Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Νέο iPhone με οθόνη 4 ιντσών: Δώρον άδωρον


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
51 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 18/05/2012 - 13:42

Αν το γυρισουμε σε landscape ομως θα εχουμε την δυνατοτητα για μεγαλυτερα στοιχεια! Το ιδιο και με τα iBooks. Απλα θα χρειαστει πιο συχνο scrolling... ;)


Όπως και για βίντεο θα είναι καλύτερο σε landscape αλλά για μένα video και books δεν είναι για iPhone, οπότε δεν έχω απαιτήσεις. Landscape browsing θα είναι όντως καλύτερο αλλά και πάλι δεν είναι για μένα, προτιμώ portrait. Ειδικά αν πρέπει να εμφανιστεί το πληκτρολόγιο σε landscape είναι πρακτικά άχρηστο το browsing.

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   dali13gr

dali13gr

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Twitter:@dali13gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/05/2012 - 14:27

Υπερβολές... Θα αυξήσουν τόσο το μέγεθος της οθόνης, όσο επιτρέπει η φιλοσοφία τους για "ανεκτό" μέγεθος συσκευής. Η δική μου πρόβλεψη, είναι ότι θα έχει ανάλυση 1024x768 όπως στα προηγούμενα iPad και η οθόνη θα παραμείνει 3:2 ή κάπου εκεί κοντά για να μην υπάρχει πρόβλημα με τις εφαρμογές. Κάποιος καλός άνθρωπος, ας κάνει τους μαθηματικούς υπολογισμούς για να δούμε στις πόσες ίντσες γίνεται αυτό και τι ΡΡΙ μας δίνει.Φυσικά, πρέπει να συνυπολογίσουμε και το ότι η συσκευή που θα προκύψει θα πρέπει να έχει και την ανάλογη διάρκεια μπαταρίας με τις προηγούμενες ή/και καλύτερη. Οπότε, όπως βλέπουμε, είναι πολλά αυτά που πρέπει να υπολογιστούν :-D

Τελευταία επεξεργασία από: dali13gr, 18/05/2012 - 14:31


#18   oboys10

oboys10

    iPH Member

  • 279 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 18/05/2012 - 14:29

Να μεγαλώσει η οθόνη αλλά όχι το μέγεθος του κινητού, θα 'ναι κρίμα!

#19   antoinegr

antoinegr

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:AntoineGr

Δημοσίευση 18/05/2012 - 14:48

Να μεγαλώσει η οθόνη αλλά όχι το μέγεθος του κινητού, θα 'ναι κρίμα!


Κολυμπάει στην τσέπη σου ή σου αρέσει το μεγάλο bezel; :)

Υπερβολές... Θα αυξήσουν τόσο το μέγεθος της οθόνης, όσο επιτρέπει η φιλοσοφία τους για "ανεκτό" μέγεθος συσκευής. Η δική μου πρόβλεψη, είναι ότι θα έχει ανάλυση 1024x768 όπως στα προηγούμενα iPad και η οθόνη θα παραμείνει 3:2 ή κάπου εκεί κοντά για να μην υπάρχει πρόβλημα με τις εφαρμογές. Κάποιος καλός άνθρωπος, ας κάνει τους μαθηματικούς υπολογισμούς για να δούμε στις πόσες ίντσες γίνεται αυτό και τι ΡΡΙ μας δίνει.Φυσικά, πρέπει να συνυπολογίσουμε και το ότι η συσκευή που θα προκύψει θα πρέπει να έχει και την ανάλογη διάρκεια μπαταρίας με τις προηγούμενες ή/και καλύτερη. Οπότε, όπως βλέπουμε, είναι πολλά αυτά που πρέπει να υπολογιστούν :-D


Το 1024Χ768 το είχα σκεφτεί κι εγώ ως λύση για να αποφευχθεί το fragmentation αλλά δε γίνεται γιατι οι εφαρμογές για iPad είναι σχεδιασμένες για διαφορετικά ppi οθόνης οπότε όλα θα έτρεχαν σωστά μεν αλλά θα ήταν υπερβολικά μικρά για σωστή χρήση δε...

Τελευταία επεξεργασία από: antoinegr, 18/05/2012 - 14:51


#20   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 18/05/2012 - 14:59

Η αλήθεια ειναι μία.

Όσο κι αν μας αρέσει το iOS, η μοναδική πρόταση της Apple αυτη τη στιγμή (το iPhone 4S) έχει μείνει πολυ πολυ πίσω σε όρους ανταγωνισμού. Η σχεδίαση του τηλεφώνου συμπεριλαμβανομένης της οθόνης και της διάστασής της ειναι αισίως του ... 2010.

Αυτη τη στιγμη μπροστά στις προτάσεις του ανταγωνισμού (HTC One X, galaxy S3), το iPhone φαντάζει ασθενικό και ντροπαλό ξαδέρφι. Η οθόνη του φαίνεται σαν κλειδαρότρυπα μέσα απο την οποία πασχίζεις να προσποιηθείς ότι σερφάρεις ενώ όταν φτάσεις να κάνεις χρωματικές συγκρίσεις (απόδοση χρωμάτων ή μαύρου για παράδειγμα), εκει σου ερχεται να πετάξεις το κινητο στα σκουπίδια.

Πραγματικά ελπίζω η αγαπητή Apple να μας προσφέρει ένα μεγαλύτερο κινητο. Ειναι και ο μοναδικός λόγος που δεν έχω αγοράσει ήδη το Galaxy S3, περιμένω το WWDC.

Έχει μείνει ΠΟΛΥ πίσω κι έχει δρόμο να καλύψει. Ελπίζω να τα καταφέρει.

#21   oboys10

oboys10

    iPH Member

  • 279 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 18/05/2012 - 15:36

Η αλήθεια ειναι μία.

Όσο κι αν μας αρέσει το iOS, η μοναδική πρόταση της Apple αυτη τη στιγμή (το iPhone 4S) έχει μείνει πολυ πολυ πίσω σε όρους ανταγωνισμού. Η σχεδίαση του τηλεφώνου συμπεριλαμβανομένης της οθόνης και της διάστασής της ειναι αισίως του ... 2010.

Αυτη τη στιγμη μπροστά στις προτάσεις του ανταγωνισμού (HTC One X, galaxy S3), το iPhone φαντάζει ασθενικό και ντροπαλό ξαδέρφι. Η οθόνη του φαίνεται σαν κλειδαρότρυπα μέσα απο την οποία πασχίζεις να προσποιηθείς ότι σερφάρεις ενώ όταν φτάσεις να κάνεις χρωματικές συγκρίσεις (απόδοση χρωμάτων ή μαύρου για παράδειγμα), εκει σου ερχεται να πετάξεις το κινητο στα σκουπίδια.

Πραγματικά ελπίζω η αγαπητή Apple να μας προσφέρει ένα μεγαλύτερο κινητο. Ειναι και ο μοναδικός λόγος που δεν έχω αγοράσει ήδη το Galaxy S3, περιμένω το WWDC.

Έχει μείνει ΠΟΛΥ πίσω κι έχει δρόμο να καλύψει. Ελπίζω να τα καταφέρει.


Τι να κάνω ένα κινητό με 4 πυρήνες όταν εξωτερικά είναι χάλια? Δε συμφωνώ σε τίποτα απ'αυτά που είπες .. εκτός του ότι υπάρχουν πιο καλά (σε θέμα προδιαγραφών) κινητά έξω στην αγορά. Μέχρι εκεί όμως. Μπορεί στα "χαρτιά" αρκετά κινητά να είναι πολύ πιο καλά από το iPhone 4S αλλά δεν θα το άλλαζα με καμία δύναμη γι'αυτά τα κινητά που προανέφερες. Ο μόνος λόγος για να άλλαζα το 4S θα ήταν να έβγαινε το καινούργιο iPhone! Apple και μόνο Apple! 1000 χρόνια μπροστά!

#22   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/05/2012 - 15:43

Ένα πράγμα ενδιαφέρει τήν Apple, να χρησιμοποιεί ο κόσμος τίς συσκευές τής και να βγάζει καλά κέρδη.

Επομένως, δέν τίθεται λόγιος για "ασθενικό ξαδέρφι" και "πολύ πίσω από τόν ανταγωνισμό", όταν είναι το best selling smartphone τής αγοράς τό 4S (μέ δεύτερο best selling smartphone τό iPhone 4 και τρίτο τό 3GS). Ομοίως και όταν η Apple "θερίζει" κάπου τό 75% τών κερδών τής παγκόσμιας αγοράς τηλεφώνων (συνολικά, όχι μόνο smartphones), μέ μόλις 9% market share (link: http://m.cnet.com/news/57371790 ) .
Και κάτι παρόμοιο γίνεται και μέ τό App Store.
Γενικά, η Apple είναι πολύ μπροστά στά κέρδη και στήν συνείδηση τών ανθρώπων, επομένως νομίζω ότι μέχρι στιγμής οι αποφάσεις τής δικαιώνονται στό έπακρο!

#23   BSB

BSB

    iPH User

  • 149 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 18/05/2012 - 16:01

Εγώ δεν ανησυχώ για το μέγεθος της οθόνης, αλλά για την ανάλυση και αν θα διατηρίσει την retina display.
Αποψή μου είναι ότι δεν θα κυκλοφορίσει νέο iphone με ανάλυση retina και θα το κάνει με την κυκλοφορία του "Ιphone 5S" ή "New iPhone 2013"

#24   Karavagos

Karavagos

    iPH newbie

  • 58 μηνύματα
  • Twitter:@Karavagos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:Karavagos

Δημοσίευση 18/05/2012 - 16:14

Είμαι σίγουρος ότι το new iPhone (έτσι θα το ονομάσουν λόγω της αλλαγής της εμφάνισης και του μεγέθους της οθόνης θα το δείτε) δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. Αναφερόμαστε για την Apple λέτε να μην τα έχει σκεφτεί όλα αυτά; Για αυτό το λόγο και άργησε να κάνει αυτή την αλλαγή. Αν έχει βάλει και ο Jobs το χεράκι του ένα παραπάνω! εγώ πάντως θα ήθελα μεγαλύτερη οθόνη λόγω ότι το χρησιμοποιώ πολύ για να σερφάρω και όχι για παιχνίδια.

#25   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 18/05/2012 - 16:32

Όπως και να έχει είμαστε μπροστά σε μιά μεγάλη αλλαγή ... Αν αυτό συμβεί τελικά ! Οπότε ας κρατάμε μικρό καλάθι σχετικά με τις επερχόμενες αλλαγές ...

#26   phoenixgrg

phoenixgrg

    iPH Enthousiast

  • 487 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:phoenixgrg

Δημοσίευση 18/05/2012 - 17:03

οτι εχει μεινει η apple φαινεται δια γυμνου οφθαλμου μονο καποιος που δεν εχει δοκιμασει κατι αλλο δεν το βλεπει παντος ειλικρινα αν δεν δωσει μια καλη οθονη 4 με 4.3 ιντσων και μια καλυτερη μπαταρια τοτε τι μπορει να δωσει στον κοσμο ειλικρινα σε θεμα hardware τι να δωσει που να κανει την διαφορα ωστε να παρουμε το καινουργιο

#27   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/05/2012 - 17:56

Ρε παιδιά ότι και να λέμε περι πωλήσεων , το iPhone 4S αποδείχθηκε πολυ κατώτερο των προσδοκιών σε hardware!

Βάζεις το 4S με την οθονίτσα του δίπλα στο One X με τις 4.7 ιντσες αλλα κυρίως την 720p ανάλυση και σου φαίνεται απλα ως φτωχός συγγενής!

Προσωπικά σαν καταναλωτή δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν χρειαστεί η apple να αντιγράψει τον ανταγωνισμό ή αν οι developers χρειαστεί να δουλεύουν μέρα-νύχτα!

Με το iOS 5 η apple αντέγραψε το notification center του android. Αν στο iOS 6 βάλει και widgets θα ενοχληθεί κανείς;

Όλες οι εταιρίες αντιγράφουν η μια την άλλη μόλις κάποια βγάλει κάτι νέο , λειτουργικό και καινοτόμο!
Όπως το android ξεκίνησε ως αντιγραφή του iPhone και του iOS και έφτασε ως εδω έτσι και η Apple θα προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα της αγοράς θέλει δε θέλει...

Εγω σαν καταναλωτής θέλω τις περισσότερες επιλογές και το πιο έντονο ανταγωνισμό για να είμαι μόνιμα κερδισμένος!

Τελευταία επεξεργασία από: Looter, 18/05/2012 - 17:59


#28   dion75

dion75

    iPH Enthousiast

  • 442 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/05/2012 - 18:06

Μια φορά την έκανε την πατάτα η Apple όταν έβγαλε μετά το 4 το 4S, δεν νομίζω να το ξανακάνει. Μάλλον πρέπει να περιμένουμε μεγάλες αλλαγές στο επόμενο μοντέλο

#29   stocis

stocis

    iPH Enthousiast

  • 502 μηνύματα
  • Twitter:@stocis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:stocis

Δημοσίευση 18/05/2012 - 18:35

Μια φορά την έκανε την πατάτα η Apple όταν έβγαλε μετά το 4 το 4S, δεν νομίζω να το ξανακάνει. Μάλλον πρέπει να περιμένουμε μεγάλες αλλαγές στο επόμενο μοντέλο



Με το 3G - > 3GS ήταν διαφορετική πατάτα;
5 -> 5S ;
iPad 2 -> New iPad;

#30   sayian

sayian

    iPH Addict

  • 659 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/05/2012 - 18:56

Εσυ το εκλαμβανεις σαν πατατα. Οι πωλησεις αλλο εδειξαν φιλε μου...

Μια φορά την έκανε την πατάτα η Apple όταν έβγαλε μετά το 4 το 4S, δεν νομίζω να το ξανακάνει. Μάλλον πρέπει να περιμένουμε μεγάλες αλλαγές στο επόμενο μοντέλο


Το οτι ηταν πατατα η κινηση απο που το εκλαμβανεις? Ισως στο οτι εκανε τοπ πωλησεις (?)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες