Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* - - - - 1 ψήφοι

Το νέο iPhone δεν θα διαθέτει τεχνολογία NFC


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
43 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   ForceF

ForceF

    iPH Contributor

  • 958 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 30/08/2012 - 11:08

Κάποιοι πρέπει να είναι πολύ πρόβατα εδώ μέσα, για να επικροτούν (ενδεχόμενη) κίνηση της Apple να να μην συμπεριλάβει στα χαρακτηριστικά του τηλεφώνου μια τόσο πολλά υποσχόμενη και χρήσιμη τεχνολογίας, όπως περιέγραψαν τα παιδιά προηγουμένως, σαν το NFC. Ή πολύ αδαείς ή πολύ πρόβατα (και το θέτω ευγενικά)!


Το να πεις οτι σου ειναι αδιαφορο το καταλαβαινω αλλα το να επικροτεις και να λες και μπραβο επειδη δεν ειναι ασφαλες κτλ ειναι τραγικο

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   tsitsibau

tsitsibau

    iPH User

  • 101 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 30/08/2012 - 11:45

Συγγνώμη για το link από άλλο forum, αλλά χάρην της συζήτησης αξίζει να διαβάσει κανείς αυτό http://www.insomnia....-στην-ελλάδα-α/
επειδή δεν είναι τόσο μακριά η εφαρμογή της τεχνολογίας nfc ακόμα και στην ελλάδα

#33   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 30/08/2012 - 11:53

Το να πεις οτι σου ειναι αδιαφορο το καταλαβαινω αλλα το να επικροτεις και να λες και μπραβο επειδη δεν ειναι ασφαλες κτλ ειναι τραγικο


και που ειναι το περιεργο...?? περυσι καποιοι ελεγαν καλυτερα που εβαλε μονο 512 ραμ στο 4s και οχι 1gb γιατι εκτος του οτι ηταν αχρηστη ειναι και πολυ ενεργοβορα και θα εχει μεγαλη καταναλωση!!!!!!!!

Τελευταία επεξεργασία από: parafron4, 30/08/2012 - 11:54


#34   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 30/08/2012 - 11:56

Ας το βάλουν στο επόμενο , στην Ελλάδα άχρηστο είναι !!!

#35   GreenBear

GreenBear

    iPH Enthousiast

  • 400 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:GREEN_BEAR

Δημοσίευση 30/08/2012 - 12:01

Ακομα δεν το ειδαμε και του χουμε βγαλει το ονομα!Ειδαμε design μεγεθος οθονης ram κλπ και αρχισαμε...Φανταζομαι οτι μεσα στους επομενους μηνες θα εχουμε και κατι επισημο οποτε καλο ειναι να περιμενουμε...

#36   Feregorn

Feregorn

    iPH User

  • 133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Feregorn

Δημοσίευση 30/08/2012 - 13:14

Το να πεις οτι σου ειναι αδιαφορο το καταλαβαινω αλλα το να επικροτεις και να λες και μπραβο επειδη δεν ειναι ασφαλες κτλ ειναι τραγικο



Στο σχόλιο μου που σχολίασες, χλεύασα τη νοοτροπία πολλών εδώ μέσα που τάσσονται υπέρ της μη-ύπαρξης της τεχνολογίας NFC στο επόμενο iphone. Πρώτη φορά στη ζωή μου ακούω άτομα που ζητάνε να μη βάλει μια εταιρία καινοτόμα χαρακτηριστικά στα προϊόντα της, που ζητάνε να τους δώσει λιγότερα!!! Πόσο υγιές είναι αυτό; Η συγκεκριμένη τεχνολογία έχει κάνει μεγάλα άλματα τα τελευταία χρόνια σε άλλες πιο ανεπτυγμένες χώρες, έχει τεράστια υποστήριξη από όλους τους τραπεζικούς οργανισμούς και ακόμα και στο "Ελλαδιστάν" (όπως μερικοί το θεωρείται) έχει να επιδείξει μια μικρή διείσδυση. Όσο για το θέμα της ασφάλειας που κάποιοι προπαγανδίζεται, το μόνο που έχω να πω είναι να αναθεωρήσετε λίγο για το πόσο "πιο ασφαλές" τελικά είναι η κατοχή πιστωτικών/χρεωστικών καρτών, ο λογαριασμός paypal, ακόμα και τα λεφτά που έχεις στη τσέπη σου όταν κυκλοφορείς στην Αθήνα το βράδυ!

Τελευταία επεξεργασία από: Feregorn, 30/08/2012 - 13:15


#37   nik94

nik94

    iPH Enthousiast

  • 444 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • GameCenter:nikkour

Δημοσίευση 30/08/2012 - 13:32

Δεν εχω καταλαβει τι κανει το NFC :P

#38   Feregorn

Feregorn

    iPH User

  • 133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Feregorn

Δημοσίευση 30/08/2012 - 21:47

Το έχουν υπερ-αναλύσει τα παιδιά παραπάνω, αλλά θα προσπαθήσω να είμαι πιο συνοπτικός. NFC είναι ακρωνύμιο για Near Field Communiψation, ένα ασύρματο πρωτόκολλο επικοινωνίας μεταξύ συσκευών, με εξαιρετικά μικρή κατανάλωση ενέργειας και σε απόσταση επαφής η λίγα εκατοστά μακρύτερα, όχι παραπάνω. Χρησιμεύει προφανώς για ανταλλαγή αρχείων και πληροφοριών. Εξαιτίας των εγγενών αυτών χαρακτηριστικών, η τεχνολογία NFC σήμερα έχει μεγάλο ενδιαφέρον, ειδικά στο χρηματοπιστωτικό τομέα, γιατί διευκολύνει τις συναλλαγές και τις αυτοματοποιεί. Όπως μπορεί να γίνει κατανοητό και χωρίς να χρειάζεται να βυθιστούμε και σε ιδιαίτερα "βαθιά συνωμοσιολογικά νερά", μια τέτοια τεχνολογία έχει και θετικές και αρνητικές εφαρμογές και δεν αναφέρομαι φυσικά στην πλέον προφανή της κλοπής των χρημάτων σου καθώς όπως προείπα αυτό μπορεί να συμβεί με οποιοδήποτε τρόπο σήμερον, η τεχνολογία NFC δεν το διευκολύνει και ιδιαίτερα. Αναφέρομαι στη δυνατότητα ευκολότερου ελέγχου και παρακολούθησης της κίνησης των χρηματικών ροών που μεταχειρίζεται ο κάθε χρήστης της συγκεκριμένης τεχνολογίας μέσω του κινητού και της διαρκής σύνδεση του στο τηλεφωνικό δίκτυο είτε από κρατικά είτε από ιδιωτικά ιδρύματα. Ελπίζω να ήμουν σαφής και να μην κούρασα.

Υ.Σ. Στο αμέσως προηγούμενο μήνυμά μου έχω ένα ορθογραφικό λάθος... :unsure:

#39   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/08/2012 - 02:14

Μα ΠΟΣΟ πρόβατα μπορούν να είναι κάποιοι εδώ μέσα ;

Το NFC είναι κάτι νέο με πραγματικά πάμπολες εφαρμογές!!!

Από σύνδεση με πιστωτικές κάρτες και πληρωμές μέχι check in σε αεροδρόμια.
Ακόμα και check in σε χώρους/events μέσω του foursquare ή άλλων μέσων κοινωνικής δικτύωσης...

Το έχει το Galaxy Nexus που κυκλοφορεί σχεδόν ένα χρόνο και σιγά σιγά το υιοθετούν σχεδόν ΟΛΕΣ οι high end συσκευές είτε είναι στην πλατφόρμα του android είτε είναι στα νέα windows phone 8.

Πως είναι δυνατόν να μη σας απασχολεί η ύπαρξη τέτοιων νέων χαρακτηριστικών σε μια συσκευή των 700 ευρώ ;;;

Ένα πράγμα έχω να πω.... μπεεεεεε!!!!!!!!






Mpeeeeeeeeeeee!!!!!!!

#40   apostolo

apostolo

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/08/2012 - 09:39

Μια αλλη χρηση του NFC απο καποιο Ελληνα : http://www.greek-and...ευκολίες-που-μ/

Για όλους τους αλλους που λεν οτι δεν ειναι χρησιμη η υπηρεσια, υπαρχει και η θυρα Thunderbolt σε ολα τα ΜΑΚ με την γνωστη χρησιμοτητα!

ΥΓ. Είμαι σίγουρος οτι η Apple θα βγάλει μια υπηρεσία βασισμένη στο bluetooth (τι το έχουμε το bluetooth 4.0) πείθοντας μας πόσο ανώτερη είναι αυτή η υπηρεσία από αυτή που συζητάμε εδώ.

Τελευταία επεξεργασία από: apostolo, 31/08/2012 - 09:42


#41   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 31/08/2012 - 12:38

Η μεταλλικη πλατη στο νεο iphone ειναι κατι που δεν αφαιρει τελειως την υπαρξη nfc. Αυτο γιατι οπως ειπα σε προηγουμενο ποστ υπαρχουν κινητα android που εχουν το nfc μεσα στη μπαταρια και εχουν βγει πολλα κινητα με μεταλλικο πλαισιο πισω. Νομιζω και το ativ που παρουσιαστηκε στην ifa εχει πισω καπακι απο αλουμινιο και εχει nfc. Στη τελικη μεχρι να παρουσιαστει επισημα το νεο iphone μονο υποθεσεις κανουμε ολοι μαζι.

#42   angelo-ifone

angelo-ifone

    iPH Contributor

  • 1.836 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 31/08/2012 - 12:59

Μια αλλη χρηση του NFC απο καποιο Ελληνα : http://www.greek-and...ευκολίες-που-μ/

Για όλους τους αλλους που λεν οτι δεν ειναι χρησιμη η υπηρεσια, υπαρχει και η θυρα Thunderbolt σε ολα τα ΜΑΚ με την γνωστη χρησιμοτητα!

ΥΓ. Είμαι σίγουρος οτι η Apple θα βγάλει μια υπηρεσία βασισμένη στο bluetooth (τι το έχουμε το bluetooth 4.0) πείθοντας μας πόσο ανώτερη είναι αυτή η υπηρεσία από αυτή που συζητάμε εδώ.

διαβαζοντας το λινκ που εδωσες εξεπλαγην με τις δυνατοτητες και την καταλληλη προσαρμογη που θα μπορουσε να ειχε η χρησιμοποιηση του NFC. μακαρι να υποστηριχθει απο ολα τα κινητα τηλεφωνα,αλλα να χρησιμοποιηθει σωστα και με μετρο,γιατι υπαρχουν πολλοι εκει εξω που θα θελησουν να εκμεταλευθουν αυτη την ευκολια επικοινωνιας

#43   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1.287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/08/2012 - 13:10

Όντως το nfc είναι πολύ σημαντικό. Άμα δεν έχει το new iphone, η Apple θα είναι για πολλές κλοτσιές ! Δεν δίνουμε 200€ ή 350€. Δίνουμε πάνω 700€ κυρά Apple! Θέλουμε NFC!

#44   sikad3

sikad3

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/08/2012 - 14:07

ΥΓ. Είμαι σίγουρος οτι η Apple θα βγάλει μια υπηρεσία βασισμένη στο bluetooth (τι το έχουμε το bluetooth 4.0) πείθοντας μας πόσο ανώτερη είναι αυτή η υπηρεσία από αυτή που συζητάμε εδώ.


Μερικές φορές τα πιο απλά πράγματα είναι και τα πιο επαναστατικά. Αυτη τη στιγμή (και παρά το γεγονός ότι κάποιοι το θεωρούν κερκόπορτα στην ασφάλεια του τηλεφώνου) το NFC είναι ό,τι πιο απλό κυκλοφορεί και άρα ό,τι πιο πρακτικό. Πολλά likes στο άρθρο που πόσταρες.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες