Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 10 ψήφοι

iOS 6: Επίσημη παρουσίαση στο WWDC 2012


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
1337 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#586   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/09/2012 - 16:21

Έχει γίνει μεγάλο θέμα με τις υποτιθέμενες επικείμενες χρεώσεις του Facetime στην Αμερική. Ευελπιστώ να παραμείνουν τα dataplans ως έχουν στον ελλαδικό χώρο.

ps: Μήπως μπόρεσες να προσθέσεις 2 iCloud email για να σε στέλνουν μηνύματα και στο iMessage? Διότι έχω το κανονικό μου, και καπάρωσα και το iamonthe@icloud.com αλλά δε μου το δέχεται ως δεύτερο... :(

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#587   Helix

Helix

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 03/09/2012 - 17:03

κ υποστηριξη icloud (για iwork κ τα backup σου) κ το θεωρείς μεγάλη αναβαθμιση;


Το συγκεκριμένο είναι τεράστια αναβάθμιση, όχι απλά «μεγάλη». Όποτε είναι στο ρεύμα και συνδεδεμένο στο WiFi κάνει αυτόματα backup στο iCloud. Το βρίσκεις λίγο να έχεις τα πάντα backed-up ανά πάσα ώρα και στιγμή, χωρίς να ασχολείσαι ο ίδιος με αυτή τη δουλειά;

#588   epaminos

epaminos

    iPH Contributor

  • 1.546 μηνύματα
  • Twitter:@epaminos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:epaminos

Δημοσίευση 03/09/2012 - 17:38

ps: Μήπως μπόρεσες να προσθέσεις 2 iCloud email για να σε στέλνουν μηνύματα και στο iMessage? Διότι έχω το κανονικό μου, και καπάρωσα και το iamonthe@icloud.com αλλά δε μου το δέχεται ως δεύτερο... :(


Ποιά έκδοση iOS έχεις;

Η δυνατότητα προσθήκης δεύτερου iCloud account ισχύει από το iOS 5. Ρυθμίσεις -> Mail, επαφές, ημερολόγια

Όσο για το iMessages μπορείς να προσθέσεις όσα mail θέλεις, αρκεί να τα επαληθεύσεις!

#589   kilic20

kilic20

    iPH newbie

  • 84 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 03/09/2012 - 18:02

Ρε παιδια δεν σας καταλαβαινω μερικους. Εχουν περασει 5 χρονια απ'το 1ο iOS, εγω το χρησιμοποιω 3 χρονια τωρα δεν το εχω βαρεθει,ισα ισα που καθε φορα που πιανω android η οποιοδηποτε αλλο λειτουργικο στα χερια μου μου υπενθιμιζει ποσο απιστευτα ΑΠΛΟ και ΕΥΧΡΗΣΤΟ ειναι το iOS για ποιο λογο θελετε να αλλαξει ριζικα? Σαν τι αλλαγη θα θελατε δηλαδη στο λειτουργικο?Τι στο καλο θα σας ευχαριστουσε?Τοσα χρονια μετα και ειναι ακομη κατα την γνωμη μου χρονια μπροστα απ'οτιδηποτε αλλο!Προσθηκες χρειαζεται κι αυτες της βαζει η apple απ'οτι φαινεται!Κ αυτο με το οτι εχει κατα κλεψει τα tweaks το θεωρω τραγικο.. Οπως διαβασα κ παρα πανω πολυ καλα κανει κ τα κορυφαια σε ευχρηστια tweaks τα ενσωματωνει στο λειτουργικο της!Ειναι παρα πολυ καλο το οτι δειχνει να Αφουγκραζεται(οσο μπορει) τις αναγκες του κοινου. Γνωμη μου παντα!cheers!

#590   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 03/09/2012 - 18:24

Το συγκεκριμένο είναι τεράστια αναβάθμιση, όχι απλά «μεγάλη». Όποτε είναι στο ρεύμα και συνδεδεμένο στο WiFi κάνει αυτόματα backup στο iCloud. Το βρίσκεις λίγο να έχεις τα πάντα backed-up ανά πάσα ώρα και στιγμή, χωρίς να ασχολείσαι ο ίδιος με αυτή τη δουλειά;


Μάλλον δεν το έχεις χρησιμοποιησει πολύ... Αν κάνεις αλλαγές στο mac σου σε ενα εξελόφυλλο κ δεν το ανεβάσεις ξανα στο icloud το αρχείο δεν ανανεώνεται. Μόνο το αντιστροφο γίνεται. Σντιθέτως στο dropbox αυτό γίνεται. Σαφέστατα λοιπόν το dropbox είναι πολύ πιο μπροστά.

#591   Helix

Helix

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 03/09/2012 - 18:29

Μιλάω καθαρά για τα backups που κάνει το iPhone μόνο του. Όχι για δικά σου έγγραψα από κάποιον υπολογιστή. Στον iMac μου δεν είχα κάτσει καν να περάσω OS X 10,7— οπότε εκεί iCloud δε μπορώ να έχω [ακόμα].

#592   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 03/09/2012 - 18:38

Και εγω πιστευω οτι το dropbox ειναι καλυτερο σε αυτη τη φαση και γενικως καλυτερο απο οτι αλλο αντιστοιχο κυκλοφορει skydrive, box κλπ.

Βασικα το icloud εχει σημασια μονο αν πληρωνεις εξτρα γιατι ειναι τα αρχικα gb ειναι λιγα και δεν μπορεις με καποιο τροπο να ανεβασεις χωρις πληρωμες, ενω των ανταγωνιστων ειναι κατωτερα τα προγραμματα ακομα παρα τα περισσοτερα gb. Επισης μεγαλη σημασια εχει το οτι το dropbox καταλαβαινει σχεδον τα παντα. Στο icloud πολλα αρχεια περα της σουιτας iwork δυστυχως δεν ειναι προσπελασιμα. Ειδικα στα pc εχω καταλαβει οτι δεν μπορεις ουτε pdf να περασεις στο icloud και να βγει αυτοματα στο ipad. Νομιζα οτι εκανα κατι λαθος, αλλα αναφερθηκε και απο αλλους. Οσοι εχουν μακ μονο εχουν πληρη συνεργασια απο οτι φαινεται.

#593   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 03/09/2012 - 20:59

Ρε παιδια δεν σας καταλαβαινω μερικους. Εχουν περασει 5 χρονια απ'το 1ο iOS, εγω το χρησιμοποιω 3 χρονια τωρα δεν το εχω βαρεθει,ισα ισα που καθε φορα που πιανω android η οποιοδηποτε αλλο λειτουργικο στα χερια μου μου υπενθιμιζει ποσο απιστευτα ΑΠΛΟ και ΕΥΧΡΗΣΤΟ ειναι το iOS για ποιο λογο θελετε να αλλαξει ριζικα? Σαν τι αλλαγη θα θελατε δηλαδη στο λειτουργικο?Τι στο καλο θα σας ευχαριστουσε?Τοσα χρονια μετα και ειναι ακομη κατα την γνωμη μου χρονια μπροστα απ'οτιδηποτε αλλο!Προσθηκες χρειαζεται κι αυτες της βαζει η apple απ'οτι φαινεται!Κ αυτο με το οτι εχει κατα κλεψει τα tweaks το θεωρω τραγικο.. Οπως διαβασα κ παρα πανω πολυ καλα κανει κ τα κορυφαια σε ευχρηστια tweaks τα ενσωματωνει στο λειτουργικο της!Ειναι παρα πολυ καλο το οτι δειχνει να Αφουγκραζεται(οσο μπορει) τις αναγκες του κοινου. Γνωμη μου παντα!cheers!

Προσθηκες κανει ναι, αλλα με το σταγονομετρο.. Καθε φορα μας πρηζει για να βγαλει κατι καλο και οταν απλα δεν εχει να προσφερει τιποτα το σημαντικο, παιρνει το τοσο και το κανει ΤΟΟΟΟΟΟΟΟΣΟ...

Το οτι κλεβουν ιδεες γιατι σου φαινεται τραγικο; Επειδη ειναι το λειτουργικο δικο της; Οκ, αλλα οι συγκεκριμενες ιδεες πανω σε αυτο ειναι αλλων, που το κακο; Και οχι οτι δεν το κανει, το εχει κανει πολλες φορες αλλα δυστυχως τις περισσοτερες φορες διαλεγει κατι ακυρα..
Τα κορυφαια tweaks τα περισσοτερα δεν τα ενσωματωνει, ουτε εχει σκοπο απ'οτι βλεπω να τα ενσωματωσει (η τουλαχιστον με τον ρυθμο που το παει, τα πραγματα που εχουμε εμεις τωρα στις jailbroken συσκευες μας θα τα εχει το iOS30).. Ισως το κορυφαιο που "εκλεψε" να ειναι το wifi sync, αλλα ακομα και εκει περα απο την ιδεα εκλεψε ακομα και το εικονιδιο του αντιστοιχου wifi sync απο το cydia.. :lol:

Για το λειτουργικο γενικοτερα ναι, δεν μπορει να αλλαξει ριζικα τουλαχιστον με την εννοια που καταλαβαινεις, γιατι δεν εννοουμε και δεν γινεται να δουμε ενα πραγμα 100% διαφορετικο. Μπορει ομως να γινουν σημαντικες αλλαγες (χωρις απαραιτητα να γινει περισσοτερο πολυπλοκο κ δυσχρηστο) ωστε κατα βαση να ειναι μεν το ιδιο, αλλα με σημαντικες προσθηκες. Ειπαμε για πολλες απο αυτες τις αλλαγες οποιος θελει ριχνει μια ματια στο cydia εκει που βρισκονται εκατονταδες ιδεες μαζεμενες..

#594   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 03/09/2012 - 22:09

Μιλάω καθαρά για τα backups που κάνει το iPhone μόνο του. Όχι για δικά σου έγγραψα από κάποιον υπολογιστή. Στον iMac μου δεν είχα κάτσει καν να περάσω OS X 10,7— οπότε εκεί iCloud δε μπορώ να έχω [ακόμα].


Αυτό σου εξηγώ. Ότι ουσιαστικά μόνο backup του ios κ μικροπραγματάκια κάνει. Γι αυτό κ δεν θεωρώ ότι είναι σοβαρή προσθήκη.

#595   boulek

boulek

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/09/2012 - 22:16

Αυτή είναι η διαφορά του iphone παιδιά ότι είναι απλό και λειτουργικό..Αν αποκτήσει widgets μετά γίνεται android

#596   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 03/09/2012 - 23:00

Αυτή είναι η διαφορά του iphone παιδιά ότι είναι απλό και λειτουργικό..Αν αποκτήσει widgets μετά γίνεται android


Πεστα Χρυσοστομε...οποιος θελει το λειτουργικο να πεταει φλογες μεσα απο 3D wallpapers, λαθος εταιρεια επελεξε.

#597   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 03/09/2012 - 23:17

Καθηστε και ριξτε μια ματια παιδια τι βρισκεται μεσα στο cydia και τι εχει κυκλοφορησει εκει τοσα χρονια και σιγουρα θα παρετε μια γευση για το τι μπορει να προστεθει και να αλλαξει σιγα σιγα στο iOS.
Φυσικα υπαρχουν και αλλα πραγματα που μπορουν να αλλαξουν, ομως κανεις δεν μιλησε για 3D wallpapers και φλογες.
Τωρα αν εσεις εχετε στο μυαλο σας κατι τετοιο η οτιδηποτε αλλο τι να πω.. Εμεις δεν εννοουμε να γινει μια ριζικη αλλαγη 100%, αλλα το βλεπουμε ως εξελιξη, κατι που δεν βλεπουμε να γινεται η τουλαχιστον αν γινεται το κανει με πολυ αργα κ μικρα βηματα..
Να αλλαξει κατι ριζικα και να δουμε κατι εντελως διαφορετικο δεν μπορει να γινει και δεν νομιζω οτι το θελει και κανενας. Δεν μπορει ομως να περιμενουμε το iOS6 και οι και καλα σημαντικες αλλαγες που εχουν γινει να ειναι το ενσωματωμενο facebook, το passbook και το do not disturb (παρεπιμπτοντως κατι μου θυμιζει αυτο...)
Θελουμε και αλλα πραγματα, θελουμε σημαντικοτερα πραγματα, θελουμε να δουμε οτι εξελισσεται το iOS και δεν μενουμε στα ιδια και τα ιδια τοσα χρονια.

#598   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 03/09/2012 - 23:21

Αντικειμενικα, τα κινουμενα wallpapers το μονο που προσθετουν ειναι καταναλωση μπαταριας. Τιποτε αλλο! Ειναι μια απο τις λαλακιες του android... Ειδικα αν ειναι και 3δ και πετα και φλογες, δε το συζητω νερακι κατεβαινει η μπαταρια σε χρονο dt.

#599   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 03/09/2012 - 23:42

Καθηστε και ριξτε μια ματια παιδια τι βρισκεται μεσα στο cydia και τι εχει κυκλοφορησει εκει τοσα χρονια και σιγουρα θα παρετε μια γευση για το τι μπορει να προστεθει και να αλλαξει σιγα σιγα στο iOS.
Φυσικα υπαρχουν και αλλα πραγματα που μπορουν να αλλαξουν, ομως κανεις δεν μιλησε για 3D wallpapers και φλογες.
Τωρα αν εσεις εχετε στο μυαλο σας κατι τετοιο η οτιδηποτε αλλο τι να πω.. Εμεις δεν εννοουμε να γινει μια ριζικη αλλαγη 100%, αλλα το βλεπουμε ως εξελιξη, κατι που δεν βλεπουμε να γινεται η τουλαχιστον αν γινεται το κανει με πολυ αργα κ μικρα βηματα..
Να αλλαξει κατι ριζικα και να δουμε κατι εντελως διαφορετικο δεν μπορει να γινει και δεν νομιζω οτι το θελει και κανενας. Δεν μπορει ομως να περιμενουμε το iOS6 και οι και καλα σημαντικες αλλαγες που εχουν γινει να ειναι το ενσωματωμενο facebook, το passbook και το do not disturb (παρεπιμπτοντως κατι μου θυμιζει αυτο...)
Θελουμε και αλλα πραγματα, θελουμε σημαντικοτερα πραγματα, θελουμε να δουμε οτι εξελισσεται το iOS και δεν μενουμε στα ιδια και τα ιδια τοσα χρονια.


Τι αλλα πραγματα δηλαδη? Οταν το ρωταω αυτο σε φιλους που μου λενε "βαρεθηκα το iOS στη σημερινη του μορφη, θελω αλλαγη", η κουβεντα 99% καταληγει σε αισθητικες παρεμβασεις η αχαλινωτη παραμετροποιηση. Το πρωτο μαλλον δε θα επρεπε να "καιει" και τοσο πολυ ενηλικα ατομα που αγοραζουν εργαλειο(?) επικοινωνιας. Το δευτερο ολοι φανταζομαστε που θα καταληξει...η χαρα του crashαρισματος και της ασυμβατοτητας μεταξυ εφαρμογων...
Τι προτεινεις/ετε οσοι ζητατε μεγαλυτερες αλλαγες?

#600   Helix

Helix

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 03/09/2012 - 23:54

Αυτό σου εξηγώ. Ότι ουσιαστικά μόνο backup του ios κ μικροπραγματάκια κάνει. Γι αυτό κ δεν θεωρώ ότι είναι σοβαρή προσθήκη.


Εγώ αυτό ήθελα, να μην έχω τη φασαρία του «σύνδεσέ το στο iTunes». Ταμάμ είναι τα αυτόματα backups του iPhone στο iCloud. Για τα δικά μου αρχεία έχω το Dropbox, που όπως είπες κι εσύ, δουλεύει πολύ καλύτερα και σε κάθε πλατφόρμα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)