Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 2 ψήφοι

iMac 2012?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
101 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   vidalis

vidalis

    iPH Member

  • 314 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:vidalis

Δημοσίευση 13/07/2012 - 11:29

απλα περιμενε !

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   TheNickanast

TheNickanast

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:joker21114

Δημοσίευση 13/07/2012 - 11:56

Εγω πάντως θα πάρω το 21,5" γιατί θα μου βγει πολυ φθηνό, ενω δεν αξίζει να περιμένεις κάτι γιατί θα βγει κάτι καινούριο, δεν ξέρω κι εγω πόσο καιρο μετά. Ακόμα Ιούλιο έχουμε και λέτε να περιμένει για 2013.

#18   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/07/2012 - 19:34

εν τω μεταξυ βλεπω οτι δεν περναει απο κανενος το μυαλο οτι και τα νεα imac ενδεχεται να εχουν και αυτα προβληματα...

#19   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 13/07/2012 - 20:25

εν τω μεταξυ βλεπω οτι δεν περναει απο κανενος το μυαλο οτι και τα νεα imac ενδεχεται να εχουν και αυτα προβληματα...


Αν δεν αλλάξει η σχεδίαση, το πιο πιθανό είναι να έχουν κι αυτά...
Once You Go Mac You Never Go Back

#20   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/07/2012 - 20:44

γιατί αμα αλλάξει η σχεδίαση
αποκλείεται να εχουν καποιο αλλο πρόβλημα ?
εγω απο τι θυμάμαι τα τελευταία χρονια σχεδόν ΟΛΑ τα προϊόντα της apple εχουν και ενα πρόβλημα (ειτε πραγματικό ειτε κολπο του μαρκετινκ για να γινεται ντορος)

#21   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 13/07/2012 - 23:10

1) Μερικοί γράφουν ότι τα iMac του 2012 , θα βγουν αργότερα το 2013 !! Μα τι σκέφτεστε και γράφεται τέτοιες @$%&#$@......πραγματικά τι?? Επίσημη απάντηση δόθηκε από την μεθεπόμενη του WWDC 2012 , λόγο κάποιας ΠΑΡΕΞΗΓΙΣΗΣ , από δημοσιογράφο τον David Pogue of The New York Times , που έγραψε ότι θα βγουν το 2013 , λάθος του και διορθώθηκε μετά , η επίσημη απάντηση των ανθρώπων της Apple καθώς και η σαφέστατη απάντηση με mail του Tim Cook , αναφερόταν λοιπόν ΞΕΚΑΘΑΡΑ σε ΜΕΓΑΛΗ αναβάθμιση ειδικά και μόνο για το Tower Mac Pro , δηλαδή για τον πύργο , μετά απο δυσανασχέτηση αρκετών Pro Users !! Δεν αναφερόταν φυσικά σε iMac , αυτό ξεκαθαρίστηκε εδώ και 1 ολόκληρο μήνα , μερικοί συνεχίζουν και το αναπαράγουν κακός διαβάζοντας τα μισά !!
Άρα το 2012 , θα βγουν τα iMac 2012 με IvyBridge και το 2013 τα iMac 2013 με Haswell κτλ. κτλ. κτλ.....!!

2) Πολύ πιθανή κυκλοφορία , όπως έγινε και πέρσι με αντίστοιχα προϊόντα Mac mini κτλ. -- ανατρέξτε να δείτε -- , είναι ταυτόχρονα την ημέρα της πρεμιέρας του OS X Mountain Lion !! Όπως και πέρσι , πολύ πιθανό να δοθεί ταυτόχρονα Softwrae and Hardware !!
Αν δεν βγει και τότε , πάμε αναγκαστικά Σεπτέμβριο - Οκτώβριο , αλλά δεν δικαιολογείτε καμιά άλλη καθυστέρηση , διοτι όλα τα εξαρτήματα υπάρχουν και άλλωστε τα Specs των iMac είναι πρακτικά ίδια με τα αντίστοιχα των Macbook Pro και το ανάποδο , ανεξάρτητα με το ποιο βγαίνει πρώτο κάθε έτος , όλα τα εξαρτήματα λοιπόν υπάρχουν ήδη εδώ και καιρό , άρα μια ενδεχόμενη επιπλέον καθυστέρηση θα σημαίνει ότι για κάποιο λόγο αργούν...π.χ. Ρετνα οθόνη...αν και δεν το νομίζω προσωπικά !! Αλλά ακόμα και να βγει Ρετνα , μην νομίζεται για πολλά πολλά , θα είναι λογικά κάποια ειδική έκδοση iMac τύπου Macbook Pro Retina , σε εξωφρενική τιμή υπό παραγγελία....οπότε καλά κρασιά....δεν νομίζω να είναι fix για όλα τα μοντέλα ανεξαιρέτως...είναι ακόμα νωρίς για κάτι τέτοιο...μακάρι να πέσω όμως έξω , μακάρι !!

3) Είτε γίνει ΜΕΓΑΛΗ αναβάθμιση είτε κανονική που είναι και το επικρατέστερο σενάριο τελικά , πιστεύω πως είναι μια καταναλωτική ηλεκτρονική συσκευη και ΠΑΝΤΑ θα βγάζει με κάτι καινούριο προβλήματα !! Τα νεα Macbook Pro 2012 και αυτά βγάλανε διάφορα μικρά πρώτα προβληματάκια και πάντα όλα θα βγάζουν.....οπότε αν παραμείνει , που θα παραμείνει , η ίδια σχεδίαση τότε σίγουρα η οθόνες θα έχουν πάλι πρόβλημα με σκιές , αν αλλάξει η σχεδίαση θα βγουν άλλα προβλήματα , άλλες ασυμβατότητες , μικρότερη ελευθερία κινήσεων στο να αναβαθμίσεις το μηχάνημα μόνος σου.....πάντα θα υπάρχει κάποια καινούρια ή παλιότερη @#%$&%@....δυστυχώς !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 13/07/2012 - 23:18


#22   tasosppntnpls

tasosppntnpls

    iPH Addict

  • 600 μηνύματα
  • Twitter:@tasosppntnpls
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:tasosppntnpls

Δημοσίευση 14/07/2012 - 11:51

άντε να δούμε τι θα βγάλουνε μπας και πάρουμε κάνα iMac :)

#23   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1.803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 14/07/2012 - 11:58

Η σχεδίαση εξωτερικά είναι ωραία πάντως. Μόνο εσωτερικά να λύσουν το πρόβλημα με την οθόνη θα είναι τέλεια.

#24   tasosppntnpls

tasosppntnpls

    iPH Addict

  • 600 μηνύματα
  • Twitter:@tasosppntnpls
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:tasosppntnpls

Δημοσίευση 14/07/2012 - 12:12

ναι ούτε εγώ θέλω να τους αλλάξουν εξωτερικά.

#25   ManiaAristidou

ManiaAristidou

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 14/07/2012 - 12:32

Και εγώ περιμένω να πάρω iMac, μιας και ο δικός μου είναι του 2010... Ελπίζω πάντως να δούμε επανασχεδίαση και Retina display!

#26   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 14/07/2012 - 16:17

Και εγώ περιμένω να πάρω iMac, μιας και ο δικός μου είναι του 2010... Ελπίζω πάντως να δούμε επανασχεδίαση και Retina display!

1) Όταν γράφεται κάτι το σκέφτεστε γενικά ή απλά γράφεται μ@#$%&@....?? Έχεις iMac μοντέλο του 2010 και θέλεις να αγοράσεις του 2012 επειδή και καλά πάλιωσε το μηχάνημά τόσο πολύ που είναι για τα αζήτητα να υποθέσω.....να γελάσω ή να κλάψω....?? Δηλαδη ποια νομίζεις ότι θα είναι η τόσο ουσιαστική διαφορά στις καθημερινές εργασίες όπως στο να ανοίγεις το facebook ή να σερφαρεις ή να βλέπεις ταινίες.....εκτός και αν θέλεις την νέα επεξεργαστική ισχύ για πολύ σοβαρή επαγγελματική εργασία μπλα μπλα και κουραφέξαλα....αλλά και σε αυτή την περίπτωση πάλι είσαι λάθος πρέπει να κοιτάξεις κάτι σε Mac Pro , αλλιώς να γνωρίζεις ένα iMac το κρατάς 4-5 χρόνια και όχι μόνο 2...δεν είναι iPhone το iMac !! Αλώστε και το μοντέλο του 2010 και του 2012 σχεδιαστικά θα είναι όμοια !! Αυτό όμως που θα έπρεπε να σκεφτόσουν είναι να αγοράσεις και να τοποθετήσεις ένα δίσκο SSD μέσα στο μηχάνημά σου , τότε πρακτικά αν π.χ. έπαιρνες μετρήσεις , θα έβλεπες πως ένας iMac του 2010 με SSD δεν θα είχε καμιά απολύτως διαφορά στις περισσότερες διεργασίες με τον αντίστοιχο του 2012 ΧΩΡΙΣ δίσκο SSD....δεν χρειάζεται λοιπόν να αγοράσεις ΟΛΌΚΛΗΡΟ νέο μηχάνημα , είναι αστείο , απλά έναν δίσκο SSD βάλε στο σέρβις....
τόσο απλό !!

2) Να αλλάξουν σχεδίαση ποιο λεπτό κτλ...δεν ξέρω αν έχει πρακτκα νόημα , άλλωστε σταθερό μηχάνημα είναι πάνω σε ένα τραπέζι , δεν το κρατάς στο χέρι για να είναι αναγκαστικά πιο λεπτό άρα και ποιο ελαφρύ !! Τουλάχιστον για τώρα όπως όλα δείχνουν δεν θα αλλάξει σχεδίαση η γραμμή...και δεν έχει λόγο η σχεδίαση είναι πολύ καλή ως εμφάνιση....και αν αλλάξει αυτό δεν σημαίνει ότι θα είναι καλύτερο....θα υπάρχει όπως έγραψα σίγουρα περιορισμός στον βαθμό ελευθερίας που θα έχει ο χρήστης στο να αναβαθμίσει μόνος του το μηχάνημα , δηλαδή μνήμη και δίσκους SSD !! Άρα η αλλαγή σχεδίασης αν είναι τύπου Macbook Pro Retina , τότε την κάτσαμε την βάρκα , από εκεί μέσα δεν αλλαζει ΤΊΠΟΤΑ !! Ενδεχομένως να διορθώσουν την οθόνη σε μια μεγάλη αναβάθμιση .....αλλά και αυτό σχετικό είναι , μπορεί και εκείνα τα πάνελ να είναι προβληματικά !!

3) Τέλος ακόμα και αν πέσει κανένας φούρνος και αλλάξει η σχεδίαση -- ΔΕΝ σημαίνει ότι η Ρετνα οθόνη θα είναι σε ΌΛΑ τα μοντέλα , αλλά όπως έδειξε η ιστορία στα φορητά πρόσφατα , θα βγει μάλλον κάποια super ακριβή έκδοση iMac που με Ρετνα οθόνη σε 21,5 ή 27 ίντσες , η τιμή θα φτάσει σε αστρονομικά και απαγορευτικά επίπεδα για τέτοιες μεγάλες διαγώνιους....εκτός και αν θέλεις Ρετνα οθόνη για να ανοίγεις το Facebook....οπότε Ρετνα οθόνη " χύμα " σε όλα τα μοντέλα ως στάνταρ , απίθανο έως ουτοπικό να βάλει σύντομα....άρα ας προσγειωθούμε σε κάτι ποιο ρεαλιστικό !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 14/07/2012 - 16:19


#27   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1.803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 16/07/2012 - 12:32

....θα υπάρχει όπως έγραψα σίγουρα περιορισμός στον βαθμό ελευθερίας που θα έχει ο χρήστης στο να αναβαθμίσει μόνος του το μηχάνημα , δηλαδή μνήμη και δίσκους SSD !! Άρα η αλλαγή σχεδίασης αν είναι τύπου Macbook Pro Retina , τότε την κάτσαμε την βάρκα...

Πόσο δίκιο έχεις σε αυτο. Τώρα κάποιος που ξέρει μπορεί να αλλάξει και μνήμες και σκληρό ή να τοποθετήσει και δεύτερο σκληρό ή ssd. Αν γίνει τύπου Macbook Pro Retina άστα να πάνε. Αν και θέλω να πιστεύω οτι αν η αλλαγή (που ίσως δούμε) ήταν μεγάλη, τότε λογικά θα τους παρουσίαζαν μαζί με τους Macbook Pro.
Εγώ πάντως τον δικό μου (μεταχειρισμένος late 2009) τον πούλησα και περιμένω να πάρω επιτέλους έναν καινούργιο, να έχω την χαρά να ανοίξω πρώτος την κούτα, να μυρίσω πρώτος το άρωμα της καινούργιλας :P

(εεεε ρεεεεε ανωμαλία στον κόσμο)

#28   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 16/07/2012 - 13:34

Εγώ δεν εχω iMacaki οπότε περιμένω να πάρω τώρα το 2012 μοντέλο.....αλλά να παρακαλάς να βγει όπως πέρσι το hardware παράλληλα με το OS X Mountain Lion στις 25 Ιουλίου όπως ανέφερε και το 9to5 σήμερα , αλλιώς πάλι στην καθυστέρηση θα μείνουμε και αρκετοί το έχουν άμεσα ανάγκη !!
Αν καθυστερήσει πάλι και πάει για μετά της 25 του μηνός , τότε αυτή η καθυστέρηση υποδηλώνει ΙΣΩΣ ενδεχόμενη αναβαθμιση σε Ρετνα , αλλά όπως είπα ΟΧΙ για όλα τα μοντέλα ως στάνταρ , δηλαδή θα περιμένουμε να αναβαθμιστεί όλη η νορμάλ σειρά και θα περιμένουμε μάλλον περισσότερο , εξαιτίας ενός ανεξάρτητου από τα υπόλοιπα Ρετνα iMac μοντέλου , που θα είναι και το κερασάκι στην τούρτα με αστρονομική εκτός λογικής τιμή και θα περιμένουμε τόσο για να " φάμε " από την τούρτα λόγο του κερασιού....επειδή δεν είναι ίσως έτοιμο το κερασάκι !! Αυτό είναι εκνευριστικό.....!!
Αν τελικά γίνει τέτοια αναβάθμιση , αν δηλαδή προστεθεί στα υπόλοιπα ακόμα ένα μοντέλο με Ρετνα οθόνη σε αστρονομική τιμή , όπως ακριβώς με τα φορητά στο WWDC 2012 , να παρακαλάς να μην υιοθετηθεί η εσωτερική σχεδιαστική λογική τους....θα είναι μεγάλη ήττα...πραγματικά - κυριολεκτικά !!
Παράδειγμα.....θέλω να βάλω δικό μου SSD....με την νέα σχεδιαστική λογική τύπου Ρετνα θα πρέπει αν προ-παραγγείλω άρα και να προπληρώσω τον πανάκριβα κοστολογημένο SSD της Apple από την αρχή παρακαλώ , που δεν είναι τίποτα περισσότερο από τον γνωστό Samsung 830.....αυτόν ακριβώς φορά το Macbook Pro Retina 2012 !!
Εγώ με πολύ λιγότερα χρήματα , βάζω έναν Vertex 4 με Firmware 1.5 που είναι ο γρηγορότερος - ταχύτερος είτε γεμάτος είτε άδειος δίσκος ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ !! Δηλαδη αν συγκρίνω με benchmarks τον Vertex 4 με το firm1.5 που θα έβαζα εγώ , με τον Samsung 830 που φορά το Retina , η διαφορά είναι ΧΑΟΤΙΚΗ μεταξύ τους , υπέρ του Vertex 4 , σχεδόν διπλάσιες επιδώσεις και μεγαλύτερη εγγύηση και με τα μισά χρήματα !! Ο βαθμός ελευθερίας....μακάρι να μην αλλάξει....ή αν αλλάξει σε μια τέτοια περίπτωση ας αλλάξει μόνο για το πανάκριβο Ρετνα μοντέλο που στο 90+% των χρηστών πέρα από τους γνωστούς εγκυκλοπαιδικούς λόγους ως νέο προϊόν , θα είναι πρακτικά......αδιάφορο !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 16/07/2012 - 13:36


#29   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1.803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 16/07/2012 - 21:58

Αν το κάνουν αυτο δηλαδή να βγάλουν μοντέλο,με μηδενικές δυνατότητες αναβάθμισης τότε με βλέπω να αγοράζω ένα απο τα τελευταία σημερινά μοντέλα.

#30   samigostab

samigostab

    iPH Addict

  • 639 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:Samig0s

Δημοσίευση 16/07/2012 - 22:32

Τελικα παρηγγειλα αυτον τον iMac: http://www.plaisio.g...C813GR-Z0M6.htm
Απο 1819€, 1670€... Μην ρωτατε πως και γιατι... long story! Ολοκαινουριο παρ' ολα αυτα!!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες