Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Καποιο προβλημα με mac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
60 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 12/06/2012 - 19:37

Alex όχι δεν θα χρειαστεί. Απλά θα κάνεις αυτό που σου είπα το μεσημέρι. Θα κρατήσεις τα αρχεία που σε ενδιαφέρουν σε έναν εξωτερικό. Πριν πας να κάνεις την εγκατάσταση θα πας στο Disk utility και θα κάνεις Format τον δίσκος σε Mac os Journaled, και μετά θα βγεις για να προχωρήσεις στην εγκατάσταση. Κατά 99% όλα θα πάνε καλά με τον τρόπο που σου λέω.


Επειδη δεν ειμαι πολυ παλιος σε μακ, πώς θα κανω format τον δισκο σε mac os journaled?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 12/06/2012 - 19:40

Εκεί που πήγες στο Disk utility για να κάνεις repair disk permissions θα πας και θα πατήσεις πάνω στον δίσκο που είναι στην αριστερή στήλη και μετά θα πας στο Tab erase...

Από εκεί το πρώτο που έχει είναι και το σωστό και θα τον κάνεις Format.
Once You Go Mac You Never Go Back

#48   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 12/06/2012 - 19:43

Εκεί που πήγες στο Disk utility για να κάνεις repair disk permissions θα πας και θα πατήσεις πάνω στον δίσκο που είναι στην αριστερή στήλη και μετά θα πας στο Tab erase...

Από εκεί το πρώτο που έχει είναι και το σωστό και θα τον κάνεις Format.


Ok θα το δοκιμασω αυριο.. Αλλα πολυ περιεργο μου φαινεται αυτο το σκαλωμα με το update..

Ευχαριστω και παλι :D

#49   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 12/06/2012 - 19:44

Ok θα το δοκιμασω αυριο.. Αλλα πολυ περιεργο μου φαινεται αυτο το σκαλωμα με το update..

Ευχαριστω και παλι :D


Προφανώς κάτι παίζει με τον δίσκο, για αυτό είπα και το πρωί ότι καλύτερο θα ήταν να κάνεις clean install.
Once You Go Mac You Never Go Back

#50   KSaraf

KSaraf

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/06/2012 - 07:31

Καλημερα στην παρεα. Το ιδιο ακριβως προβλημα ειχα και εγω με το macbook pro early 2011. Λογω ελλειψης χρονου δεν εκανα κατι χθες. Σημερα θα δοκιμασω αυτα που λετε και θα σας ενημερωσω για τα αποτελεσματα. Μετα παω για time capsule τρεχοντας. Το να χασω τα αρχεια μου θα ειναι μεγαλο πληγμα.

#51   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 13/06/2012 - 09:45

Καλημερα στην παρεα. Το ιδιο ακριβως προβλημα ειχα και εγω με το macbook pro early 2011. Λογω ελλειψης χρονου δεν εκανα κατι χθες. Σημερα θα δοκιμασω αυτα που λετε και θα σας ενημερωσω για τα αποτελεσματα. Μετα παω για time capsule τρεχοντας. Το να χασω τα αρχεια μου θα ειναι μεγαλο πληγμα.


Κι μενα ειναι macbook pro early 2011.. Μηπως τελικα ειναι λαθος απο το update??? μην ανηχυχεις με reinstall lion δεν χανεις τιποτα.. Χθες το εκανα μια φορα και σημερα ξανα το ιδιο..

Αν εχεις χρονο παρε κι εσυ ενα τηλ στην apple. Θα τους επαιρνα κι εγω σημερα αλλα μεχρι τις 9 θα μαι σχολη και απο κινητο δεν καλει..μηπως εχουν καμια ενημερωση με το update

#52   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/06/2012 - 11:01

Πάντως μιά γενική πληροφορία γιά τό Mac OS X.

Λόγω δομής τού λειτουργικού, όταν κάνουμε reinstall, αυτό που σβήνει και επανεγκαθίσταται είναι μόνο τά αρχεία τού λειτουργικού και τών βασικών εφαρμογών (με τίς οποίες έρχεται εγκατεστημένο τό Mac).
Τα δεδομένα μάς δέν επηρεάζονται καθόλου. Το μόνο που χάνουμε, είναι κάποια "tweaks", δηλαδή κάποιες ρυθμίσεις που έχουμε πειράξει μέσω terminal (π.χ. όταν κάνουμε το dock μαύρο και ημιδιαφανές), και αυτό λόγω τού ότι αυτά τά πειράγματα είναι στήν ουσία αλλαγές σέ system files, τα οποία με reinstall επανεγκαθίστανται.

Επίσης, το "παλιό" λειτουργικό, όταν κάνουμε reinstall, δέν πιάνει έξτρα χώρο γιατί αντικαθίσταται με το καινούριο.

Γενικά, στό Mac OS X για να χάσεις δεδομένα, είτε μετά από reinstall είτε από upgrade λειτουργικού, πρέπει να επιλέξεις ξεκάθαρα να κάνεις erase τόν δίσκο!

Τελευταία επεξεργασία από: giannisg2004, 13/06/2012 - 11:02


#53   fireleader

fireleader

    iPH Enthousiast

  • 378 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 13/06/2012 - 11:29

Πατησα το update και μου βρηκε καποια update που βγηκαν (itunes, iphoto etc) αφου περιμενα να κατεβουν μου ειπε να κανω restart.. Εκανα και μετα μου εμφανισε ενα σφαλμα οτι δεν εγκατασταθηκαν επιτυχως.. Πατησα να κλεισει, και οταν τον ξανανοιηα μου εβγαλε τη γνωστη εικονα να κανω restart και δεν με αφηνε να μπω.. Δοκιμασα πολυ οπως disc utilities κτλ αλλα χωρις επιτυχια.. (με το alt πατημενο). Τωρα τι λυση υπαρχει; Μου βγαζει να κανω reinstall το lion.. Αν το κανω θα χασω τιποτα;



Έχει αναφερθεί πρόβλημα παρόμοιο με το δικό σου σε ξένα sites που όμως αφορά την αναβάθμιση για το thunderbolt!

#54   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 13/06/2012 - 11:37

Έχει αναφερθεί πρόβλημα παρόμοιο με το δικό σου σε ξένα sites που όμως αφορά την αναβάθμιση για το thunderbolt!


Ε μάλλον απο αυτο θα ναι.. Γιατι οταν παταγα update μου εβρισκε αναβαθμισεις σε πολλα (iphoto, itunes αλλα και thunderbolt το θυμαμαι οτι το ειδα)..

#55   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 13/06/2012 - 20:04

Τώρα που το έβαλα να ψάξει για update δεν μου το εμφάνισε το update με το thunderbolt.. Μου εμφάνισε ένα καινούριο που δεν νομ΄ζιω να έχει σχέση σχετικά με αφαίρεση malware

Ξαναδοκιμάζω μια τελευταία φορά να κάνω τα update να δω τι θα γίνει.. Ελπίζω να μην χρειαστεί για τρίτη φορά συνεχόμενη να κάνω reinstall

#56   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 13/06/2012 - 20:05

Τώρα που το έβαλα να ψάξει για update δεν μου το εμφάνισε το update με το thunderbolt.. Μου εμφάνισε ένα καινούριο που δεν νομ΄ζιω να έχει σχέση σχετικά με αφαίρεση malware

Ξαναδοκιμάζω μια τελευταία φορά να κάνω τα update να δω τι θα γίνει.. Ελπίζω να μην χρειαστεί για τρίτη φορά συνεχόμενη να κάνω reinstall


Τώρα την δεύτερη φορά έκανες με τον τρόπο που σου είπα Alex?
Once You Go Mac You Never Go Back

#57   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 13/06/2012 - 20:08

Τώρα την δεύτερη φορά έκανες με τον τρόπο που σου είπα Alex?


Όχι.. ακόμα δεν έκατσα να μεταφέρω τα αρχεία για να κάνω format.. και λόγω εξεταστικής δεν έχω και πάρα πολύ χρόνο .. ήδη μου έφαγε πολύ ώρα.. Λέω να δοκιμάσω τώρα με τα update να τα περάσω (μιας και δεν μου έβγαλε το thunderbolt update που αναφέρθηκε ότι έχει πρόβλημα.. ενώ χθες μου το είχε εμφανίσει) Και αν ξανά τα ίδια.. οκ τι να κάνω.. 3η φορά reinstall και μετά μεταφορά αρχείων και format..

#58   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 14/06/2012 - 07:27

Καλημέρα.. Τελικά σήμερα έκανα όλα τα update με επιτυχία... Δεν μου κόλλησε καθόλου.. (ούτε έκανε restart καν βασικά)... οπότε το πρόβλημα το είχε το update για thunderbolt που το έβγαλαν από την apple

#59   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 14/06/2012 - 08:10

Sorry για το συνεχόμενο post. Μιλησα τωρα ξανα με την apple και μου ειπαν πραγματι υπαρχει προβλημα με το update thunderbolt. Μου ειπαν οτι το εβγαλε η apple και το ερευνει το θεμα. Σαν λυση μου προτεινε καλυτερα να κανω το combo

#60   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 14/06/2012 - 08:14

Sorry για το συνεχόμενο post. Μιλησα τωρα ξανα με την apple και μου ειπαν πραγματι υπαρχει προβλημα με το update thunderbolt. Μου ειπαν οτι το εβγαλε η apple και το ερευνει το θεμα. Σαν λυση μου προτεινε καλυτερα να κανω το combo


Καλά κάνεις και μας το λες. Ελπίζω με το Mountain Lion να σταματήσουν αυτά τα απαράδεκτα πράγματα...
Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες