Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

rottweiler κουταβακι....


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
103 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   Sectoras

Sectoras

    iPH Addict

  • 824 μηνύματα
  • Twitter:@sector2001
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:sector2001

Δημοσίευση 29/05/2012 - 18:08

εαν θες εχω κτηνιατρο πολυ δυνατο που δεν κοιταει πρωτα την τσεπη και μετα το σκυλι αλλα το αντιθετο


Εχω καλη Κτηνιατρο Γλυφαδα απο Αυτο το Θεμα ειμαι Οκ ;)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 29/05/2012 - 18:08

Αlex0077 δλδ αν αφησω την πορτα ανοιχτη και ασ εχει μαθει κ καποια πραγματα απο μικρο λεσ να βγει να τον βουτηξει?


Μα δεν κατάλαβα.. Εννοείς να είσαι στο σπίτι , να τον έχεις στην αυλή και απλά να έχεις ανοιχτή την πόρτα??? Λολ σε καμία περίπτωση δεν κάνεις κάτι τέτοιο...
Πάντως δένεται απίστευτα μαζί σου.. Φανταστείτε μια φορά που είχα βγει να τον ταίσω στην αυλή είχα ξεχάσει το πορτοφόλι μου έξω το βράδυ.. Το πρωί που ξύπνησα μου είχε μαζέψει στην πόρτα το πορτοφόλι και μαζί όλα τα χαρτονομίσματα που είχε παρασύρει ο αέρας.. Τα μάζεψε σε μια άκρη ακριβώς όταν ανοίγω την πόρτα :P

#63   christosfazer

christosfazer

    iPH Contributor

  • PipPipPipPipPipPip
  • 1.618 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5C

Δημοσίευση 29/05/2012 - 18:10

εχεισ δικιο ρε ηλια αλλα σ ειπα οτι ειχα ενα λυκοσκυλο και ημουν πολυ δεμενοσ μαζι του!μ αρεσουν τετοιου ειδουσ σκυλια κ πιστευω πωσ αν τα φροντισω εστω κ τισ ωρεσ που θα ειμαι μαζι του θα ειναι ικανοσ χρονοσ ωστε να το μαθω 5 πραγματα!εσυ παντοσ ξερεισ καλυτερα αρα δεν μιλαω!ετσι κ αλλιωσ το τοπικ τ ανοιξα γιανα ακουσω γνωμεσ

#64   drogoth

drogoth

    iPH newbie

  • 51 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 29/05/2012 - 18:11

συμπερασμα ασε το σκυλι για λιγο καιρο.βρες κανα φιλο σ που εχει και πηγαινε παιξε με το δικο του..!!και αν απο αρκετο καιρο θες ακομα τοτε ναι παρε

#65   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/05/2012 - 18:38

Καταρχην συγνωμη αν μιλησα αποταμα πριν.Απλα επειδη και εμενα το τελευταιο μου σκυλι ηταν ενα βελγικο λυκοσκυλο,απλα θα σου πω οτι δεν εχουν καμια σχεση σαν χαρακτηρες,
Τα ροτβαιλερ ειναι πολυ"παραξενα' σκυλια.Δεν στο λεω επειδη ειμαι γνωστης,ουτε θελω να στο παιξω μαγκας.Εχω μιλησει με πολυ κοσμο αυτα τα 7 χρονια και δεν σου κρυβω οτι εχω ταλαιπωρηθει αφανταστα με τον χαρακτηρα του δικου μου,
Και να φανταστεις οτι ειμαστε ολη την ημερα μαζι.(εκτος απο τις ωρες που δουλευω,)
Συνημμένο αρχείο  DSC00455.JPG   50,48KB   2 λήψεις
Συνημμένο αρχείο  22042006039.jpg   187,35KB   3 λήψεις
Συνημμένο αρχείο  EKUESH (13).jpg   85,16KB   2 λήψεις
Συνημμένο αρχείο  29122007046.jpg   165,91KB   1 λήψεις

Αστο για λιγο καιρο,ερχεται και καλοκαιρι,σκεψου το καλυτερα με λογικη και οχι με την τρελλα τις στιγμης,και ειμαι σιγουρος οτι θα παρεις την σωστη αποφαση.
Μιλαμε παντα για ενα σκυλι με πολυ μυικη δυναμη(),το οποιο θελει εναν πολυ εμπειρο ιδιοκτητη.

#66   christosfazer

christosfazer

    iPH Contributor

  • PipPipPipPipPipPip
  • 1.618 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5C

Δημοσίευση 29/05/2012 - 19:12

ειναι γλυκεσ τα μαλακισμενα....δεν ξερω τι θα κανω παντοσ θα το σκεφτω πολυ καλα!!!
ετσι οπςσ σ τα ειπα θεωρεισ πωσ αυτο το σκυλι θα ειναι επικυνδυνο για εμενα και την κατασταση μου???

#67   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/05/2012 - 19:25

Ναι ειναι γλυκα οσο δεν παει!θεσ να τα ζουλιξεισ οταν ειναι μικρα.η σειρα την φωτο δεν ειναι τυχαια.μικρο και γλυκο,και μετα 60 κιλα που αν δεν εχεισ κανει σωστη εκπαιδευση φοβασαι και εσυ ο ιδιοσ να πλησιασεισ.

Ναι το πιστεύω οτι ειναι "επικίνδυνο"και γίαυτο ήμουν τόσο απότομος στην αρχή.αν ελεγες ότι θα το πηγαινες για εκπαίδευση όταν έπρεπε,και ότι θα μεγάλωνε μέσα στο σπίτι σου με εσένα δίπλα του,δεν θα έλεγα το παραμικρό.
Είναι πολυ ιδιόρρυθμη φυλή και έχω αρκετά παραδείγματα και απο φίλους αλλα και απο εμένα.
Βασικά πολλές φυλές έχουν τα συγκεκριμένα ελλατωματα αλλα στην συγκεκριμένη,παιζει ρολο και η δύναμη που έχουν.αλλιώς είναι να σε δαγκωσει ένα pug,και αλλιώς ένα ροτβαιλερ.
Και πίστεψε με είναι πολυ λεπτή η γραμμή του σωστού-λάθους.

Τελευταία επεξεργασία από: hlias77, 29/05/2012 - 19:29


#68   christosfazer

christosfazer

    iPH Contributor

  • PipPipPipPipPipPip
  • 1.618 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5C

Δημοσίευση 29/05/2012 - 19:27

ρε ξεκολλα δεν παραξειγω καλα εκανεσ!το κουταβακι που θα παρω η θα επαιρνα θα δουμε θα ηταν απ την πρωτη γεννα τησ σκυλασ....
δεν ξερω αν δεν το παρω θα σκασω!ειναι γλυκεσ...ειδα το δικο σου οταν ηταν μικρουλι κ αρρωστησα.....

#69   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 29/05/2012 - 22:58

hlias77 την ουρά δεν του την έκοψες? Στην 3η φωτογραφία φαίνεται ουρά;

Όποιος έχει θηλυκό rottweiller πάντως και θέλει να το ζευγαρώσει ας μου πει (καθαρόαιμο εννοείται)

#70   esspy

esspy

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 30/05/2012 - 00:33

Ειλικρινά διαβάζω με απορία ολα όσα γράφονται.θες πραγματικά να πάρεις ένα σκύλο και να τον αφήσεις κάπου μονο του για να σου φυλάει το σπίτι;και θα πηγαίνεις λες οποτε μπορείς να τον βλέπεις;έλεος ρε φίλε αλλα με έχεις βγάλει απο τα ρούχα μου.αγορασε εναν συναγερμό να τελειώνει η υπόθεση.
Τι τον θες τον σκύλο;βασικά τι νομίζεις ότι είναι ο σκύλος και πόσο μάλλον ένα ροτβαιλερ.εχεις καταλάβει ότι αν ο συγκεκριμένος σκύλος μείνει μόνος του,όχι απλα θα αγριεψει,αλλα θα φάει απο παπου μέχρι ότι ζωντανό υπάρχει τριγύρω;;έχεις μιλήσει με κάποιον σωστό εκτροφεα,η κάποιον σωστό ιδιοκτήτη;
Για να σε προλάβω σου λέω ότι όλη μου την ζωή είχα σκυλιά.απο αδέσποτα μέχρι και ροτβαιλερ που έχω τα τελευταία 7 χρόνια.σε πληροφορώ ότι είναι το ποιο δύσκολο και ποιο κυριαρχικο σκυλί που είχα ποτε μου.οχι απλα θελει χρόνο-χρήμα-και κυρίως ατέλειωτες ώρες μαζι του για κοινωνικοποίηση,αλλα κυρίως θελει έναν αρχηγό έμπειρο και έτοιμο για πολλές θυσίες απο την καθημερινή του ζωή.
Για να μην σε κουραζω,σε παρακαλώ ξανασκεψου αυτο που πας να κανεις.
Ο σκύλος δεν είναι ένα άψυχο αντικείμενο που θα σου φυλάει το σπίτι χώρις αντάλλαγμα.θελει φροντίδα,πολλές ώρες μαζι του,θελει χρήματα για εμβολια,εκπεδευση,τροφή(50-60 κιλά) φαντασου τι τρώει.θελει πολλα πράγματα τα οποία δεν είσαι σε θέση να του προσφέρεις,σύμφωνα με τα όσα λες.
Αλλιώς πολυ σύντομα θα ψάχνεις να χαρισεις ένα ακόμα "ροτ" όπως πολλοί άλλοι.ή δεν θέλω να σκεφτώ τι χειρότερο μπορεί να συμβεί.
Αν είσαι απο Αθήνα πολυ ευχαρίστως να βρεθούμε,να δεις τον δικο μου,και αν μιλήσουμε και κυρίως να δεις ζωντανά τι έχεις να αντιμετωπίσεις.
Εντελώς φιλικά.


Αυτο ακριβός !!! Ηλία εύγε!!

Ασχολίσαι με οφιρε ;;

#71   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/05/2012 - 06:35

hlias77 την ουρά δεν του την έκοψες? Στην 3η φωτογραφία φαίνεται ουρά;

Όποιος έχει θηλυκό rottweiller πάντως και θέλει να το ζευγαρώσει ας μου πει (καθαρόαιμο εννοείται)


Καλημέρα.όχι την ουρά δεν του την έκοψα γιατι δεν υπάρχει κανένας λόγωσ που θα έπρεπε να κανω το αντίθετο.
Εκτός αυτού πλέον στις εκθέσεις για να πας,πρεπει να εχει ουρα.
Στην τριτη φωτό απλα δεν φαίνεται :)

#72   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/05/2012 - 06:42

Αυτο ακριβός !!! Ηλία εύγε!!Ασχολίσαι με οφιρε ;;

Όχι δεν ασχολούμαι.
Μέχρι τα 2 του χρόνια κατεβήκαμε σε αρκετές εκθέσεις μορφολογίας,όπου διαπίστωσα ότι τα αρνητικά των εκθέσεων ήταν περισσότερα απο τα θετικά.αυτο το γεγονός σε συνδυασμό με την άσχημη συμπεριφορά του δικού μου απέναντι στα αλλα σκυλιά,με έκαναν να σταματήσω να πηγαίνω.
Γενικά το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχω,είναι η αρνητική συμπεριφορά του απέναντι σε μεγαλωσομα αρσενικά.
Κατα 99% είναι δικο μου λάθος βέβαια,λόγω μη σωστής του κοινωνικοποίησης.παρολες τις προσπάθειες μου(εκπαίδευση,πάρκο με σκυλιά,όλη μετα στο σπίτι μαζι μας και αλλα πολλα) δεν κατάφερα να τον κανω να είναι "καλος" με τα αλλα αρσενικά.
Βέβαια αυτο οφείλεται και στην ράτσα καθώς είναι πολυ κυριαρχικά σκυλιά.
Αλλα κυρίως είναι απο δικα μου λάθη.


#73   christosfazer

christosfazer

    iPH Contributor

  • PipPipPipPipPipPip
  • 1.618 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5C

Δημοσίευση 29/06/2012 - 16:37

καλησπερα.......ερχομαι λοιπον να ξανακανω μια ερωτηση μιασ κ τα εβαλα ολα κατω κ αποφασισα τελικα να παρω το μικρο rott....
η ερωτηση που εχω ειναι οτι μαζι με το rottako στο ιδιο σπιτι εχω κ ενα κυνηγοσκυλο το οποιο γαβγιζει ναι μεν αν δει καποιον αλλα αν το πλησιασουν τρεχει κ φευγει γτ φοβαται....μηπωσ αν μενει μαζι το rott απο μικρο θα μιμητε οτι κανει το αλλο κ μ βγει χεστησ??

#74   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 29/06/2012 - 18:07

καλησπερα.......ερχομαι λοιπον να ξανακανω μια ερωτηση μιασ κ τα εβαλα ολα κατω κ αποφασισα τελικα να παρω το μικρο rott....
η ερωτηση που εχω ειναι οτι μαζι με το rottako στο ιδιο σπιτι εχω κ ενα κυνηγοσκυλο το οποιο γαβγιζει ναι μεν αν δει καποιον αλλα αν το πλησιασουν τρεχει κ φευγει γτ φοβαται....μηπωσ αν μενει μαζι το rott απο μικρο θα μιμητε οτι κανει το αλλο κ μ βγει χεστησ??


Χαχαχα Νομίζω αν το εκπαιδεύσεις κατάλληλα δεν θα έχεις πρόβλημα. (μιλάω πάλι με προσωπική εμπειρία δεν είμαι κτηνίατρος)

#75   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.727 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 29/06/2012 - 18:22

καλησπερα κ απο εμενα :)

διαβασα τις ερωτησεις κ τις απαντησεις, χαιρομαι πολυ που εχουμε τοσο συνειδητοποιημενα μελη, πραγματικα εχω μεινει ευχαριστα αναυδη απο τις τοσο σωστες απαντησεις, που προκυπτουν απο αγαπη κ πραγματικη φροντιδα για τους συντροφους μας
"μαμα" κ εγω μεγαλοσωμου σκυλου, δεν ειναι ροντβαιλερ, αλλα βασικα πραγματα ειναι κοινα, οπως η εκπαιδευση (σε ολα τα επιπεδα), η διατροφη, η υγεια, η βολτα κτλ

εγραψαν με τοσο μερακι τα παιδια τις αποψεις κ τις εμπειριες τους για την συγκεκριμενη ρατσα, παρολα αυτα επιμενεις να τον παρεις

κατ αρχην ο σκυλος πριν ν αρχισει την "εφηβικη" του ηλικια, δεν μπορει να εκπαιδευτει, μεσα στους 2 μηνες δηλ που θα εισαι μαζι του, δεν θα μαθει τιποτε περα απο το ονομα του, το "ελα εδω" κ το που βρισκεται η μασα του
η εκπαιδευση καλο ειναι να γινεται μαζι με το αφεντικο σε τακτα χρονικα διαστηματα κ μετα θελει καθημερινη επαναληψη για εμπεδωση μ αλλα λογια θα αναπτυξετε εναν "κωδικα" συννενοησης μεταξυ σας
(ποιος θα την κανει ? εσυ ? ο παππους ? ή η γιαγια ?)
μεχρι τα 2-3 της χρονια (αφου νομιζω πως ειπες οτι θα παρεις θηλυκια) ειναι ανωριμα, κανουν οτι τους καπνισει, λερωνουν παντου, τρωνε οτι να 'ναι (ποιος θα την προσεξει κ θα την καθοδηγησει εκει ?), δοκιμαζουν να το σκασουν
μην ξεχνας πως ναι μεν ειναι "γλυκουλια' οσο ειναι μικρα, συντομα ομως μεγαλωνουν, αφηνουν την χαρη του "μωρου" κ διαμορφωνουν την υποσταση τους (χαρακτηρα κ συμπεριφορα) κ το αφεντικο πρεπει να ειναι παρων
υπολογισε πως ειναι σκυλος με ισχυρο χαρακτηρα στον οποιον πρεπει να επιβληθεις, πως θα το καταφερεις αυτο αφου θα λειπεις ? η επιβολη δεν σημαινει ξυλο αλλα συνεχη καθοδηγηση στην συμπεριφορα του (επιβραβευουμε το σωστο, επιπληττουμε το λαθος)
οπως επισης πως ενας σκυλος μονος για να προσεχει ενα εξοχικο, δεν νομιζω πως θα ειναι κ πολυ ευτυχισμενος κ φυσικα δεν θα ειναι συνεργασιμος (αφου θα πρεπει να τα βγαζει περα μονος του)
δεν ξερω πως ειναι οι παππουδες σου, ποσο αντεχουν κ τι διαθεση εχουν, αλλα αν θελεις ο σκυλος να ειναι δικος σου, πρεπει να αναλαβεις ολες τις ευθυνες του εσυ
δεν ξερω αν το εχεις κανει ηδη, αλλα πιστευω πως πρεπει να ενημερωθεις πληρως για την φυλη του, τα δυνατα του σημεια αλλα κ τις ευαισθησιες του
υπαρχουν διαφορα τεστ που δηλωνοντας τα δεδομενα της καθημερινοτητας σου, σου υποδεικνυουν τη ρατσα που θα ταιριαζε σ αυτη τη συγκατοικηση για να εισαι κ εσυ καλα αλλα κ ο σκυλος σου, συμφωνα με το χρονο κ την διαθεση που μπορεις να διαθεσεις
μπορεις να διαλεξεις να κανεις καποιο ή καποια απο εδω

τελος θα ηθελα να σε παρακαλεσω, να ξαναυπολογισεις με καθαρη λογικη τα παραπανω σημαντικα δεδομενα που σου ειπαν τα παιδια κ να μην παρασυρεσαι απο την συμπαθεια της καρδιας σου :) οπως καταλαβες ηδη προκειται για μια αποφαση με ευθυνη κ συνειδηση κ οχι μονο με λαχταρα κ παρορμητισμο

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες