Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Μεταχειρισμένα Mac με τιμή στα ύψη


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
108 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   Thodoris19s

Thodoris19s

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@tspatas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:thodoris20

Δημοσίευση 20/04/2012 - 20:48

παιδια το θεμα το ανοιξα εγω χωρις υπερβολες ζηταγαν τα αντερα τους για macbook air 11 2006 2008 και χθες πηρα το καινουργιο με των ι5 10 ημερων 750 ευρω τι εχετε να πειτε

Καλορίζικο και μπράβο σου για την αγορά σου! Πολύ καλή τιμή

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   sgav19

sgav19

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Twitter:@SGavriilidis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:stavros19

Δημοσίευση 20/04/2012 - 20:49

μαγκιά σου και μπράβο σου
θα κριθείς και εσύ όταν θα θες να το πουλησεις
και ευτυχώς φαίνεται ότι έχει αγοραστεί από έξω αρα σε άλλη τιμή από την ελληνική
γιατί υπάρχουν και οι έξυπνοι που το αγοράζουν από έξω και το πουλάνε μεσα με βάση την ελληνική τιμή..

Μια χαρά "κρίνομαι" καθημερινά...!!
Δες το ιστορικό μου τι έχω πουλήσει μέχρι τώρα και τι πουλάω ήδη σε αγγελίες στο forum μας και το ξανασυζητάμε όποτε θέλεις...!!!
Ποτέ δεν έμαθα να ζητάω τιμή μεταχειρισμένου για αγορά και όταν πουλάω να απαιτώ τιμή καινούργιου...!!
Δεν με απασχολεί αυτό...
Το σωστό είναι σωστό...
πάει και τέλος και σε όποιον αρέσει...
φιλικά,
Σταύρος
ps: προσέξτε τις αγγελίες μου...
πραγματικά οι τιμές τους αποτελούν πολύ καλή ευκαιρία σύμφωνα με τις μέσες τιμές του forum....!!!!

#63   panais13

panais13

    iPH Contributor

  • 1.155 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:panais13

Δημοσίευση 20/04/2012 - 20:49

ότι ο τύπος βιάστηκε να το πουλήσει..
εμπειρικά μιλώντας και εσύ τόσο θα το πουλήσεις μετά από 2 χρονια (αν υποθέσουμε ότι έχει 1300 σαν καινουριο)

1049 εχει καινουργιο και εχω νομιζω οτι το το πηρα σε λογικη τιμη.παντως ριξτε μια ματια στην χρυση ευκερια να δειτε τι τιμες που πουλανε και βρισκεις λογικους ανθρωπουσ

#64   sgav19

sgav19

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Twitter:@SGavriilidis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:stavros19

Δημοσίευση 20/04/2012 - 20:53

ότι ο τύπος βιάστηκε να το πουλήσει..
εμπειρικά μιλώντας και εσύ τόσο θα το πουλήσεις μετά από 2 χρονια (αν υποθέσουμε ότι έχει 1300 σαν καινουριο)


Θα το πούλαγα +7,5% παραπάνω από την τιμή που θα έδινε το Mac2sell (τελική)
Αρχική θα είχα +20% παραπάνω και θα την έριχνα κάθε μέρα μέχρι το +7,5%.
Αυτό θα έκανα.

#65   Latousakis

Latousakis

    iPH newbie

  • Pip
  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 20/04/2012 - 20:54

Οσοι γκρινιάζετε, παρατηρήσατε ποτέ σε τι τιμές πουλάνε στις άλλες χώρες κοντά μας (Ιταλία, Τουρκία) τα iΠροϊόντα;
Επίσης έχετε συγκρίνει ποτέ το ΦΠΑ της Ελλάδας με τις άλλες χώρες;
Επίσης έχετε σκεφτεί πως πολλοί από το eBay (που τους πάω με τα 1000 και από εκεί θα συνεχίσω να ψωνίζω εννοείται), μπορεί να είναι στην Αγγλία, να έχουν ένα φίλο στην Αμερική και να παραγγέλνουν direct; Οπότε να γλυτώνουν και τα έξοδα "Over the Atlantic" που χαρακτηρίζουν τις τόσο πιο υψηλές τιμές στην ΕΕ;

Και βέβαια να μην ξεχνιόμαστε! Στην Ελλάδα είναι η μόνη χώρα που μπορείς ακόμα να βρεις πιο ακριβά ένα MC από ένα MD μηχάνημα, και μάλιστα με υποδεέστερα χαρακτηριστικά στο MC!!!!!!! Εγώ όταν πήρα από Τουλούζη στη Γαλλία τον 27"άρη iMac μου για 1499€ τον Ιούλιο του 2010, είχε μόλις βγει ο i3/i5 και τον πήρα τόσο... Στην Ελλάδα τον πουλάγανε ακόμα 1899!!!!! Και λέω.... Ελλάδα 1899:1.23 (ΦΠΑ) = 1543,90€... Γαλλία 1499:1,20 = 1249,17€. Κι άντε, να πληρώνουμε στην Ελλάδα 35€ επιπλέον μεταφορικά ανά τεμάχιο (υπερβολικό, αν σκεφτεί κανείς πως όταν τον ανέβασα Αγγλία με την Aegean, πλήρωσα 80€. Και λέμε για 1 κομμάτι, κι όχι για παλέτες ή κοντέινερ). Συνεπώς: ή η Apple πουλάει 1543€ χονδρική σε μας και 1249€ στη Γαλλία (συμπεριλαμβανομένου και του κόστους μεταφοράς σε αυτήν την τιμή, και του κέρδους 6% που έχει ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ στα προϊόντα της), κάτι που αποκλείεται καθώς έχει ενοποιημένες τιμές, ή εμείς υπερτιμολογούμε τα προϊόντα στην Ελλάδα.

Και για να το φτάσω λίγο πιο βαθιά; Ας το πάω έτσι για να μη σας ζαλίζω άλλο με τις ελληνικές βλακείες στα καταστήματα που πάνε να μας πιάσουν τον πάτο..

Στο παραπάνω παράδειγμα:

Γαλλία = 1499 - 20% ΦΠΑ = 1249,17 - 6% κέρδος επιχείρησης = 1178,46€. Αντε να βγάλω και τα μεταφορικά... 30€ ανά μηχάνημα. Αρα καθαρή αξία αγοράς ανά υπολογιστή = 1150€ σε τιμή ΗΠΑ. Να βγάλουμε και το τελωνείο, 10.5% από την πιο ακριβή πολιτεία; 1040,73€ το κάθε μηχάνημα!! Τόσο το πουλάει η Apple! Βέβαια στην εταιρία (FNAC, Apple Store France, κλπ), στοιχίζει 1178,46€ με τις προσαυξήσεις.

Ελλάδααααααα.... Ας πάμε ανάποδα! 1178,46€ το iMac. Και 6% το κέρδος της επιχείρησης = 1249,17€. Και 23% το ΦΠΑ = 1536,48€!! Τιμή βάσης. 1899€ τιμή πώλησης. Επιπλέον κέρδος της εκάστοτε επιχείρησης: 362,52€!!!!!

Αλλά τι περιμένεις από μια χώρα που πριν από 25 χρόνια ήταν απαγορευτική για τα εργοστάσια κατασκευής μόνιτων για PC, καθώς η Ελληνική νομοθεσία πίστευε πως monitor = tv, κι επιβάρυνε την τιμή κατά 106%!!!! ή που χρεώνει τους τρελούς δασμούς στα αυτοκίνητα, παρά τα πρόστιμα που τρώει, καθώς το πρόστιμο της ΕΕ είναι πιο μικρό από τα ετήσια έσοδα του κράτους από τους δασμούς των αυτοκινήτων, Αν κάποιος αγοράσε το Computer για Ολους Μαρτίου 2012, στο Time Warp έχει την ανάλυση που είχε γίνει στο τεύχος 45, το Μάρτιο του 1987....


Αυτά, και God Save the eBay! Και τα pixmania-pro και eXpanSYS για επαγγελματίες (για όσους έχουν εταιρικό ΑΦΜ από ΑΕ, ΟΕ, ΕΕ, ΕΠΕ).

#66   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/04/2012 - 21:00

Μια χαρά "κρίνομαι" καθημερινά...!!
Δες το ιστορικό μου τι έχω πουλήσει μέχρι τώρα και τι πουλάω ήδη σε αγγελίες στο forum μας και το ξανασυζητάμε όποτε θέλεις...!!!
Ποτέ δεν έμαθα να ζητάω τιμή μεταχειρισμένου για αγορά και όταν πουλάω να απαιτώ τιμή καινούργιου...!!
Δεν με απασχολεί αυτό...
Το σωστό είναι σωστό...
πάει και τέλος και σε όποιον αρέσει...
φιλικά,
Σταύρος
ps: προσέξτε τις αγγελίες μου...
πραγματικά οι τιμές τους αποτελούν πολύ καλή ευκαιρία σύμφωνα με τις μέσες τιμές του forum....!!!!


ok then
δες εδώ την αγγελία σου έχεις ένα ipad 2 wifi 16 giga χτυπημένο και το δίνεις 340
http://www.iphonehel...__fromsearch__1

το mac2sell σε βγάζει ότι είσαι ακριβώς όμως (ξέρεις δεν σε βγάζω εγώ το mac2sell)
http://www.mac2sell....e734ec17480d2dc

αν θες να μας δώσεις ένα καλο παράδειγμα δωστο 200 ευρω (λόγω του χτυπήματος)

Τελευταία επεξεργασία από: komos, 20/04/2012 - 21:01


#67   sgav19

sgav19

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Twitter:@SGavriilidis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:stavros19

Δημοσίευση 20/04/2012 - 21:04

ok then
δες εδώ την αγγελία σου έχεις ένα ipad 2 wifi 16 giga χτυπημένο και το δίνεις 340
http://www.iphonehel...__fromsearch__1

το mac2sell σε βγάζει ότι είσαι ακριβώς όμως (ξέρεις δεν σε βγάζω εγώ το mac2sell)
http://www.mac2sell....e734ec17480d2dc

αν θες να μας δώσεις ένα καλο παράδειγμα δωστο 200 ευρω (λόγω του χτυπήματος)


ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΕΙΣ...
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟΣ.....

#68   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/04/2012 - 21:06

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΕΙΣ...
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟΣ.....


οντως
βιαστικά στο search...

#69   Thodoris19s

Thodoris19s

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@tspatas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:thodoris20

Δημοσίευση 20/04/2012 - 21:09

οντως
βιαστικά στο search...

ίσα ίσα το παλικάρι επιβεβαιώνει αυτά που λέει παραπάνω λέγοντας στον τύπο με το χτυπημένο iPad να το πουλήσει 200...

#70   sgav19

sgav19

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Twitter:@SGavriilidis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:stavros19

Δημοσίευση 20/04/2012 - 21:10

οντως
βιαστικά στο search...


Τώρα είμαστε εντάξει..!!

ίσα ίσα το παλικάρι επιβεβαιώνει αυτά που λέει παραπάνω λέγοντας στον τύπο με το χτυπημένο iPad να το πουλήσει 200...


Έτσι είναι φίλε μου..
ευχαριστώ-----------

#71   panais13

panais13

    iPH Contributor

  • 1.155 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:panais13

Δημοσίευση 20/04/2012 - 21:15

Οσοι γκρινιάζετε, παρατηρήσατε ποτέ σε τι τιμές πουλάνε στις άλλες χώρες κοντά μας (Ιταλία, Τουρκία) τα iΠροϊόντα;
Επίσης έχετε συγκρίνει ποτέ το ΦΠΑ της Ελλάδας με τις άλλες χώρες;
Επίσης έχετε σκεφτεί πως πολλοί από το eBay (που τους πάω με τα 1000 και από εκεί θα συνεχίσω να ψωνίζω εννοείται), μπορεί να είναι στην Αγγλία, να έχουν ένα φίλο στην Αμερική και να παραγγέλνουν direct; Οπότε να γλυτώνουν και τα έξοδα "Over the Atlantic" που χαρακτηρίζουν τις τόσο πιο υψηλές τιμές στην ΕΕ;

Και βέβαια να μην ξεχνιόμαστε! Στην Ελλάδα είναι η μόνη χώρα που μπορείς ακόμα να βρεις πιο ακριβά ένα MC από ένα MD μηχάνημα, και μάλιστα με υποδεέστερα χαρακτηριστικά στο MC!!!!!!! Εγώ όταν πήρα από Τουλούζη στη Γαλλία τον 27"άρη iMac μου για 1499€ τον Ιούλιο του 2010, είχε μόλις βγει ο i3/i5 και τον πήρα τόσο... Στην Ελλάδα τον πουλάγανε ακόμα 1899!!!!! Και λέω.... Ελλάδα 1899:1.23 (ΦΠΑ) = 1543,90€... Γαλλία 1499:1,20 = 1249,17€. Κι άντε, να πληρώνουμε στην Ελλάδα 35€ επιπλέον μεταφορικά ανά τεμάχιο (υπερβολικό, αν σκεφτεί κανείς πως όταν τον ανέβασα Αγγλία με την Aegean, πλήρωσα 80€. Και λέμε για 1 κομμάτι, κι όχι για παλέτες ή κοντέινερ). Συνεπώς: ή η Apple πουλάει 1543€ χονδρική σε μας και 1249€ στη Γαλλία (συμπεριλαμβανομένου και του κόστους μεταφοράς σε αυτήν την τιμή, και του κέρδους 6% που έχει ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ στα προϊόντα της), κάτι που αποκλείεται καθώς έχει ενοποιημένες τιμές, ή εμείς υπερτιμολογούμε τα προϊόντα στην Ελλάδα.

Και για να το φτάσω λίγο πιο βαθιά; Ας το πάω έτσι για να μη σας ζαλίζω άλλο με τις ελληνικές βλακείες στα καταστήματα που πάνε να μας πιάσουν τον πάτο..

Στο παραπάνω παράδειγμα:

Γαλλία = 1499 - 20% ΦΠΑ = 1249,17 - 6% κέρδος επιχείρησης = 1178,46€. Αντε να βγάλω και τα μεταφορικά... 30€ ανά μηχάνημα. Αρα καθαρή αξία αγοράς ανά υπολογιστή = 1150€ σε τιμή ΗΠΑ. Να βγάλουμε και το τελωνείο, 10.5% από την πιο ακριβή πολιτεία; 1040,73€ το κάθε μηχάνημα!! Τόσο το πουλάει η Apple! Βέβαια στην εταιρία (FNAC, Apple Store France, κλπ), στοιχίζει 1178,46€ με τις προσαυξήσεις.

Ελλάδααααααα.... Ας πάμε ανάποδα! 1178,46€ το iMac. Και 6% το κέρδος της επιχείρησης = 1249,17€. Και 23% το ΦΠΑ = 1536,48€!! Τιμή βάσης. 1899€ τιμή πώλησης. Επιπλέον κέρδος της εκάστοτε επιχείρησης: 362,52€!!!!!

Αλλά τι περιμένεις από μια χώρα που πριν από 25 χρόνια ήταν απαγορευτική για τα εργοστάσια κατασκευής μόνιτων για PC, καθώς η Ελληνική νομοθεσία πίστευε πως monitor = tv, κι επιβάρυνε την τιμή κατά 106%!!!! ή που χρεώνει τους τρελούς δασμούς στα αυτοκίνητα, παρά τα πρόστιμα που τρώει, καθώς το πρόστιμο της ΕΕ είναι πιο μικρό από τα ετήσια έσοδα του κράτους από τους δασμούς των αυτοκινήτων, Αν κάποιος αγοράσε το Computer για Ολους Μαρτίου 2012, στο Time Warp έχει την ανάλυση που είχε γίνει στο τεύχος 45, το Μάρτιο του 1987....


Αυτά, και God Save the eBay! Και τα pixmania-pro και eXpanSYS για επαγγελματίες (για όσους έχουν εταιρικό ΑΦΜ από ΑΕ, ΟΕ, ΕΕ, ΕΠΕ).

έτσι ακριβώς είναι φίλε μου πες μας και κανέναν Καλό seller στο ebay

#72   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/04/2012 - 21:33

Electronic King!
Απίστευτες τιμές, γρήγορη παράδοση, και αποστολή από Αγγλία (εντός Ευρώπης άρα κανένα θέμα με τελωνεία κτλ.!).

#73   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/04/2012 - 21:35

Electronic King!
Απίστευτες τιμές, γρήγορη παράδοση, και αποστολή από Αγγλία (εντός Ευρώπης άρα κανένα θέμα με τελωνεία κτλ.!).

και δέχεται και παζαρια
βεβαια ο ''τύπος'' πουλάει πιο πολλά μηχανήματα απ ότι η isquare και η document μαζι...

#74   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/04/2012 - 21:38

Όντως! :P

#75   sgav19

sgav19

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Twitter:@SGavriilidis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:stavros19

Δημοσίευση 20/04/2012 - 21:40

Electronic King!
Απίστευτες τιμές, γρήγορη παράδοση, και αποστολή από Αγγλία (εντός Ευρώπης άρα κανένα θέμα με τελωνεία κτλ.!).


Ακριβώς...!!
Είναι ένας από τους πιο αξιόπιστους και μάλιστα οι τιμές του είναι αρκετά καλές
Επίσης το θετικό του είναι (εκτός των άλλων) ότι έχει ετοιμοπαράδοτα και customize μοντέλα.
πολύ καλός.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες