Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 5 ψήφοι

Tips για την καλύτερη απόδοση της μπαταρίας του iPhone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
377 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   julietze

julietze

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/01/2010 - 13:27

Εχω το iPhone 3GS 16Mb και χρειάζεται φόρτιση 1 με 2 φορές την ημέρα.. από φίλους που έχουν iPhone έχω ακούσει διάφορα… μερικοί λένε ότι είναι φυσιολογικό κ μερικοί πως όχι. Το έχω περίπου 3 εβδομάδες. Μήπως θα «συνέλθει» σιγά σιγα? Ξέρει καποιος?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   xilaren

xilaren

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2010 - 13:50

Καλοραίζικο το τηλεφωνάκι και καλώς μας ήρθες!
Λοιπόν! Να θυμάσαι 2 πραγματάκια για αρχή: Ούτε υπερ-φόρτωση, αλλά ούτε και άδειασμα της μπαταρίας -εκτός από 1-2 φορές το μήνα, που κρίνεται απαραίτητο για το "στρώσιμο" της! Τί εννοώ:...
Μόλις η μπαταρία φτάσει στο 10%, βάζουμε το τηλεφωνάκι για φόρτωση -κατά προτίμηση, μέσω του υπολογιστή σου και της USB θύρας. Μόλις φτάσει στο 100% και λιγάκι πιο μετά, το βγάζουμε -όχι πολύ αργότερα, όμως! Καλό είναι να προμηθευτείς κάποια από τις πολλές εφαρμογές που κυκλοφορούν, με την ένδειξη της μπαταρίας. Μερικές από αυτές, κάνουν έναν ήχο, σα συναγερμό, όταν το τηλέφωνο φορτίσει πλήρως!
Το αν είναι φυσιολογικό, ή όχι, θα το κρίνεις εσύ... Ανάλογα τη χρήση που του κάνεις!
Αυτά για αρχή! Οτιδήποτε άλλο θελήσεις, στη διάθεσή σου!

xilaren

#78   rogerw3

rogerw3

    iPH User

  • 123 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/01/2010 - 14:22

παντως η χρήση παιχνιδιών είναι ιδιαίτερα ενεργοβόρος

#79   xilaren

xilaren

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2010 - 14:28

Aυτό να λέγεται... ειδικά τα ογκώδη, τη "γονατίζουν" τη μπαταρία.

xilaren

#80   Supermod

Supermod

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2010 - 21:13

Ακούστε το πρόβλημα που έχω εγώ.
Λογικά πρεπει να το περασα εγω το προγραματακι που ονομαζεται "battery control" και στο μενου accuracy εχει 3 επιλογές, default,low(SDK),high(SBSettings).
Στην αρχή το εβαλα στην τριτη επιλογη 'high(SBSettings) υποθετοντας οτι θα ειναι πιο ακριβης η ενδειξη "%" και αφου το έβγαζα απο την πριζα(πληρης φορτηση) μετα απο ελαχιστα λεπτα(οχι μπροστα στα ματια μου), χωρις καθολου χρηση το ανοιγα για να δω κατι και η μπαταρια ειχε πεσει στο 96%. Πολλες φορες επίσης μετα από αρκετες ωρες φορτισης(ολοκληρη νυχτα), ηταν στο 99% και οχι 100%. Αλλαξα λοιπον τη ρυθμιση σε default και απο τη μια βρικα την υγεια μου, όμως επειδη ξενερωσα με την εφαρμογη πηγα να την αφαιρεσω και προ εκπληξεως είδα πως δεν αφαιρειται. κανει κανονικα τη διαδικασια(μεσω cydia) και οταν παω στο μενου παλι τη βρισκω εκει. Εν ολιγης θα ήθελα καποιος να με επιβεβαιωσει πως αυτη η εφαρμογη σκοτωνει τη μπαταρια, και ενα τροπο να την αφαιρεσω.
Ευχαριστω.

#81   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2010 - 21:14

εχεις κανει επανεκινηση αφου την αφαιρεσες.;
επισης μπορεις να κατεβασεις απο cydia το cydelete και να την διαγραψεις οπως τις εφαρμογες απο appstore.. παρατεταμενα και πατας το x

Τελευταία επεξεργασία από: DINFUN, 29/01/2010 - 21:17


#82   christoforos258

christoforos258

    iPH User

  • 107 μηνύματα
  • Twitter:@chrisxenofontos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 29/01/2010 - 21:17

Το SBSettings είναι πολύ καλό εργαλείο!


εγω με την εγκατασταση sbs settings δεν μπορω να κλεισω το edge.... ξερει κανεις κατι;

#83   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2010 - 21:21

τι εννοεις πως δεν μπορεις να την κλεισεις.. ριξε μια ματια εδω εχει o xilaren μια photo και γραφουμε και οδηγιες.. και τα ξαναλεμε.. :)

#84   achilles

achilles

    iPH Member

  • 258 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/02/2010 - 19:09

Η διάρκεια της μπαταρίας μένει στα αρχικά εργοστασιακά της επίπεδα, αν ανά τακτά χρονικά διαστήματα (π.χ. ανά μήνα) αποφορτίζουμε πλήρως το iPhone, ώσπου να κλείσει κ μετά το φορτίσουμε πλήρως.

Source: <a href='http://www.apple.com/batteries/' class='bbc_url' title='External link' rel='nofollow'>http://www.apple.com.../batteries/</a>



συγγνωμη αλλα επειδη δεν μπορω να ψαξω ολο το φορουμ για απαντηση (αν εχει ειπωθει), μου δημιουργηθηκε μια απορια,

τι γινεται με το 3GS 3.1.2 ,του οποιου ειμαι και κατοχος, οταν εχεις κανει jailbrake?γιατι υποτιθεται αν το αφησεις να αδειασει απο μπαταρια κανει reboot και τα χανεις ολα!!
ευχαριστω!

#85   Deviance

Deviance

    iPH User

  • 121 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/02/2010 - 19:17

συγγνωμη αλλα επειδη δεν μπορω να ψαξω ολο το φορουμ για απαντηση (αν εχει ειπωθει), μου δημιουργηθηκε μια απορια,

τι γινεται με το 3GS 3.1.2 ,του οποιου ειμαι και κατοχος, οταν εχεις κανει jailbrake?γιατι υποτιθεται αν το αφησεις να αδειασει απο μπαταρια κανει reboot και τα χανεις ολα!!
ευχαριστω!

Δεν χάνεις τίποτα απλά το συνδέεις με το PC τρέχεις blackrain περιμένεις και ειναι μια χαρά

Τελευταία επεξεργασία από: Deviance, 24/02/2010 - 19:18


#86   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/02/2010 - 19:18

πρωτον δεν χανεις τιποτα ...που το διαβασες αυτο;.. το μονο που χρειαζεται ειναι να ξανατρεξεις το blackra1n.. χωρις restore και η συσκευη σου επανερχεται κανονικα.. :)

#87   achilles

achilles

    iPH Member

  • 258 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/02/2010 - 19:24

ναι σορυ εννοω αυτη την διαδικασια!!!
κ πρεπει να το κανεις καθε φορα?εσεις το κανετε καθε μηνα??

#88   achilles

achilles

    iPH Member

  • 258 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/02/2010 - 19:27

...και αμα μπορειτε ρειξτε κ μια ματια και εδω http://www.iphonehel...stom-keyboards/
αν εχετε να μου πειτε κατι !
ευχαριστω

#89   Deviance

Deviance

    iPH User

  • 121 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/02/2010 - 19:28

ναι σορυ εννοω αυτη την διαδικασια!!!
κ πρεπει να το κανεις καθε φορα?εσεις το κανετε καθε μηνα??

Κάθε φορά που κάνεις restart το κινητό εγώ μια δυο φόρες την ημέρα για να καθαρίζει από τυχόν "σκουπίδια" που μένουν στην ram και άλλα τέτοια αλλά είναι εντελώς υποκειμενικό

#90   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/02/2010 - 19:30

το εχουμε διαβασει εαν υπηρχε δοκιμασμενη απαντηση θα την ειχες παρει.. απ' οσο γνωριζω τα themew εχουν και ενσωματομενο πληκτρολογιο.. μπορεις να κατεβασεις καποιο που σου αρεσει και μεσω του winderboard να το απενεργοποιησεις εαν δεν σου κανει.. που προβληματιζεσαι.. :)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες