Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* - - - - 1 ψήφοι

Το νέο iPhone δεν θα διαθέτει τεχνολογία NFC


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
43 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   kosnic

kosnic

    iPH Member

  • 319 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/08/2012 - 20:04

αχρηστη προς το παρον εφαρμογη,ειδικα για την Ελλαδα,εδω δεν εχει την προ 100 ετων τεχνολογια των ερτζιανων κυματων!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   akiszaki

akiszaki

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 28/08/2012 - 20:06

Αυτή η εταιρία αντί να προσθέτει χαρακτηριστικά αφαιρεί.

#18   mike1919

mike1919

    iPH Member

  • 253 μηνύματα
  • Twitter:@mikemarinos98
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:mike1919osfp

Δημοσίευση 28/08/2012 - 20:10

[/quote

Αυτή η εταιρία αντί να προσθέτει χαρακτηριστικά αφαιρεί.

απο την στιγμη που θα σου ηταν αχρηστο και δεν πληρει τις προδιαγραφες ασφαλειας γιατι να το εχει στο καινουργιο μηλοφωνο?

#19   akiszaki

akiszaki

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 28/08/2012 - 20:44

Και γιατί νΑ μην με χρειάζεται.
Με αυτή την λογική ούτε οι 4 πυρήνες χρειάζονται ούτε τώρα πολλά μέγα πιξελ

Τελευταία επεξεργασία από: akiszaki, 28/08/2012 - 20:45


#20   pantnick

pantnick

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/08/2012 - 22:40

Αν είναι έτσι ας αφαιρέσουν και τα SMS τώρα που βρήκαν κενό ασφαλείας. Θα ηταν μια καλή εναλλακτική απο την στιγμή που δεν υπάρχει περίπτωση να δούμε κανονικό bluetooth file transfer.

#21   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 28/08/2012 - 22:44

Παιδια να κανω καποιες διορθωσεις. Για να βγαλετε καλυτερη ιδεα. Διαβαστε (χρηση με ελληνικη καρτα) εδω: http://techblog.gr/b...perience-86140/

Για μενα μετραει απιστευτα.

Καταρχας ξεκιναω με το οτι δεν αυξανει σχεδον καθολου το παχος και πλεον σε πολλα νεα smartphones ειναι τοποθετημενο μεσα στη μπαταρια (δειτε πχ galaxy nexus).

Στην ασφαλεια παιζει οτι επαιζε και πριν με τις πιστωτικες ή χρεωστικες κυριως. Δεν τις δινεις σε αγνωστους. Υπαρχει οντως το θεμα οτι αν ερθει καποιος σε επαφη με την καρτα θα αλληλεπιδρασει μεταξυ της, αλλα μιλαμε για να του δωσεις ακριβως τη καρτα. Για το πορτοφολι πιο δυσκολο αλλα παιζει και πρεπει να μεινει στασιμο αρκετα δευτερολεπτα ωστε να υπαρχει το παρε δωσε δεδομενων. Το θεωρητικο οριο των nfc στη πραξη δεν υπαρχει, πλεον πουλανε πορτοφολια στο amazon-ebay για να παιρνουν τις καρτες nfc και να παιζουν καλα χωρις να αναγκαστεις να τις βγαλεις.

Στο κινητο αλλαζει τελειως η συζητηση, αφου πας ρυθμισεις και απλα ενεργοποιεις/απενεργοποιεις την επιλογη nfc. Την ανοιγεις μονο στη συναλλαγη.

Αλλα και παλι, στη περιπτωση καρτας, για να σου παρουν τα στοιχεια της μεσα στο πορτοφολι, μεσα στη τσαντα ή το μπουφαν ή την κολοτσεπι στη τελικη θα εχεις πεσει σε πολυ μαγκα ληστη που μονο πορτοφολι δε θα βρεις μετα...

Εχετε υποψη σας οτι σε χωρο με παρεμβολες ακομα και τα κινητα android με nfc απο τα 1-2 εκτοστα απλα δεν πιανουν και θελουν σχεδον επαφη για μερικα δευτερολεπτα μεχρι να ανταλλαξουν πληροφοριες.

Οπως καθε τι νεο στην αγορα, υπαρχει φοβος και θα υπαρξουν και κλεφτρονια που παντα θα ψαχνουν τροπους να βγαλουν κερδος. Εμενα το nfc με εξυπηρετησε στο κινητο και μιας και πλεον υπαρχει και απο τις ελληνικες εταιριες κανονικα η δυνατοτητα να κανεις μεσω του λογαριασμου σου αγορες μερικους θα τους βολεψει. Μεχρι στιγμης εκανα απο google wallet αγορες δεν ειχα προβλημα και με τις μετατροπες, αλλα οπως να το κανουμε ειναι καλυτερο να βγαλει η τραπεζα που χρησιμοποιεις ετοιμη τη δυνατοτητα.

Θα ηθελα να το εχει το iphone5 πολυ συνεπως. Σιγουρα μπορω να ζησω και χωρις αυτο, αλλα απο το siri (αν εμενα σε χωρα που ειχα καλυψη φωνητικα) πιο χρησιμο μου ειναι το nfc.

#22   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 29/08/2012 - 06:16

Δηλαδή ρε παιδιά όλο αυτό το σύστημα είναι για να κάνεις ανταλλαγή αρχείων κ να χρησιμοποιείς το κινητό αντίς της πιστωτικής;;; Για το δεύτερο ξεχάστε το στην Ελλαδα. Για το πρώτο εμένα δεν μου χρειάζεται αλλα ξέρω οτι πολλούς τους ενδιαφερει. Στο cydia υπάρχουν πεογραμματα που ανταλλαζεις αρχεια μεσω bluetooth. Όμως γνωρίζοντας πως λειτουργει η apple μου φαίνεται απίθανο να επιτρέπει την ανταλλαγή αρχειων απο τη νία συσκευη στην άλλη. Αν ήθελε κάτι τετοιο θα ξεκλειδωνε το bluetooth απλα.

#23   miltosz

miltosz

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Twitter:@miltosz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/08/2012 - 08:19

Για εμένα παιδιά κρίμα που δεν θα ενσωματώσουν μια τέτοια τεχνολογία! :(
Προς το παρών είναι σχεδόν άχρηστη, αλλά με τόσους developer που σίγουρα θα την αξιοποιούσαν θα ήταν πολύ χρήσιμη στο μέλλων.

Για φανταστείτε ακουμπώντας το κινητό σας να ξεκλειδώνατε το αυτοκίνητο σας, το σπίτι σας, το pc σας και αμέτρητα άλλα που δεν μπορώ να φανταστώ τώρα!

#24   miltosz

miltosz

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Twitter:@miltosz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/08/2012 - 09:22

Όντως τώρα που το ξανά σκέπτομαι λογικό μου φαίνεται να μην έχει, μιας και μόνο αν έφερε κάποια έσοδα στην Apple θα το έβαζε! :huh:

#25   tsitsibau

tsitsibau

    iPH User

  • 101 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 29/08/2012 - 09:37

εμένα μου φαίνεται τραγικό να μην έχει NFC
όχι πως θα το χρειαζόμουν σε κάτι, αλλά δεν μπορεί να μη βάζεις μια τεχνολογία που υπάρχει σε άλλα κινητά εδώ και αρκετό καιρό και φαίνεται πως θα έχει εφαρμογές σε διάφορα....
άλλωστε ένα iphone νομίζω το παίρνεις με ορίζοντα 2ετίας... ή και 3ετίας
Είναι από τα στοιχεία της Apple που τον τελευταίο καιρό με κάνουν να λέω πως αυτοί οι τύποι με κοροϊδεύουν και να τείνω να τους εγκαταλείψω

#26   samsavas

samsavas

    iPH Contributor

  • 1.262 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen
  • GameCenter:nooberpr

Δημοσίευση 29/08/2012 - 09:57

εμένα μου φαίνεται τραγικό να μην έχει NFC
όχι πως θα το χρειαζόμουν σε κάτι, αλλά δεν μπορεί να μη βάζεις μια τεχνολογία που υπάρχει σε άλλα κινητά εδώ και αρκετό καιρό και φαίνεται πως θα έχει εφαρμογές σε διάφορα....
άλλωστε ένα iphone νομίζω το παίρνεις με ορίζοντα 2ετίας... ή και 3ετίας
Είναι από τα στοιχεία της Apple που τον τελευταίο καιρό με κάνουν να λέω πως αυτοί οι τύποι με κοροϊδεύουν και να τείνω να τους εγκαταλείψω

Εγω παντως πηρα το 4αρι μου πριν 5 μηνες απο οτε και τωρα περιμενω πως και πως το 5..!

#27   jumper

jumper

    iPH newbie

  • 23 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/08/2012 - 11:03

Μάλλον υπάρχουν κάποιες παρανοήσεις για το NFC. Αυτό κυρίως χρησιμποποιείται για πληρωμές αντί πιστωτικής ή χρεωστικής κάρτας.
Είναι μεγάλη ευκολία για να πληρώσεις μικροποσά (εισητήρια λεωφορείου, παρκινγκ) χωρίς να βγάλεις πορτοφόλι.
Δυστυχώς δεν υπάρχουν στην Ελλάδα πολλά μηχανήματα που το υποστηρίζουν, αλλά δεδομένου ότι οι τράπεζες θα βγάλουν σύντομα (ή έχουν ήδη προχωρήσει σε έκδοση) καρτών με NFC, πιστεύω ότι δεν θα αργήσουμε να δούμε και κάποια τερματικά να το υποστηρίζουν.
Γενικά δεν είναι πολύ κρίσιμο να μπεί στο νέο IPhone(κατα την γνώμη μου), κυρίως μέχρι να αρχίσουν οι Ελληνικές τράπεζες να ακολουθήσουν αυτήν την τεχνολογία.

#28   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 29/08/2012 - 11:08

Δηλαδή ρε παιδιά όλο αυτό το σύστημα είναι για να κάνεις ανταλλαγή αρχείων κ να χρησιμοποιείς το κινητό αντίς της πιστωτικής;;; Για το δεύτερο ξεχάστε το στην Ελλαδα. Για το πρώτο εμένα δεν μου χρειάζεται αλλα ξέρω οτι πολλούς τους ενδιαφερει. Στο cydia υπάρχουν πεογραμματα που ανταλλαζεις αρχεια μεσω bluetooth. Όμως γνωρίζοντας πως λειτουργει η apple μου φαίνεται απίθανο να επιτρέπει την ανταλλαγή αρχειων απο τη νία συσκευη στην άλλη. Αν ήθελε κάτι τετοιο θα ξεκλειδωνε το bluetooth απλα.


Απο οσο εχω δει και στο android η ανταλλαγη των αρχειων στο nfc γινεται μεσω του bluetooth. Δηλαδη οταν ακουμπησουν τα κινητα και αλληλεπιδρασουν, ανοιγουν bluetooth για να μην χρειαζεται να τα κρατας ενωμενα μεχρι να στειλεις το τραγουδι, την εικονα, κλπ.

Μπορει να περασει και αρχειο μεσω του nfc αλλα πρεπει να εχεις τα κινητα σχεδον ενωμενα και αν το αρχειο ειναι μεγαλο ειναι κουραστικο.

Το θεμα με το nfc ειναι οτι υπαρχουν διαφορα tags που παιρνουν ρευμα απο το κινητο απομακρυσμενα και ετσι δε θελουν ρευμα μονα τους. Ή υπαρχουν ετικετες σε μηχανισμους (με ρευμα) οπου με το κινητο δινεις εντολη. Πχ να ανοιξεις μηχανισμο nfc σε πορτα ασφαλειας. Προφανως εκει η ασφαλεια ειναι πολυ ανωτερη αλλα ισχυει παλι η περιπτωση να μην παρει καποιος το κινητο σου. Σε τετοια πραγματα οι devs ειναι ελευθεροι απεριοριστα να δημιουργησουν οτι θελουν. Δειτε μια τα nfc tags της sony erisscon σε βιντεακι στο you tube (ειμαι απο ipad και δε μου ειναι ευκολο να το βρω για λινκ) οπου με nfc στο κομοδινο διπλα ενεργοποιεις το airplane mode και την αφυπνιση συγκεκριμενη ωρα. Στο nfc στο αυτοκινητο (κρεμεται στο καθρεπτη) ενεργοποιεις το gps, ανοιγεις το προγραμμα πλοηγησης και ανοιγεις το bluetooth κλπ. Τετοια tags υπαρχουν αδεια στο amazon/ebay οπου τα προγραμματιζει υποτιθεται ο μεσος θνητος.

Για τις συναλλαγες στην ελλαδα εδω και αρκετο καιρο πληρωνω λογαριασμο cosmote ή καφε στα σταρμπακς ετσι. Γενικα οι αλυσιδες Γερμανός, Cosmote, Jumbo, Zara, Bershka, Starbucks, Ster Cinema και Coffee Time ειναι υποτιθεται ετοιμες. Δεν ειναι πιστωτικη παντως, η διαδικασια πληρωμης ειναι σα να δινεις τα λεφτα κατευθειαν, σα να ηταν προπληρωμενη, χρεωστικη evisa, maestro και παντα υπαρχει κρατημενη η αποδειξη και το ιστορικο.

Ολες οι καρτες τυπου mastercard θα γινουν nfc στην επομενη εκδοση τους και οι εκδοσεις evisa θα ακολουθησουν. Μερικες τραπεζες θα ανανεωσουν free τις mastercard/evisa των πελατων τους με τις νεες με nfc. Δεν υπαρχει λογος να μην το κανουν ολες οι ελληνικες εταιριες, δεν εχουν κατι να χασουν, ουτε το κοστος μεταβασης ειναι μεγαλο.

Γενικα καποιος που κανει αγορες με χρεωστικες και προπληρωμενες δε θα εχει προβλημα και θα συνηθισει αμεσως. Καποιος που δεν εχει ακομα χρεωστικη ή προπληρωμενη και δεν εχει ασχοληθει ποτε στη ζωη του, μπορει να του φαινονται βουνο. Παντως στο κινητο επειδη κλεινεις το nfc η ασφαλεια αυξανεται κατακορυφα. Δε το ξερετε μερικοι, μπορει να εχει nfc το νεο iphone, η φημη υπαρχει παντως.

Σορρυ για το μακρυναρι...

#29   Gagarin

Gagarin

    iPH Enthousiast

  • 543 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:aterzop

Δημοσίευση 29/08/2012 - 11:28

Εγω πιστευω οτι θα εχει μια τεχνολογια στην μπαταρια που θα κανει το μεγαλο μπαμ...δεν ξερω γιατι ετσι πιστευω

#30   Feregorn

Feregorn

    iPH User

  • 133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Feregorn

Δημοσίευση 30/08/2012 - 02:01

Κάποιοι πρέπει να είναι πολύ πρόβατα εδώ μέσα, για να επικροτούν (ενδεχόμενη) κίνηση της Apple να να μην συμπεριλάβει στα χαρακτηριστικά του τηλεφώνου μια τόσο πολλά υποσχόμενη και χρήσιμη τεχνολογίας, όπως περιέγραψαν τα παιδιά προηγουμένως, σαν το NFC. Ή πολύ αδαείς ή πολύ πρόβατα (και το θέτω ευγενικά)!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες