Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Νέο iPhone με οθόνη 4 ιντσών: Δώρον άδωρον


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
51 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   mdsars

mdsars

    iPH Member

  • 239 μηνύματα
  • Twitter:@mdsars
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G
  • GameCenter:MDSARS

Δημοσίευση 18/05/2012 - 19:14

Με το 3G - > 3GS ήταν διαφορετική πατάτα;
5 -> 5S ;
iPad 2 -> New iPad;

Ποιό μοντέλο είναι αυτό ???

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   phoenixgrg

phoenixgrg

    iPH Enthousiast

  • 487 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:phoenixgrg

Δημοσίευση 18/05/2012 - 19:31

το ipad 2 στο new ipad οχι και πατατα αλλαξε οθονη μπαταρια μνημη επεξεργαστη καμερα τα παντα και κρατησε την τιμη και μαλιστα σε μεγαλο βαθμο τα αλλαξε ολα οχι απλα lifting εκει αφησε τον ανταγωνισμο να ψαχνετε μεχρι του χρονου τουλαχιστον αλλα στο 4 με 4s ναι εκανε πατατα γιατι στο hardware δεν αλλαξε σχεδον καθολου και για να αναγκασει τους καταναλωτες δεν εδωσε ολη την αναβαθμιση του software δηλαδη το siri μονο και μονο για να αρμεξει οποιους ηταν αρκετα προβατα για να το αγορασουν ειδικα στην ελλαδα που το siri ειναι κυριολεκτικα αχρηστο εντελως ενω ο ανταγωνισμος εκτωξευσε την ποιοτητα αλλα και τα τεχνικα χαρακτηριστικα ενω βελτιωσε θεαματικα την ποιοτητα του

#33   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 18/05/2012 - 19:46

Η αλήθεια ειναι μία.

Όσο κι αν μας αρέσει το iOS, η μοναδική πρόταση της Apple αυτη τη στιγμή (το iPhone 4S) έχει μείνει πολυ πολυ πίσω σε όρους ανταγωνισμού. Η σχεδίαση του τηλεφώνου συμπεριλαμβανομένης της οθόνης και της διάστασής της ειναι αισίως του ... 2010.

Αυτη τη στιγμη μπροστά στις προτάσεις του ανταγωνισμού (HTC One X, galaxy S3), το iPhone φαντάζει ασθενικό και ντροπαλό ξαδέρφι. Η οθόνη του φαίνεται σαν κλειδαρότρυπα μέσα απο την οποία πασχίζεις να προσποιηθείς ότι σερφάρεις ενώ όταν φτάσεις να κάνεις χρωματικές συγκρίσεις (απόδοση χρωμάτων ή μαύρου για παράδειγμα), εκει σου ερχεται να πετάξεις το κινητο στα σκουπίδια.


Η αληθεια ειναι μια...
αν θες σοβαρο browsing αγοραζεις iPad-Laptop, οχι κατι που ειναι λιγο κινητο, λιγο ταμπλετα, λιγο βιντεοκαμερα και το αγορι μου...(που λεει και το γνωστο ασμα)
Οσο για τις οθονες απο τις ιδιες εταιριες ψωνιζουν ολοι πανω κατω (lg,samsung,sharp κλπ)...


#34   caution

caution

    iPH User

  • 134 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/05/2012 - 19:59

Την οθόνη ας την μεγαλώσει, δεν νομίζω να μας κακοφανεί. Επίσης με τα χρήματα που έχει φάει να μας διαφημίζει την (πολύ όμορφη) retina δεν νομίζω να αλλάξει τεχνολογία στο panel.

Αυτό που θα με κάνει να μην πάρω iphone 5 θα είναι να μεγαλώσουν οι φυσικές διαστάσεις της συσκευής. Βλέπω ότι αρκετός κόσμος έχει μία "αναισθησία" στην αύξηση του μεγέθους της συσκευής αλλά το πράγμα έχει ξεφύγει για τα καλά. Το 4άρι που έχω τώρα είναι στα όρια της χρηστικότητα, για εμένα, και οτιδήποτε μεγαλύτερο νομίζω θα έχω πρόβλημα με τσέπες κτλ. Απορώ πως λένε μερικοί ότι δεν έχουν θέμα με τα Notes και τα λοιπά τερατουργήματα... :)

Τελευταία επεξεργασία από: caution, 18/05/2012 - 20:05


#35   nickvog

nickvog

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 18/05/2012 - 20:19

Εγώ θεωρώ ότι μία συσκευή με τις διαστάσεις του galaxy II είναι μια χαρά. Πόσο μάλλον όταν οι ίντσες δεν θα ξεπερνούν τις 4 (το galaxy έχει 4.3).

Το ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ για μένα η retina οθόνη (ή καλύτερη) και... οι μεγαλύτεροι χαρακτήρες και ΟΧΙ η προσθήκη απλά μίας σειράς περιεχομένου στην παρούσα μικροσκοπική ανάλυση.

Αν φυσικά θέλει η Apple να χτυπήσει σφοδρά τον ανταγωνισμό, εκεί όπου την προσπερνά. Ευδιάκριτο περιεχόμενο και άνετο browsing.

Επιτέλους, δεν έχουν όλοι τη διάθεση να ανοίγουν για την παραμικρή ανάγκη τους σε διαδικτυακές πληροφορίες την ταμπλέτα των 10 ιντσών, μόνο και μόνο για να μη στραβωθούν, ψάχνοντας κάτι επείγον πχ. μέσα στο λεωφορείο... άσε που παίζει να φάνε μια σπρωξιά και να αποδημήσει η ταμπλέτα, ή να αλλάξει ιδιοκτήτη !!!

#36   NiKlaus

NiKlaus

    iPH Contributor

  • 1.406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/05/2012 - 20:37

αν το ''οκτωβριανό'' iphone (δεν ξερω ακομα πως θα το πουνε) ειναι όπως στην φωτο μπροστά ως προς την οθονη, θα μεινω με το 4s μου...!
δεν μου λείπει ακομα αλλη μια σειρα για εικονιδια, ουτε διαφορα τρελη στο safari!

ενα νεο ''καινοτομικό'' σχεδιο χρειαζεται η apple όπως εκανε και με το 4αρι.!

#37   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 18/05/2012 - 22:04

Τι να κάνω ένα κινητό με 4 πυρήνες όταν εξωτερικά είναι χάλια? Δε συμφωνώ σε τίποτα απ'αυτά που είπες .. εκτός του ότι υπάρχουν πιο καλά (σε θέμα προδιαγραφών) κινητά έξω στην αγορά. Μέχρι εκεί όμως. Μπορεί στα "χαρτιά" αρκετά κινητά να είναι πολύ πιο καλά από το iPhone 4S αλλά δεν θα το άλλαζα με καμία δύναμη γι'αυτά τα κινητά που προανέφερες. Ο μόνος λόγος για να άλλαζα το 4S θα ήταν να έβγαινε το καινούργιο iPhone! Apple και μόνο Apple! 1000 χρόνια μπροστά!


Δεν αναφέρομαι στους πυρήνες, μου είναι αδιάφοροι. Δούλεψα ένα Galaxy S3 για 1-2 ώρες και ανατρίχιασα. Άψογα, ζωηρά χρώματα, απολαυστική οθόνη, εργονομικότατο, λεπτό και όμορφο.

Επίσης: αληθινό μαύρο - στο iPhone υπάρχει μόνο ... γκρι.

Αυτά φυσικά δεν αποτελούν λόγο να αφήσει κανείς το οικοσύστημα της Apple λόγω εφαρμογών κυρίως. Παρόλαυτά, αν βγάλει κανένα iPhone 4S^2 θα χάσει πολλούς πιστούς φίλους, είναι βέβαιο.

#38   aris20

aris20

    iPH newbie

  • 36 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/05/2012 - 05:09

Έκανα με την ζωγραφική μεγέθυνση της οθόνης, έτσι γιατί δεν το κάνουνε?

Ούτε θα αυξηθεί καν το πάχος και θα έχουμε οθόνη σε αυτό το πλάισιο 4'' ιντσες.

Εάν αλλάξει και λίγο το Aspect Ratio και το home button στο ίδιο design ίσως να χωρέσει και 4.1-4.3"!

Συνημμένα αρχεία



#39   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1.803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 19/05/2012 - 08:05

Δεν νομίζω ότι αυτό είναι τεχνολογικά εφικτό πρώτον και δεύτερων πρέπει να υπάρχει και λίγο πλαίσιο για να μην πατάς την οθόνη κατα λάθος όπως το πιάνεις. Σίγουρα δεν είναι άσχημο αλλά δεν θέλω να δούμε πάλι το ίδιο σχέδιο. Κρίμα που δεν είδαμε το σχέδιο σταγόνα που υπήρχε η φύμη για πέρσι. Κατά την γνώμη μου από τα ποίο όμορφα σχέδια.
Αναρτημένη εικόνα

Τελευταία επεξεργασία από: koumbouni, 19/05/2012 - 08:11


#40   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1.803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 19/05/2012 - 08:17

Θυμάστε πέρσι που μας έμεινα μόνο η θήκες. Κρίμα
Αναρτημένη εικόνα
Αναρτημένη εικόνα

Τελευταία επεξεργασία από: koumbouni, 19/05/2012 - 08:18


#41   oboys10

oboys10

    iPH Member

  • 279 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 19/05/2012 - 13:43

Δεν νομίζω ότι αυτό είναι τεχνολογικά εφικτό πρώτον και δεύτερων πρέπει να υπάρχει και λίγο πλαίσιο για να μην πατάς την οθόνη κατα λάθος όπως το πιάνεις. Σίγουρα δεν είναι άσχημο αλλά δεν θέλω να δούμε πάλι το ίδιο σχέδιο. Κρίμα που δεν είδαμε το σχέδιο σταγόνα που υπήρχε η φύμη για πέρσι. Κατά την γνώμη μου από τα ποίο όμορφα σχέδια.
Αναρτημένη εικόνα


Ωραίο σχέδιο αλλά χάλια το home button!

#42   caution

caution

    iPH User

  • 134 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/05/2012 - 02:06

* Ξαφνικά μου έσκασε το σκηνικό με τον τύπο που πουλούσε το iphone 5 στις αγγελίες και με έχει πιάσει νευρικό γέλιο :lol: :lol: :lol: . Όσοι το είχαν πετύχει, θα με καταλάβουν *

Τελευταία επεξεργασία από: caution, 20/05/2012 - 02:06


#43   DooMDiveR

DooMDiveR

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Twitter:@Doomdiver
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:DooMDiveR

Δημοσίευση 20/05/2012 - 06:35

Ένα πράγμα ενδιαφέρει τήν Apple, να χρησιμοποιεί ο κόσμος τίς συσκευές τής και να βγάζει καλά κέρδη.

Επομένως, δέν τίθεται λόγιος για "ασθενικό ξαδέρφι" και "πολύ πίσω από τόν ανταγωνισμό", όταν είναι το best selling smartphone τής αγοράς τό 4S (μέ δεύτερο best selling smartphone τό iPhone 4 και τρίτο τό 3GS).

Δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο...
Και εγω αν είχε iOS το galaxy s3 δεν θα περίμενα για κανένα iPhone 5 ή 4s-2 :P
Τον Οκτώβριο ... Αλλά μας έχει κάνει μάγκες η apple με το ριμαδι το iOS και δεν το αλλάζω (και παρα πολλά εκατομμύρια μαζί με εμένα) με τίποτα

Τελευταία επεξεργασία από: DooMDiveR, 20/05/2012 - 06:37


#44   kalotina

kalotina

    iPH Enthousiast

  • 447 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 20/05/2012 - 08:30

Δηλαδη η apple πρεπει ναμεινει μονιμα στις 3,7ιντσες?καποια στιγμη δεν πρεπει να αλλαξει σε κατι μεγαλυτερο?προσωπικα εχοντας χρησιμοποιησει και samsung galaxy sii,note,htc hd θεωρω οτι χρειαζεται κατι πιο μεγαλο για την πλοηγηση στο σαφαρι ρε παιδια που μας βγαινει το ματι για να δουμε.μικρα γραμματα.νομιζω άλλωστε οτι η αππλε πρεπει να ενθουσιασει εκ νεου τους πελατες της καθως ωραια η ρετινα αλλα το το 4s ειναι ακριβως το ιδιο με το 4


#45   DooMDiveR

DooMDiveR

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Twitter:@Doomdiver
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:DooMDiveR

Δημοσίευση 20/05/2012 - 09:05

3,5 ιντσες έχουν τα iPhone...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες