Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 10 ψήφοι

iOS 6: Επίσημη παρουσίαση στο WWDC 2012


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
1337 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#601   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 03/09/2012 - 23:58

Τι αλλα πραγματα δηλαδη? Οταν το ρωταω αυτο σε φιλους που μου λενε "βαρεθηκα το iOS στη σημερινη του μορφη, θελω αλλαγη", η κουβεντα 99% καταληγει σε αισθητικες παρεμβασεις η αχαλινωτη παραμετροποιηση. Το πρωτο μαλλον δε θα επρεπε να "καιει" και τοσο πολυ ενηλικα ατομα που αγοραζουν εργαλειο(?) επικοινωνιας. Το δευτερο ολοι φανταζομαστε που θα καταληξει...η χαρα του crashαρισματος και της ασυμβατοτητας μεταξυ εφαρμογων...
Τι προτεινεις/ετε οσοι ζητατε μεγαλυτερες αλλαγες?


Ενταξει τα παραλες, δεν ειναι ετσι και στο αντροιντ γιατι στη τελικη αππς προγραμματιστων κατεβαζεις για την παραμετροποιηση. Το να αλλαξεις τελειως το κεντρικο ui σου και το μενου σου, δηλαδη να εχεις αλλες αρχικες οθονες με αλλο περιβαλλον και τελειως διαφορετικες ρυθμισεις, κινησεις και swipes ειναι ολα μαζι μια εφαρμογη (launcher). Θα υπαρχουν καλες, θα υπαρχουν κακες, θα υπαρχουν και οι paid. Στη τελικη συμβαινει οτι συμβαινει στο appstore. Αλλες κολλανε, αλλες οχι, αλλες crasharoun σε συγκεκριμενα ios ή συσκευες (ipad). Υπαρχει παντα το θεμα επιστροφης χρηματων, δεν ειναι τοσο ΚΑΛΟ οπως στο ιος ομως γιατι εκει πρεπει να το κανεις σχεδον αμεσως και οχι σε μερες. Πραγμα τραγικο για μενα...Σιγουρα θα υπαρχουν απς που θα σου αρεσει τα γραφικο περιβαλλον και αλλα που ειναι απλα παιδικα.. Το προβλημα ειναι αυτο που ειπα παραπανω, οτι απλα μερικες εταιριες εχουν χαλια ui. Πιο χαλια πεθαινεις... Δεν ειναι τοσο καλοφτιαγμενο και προσεγμενο σα το ιος στην καμια ουτε για μετρο συγκρισης. Το crashaρισμα ειναι σχετικο συνεπως.

Τελευταία επεξεργασία από: hyperlost, 04/09/2012 - 00:00


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#602   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 04/09/2012 - 00:00

Τι αλλα πραγματα δηλαδη? Οταν το ρωταω αυτο σε φιλους που μου λενε "βαρεθηκα το iOS στη σημερινη του μορφη, θελω αλλαγη", η κουβεντα 99% καταληγει σε αισθητικες παρεμβασεις η αχαλινωτη παραμετροποιηση. Το πρωτο μαλλον δε θα επρεπε να "καιει" και τοσο πολυ ενηλικα ατομα που αγοραζουν εργαλειο(?) επικοινωνιας. Το δευτερο ολοι φανταζομαστε που θα καταληξει...η χαρα του crashαρισματος και της ασυμβατοτητας μεταξυ εφαρμογων...
Τι προτεινεις/ετε οσοι ζητατε μεγαλυτερες αλλαγες?

Με το σκεπτικο σας ομως, θα μεινουμε αιωνιως στα ιδια πραγματα δηλαδη;
Εμεις μιλησαμε για εξελιξη, κατι που δεν βλεπουμε, η οπως γραφω και πιο πανω αυτη γινεται με πολυ μικρα βηματα..
Σιγουρα δεν μπορει απο την μια στιγμη στην αλλη να αλλαξουν ολα αλλα μην μου πεις οτι δεν μπορουν να αλλαξουν καποια πραγματα και αφου εχουμε αγγιξει το "τελειο" ας μεινουμε εδω που ειμαστε...
Περα απο τις αισθητικες αλλαγες (χρειαζεται ενα φρεσκαρισμα ετσι κ αλλιως), μπορουν χιλια-δυο πραγματα να προστεθουν καποια εκ των οποιων τοσα χρονια τα εχουμε εμεις στις συσκευες μας που κανουμε jailbreak.
Τι να πρωτοπουμε...
Προσβαση στο root;
Πιο πρακτικο και ευχρηστο itunes και icloud;
Αλλαγη εμφανισης με θεματα;
Multitasking gestures (ας πουμε κατι σε στυλ zephyr);
Widgets για το notification center (γιατι μην μου πεις οτι σε ενδιαφερουν μονο ο καιρος κ οι μετοχες..) αλλα και το springboard;
Επιτελους κατι σε sbsettings, ncsettings η οτιδηποτε (και οχι απλα να μεταφερεις εναν διακοπτη -του bluetooth- απλα μια "σελιδα" πισω..)
Callbar (βλεπε cydia);
Επιλογες για περισσοτερα η και λιγοτερα εικονιδια στις σελιδες και το dock;
Κλειδωμα οποιαδηποτε εφαρμογης με κωδικο;
Επιτελους κατι διαφορετικο και πραγματικα πρακτικο στην λειτουργια των φακελων;
Swipeselection (βλεπε cydia);;
Για να μην μιλησουμε για τα γνωστα ραδιοφωνα, bluetooth, αναφορες μηνυματων κτλ που εχουμε βαρεθει να τα ακουμε τοσα χρονια.
Τι να σκεφτω αλλα, χιλιαδυο πραγματα πραγματικα σου λεω πολυ λιγα και ειναι μονο οτι εχουμε δει πανω κατω τοσα χρονια στο cydia κ μονο.

#603   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 04/09/2012 - 00:01

Τελικα λοιπον, στο UI μαλλον καταληγουμε. Οπερ μεθερμηνευομενο, αισθητικη.
I'll take rock-solid over aesthetics any day.

Προφανως, γραφαμε ταυτοχρονα φιλε μου. Κανενα απο αυτα που αναφερεις δε θα λειψει ουτε σε εμενα (ενας ασχετος ειμαι, οπως πολλοι -ισως οι περισσοτεροι- χρηστες iPhone) ουτε σε οσους κατοχους smartphone γνωριζω (ολοι 40+ χρονων). Δε λεω οτι δεν ειναι σημαντικα για ΚΑΠΟΙΟΥΣ χρηστες. Αλλα δε μπορω να φανταστω την πλειοψηφια των χρηστων iPhone να προσπαθει πχ να σεταρει κατι-σαν-το Zephyr στο κινητο τους. Δεν ειναι ολοι 15χρονα η αστερια στους υπολογιστες. Μετα βιας μπορουν να ενεργοποιησουν τo iMessage οι περισσοτεροι. Και εκει παταει η φιλοσοφια της Apple και πουλαει συσκευες απλες στη χρηση κατα εκατομμυρια.

#604   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 04/09/2012 - 00:35

Το ui στο ιος ειναι σχεδον τελειο και αξεπεραστο. Εμενα δε με νοιαζουν τα γραφικα περιβαλλοντα. Η μαζα ισως να ζηταει εφε και κινουμενα wallpapers, δε νομιζω οτι το ζητανε οι πιο ψαγμενοι στο συνολο τους. Συνεπως η μαζα δεν ειναι και απαραιτητα καλη σε αυτη την περιπτωση. Και που εχω το bt στη συσκευη σπανια το χρησιμοποιω, αλλοι συνεχεια, για αυτο ισως τωρα και η apple να κοιτα και αυτη τη μαζα σοβαρα.

Για μενα αν εβγαζε η apple ενα λειτουργικο οπως λεει ο σπυρος παραπανω θα ηταν το τελειο. Μονο προσβαση στο ροοτ απο την αρχη στη μαμα συσκευη να ειχα και θα ημουν τρισευτυχισμενος. Εχω βαρεθει το itunes και το authorize της apple και στο λεω ειλικρινα. Εχω 2 ipods αλλα δε με πειραζει να τα συγχρονιζω με την βιβλιοθηκη μου αυτα. Γιατι δεν τα βλεπω σα τον υπολογιστη τσεπης που βλεπω το κινητο μου. Απλα ιος + cydia θα μπορουσε να γινει οτι πιο δυνατο σε αυτη τη φαση, οπως ακριβως τα λεει παραπανω. Ειναι γραμμενα τοσο απλα που δε μπορω να προσθεσω τπτ.

#605   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 04/09/2012 - 02:37

Προφανως, γραφαμε ταυτοχρονα φιλε μου. Κανενα απο αυτα που αναφερεις δε θα λειψει ουτε σε εμενα (ενας ασχετος ειμαι, οπως πολλοι -ισως οι περισσοτεροι- χρηστες iPhone) ουτε σε οσους κατοχους smartphone γνωριζω (ολοι 40+ χρονων). Δε λεω οτι δεν ειναι σημαντικα για ΚΑΠΟΙΟΥΣ χρηστες. Αλλα δε μπορω να φανταστω την πλειοψηφια των χρηστων iPhone να προσπαθει πχ να σεταρει κατι-σαν-το Zephyr στο κινητο τους. Δεν ειναι ολοι 15χρονα η αστερια στους υπολογιστες. Μετα βιας μπορουν να ενεργοποιησουν τo iMessage οι περισσοτεροι. Και εκει παταει η φιλοσοφια της Apple και πουλαει συσκευες απλες στη χρηση κατα εκατομμυρια.

Οπως ειπαμε και πιο πισω (η σε καποιο αλλο θεμα) η apple ενα ολοιδιο iphone με το 4S και τα ιδια χαρακτηριστικα να παρουσιασει και να το ονομασει new iphone, παλι θα πουλησει, αφου κανει πωλησεις με το ονομα..
Δε νομιζω τωρα οτι τα multitasking gestures στο iphone θα τα χρησιμοποιουσαν μονο 15χρονα οπως λες, αφου κατι αντιστοιχο υπαρχει και στο ipad και χρησιμοποιωντας τα εκει αλλα και στο iphone αρκετο καιρο μεσω του zephyr, μπορω να σου πω οτι θα ηταν χρησιμα για πολυ περισσοτερους..
Προσβαση στο root ομως και καποια "απεξαρτηση" απο το itunes φανταζομαι θα θελουν αρκετοι περισσοτεροι, να κατι λοιπον που λογικα θα πρεπει να συμφωνεις..
Προστασια των δεδομενων σου με κωδικο; Τοσα πια προσωπικα δεδομενα εχουμε ολοι στα κινητα μας, κατι πολυ απλο που θα μπορουσε να προστεθει.. Ακομα και το εκνευριστικο passcode να εχεις ενεργοποιημενο, δεν υπαρχει κατι σε στυλ cleverpin με το οποιο εξυπνα απενεργοποιειται οταν εισαι στο wifi του σπιτιου σου..
Κατι σε στυλ sbsettings και ευκολοτερη προσβαση στους διακοπτες αυτους; Νομιζω οτι πολλοι ζητουν και θα ηθελαν κατι παρομοιο.
Ακομα και το swipeselection που γραφω παραπανω, θα το εβρισκαν παρα πολλα ατομα χρησιμο αφου ειναι κατι πολυ απλο που μεταμορφωνει ομως την πληκτρολογηση στη συσκευη.
Η κατι σε activator για να μπορεις να κανεις πολυ γρηγορα απο οπουδηποτε το οτιδηποτε..
Δε νομιζω οτι αυτα δεν θα μπορουσαν να προστεθουν και να φανουν χρησιμα σε παρα πολλους χρηστες, που δεν χρειαζεται να ειναι αστερια στους υπολογιστες για να τα βρουν χρησιμα. Φυσικα ειναι και πολλα αλλα πραγματα κατα την γνωμη μου που θα μπορουσαν να εχουν θεση στο iOS, τα βλεπουμε ολα στο cydia δεν χρειαζεται καν να σκεφτουμε..
Δεν ανεφερα πουθενα (περα απο τα θεματα) ουτε τρισδιαστατα wallpapers, ουτε φλογες στα εικονιδια, ουτε εφε στην αλλαγη σελιδων αλα barrel η στο ξεκλειδωμα αλα unfold κτλ, ουτε εφε coverflow στο dock ουτε οτιδηποτε αλλο, παρα μονο πραγματα που αν προστεθουν θα φανουν χρησιμα στον οποιοδηποτε χρηστη, χωρις η προσθηκη αυτων να σημαινει οτι το iOS θα χασει την ευχρηστια του.

#606   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 04/09/2012 - 22:37

H Apple ομως παντα δουλευει πανω σε minimal υλοποιησεις...minimal design, mnimal UI. Καλα και χρησιμα αυτα που ζητατε, δεν αμφισβητω, αλλα δε πιστευω τα αφεντικα στο Cupertino να δωσουν ουτε το 5% απο αυτα στους χρηστες οσα χρονια κι'αν περασουν γιατι πολυ απλα ειναι αντιθετα με τη φιλοσοφια της εταιρειας. Και μη μου πει κανεις οτι αν δεν τα δωσει θα χασει τους πελατες της και θα γυρισουν ολοι σε hi-end Android γιατι ξερουμε πολυ καλα οτι η Apple δεν εχει ως target group τους power users.

#607   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 04/09/2012 - 22:55

H Apple ομως παντα δουλευει πανω σε minimal υλοποιησεις...minimal design, mnimal UI. Καλα και χρησιμα αυτα που ζητατε, δεν αμφισβητω, αλλα δε πιστευω τα αφεντικα στο Cupertino να δωσουν ουτε το 5% απο αυτα στους χρηστες οσα χρονια κι'αν περασουν γιατι πολυ απλα ειναι αντιθετα με τη φιλοσοφια της εταιρειας. Και μη μου πει κανεις οτι αν δεν τα δωσει θα χασει τους πελατες της και θα γυρισουν ολοι σε hi-end Android γιατι ξερουμε πολυ καλα οτι η Apple δεν εχει ως target group τους power users.

Πολυ λες για 5%.. Σαφως και η apple δεν προκειται ποτε να δωσει αυτα που θελουμε. Απλα ζηταμε μια εξελιξη να μην μενουμε ολο στα ιδια και τα ιδια. Πως να το κανουμε, βαρεθηκαμε..
Βεβαια οπως και να χει η αληθεια ειναι οτι το iOS δεν το αποχωριζεσαι ευκολα και σε συνδυασμο με το design και την ποιοτητα της συσκευης πολυ δυσκολα κοιτας οτιδηποτε αλλο..

#608   epaminos

epaminos

    iPH Contributor

  • 1.546 μηνύματα
  • Twitter:@epaminos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:epaminos

Δημοσίευση 17/09/2012 - 13:28

Σε δύο ημέρες, όπως μάθαμε από την παρουσίαση της προηγούμενης Τετάρτης, κυκλοφορεί η τελική έκδοση του iOS 6.

Σήμερα ολοκληρώνουμε άλλη μία αποκλειστική σειρά ευρημάτων, με όλες τις τελευταίες αλλαγές που υπάρχουν στην Golden Master.


1.] Ενεργοποιήθηκε η λειτουργία λήψης πανοραμικών φωτογραφιών 240 μοιρών.

Αναρτημένη εικόνα Αναρτημένη εικόνα Αναρτημένη εικόνα


2.] Νέο εικονίδιο για τα τριδιάστατα κτίρια:


Αναρτημένη εικόνα



3.] Προστέθηκαν 4 νέα wallpapers, αλλά αφαιρέθηκε το κλασικό της υδρογείου:


Αναρτημένη εικόνα



Αναρτημένη εικόνα
4.] Νέο μενού διαφήμισης και περιορισμού παρακολούθησης από εφαρμογές:


Αναρτημένη εικόνα Αναρτημένη εικόνα Αναρτημένη εικόνα



5.] Προστέθηκε η ημερομηνία ανανέωσης πληρωμής κάτω από το πρόγραμμα αποθήκευσης iCloud:


Αναρτημένη εικόνα


6.] Η λειτουργία "Lost Mode" μεταφράστηκε σε λειτουργία απώλειας και έχει εξελληνιστεί πλήρως το μενού:

Αναρτημένη εικόνα Αναρτημένη εικόνα



7.] Στους σελιδοδείκτες του Safari έχει προστεθεί ο σύνδεσμος για την μηχανή αναζήτησης Bing.


8.] Αφαιρέθηκε τελικά η επιλογή WiFi και κινητό που είχε προστεθεί στην beta 4 για εφαρμογές που αντιμετωπίζουν πρόβλημα όταν η σύνδεση μέσω WiFi δεν ανταποκρίνεται, ώστε να χρησιμοποιείται το δίκτυο κινητής.


Μπορείτε να δείτε όλη την σειρά ευρημάτων εδώ: #1, #2, #3, #4, #5, #6, #7, #8 και #9.

#609   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1.287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/09/2012 - 13:35

Όταν δεν ανταποκρίνεται το Wifi, Ανοίγει το 3g μόνο του?Από κλειστό που είναι? Ή πρέπει να έχεις και τα 2 ανοιχτά,και όταν δεν λειτουργεί το wifi περνάει αυτόματα στο 3g?

#610   taxtherapy

taxtherapy

    iPH User

  • 130 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/09/2012 - 13:53

Καλημέρα να κάνω μια άσχετη ερώτηση έχω iphone 4 να βάλω το ios 6 η θα είναι πολύ αργό το τηλέφωνο μετά;

#611   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 17/09/2012 - 13:58

Καλημέρα να κάνω μια άσχετη ερώτηση έχω iphone 4 να βάλω το ios 6 ή θα είναι πολύ αργό το τηλέφωνο μετά;


Αν σε ενδιαφέρει το Jailbreak, τότε μην πας ακόμα σε iOS 6 (αν και θα υπάρχει Tethered).

Αν δεν σε ενδιαφέρει το Jailbreak, τότε μεθαύριο που θα κυκλοφορήσει επίσημα, εγώ σου προτείνω να πας. Συνολικά είναι καλύτερο από το iOS 5.1.1.

#612   taxtherapy

taxtherapy

    iPH User

  • 130 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/09/2012 - 14:04

Αν σε ενδιαφέρει το Jailbreak, τότε μην πας ακόμα σε iOS 6.(αν και θα υπάρχει Tethered).

Αν δεν σε ενδιαφέρει το Jailbreak, τότε μεθαύριο που θα κυκλοφορήσει επίσημα, εγώ σου προτείνω να πας. Συνολικά είναι καλύτερο από το iOS 5.1.1.

δεν εχω jailbreak απλά φοβάμαι μήπως γίνει αργό το κινητό λόγω νέου λειτουργικού

#613   Sectoras

Sectoras

    iPH Addict

  • 824 μηνύματα
  • Twitter:@sector2001
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:sector2001

Δημοσίευση 17/09/2012 - 15:00

παιδια την λειτουργια πανοραμα γιατι δεν την εχουνε στο 4 ??

#614   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 17/09/2012 - 15:03

παιδια την λειτουργια πανοραμα γιατι δεν την εχουνε στο 4 ??

Για αγνωστους λογους...
Παντως αν ειναι ιδια οπως ηταν και στο iOS5 (κρυφη λειτουργια βεβαια εκει) ειναι τραγικη..
Ευτυχως υπαρχουν πολυ καλες εφαρμογες στο appstore για τετοιες φωτογραφιες.

#615   StavrosA

StavrosA

    iPH Enthousiast

  • 396 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/09/2012 - 15:06

δεν εχω jailbreak απλά φοβάμαι μήπως γίνει αργώ το κινητό λόγω νέου λειτουργικού

εμένα έγινε και λίγο πιο γρήγορο

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες