Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Καποιο προβλημα με mac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
60 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 12/06/2012 - 13:19

Αν σου έχει κολλήσει το cd με το που bootareis, κράτα πατημένο μέσα το magic mouse και θα το πετάξει έξω το dvd.
Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 12/06/2012 - 13:26

Παλι τα ιδια.. Δεν εφτιαξε κατι.. Οποτε λογικα τωρα μονο reinstall ε;

#33   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 12/06/2012 - 13:28

Παλι τα ιδια.. Δεν εφτιαξε κατι.. Οποτε λογικα τωρα μονο reinstall ε;


Δηλαδή, πατάς το κουμπί για να ανοίξει και που σε βγάζει?
Once You Go Mac You Never Go Back

#34   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 12/06/2012 - 13:35

Καλεσα τηλεφωνο την apple και μου ειπαν να κανω reinstall τα lion.. Μου ειπαν 5 φορες οτι δεν προκειται να χασω το παραμικρο.. Τι να πω.. Οποτε δοκιμαζω αυτο

#35   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 12/06/2012 - 13:35

Καλεσα τηλεφωνο την apple και μου ειπαν να κανω reinstall τα lion.. Μου ειπαν 5 φορες οτι δεν προκειται να χασω το παραμικρο.. Τι να πω.. Οποτε δοκιμαζω αυτο


Καλα για προχώρα και ο Θεός βοηθός αφού το λένε στην Apple...

Επίσης όταν πάτησες το shift κατά την εκκίνηση (για να μπεις σε Safe mode) δεν σε έβγαλε στην οθόνη που είναι να επιλέξεις τον λογαριασμό σου?

Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 12/06/2012 - 13:37

Once You Go Mac You Never Go Back

#36   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 12/06/2012 - 13:38

Δηλαδή, πατάς το κουμπί για να ανοίξει και που σε βγάζει?


Παλι στο ιδιο..

Καλα για προχώρα και ο Θεός βοηθός αφού το λένε στην Apple...


Toυς ρωτησα 10 φορες και ετσι μου ειπαν.. Να κανω reinstall τα lion (αφου δοκιμασα και με repair disk permisssions) .. Αυτο ειναι το τελευταιο σταδιο απο οτι μου ειπαν και δεν εχω αλλη επιλογη.. Τι να πω.. Λες να ναι τοσο ασχετοι και να χασω δεδομενα;; Ηταν πολυ εξυπηρετικοι παντως

#37   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 12/06/2012 - 13:40

Τι να σου πω βρε Alex, περίεργος είμαι πραγματικά. Για προχώρα.
Once You Go Mac You Never Go Back

#38   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 12/06/2012 - 13:48

Παλι στο ιδιο..



Toυς ρωτησα 10 φορες και ετσι μου ειπαν.. Να κανω reinstall τα lion (αφου δοκιμασα και με repair disk permisssions) .. Αυτο ειναι το τελευταιο σταδιο απο οτι μου ειπαν και δεν εχω αλλη επιλογη.. Τι να πω.. Λες να ναι τοσο ασχετοι και να χασω δεδομενα;; Ηταν πολυ εξυπηρετικοι παντως


Αν δεν πειράξεις εσύ τον δίσκο με του να του κάνεις εκ νέου Format, που κανονικά το σωστό αυτό θα ήταν, σου κάνει νέο partition από μόνο του και σου αφήνει τα πάντα όπως είναι + το παλιό λειτουργικό δεσμευμένο σαν χώρο. Κάνε το έτσι. Οπωσδήποτε να πας να πάρεις έναν εξωτερικό να κρατάς Back up και μετά αν θες του κάνεις ένα clean install ώστε να είναι τελείως καθαρό το μηχάνημα σου.
Once You Go Mac You Never Go Back

#39   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 12/06/2012 - 13:54

Αν δεν πειράξεις εσύ τον δίσκο με του να του κάνεις εκ νέου Format, που κανονικά το σωστό αυτό θα ήταν, σου κάνει νέο partition από μόνο του και σου αφήνει τα πάντα όπως είναι + το παλιό λειτουργικό δεσμευμένο σαν χώρο. Κάνε το έτσι. Οπωσδήποτε να πας να πάρεις έναν εξωτερικό να κρατάς Back up και μετά αν θες του κάνεις ένα clean install ώστε να είναι τελείως καθαρό το μηχάνημα σου.


Εννοειται θα παρω σκληρο για back up.. Βασικα περιμενα λιγο για να παρω το tome capsule μηπως το ανανεωσουν.. Περιμενω να κατεβει τωρα (3.30 ωρες μου γραφει) και θα σας πω τι εγινε.. Ελπιζω να πανε ολα καλα.. Σε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου :)

#40   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 12/06/2012 - 13:59

Εννοειται θα παρω σκληρο για back up.. Βασικα περιμενα λιγο για να παρω το tome capsule μηπως το ανανεωσουν.. Περιμενω να κατεβει τωρα (3.30 ωρες μου γραφει) και θα σας πω τι εγινε.. Ελπιζω να πανε ολα καλα.. Σε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου :)


Το μόνο σπαστικό με το Recovery HD. Αν το είχες έτοιμο σε flashaki (προσωπικά το έχω) δεν θα σου έπαιρνε πάνω από 30-45 λεπτά η όλη διαδικασία. Κάνε το κι αυτό κάποια στιγμή.
Once You Go Mac You Never Go Back

#41   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 12/06/2012 - 14:01

Το μόνο σπαστικό με το Recovery HD. Αν το είχες έτοιμο σε flashaki (προσωπικά το έχω) δεν θα σου έπαιρνε πάνω από 30-45 λεπτά η όλη διαδικασία. Κάνε το κι αυτό κάποια στιγμή.


Εννοεις να κατεβασω το αρχειο απο το site της apple και να το περασω σε ενα usb? τωρα βεβαια που κανω αυτο δεν ξερω σε ποια εκδοση θα με βγαλει.. Στην τελευταια με ολα τα update? ή στην αρχικη του lion..

Υγ ξεχασα να αναφερω πριν.. Μου ειπαν οτι με το reinstall το μονο που μπορει να χασω ειναι καποια updates των εφαρμογων

#42   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 12/06/2012 - 14:03

Εννοεις να κατεβασω το αρχειο απο το site της apple και να το περασω σε ενα usb? τωρα βεβαια που κανω αυτο δεν ξερω σε ποια εκδοση θα με βγαλει.. Στην τελευταια με ολα τα update? ή στην αρχικη του lion..

Υγ ξεχασα να αναφερω πριν.. Μου ειπαν οτι με το reinstall το μονο που μπορει να χασω ειναι καποια updates των εφαρμογων


Λογικά στην τελευταία θα σε βγάλει τώρα η στην 10.7.3, ναι μετά, να το κατεβάσεις και υπάρχει οδηγός πως να το κάνεις bootable σε USB flash είτε DVD.
Once You Go Mac You Never Go Back

#43   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 12/06/2012 - 18:06

Τελικά ολοκληρώθηκε το reinstall του lion.. Και όλα μια χαρά.. Απίστευτο.. όχι μόνο δεν έχασα κανένα αρχείο. αλλά ακόμα και τα updates των εφαρμογών είναι εντάξει.. Όπως τα άφησα όλα πριν.. Ούτε καν coockies δεν σβήστηκαν.. Ξαναπερνάω τώρα το τελευταίο update που μου κόλλησε πριν του iTunes κτλ.. Και ελπίζω να μην μου ξανακάνει το ίδιο.. Jimakos σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και πάλι :D

#44   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 12/06/2012 - 19:32

Τελικα πάλι τα ιδια οταν εκανα το update μου βγαζει σφαλμα και δεν κανει restart.. Δεν ξερω πού τρώει το σκάλωμα . Θα κανω ενα back up τα αρχεια μου (αφου ξαναπερασω το lion) και θα παρω ξανα τηλεφωνο την apple αυριο.. Μαλλον θα πρεπει να το παω για service



#45   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 12/06/2012 - 19:35

Alex όχι δεν θα χρειαστεί. Απλά θα κάνεις αυτό που σου είπα το μεσημέρι. Θα κρατήσεις τα αρχεία που σε ενδιαφέρουν σε έναν εξωτερικό. Πριν πας να κάνεις την εγκατάσταση θα πας στο Disk utility και θα κάνεις Format τον δίσκος σε Mac os Journaled, και μετά θα βγεις για να προχωρήσεις στην εγκατάσταση. Κατά 99% όλα θα πάνε καλά με τον τρόπο που σου λέω.
Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες