να είσαι ανταγωνιστικός. Ή παρασχήσε καλύτερες υπηρεσίες (service, after sales support, κτλ.).



συμφωνώ στην Ελλάδα είναι υπερχρεωμένα και υπερτιμημένα
αλλα έχει και το μεγαλύτερο ΦΠΑ της Ευρώπης (μην πω κόσμου πλέον)

#52   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/04/2012 - 20:07

Δυστυχώς έτσι είναι. Αλλά επίσης δυστυχώς, η διαδορά στίς τιμές είναι πολύ μεγαλύτερη από ότι θα δικαιολογούσε η διαφορά στό ΦΠΑ...

Το πρόβλημά μου κυρίως είναι, ότι αφού τά καταστήματα ξέρουν ότι από άποψη τιμής δέν μπορούν να ανταγωνιστούν τούς Αμερικάνους και Άγγλους ή τό eBay, τουλάχιστον γιατί δέν προσπαθούν να έχουν άλλες παροχές. Π.χ. τεχνική υποστήριξη. Ή μιά επίδειξη (demo) τού προϊόντος που αγοράζεις... Ή δωρεάν εγκατάσταση στό σπίτι... Έστω κάτι, που να σέ δελεάσει και να σκεφτείς "χαλάλι τά λίγο παραπάνω χρήματα"...!

#53   Thodoris19s

Thodoris19s

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@tspatas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:thodoris20

Δημοσίευση 20/04/2012 - 20:10

Πιστεύω ότι κανείς δεν πηγαίνει στο μαγαζί δίνει 650 ευρώ και μετά την άλλη μέρα βάζει αγγελία και το πουλάει σφραγισμένο... Όσοι έχουν σφραγισμένα είναι από επιδοτήσεις ( πολλοί το έχουν κάνει και επάγγελμα) και το πουλάνε και βγάζουν από πάνω χρήματα. Έτσι εξηγείται αυτό που λες το ότι ζητάνε 400 ευρώ σφραγισμένο. Ακόμα πιστεύω πως αν κάποιος έχει επιδότηση και παίρνει ένα τηλέφωνο τέτοιας αξίας που δεν το χρειάζεται ή που έχει δύο τρία και θέλει να κρατήσει μόνο το ένα γιατί να μην κάνει μια εξυπηρέτηση και να βοηθήσει και το συνάνθρωπό του που προφανώς δεν έχει την οικονομική κατάσταση να ξοδέψει τα 650 για το κινητό, αλλά έχει αυτό το γ....ο μικρόβιο της τεχνολογίας και θέλει απλά δεν του δίνεται η δυνατότητα να ασχοληθεί( σε αυτή την κατηγορία βρίσκομαι και εγώ). Αυτή είναι η άποψή μου, όσο μπορείς βοηθάς και κάποια στιγμή η ζωή θα στο ανταποδώσει

Πιστεύω ότι κανείς δεν πηγαίνει στο μαγαζί δίνει 650 ευρώ και μετά την άλλη μέρα βάζει αγγελία και το πουλάει σφραγισμένο... Όσοι έχουν σφραγισμένα είναι από επιδοτήσεις ( πολλοί το έχουν κάνει και επάγγελμα) και το πουλάνε και βγάζουν από πάνω χρήματα. Έτσι εξηγείται αυτό που λες το ότι ζητάνε 400 ευρώ σφραγισμένο. Ακόμα πιστεύω πως αν κάποιος έχει επιδότηση και παίρνει ένα τηλέφωνο τέτοιας αξίας που δεν το χρειάζεται ή που έχει δύο τρία και θέλει να κρατήσει μόνο το ένα γιατί να μην κάνει μια εξυπηρέτηση και να βοηθήσει και το συνάνθρωπό του που προφανώς δεν έχει την οικονομική κατάσταση να ξοδέψει τα 650 για το κινητό, αλλά έχει αυτό το γ....ο μικρόβιο της τεχνολογίας και θέλει απλά δεν του δίνεται η δυνατότητα να ασχοληθεί( σε αυτή την κατηγορία βρίσκομαι και εγώ). Αυτή είναι η άποψή μου, όσο μπορείς βοηθάς και κάποια στιγμή η ζωή θα στο ανταποδώσει


φίλε komos ξέχασα να κάνω παράθεση για σένα είναι το σχόλιο

#54   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/04/2012 - 20:14

@giannisg2004 γιατί είναι Έλληνες επιχειρηματίες...
και πιστεύουν ότι απευθύνονται μονό σε άσχετους Έλληνες πελάτες...
@thodoris18s τι να σου απαντήσω τώρα εγώ όταν ήμουν μικρότερος και έβγαζα μονο το χαρτζιλίκι μου προτιμούσα να μην πάω για καφέ ποτο βόλτα εκδρομη
και να το πάρω σαν κύριος, όχι να μυξοκλαίω στις αγγελίες..
Αν τύχει και το πουλάει όμως κάποιος σε αυτήν τιμή από επιδότηση θα τον προτιμούσα, αλλα όχι με κλάματα η τσαμπουκά (δεν μιλάω προσωπικά)

αλλα είναι τουλάχιστον αστείο να ακούς ότι είμαι άνεργος /δεν έχω λεφτά /χρωσταω στις τράπεζες(επειδή έκανα καλη ζωη) /και για αυτό ζητάω φθηνό iphone από σένα που το πηρες με επιδότηση η cash και απλα μετάνιωσες για την επιλογή σου

Τελευταία επεξεργασία από: komos, 20/04/2012 - 20:21


#55   Thodoris19s

Thodoris19s

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@tspatas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:thodoris20

Δημοσίευση 20/04/2012 - 20:28

@giannisg2004 γιατί είναι Έλληνες επιχειρηματίες...
και πιστεύουν ότι απευθύνονται μονό σε άσχετους Έλληνες πελάτες...
@thodoris18s τι να σου απαντήσω τώρα εγώ όταν ήμουν μικρότερος και έβγαζα μονο το χαρτζιλίκι μου προτιμούσα να μην πάω για καφέ ποτο βόλτα εκδρομη
και να το πάρω σαν κύριος, όχι να μυξοκλαίω στις αγγελίες..
Αν τύχει και το πουλάει όμως κάποιος σε αυτήν τιμή από επιδότηση θα τον προτιμούσα, αλλα όχι με κλάματα η τσαμπουκά (δεν μιλάω προσωπικά)

αλλα είναι τουλάχιστον αστείο να ακούς ότι είμαι άνεργος /δεν έχω λεφτά /χρωσταω στις τράπεζες(επειδή έκανα καλη ζωη) /και για αυτό ζητάω φθηνό iphone από σένα που το πηρες με επιδότηση η cash και απλα μετάνιωσες για την επιλογή σου

Δεν μίλησα εγώ για κλάματα και τσαμπουκά... Αυτά εννοείται πως όχι. Ούτε για τις κατηγορίες ανθρώπων που λες. Προφανώς κάποιος που δεν μπορεί να εξασφαλίσει τα προς το ζείν και ζητάει iphone ενώ δεν έχει να φάει είναι για σκότωμα... Μιλάω για φυσιολογικές καταστάσεις, μικρομεσαίους που μπορεί να ζουν κανονικά απλά δεν έχουν το προνόμιο των δυσθεώρητων επιδοτήσεων που παίρνουν πολλοί, και αδυνατούν να αγοράσουν είτε iphone είτε imac είτε οτιδήποτε.

#56   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/04/2012 - 20:37

ένας τέτοιος που λες
θα έπρεπε να πάει στο μαγαζί της γειτονιας του και να το πάρει έστω με δόσεις, αλλα να πάρει 1 τον χρόνο η τα δυο (και να έχει όφελος όλη η οικονομία)
όχι 2 συσκευές τον μηνα... κρίση έχουμε καιρός να αναθεωρήσουμε και τα χομπυ μας για να προλάβω σχετικά σχόλια.

Τέτοιες συζητήσεις βλέπει η apple και οι υπόλοιπες και δεν ρίχνουν τις τιμές...

Προς γενική κατεύθυνση αν θέλετε να πέσουν οι τιμές στα προιοντα, σταματήστε να τα αγοράζεται...
όσο έχουν τέτοιες πωλήσεις δεν υπάρχει λόγο να πέσουν οι τιμές..

#57   sgav19

sgav19

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Twitter:@SGavriilidis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:stavros19

Δημοσίευση 20/04/2012 - 20:40

καλα αυτό το mac2sell εγώ δεν το εμπιστεύομαι
ειδικά στα τρέχοντα μοντελα
δεν γίνεται ένα pro η ένα air το πλαισιο για καινουριο να σου λέει 1200 1300 και το mac2sell να σου λέει προτεινόμενη 500..
για παλαιότερα μηχανήματα δεν έχω άποψη, αλλα στα τρέχων μοντελα λες και το κάνει επίτηδες..
τι να πω ίσως υπολογίζουν χωρίς το ΦΠΑ της Ελλάδος (ας πούμε κάνουν μια ισοτιμία δολλαριο ευρω και σου βγάζει το αποτέλεσμα)

επίσης το mac2sell δεν μας λέει και κάνα μαγαζί που να πουλάει στις τιμές του..
ούτε έχει και δικες του αγγελίες, για να πει στο χώρο μου ορίζω τιμές..

Το Mac2sell είναι ολόσωστο αν θέλεις να γνωρίζεις και βασίζεται στην αγορά μεταχειρισμένων βάση των τιμών που διαμορφώνονται από το e-bay...
Αν ανοίξεις το e-bay και συγκεκριμένα το uk (δηλαδή αυτό που μπορείς να αγοράσεις) θα δεις ότι οι τιμές ανάλογα το μοντέλο συμβαδίζουν απόλυτα (τσέκαρε το...).
Οπότε γιατί να μην αγοράσω από εκεί..??
Και για ποιό λόγο να μην δεχθώ την τιμή του..??
Αν λοιπόν έχει μια διαφορά της τάξης 5-10% η αγγελία με το Mac2sell είναι μια λογικότατη τιμή.
Σε πληροφορώ ότι από εκεί αγοράζω πλέον μέχρι να προσγειωθούν οι δικές μας αγγελίες...!!
Τώρα όμως το παράδειγμα μου με το iPad πραγματικά είναι επιεικώς απαράδεκτο κάποιος να ζητά στο forum μας τιμή μεγαλύτερη μεταχειρισμένου απ' ότι καινούργιο....!!!
Τι να πω....!!
Ας το κάνουμε "κοτοπουλάδικο" καλύτερα....!!

#58   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/04/2012 - 20:43

Το Mac2sell είναι ολόσωστο αν θέλεις να γνωρίζεις και βασίζεται στην αγορά μεταχειρισμένων βάση των τιμών που διαμορφώνονται από το e-bay...
Αν ανοίξεις το e-bay και συγκεκριμένα το uk (δηλαδή αυτό που μπορείς να αγοράσεις) θα δεις ότι οι τιμές ανάλογα το μοντέλο συμβαδίζουν απόλυτα (τσέκαρε το...).
Οπότε γιατί να μην αγοράσω από εκεί..??
Και για ποιό λόγο να μην δεχθώ την τιμή του..??
Αν λοιπόν έχει μια διαφορά της τάξης 5-10% η αγγελία με το Mac2sell είναι μια λογικότατη τιμή.
Σε πληροφορώ ότι από εκεί αγοράζω πλέον μέχρι να προσγειωθούν οι δικές μας αγγελίες...!!
Τώρα όμως το παράδειγμα μου με το iPad πραγματικά είναι επιεικώς απαράδεκτο κάποιος να ζητά στο forum μας τιμή μεγαλύτερη μεταχειρισμένου απ' ότι καινούργιο....!!!
Τι να πω....!!
Ας το κάνουμε "κοτοπουλάδικο" καλύτερα....!!

μαγκιά σου και μπράβο σου
θα κριθείς και εσύ όταν θα θες να το πουλησεις
και ευτυχώς φαίνεται ότι έχει αγοραστεί από έξω αρα σε άλλη τιμή από την ελληνική
γιατί υπάρχουν και οι έξυπνοι που το αγοράζουν από έξω και το πουλάνε μεσα με βάση την ελληνική τιμή..

#59   panais13

panais13

    iPH Contributor

  • 1.155 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:panais13

Δημοσίευση 20/04/2012 - 20:43

παιδια το θεμα το ανοιξα εγω χωρις υπερβολες ζηταγαν τα αντερα τους για macbook air 11 2006 2008 και χθες πηρα το καινουργιο με των ι5 10 ημερων 750 ευρω τι εχετε να πειτε

#60   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/04/2012 - 20:46

ότι ο τύπος βιάστηκε να το πουλήσει..
εμπειρικά μιλώντας και εσύ τόσο θα το πουλήσεις μετά από 2 χρονια (αν υποθέσουμε ότι έχει 1300 σαν καινουριο)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες