Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

Γιατί κάνετε Jailbreak;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
114 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: JailBreak

Γιατί κάνετε Jailbreak;

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#76   jsjim

jsjim

    iPH Member

  • 222 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 16/05/2012 - 16:50

Το προτιμώ, για τις δυνατότητες που αποκτά με την βοήθεια των tweaks, που χωρίς αυτές δεν ειναι κινητό. Και δεύτερον δοκιμαζεις εφαρμογες (σπασμενες), που αν σε εξυπηρετούν τις αγοράζεις, πόσα λεφτα εγω γλιτώσει απο χαζες εφαρμογες που σε δελεάσουν, και στην πραγματικότητα είναι άχρηστες.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 16/05/2012 - 16:51

δεν ειπα οτι ειναι παρανομο.και το δικαιωμα που αναφερεις θα επρεπε κατα τη γνωμη μου να γινεται πραγματικοτητα ΜΕΣΑ στα ορια των ορων που η εταιρια σου δινει.
στο κατω κατω,αν δεν σου αρεσουν οι οροι της,μην την προτιμησεις.
και αυτο με την ποινη,ισχυει μονο τυπικα.αν χρειαστεις την εγγυηση απλα κανεις restore και τρεχεις παραπονεμενος για αντικατασταση

Μα δεν ειναι ετσι, τι να κανουμε τωρα;
Δικαστηριο αποφασισε οτι ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΣΤΗΝ APPLE ΝΑ ΒΑΖΕΙ ΟΡΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΣΥΣΚΕΥΗΣ. End of story, εχεις αδικο... Απο εκει και περα στο επιχειρημα "ειναι η γνωμη μου" δεν βρισκω καταλληλη απαντηση
Προφανως και θα προτιμησω την Apple και θα κανω ο,τι θελω στην συσκευη μου γιατι ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ να μου θετει περιοριστικους ορους.
Σε οτι αφορα το restore και την εγγυηση δεν εχω κατι να σου πω, εδω εχεις δικιο:-)

Τελευταία επεξεργασία από: omilitis1987, 16/05/2012 - 16:53


#78   sasoulini007

sasoulini007

    iPH Contributor

  • 1.127 μηνύματα
  • Twitter:@sasoulini007
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:sasoulini007

Δημοσίευση 16/05/2012 - 16:51

συγνωμη αλλα δεν αντεξα:
1.tweeks etc? ποσο συχνα πρεπει πετατε για να εχει την ανάγκη για αμεση προσβαση στο fligh mode?
2. ποιος χρησιμοποιει bluetooth (for sharing)? εδω εχουμε 2012 οχι 2002! - wifi η 3g!
3. customazation/themes? αυτο καναμε στο windows 95 με to windows plus.. δεν βαρεθηκατε ακομα?
4. installous/apps... σηκωνω τα χερια... και εγω εχω σπασμενο photoshop.. δε θα επρεπε (και το παραδεχομαι!)

τωρα οσοι λετε οτι εχετε το δικαιωμα να κανετε οτι θελετε να τα idevices σας οκ αλλα μη κανετε αποδοχη των ορων τις apple..


εισαι απο αυτους που πιστευουν οτι jb ειναι μονο κρακ εφαρμογες ειμαι σιγουρη..................

#79   Levon

Levon

    iPH Enthousiast

  • 547 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:chaf1

Δημοσίευση 16/05/2012 - 16:54

Μα δεν ειναι ετσι, τι να κανουμε τωρα;
Δικαστηριο αποφασισε οτι ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΣΤΗΝ APPLE ΝΑ ΒΑΖΕΙ ΟΡΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΣΥΣΚΕΥΗΣ. End of story, εχεις αδικο...
Προφανως και θα προτιμησω την Apple και θα κανω ο,τι θελω στην συσκευη μου γιατι ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ να μου θετει περιοριστικους ορους.
Σε οτι αφορα το restore και την εγγυηση δεν εχω κατι να σου πω, εδω εχεις δικιο:-)

αυτο που αναφερεις για τη δικαστικη αποφαση δεν το γνωριζω.ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ που αυτο ισχυει τοτε παω πασο

#80   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 16/05/2012 - 16:56

αυτο που αναφερεις για τη δικαστικη αποφαση δεν το γνωριζω.ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ που αυτο ισχυει τοτε παω πασο

Οντως ισχυει αυτο που λεει, ειχε βγει περιπου πριν 2 χρονια αν θυμαμαι καλα αυτη η αποφαση.

#81   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 16/05/2012 - 16:57

αυτο που αναφερεις για τη δικαστικη αποφαση δεν το γνωριζω.ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ που αυτο ισχυει τοτε παω πασο

http://www.wired.com/threatlevel/2010/07/feds-ok-iphone-jailbreaking/
Κι οτι ειπαμε νερο κι αλατι:-)

#82   Levon

Levon

    iPH Enthousiast

  • 547 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:chaf1

Δημοσίευση 16/05/2012 - 17:03

http://www.wired.com/threatlevel/2010/07/feds-ok-iphone-jailbreaking/
Κι οτι ειπαμε νερο κι αλατι:-)

Χαχα,ναι... :)
Αν και αναφερει αυτο:
"Instead, it makes it lawful to circumvent controls designed to block jailbreaking."

#83   iandy

iandy

    iPH newbie

  • 59 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/05/2012 - 17:03

Προφανώς από τη συσκευή smart phone, χρησιμοποιείς μόνο το δεύτερο συνθετικό της...

αν προσπαθεις να πεις οτι χωρις το jailbreak το iphone δεν ειναι ενα smartphone, κανεις λαθος..

τωρα οσο αφορα το poll, αν ειχα κανει ποτε jb (μπορει αν ειχα πιο πολυ ελευθερο χρονο και ενα δευτερο iphone) θα το εκανε απο περιεργεια και για λογους πειραματισμου B)

εισαι απο αυτους που πιστευουν οτι jb ειναι μονο κρακ εφαρμογες ειμαι σιγουρη..................

....για αυτο διαβαζω το thread μηπως αλλαξω γνωμη... <_<

#84   sasoulini007

sasoulini007

    iPH Contributor

  • 1.127 μηνύματα
  • Twitter:@sasoulini007
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:sasoulini007

Δημοσίευση 16/05/2012 - 17:09

αρα αφου δεν εχεις κανει ποτε jb δεν γνωριζεις τι δυνατοτητες εχεις....δεν το επεξεργαστηκες ως βαθος ουτε χρησιμοποιησες διαφορα tweak του cydia που θα σε διευκολυνουν ειδικα για να μην πατας συνεχεια το home button kai to power button

#85   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 16/05/2012 - 17:16

Χαχα,ναι... :)
Αν και αναφερει αυτο:
"Instead, it makes it lawful to circumvent controls designed to block jailbreaking."

Σχετικα με αυτο που παραθετεις : τα συνεχη firmware upgrade αυτο προσπαθουν να κανουν συνηθως( 4.3.3 σε 4.3.4 , 5.1 σε 5.1.1 , κοκ)
Αν ηθελε η Apple να καταπολεμησει την πειρατεια θα επρεπε να στοχοποιησει τo instalous και να αφησει ησυχο το Cydia, το ερωτημα ειναι :θελει;

#86   Levon

Levon

    iPH Enthousiast

  • 547 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:chaf1

Δημοσίευση 16/05/2012 - 17:18

Σχετικα με αυτο που παραθετεις : τα συνεχη firmware upgrade αυτο προσπαθουν να κανουν συνηθως( 4.3.3 σε 4.3.4 , 5.1 σε 5.1.1 , κοκ)
Αν ηθελε η Apple να καταπολεμησει την πειρατεια θα επρεπε να στοχοποιησει τo instalous και να αφησει ησυχο το Cydia, το ερωτημα ειναι :θελει;

Φυσικα και οχι ;)

#87   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 16/05/2012 - 17:23

Και αποτι φαινεται και οι developers δεν το θελουν.. Αφου αν το ηθελαν μπορουσαν να κανουν κατι.

#88   Levon

Levon

    iPH Enthousiast

  • 547 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:chaf1

Δημοσίευση 16/05/2012 - 17:27

Και αποτι φαινεται και οι developers δεν το θελουν.. Αφου αν το ηθελαν μπορουσαν να κανουν κατι.

Για ολοκληρη apple μιλαμε...Αν ηθελε ουτε φημες για αλλα jb δεν θα εβγαιναν ;)

Τελευταία επεξεργασία από: Levon, 16/05/2012 - 17:27


#89   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/05/2012 - 18:48

Καλά μιλάτε σοβαρά;! Θέλει η Apple το jailbreak και θέλουν οι developers τό Installous?!!

Η Apple προσπαθεί με νύχια και με δόντια να καταπολεμήσει τό jailbreak, απλά δέν μπορεί! Επιχειρήματα τύπου "Ολόκληρη Apple δέν είναι δυνατόν να μήν μπορεί", και όμως, δέν μπορεί! Όπως ολόκληρη Microsoft δέν μπορεί να θωρακίσει τό λειτουργικό από exploits και bugs που οδηγούν σέ ιούς, εκτός και άν η Microsoft θέλει τούς ιούς!
Καί ο λόγος είναι, τά λογισμικά φτιάχνονται από ανθρώπους και έχουν ελαττώματα, και πάντα θα βρίσκεται κάποιος ικανός ώστε να εκμεταλλευτεί τά ελαττώματα αυτά!

Όσο για τούς developers που "θέλουν" τό Installous (και καλά γιατί έτσι ο κόσμος "δοκιμάζει" και "γνωρίζει" τίς εφαρμογές και μετά πάει και τίς αγοράζει!), αυτή η άποψη πέφτει εντελώς έξω, αλλά καλύτερα να σάς τα πεί και ένας developer!

#90   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 16/05/2012 - 18:55

Καλά μιλάτε σοβαρά;! Θέλει η Apple το jailbreak και θέλουν οι developers τό Installous?!!

Η Apple προσπαθεί με νύχια και με δόντια να καταπολεμήσει τό jailbreak, απλά δέν μπορεί! Επιχειρήματα τύπου "Ολόκληρη Apple δέν είναι δυνατόν να μήν μπορεί", και όμως, δέν μπορεί! Όπως ολόκληρη Microsoft δέν μπορεί να θωρακίσει τό λειτουργικό από exploits και bugs που οδηγούν σέ ιούς, εκτός και άν η Microsoft θέλει τούς ιούς!
Καί ο λόγος είναι, τά λογισμικά φτιάχνονται από ανθρώπους και έχουν ελαττώματα, και πάντα θα βρίσκεται κάποιος ικανός ώστε να εκμεταλλευτεί τά ελαττώματα αυτά!

Όσο για τούς developers που "θέλουν" τό Installous (και καλά γιατί έτσι ο κόσμος "δοκιμάζει" και "γνωρίζει" τίς εφαρμογές και μετά πάει και τίς αγοράζει!), αυτή η άποψη πέφτει εντελώς έξω, αλλά καλύτερα να σάς τα πεί και ένας developer!

Ενα απλο πραγμα που μου ερχεται στο μυαλο, ειναι γιατι τοτε δεν βαζουν σε ολες τις εφαρμογες απαγορευση αν εντοπιστει οτι ειναι cracked εκδοση, οπως κανουν ορισμενοι (πολυ λιγοι σε ποσοστο);; Κατι τοσο απλο μπορουσε να "κλεισει" το installous σε μια μερα, και να χτυπησει ασχημα το jailbreak και ουσιαστικα να το κανει αχρηστο για τους περισσοτερους (αφου πιστευω οτι το μεγαλυτερο ποσοστο για αυτο κανει jailbreak)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες