Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

H Apple σχεδιάζει να κυκλοφορήσει μικρότερο iPad εντός του έτους(;)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
63 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   panpap

panpap

    iPH Member

  • 250 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 04/07/2012 - 21:50

αν ισχυει παντως κατι τετοιο πιστευω θα ειναι τελειως λαθος κινηση της apple, ακου εκει χωρις retina...χανουν καθε αξιοπιστια ετσι και αξιοπρεπεια.αν και νομιζω πως κατι τετοιο δεν προκειται να συμβει ειναι σαν να βγαζει η Porsche οικογενειακο αυτοκινητο ( οχι το 5θυρο που ηδη εχει) στην τιμη των 15000 ευρω με δωρο τον κοτσαδορο και χειροκινητα παραθυρα.το ξερω πως το παραδειγμα ειναι υπερβολικο αλλα ετσι το βλεπω....

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Karavagos

Karavagos

    iPH newbie

  • 58 μηνύματα
  • Twitter:@Karavagos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:Karavagos

Δημοσίευση 04/07/2012 - 23:35

Μας τα παν κι' άλλοι...

#18   BSB

BSB

    iPH User

  • 149 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 04/07/2012 - 23:37

Άντε πάλι τα ίδια και τα ίδια οι κάθε "ειδικοί" να trol-άρουν όπως ακριβώς έγινε με το 4s
Δεν υπάρχει περίπτωση!!!!! πως το λένε;

#19   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 04/07/2012 - 23:54

ειχαμε δηλαδη το small (iphone) ειχαμε το large (ipad) και τωρα μας χρειαζόταν και το medium....

Δε νομιζω Τακη...

#20   mantsag1

mantsag1

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/07/2012 - 07:32

φήμες λένε ότι έχουν ανοίξει ήδη οι προπαραγγελίες για το νέο iPad με 8" οθόνη χωρίς Ret(s)ina display και για το νέο iPhone 5XS (extra small) με 3,2" οθόνη...!!! :P

#21   Slaughter

Slaughter

    iPH Addict

  • 879 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 05/07/2012 - 08:17

εγώ πιστεύω ότι είναι καιρός να βγάλει ένα μοντέλο με μικρότερη οθόνη - χαρακτηριστικά για να χτυπήσει τα φτηνά tablets. θα έλεγα ότι θα πρέπει να έχει την οθόνη του ipad2 σε 7'' οπότε οι εφαρμογές θα παίζουν όπως τώρα χωρίς αλλαγές και λόγο του οτι είναι μικρότερη δεν θα φαίνονται τόσο τα pixel !!
το όλο θέμα είναι η τιμή να είναι λογική κ όχι 50$ πιο φτηνό από το κανονικό Ipad

για να δούμε

#22   Slaughter

Slaughter

    iPH Addict

  • 879 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 05/07/2012 - 08:27

και αφού τα έγραψα διάβασα κ αυτό

#23   malias4

malias4

    iPH Elite Poster

  • 2.590 μηνύματα
  • Twitter:@Gate4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 05/07/2012 - 09:31

Καλα απιστοι Θωμαδες ειμαι ο ενας απο τους δυο που ξερει ...

Send from my ipad mini
iPhone 12 pro max ios 14.2.1 jb  Apple watch series 7 nike

#24   Shon

Shon

    iPH User

  • 149 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 05/07/2012 - 09:53

Γνωρίζει κανείς τι μερίδιο της αγοράς έχουν τα μικρότερα τάμπλετ;

Πρέπει να είναι σημαντικό για να "καίγεται" (όπως λένε κάποιοι) η άπλ να βγάλει νέο προιον.

Διαφορετικά...

#25   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 05/07/2012 - 10:26

Αναρτημένη εικόνα


Χθες η Bloomberg επανέφερε στο προσκήνιο τις φήμες για την κυκλοφορία μικρότερου iPad mini στις 7.85 ίντσες με την Wall Street Journal σήμερα να επιβεβαιώνει και αυτή με τη σειρά της τις φήμες αυτές. Συγκεκριμένα, και τα δύο δημοσιεύματα κάνουν λόγο για κυκλοφορία της συσκευής τον Οκτώβριο κάτι που σημαίνει ότι η παραγωγή του iPad mini θα πρέπει να ξεκινά σιγά-σιγά εάν η Apple θέλει να έχει διαθέσιμες μεγάλες ποσότητες εν όψει της γιορτινής περιόδου των Χριστουγέννων που ακολουθεί.

Γνωρίζουμε, ωστόσο, πολύ καλά ότι οι διαρροές πρωτότυπων συσκευών από τη γραμμή παραγωγής είναι σύνηθες φαινόμενο και έχει συμβεί και στο παρελθόν αρκετές φορές, οπότε μια ένδειξη για το αν το iPad mini υφίσταται και θα κυκλοφορήσει σύντομα είναι η διαρροή κομματιών. Μέχρι στιγμής, δεν έχει συμβεί κάτι τέτοιο -που να έχει αποδειχθεί ότι δεν είναι fake- και αν δεν γίνει μέσα στους επόμενους δύο μήνες, ίσως, και να σημαίνει ότι η Apple μπορεί να περιμένει μέχρι του χρόνου.

Όσον αφορά το θέμα της βασικής ερώτησης του γιατί η Apple να κυκλοφορήσει ένα iPad mini οι Rene Ritchie και John Gruber δηλώνουν ότι πολύ απλά όλα είναι θέμα κέρδους και αν η Apple μπορέσει να βγάλει κέρδος από αυτό, τότε θα το κάνει. Σκεφτείτε ότι η Apple κατασκευάζει το iPad στις 9.7 ίντσες και έχει μεγαλύτερα περιθώρια κέρδους από τους ανταγωνιστές της που κατασκευάζουν tablet στις 7 ίντσες. Δεν θα ήταν δύσκολο, συνεπώς, να βγάλει κέρδος από ένα iPad mini στα $199 (με μια μεγαλύτερης χωρητικότητας έκδοση στα $249).

Ας έχουμε, ακόμα, υπόψιν ότι το φημολογούμενο αυτό iPad mini αναμένεται να έχει οθόνη 7.85 ιντσών ανάλυσης 1024x768. Ο τρόπος κατασκευής αυτής της οθόνης είναι πλέον πολύ εύκολος για την Apple γιατί γνωρίζει να την κάνει από το πρώτο iPhone (ο τρόπος που κατασκευάζονται οι οθόνες είναι ότι από μεγάλα κομμάτια κόβονται μικρότερα. Η οθόνη 7.85 ιντσών και ανάλυσης 1024x768 είναι ίδια με αυτή του 3GS που κατασκευάζεται ακόμα και σήμερα και απλώς στο εργοστάσιο αντί να κόβονται τα κομμάτια στα 480x640 και τις 3.5" θα κόβονται στα 1024x768 και τις 7.85").

Ένας άλλος παράγοντας είναι ότι στην κατηγορία των 7 ιντσών δεν υπάρχει ουσιαστικά ανταγωνισμός για την Apple. Το Kindle Fire πωλείται μόνο στις ΗΠΑ ακόμα ενώ το Nexus 7 σε τρεις χώρες και εκτός ΗΠΑ δεν θα διαθέτει πρόσβαση σε μουσική, περιοδικά ή τηλεοπτικές σειρές στο Google Play. Εάν το iPad mini κυκλοφορήσει τον Οκτώβριο χωρίς αμφιβολία θα διεισδύσει σε πολύ περισσότερες χώρες και με πλήρη πρόσβαση στο περιεχόμενο του App Store και iTunes Store καθιστώντας το σαφώς πολύ πιο προσιτό στους καταναλωτές.

Follow me on twitter


#26   boxer

boxer

    iPH Contributor

  • 928 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 05/07/2012 - 10:49

Καλημέρα εγώ έμαθα από σίγουρη πηγή (πρέπει να είναι από τον Όλυμπο, έχει πεντακάθαρο νεράκι...χοχοχο) ότι η samsung θα αγοράσει την apple, μετά θα αγοραστούν και οι δύο από την Ολυμπιακή αεροπορία την οποία θα κρατικοποιήση πάλι η κυβέρνηση και μετά θα την πουλήσουμε στους κινέζους για να πληρωθεί το χρέος της χώρας και να μείνουν λεφτά για μίζες, να τρώνε πάλι για άλλα 30 χρόνια... το μόνο που δεν μπορώ να αποκαλύψω είναι η πηγή...πάντως το νερό είναι βελούδο...χοχοχο!!! :lol: :P !!!

#27   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 05/07/2012 - 11:13

Και αν βγαλει και αλλη μια αναλυση δεν θα εχει θεμα με τους developers?
Και αν προκειται να αλλαξει και την αναλυση στο iPhone πολλες αλλαγες θα πεσουν μαζεμενες...
Κακα τα ψεματα παντως αυτες οι 7 ιντσες δεν κανουν μαλλον για τιποτα:
κινητο(μεγαλο)
web browsing(μικρο για μονιμο, μεγαλο για περιστασιακο)
ταινιες(μικρο)
mail(μεγαλο)
gps(μεγαλο)
camera(μεγαλο)

ισως να κανουν μονο για e-books και video conference

ΥΓ. οσο για το mini iPhone φτανει ενα iPod Nano με hands-free και GSM antenna και τελος! ;)


#28   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 05/07/2012 - 11:22

Και αν βγαλει και αλλη μια αναλυση δεν θα εχει θεμα με τους developers?
Και αν προκειται να αλλαξει και την αναλυση στο iPhone πολλες αλλαγες θα πεσουν μαζεμενες...
Κακα τα ψεματα παντως αυτες οι 7 ιντσες δεν κανουν μαλλον για τιποτα:
κινητο(μεγαλο)
web browsing(μικρο για μονιμο, μεγαλο για περιστασιακο)
ταινιες(μικρο)
mail(μεγαλο)
gps(μεγαλο)
camera(μεγαλο)

ισως να κανουν μονο για e-books και video conference

ΥΓ. οσο για το mini iPhone φτανει ενα iPod Nano με hands-free και GSM antenna και τελος! ;)


Κάνουν μία χαρά για αντικαταστάτη του iPod touch. Μεγαλύτερη οθόνη για ταινίες, games και browsing χωρίς να κοστίζει όσο ένα iPad.

Kids will go crazy :-)
Behind the Scenes...

#29   katsulas

katsulas

    Newbie

  • 975 μηνύματα
  • Twitter:@GeorgeKatsulas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • GameCenter:iKatsulas

Δημοσίευση 05/07/2012 - 11:46

Προσωπικά ένα iPad Mini θα ήταν πολύ καλό για εμένα. Το iPad είναι πολύ καλό σε μέγεθος αλλά κάποιες φορές είναι δύσκολο να το βάλεις πχ μέσα στο μπουφάν σου. Πολλές φορές έχω ζηλέψει κάτι ΖΤΕ που τα μοστράρουν στο τραπέζι βγάζοντας τα από το μπουφάν. Βέβαια η οθονάρα του iPad είναι τύπου "φάτε τη σκόνη μου".

Ένα iPad 7" θα ήταν the best για το off road navigation που κάνω αυτή τη στιγμή με το iPad μου.

Επίσης οι 7" θα ήταν πολύ καλές για ένα browsing στη καφετέρια χωρίς να γίνεσαι "κάρτα" με τη μεγάλη συσκευή

Αναμονή λοιπόν με αγωνία ! ! !

#30   boxer

boxer

    iPH Contributor

  • 928 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 05/07/2012 - 12:19

Προσωπικά ένα iPad Mini θα ήταν πολύ καλό για εμένα. Το iPad είναι πολύ καλό σε μέγεθος αλλά κάποιες φορές είναι δύσκολο να το βάλεις πχ μέσα στο μπουφάν σου. Πολλές φορές έχω ζηλέψει κάτι ΖΤΕ που τα μοστράρουν στο τραπέζι βγάζοντας τα από το μπουφάν. Βέβαια η οθονάρα του iPad είναι τύπου "φάτε τη σκόνη μου".

Ένα iPad 7" θα ήταν the best για το off road navigation που κάνω αυτή τη στιγμή με το iPad μου.

Επίσης οι 7" θα ήταν πολύ καλές για ένα browsing στη καφετέρια χωρίς να γίνεσαι "κάρτα" με τη μεγάλη συσκευή

Αναμονή λοιπόν με αγωνία ! ! !


Φίλε μου έχω την λύση...μπουφάν τέλος...παίρνεις παλτό 3 νούμερα μεγαλύτερο ράβεις και μια εσωτερική θήκη και είσαι έτοιμος...χαχαχα :lol: :P

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες