Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 15 ψήφοι

Γιατί το iOS θα συνεχίσει να γιγαντώνεται!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1114 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   DJTaurus

DJTaurus

    iPH Member

  • 283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:DJTaurus_

Δημοσίευση 28/10/2012 - 19:36

Έχεις κάποιο κέρδος εσύ από αυτό; Το innovation έχει πάψει προ πολλού. Πλέον υπάρχει κάτι που λέγεται δυναμική..


Ακουσε φίλε μου με όλο το σεβασμό δεν με ενδιαφέρει η αποψή σου ούτε του 95% των "πόστερ" στα ελληνικά φόρα. Διαβάζω πόστ συγκεκριμένων χρηστών που θεωρώ ότι προσφέρουν γνώση. Οποιοσδήποτε ξεκινάει τα επιχειρήματά του με βάση την τιμή των apple προϊόντων, το bluetooth, το ραδιόφωνο, το ios 6 και άλλες χαζομάρες τρώει άκυρο. Ξέρεις τα apple fanboys τα λένε isheep αλλά έχει βγει και το cowboys για τους καγκουροandroid users.... για να το διαδίδουμε σιγά σιγά :P
Την καραμέλα της δυναμικής μετά τον θανατο του Jobs να δω πόσα χρόνια ακόμα θα την πιπιλάτε... εγώ εδώ θα είμαι μην χαθείς :)

Innovation δεν είναι ένα μάτσο μπούρδες (nfc, πολυπλοκότερο/geeky menu σε κάθε os έκδοση, widgets, more pc features, καγκουροcustomies etc) που προσθέτει στο OS της η Google για να μην πλήττουν οι hardcore χρήστες τις με το κατακερματισμένο λειτουργικό που θέλει 18 πυρήνες και 16gb ram για να τρέχει σφαιράτα (άκου έκφραση που σκέφτηκαν τα cowboys :P).... innovation ήταν το ipod, το iphone, το ipad που άλλαξαν το ρου της τεχνολογικής ιστορίας ξεκινώντας την επανάσταση για την μετάβαση στην post pc era.... συσκευές που και άλλοι είχαν σκεφτεί αλλά κανένας δεν κατάφερε να τις υλοποιήσει με την premiun αισθητική και απλότητα του OS της Apple.... ένα λειτουργικό που σε αυτό μπορεί να προσαρμοστεί εξίσου ένα μικρό παιδί μέχρι έναν μεσήλικας. Και ευτυχώς που οι λεγόμενοι "techgeeks" είναι και θα παραμείνουν το μικρό κομμάτι της πίτας στα έσοδα των εταιριών. Γιατί αλλιώς θα είχαμε smartphone/tablet pc υλοποιήσεις και κάτι επικρατούσες απόψεις του στυλ my dream phone is a Lumia with stock ICS (joshua τρομπόlsky ο αντικειμενικός). Ετσι αντιλαμβάνονται το innovation μερικοί.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   konion2010

konion2010

    iPH Contributor

  • 1.128 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/10/2012 - 19:47

Ακουσε φίλε μου με όλο το σεβασμό δεν με ενδιαφέρει η αποψή σου ούτε του 95% των "πόστερ" στα ελληνικά φόρα. Διαβάζω πόστ συγκεκριμένων χρηστών που θεωρώ ότι προσφέρουν γνώση. Οποιοσδήποτε ξεκινάει τα επιχειρήματά του με βάση την τιμή των apple προϊόντων, το bluetooth, το ραδιόφωνο, το ios 6 και άλλες χαζομάρες τρώει άκυρο. Ξέρεις τα apple fanboys τα λένε isheep αλλά έχει βγει και το cowboys για τους καγκουροandroid users.... για να το διαδίδουμε σιγά σιγά :P
Την καραμέλα της δυναμικής μετά τον θανατο του Jobs να δω πόσα χρόνια ακόμα θα την πιπιλάτε... εγώ εδώ θα είμαι μην χαθείς :)

Innovation δεν είναι ένα μάτσο μπούρδες (nfc, πολυπλοκότερο/geeky menu σε κάθε os έκδοση, widgets, more pc features, καγκουροcustomies etc) που προσθέτει στο OS της η Google για να μην πλήττουν οι hardcore χρήστες τις με το κατακερματισμένο λειτουργικό που θέλει 18 πυρήνες και 16gb ram για να τρέχει σφαιράτα (άκου έκφραση που σκέφτηκαν τα cowboys :P).... innovation ήταν το ipod, το iphone, το ipad που άλλαξαν το ρου της τεχνολογικής ιστορίας ξεκινώντας την επανάσταση για την μετάβαση στην post pc era.... συσκευές που και άλλοι είχαν σκεφτεί αλλά κανένας δεν κατάφερε να τις υλοποιήσει με την premiun αισθητική και απλότητα του OS της Apple.... ένα λειτουργικό που σε αυτό μπορεί να προσαρμοστεί εξίσου ένα μικρό παιδί μέχρι έναν μεσήλικας. Και ευτυχώς που οι λεγόμενοι "techgeeks" είναι και θα παραμείνουν το μικρό κομμάτι της πίτας στα έσοδα των εταιριών. Γιατί αλλιώς θα είχαμε smartphone/tablet pc υλοποιήσεις και κάτι επικρατούσες απόψεις του στυλ my dream phone is a Lumia with stock ICS (joshua τρομπόlsky ο αντικειμενικός). Ετσι αντιλαμβάνονται το innovation μερικοί.


Να σου θυμισω οτι η apple ηταν πραγματικα καινοτομα και στο θεμα των pc,αλλα με τα κολληματα της και τους περιορισμους της καταφερε να στρεψει την αγορα στα windows.Η apple εκανε κατι πολυ ομορφο και πρωτοποριακο με την δημιουργια του iphone και κανεις δεν το αμφισβητει αυτο,αλλα πλεον εχει αρχισει και κανει πραγματα τα οποια ειναι τελειως αντιθετα με το προφιλ της εταιριας μεχρι τωρα.Ενω ηταν σε μια σωστη κατευθυνση αφηνοντας λιγο πιο ελευθερο το λογισμικο της για να καλυπτει και αυτους που ειναι καποως πιο απαιτητικοι,εφτιαξε και εδραιωσε ενα απο τα καλυτερα store και ειχε φροντισει τα μηχανηματα της να υποστηριζονται και να εχουν καποια μεταπωλητικη αξια την οποια μπορεις να την υπολογιζεις και να κανεις ενα πλανο,τον τελευταιο καιρο εχει βαλθει να καταστρεψει πολλα απο αυτα.Οπως και να εχει θα δειξει τι θα γινει.

#63   DJTaurus

DJTaurus

    iPH Member

  • 283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:DJTaurus_

Δημοσίευση 02/11/2012 - 23:32

Να σου θυμισω οτι η apple ηταν πραγματικα καινοτομα και στο θεμα των pc,αλλα με τα κολληματα της και τους περιορισμους της καταφερε να στρεψει την αγορα στα windows.


Δεν είχε ποτέ η Apple το φοβερό market share. Τέλη 80es με μονοπωλιακές πρακτικες ο αποτυχημένος φοιτητής του Harvard (στυγνός επιχειρηματίας) Bill Gates επέβαλε στις επιχειρήσεις με IBM το Q/MS DOS. Σε συνδυασμό με την έλλειψη ανταγωνισμού απο τις άλλες εταιρίες και με πληρωμένους δημοσιογράφους/διαφήμιση εξάπλωσε την WindowsPCιλα στηριζόμενος βεβαία με την συνδρομή της βιομηχανίας στο μεγιστο tech μύθο του open source και του φθηνού pc (τότε οι προσωπικοί υπολογιστές ήταν προνόμιο των λίγων). Πανάκριβα μηχανήματα που εξελίσσονταν ανα 5ετία και έκαναν παπάδες (amiga γραμμένα σε assembly προγραμματισμό που χτύπαγε μέταλλο) από τα 80es χωρίς να σε βάζουν στο τρυπάκι κάθε 6μηνο να τα σκας για νέες κάρτες γραφικών και cpu. Γιατί τότε τα home computers ήταν customarismena (λιγότερο bottleneck) όπως τα προιόντα της Apple... software+hardware=1 (βέβαια και τα προϊόντα της Apple δεν είναι τόσο άρτια όσο αυτά των 80es αλλά όσο και να ναι όταν έχεις το software να σχεδιάζεται από την αρχή για συγκεκριμένο hardware και όχι για 100εδες συσκευές όπως τόσα χρόνια τα windows pc και τώρα οι android συσκευές και τεστάρεται σε συγκεκριμένες συσκευές πάλι καλύτερα αποτελέσματα θα έχεις ακόμα και με χειρότερα specs). Aλλά σιγά σιγά τα καταλαβαίνει και η Microsoft τα πλεονεκτήματα του κλεισού οικοσυστήματος (o χαζοbalmer το ανέφερε εξάλλου στο event του surface πριν απο κανα 2μηνο). Hardware περιορισμούς στο κάθε λειτουργικό των windows mobile phones και αυτές τις ημέρες ακούγονται φήμες για δικό της Smartphone. Πέρα από το Surface μην περιμένετε να πουλήσει Windows tablet αλλου κατασκευαστή:
Και με βάση αυτό πάμε στο παρακάτω αυτό που φωνάζω τόσο καιρό:

Που πας μωρέ κατακαημένη Google με τους 4ις πυρήνες και τα 2gb RAM. Μήπως να βάλουν λίγο βουτηράκι? :P... στο review του verge το 4πυρηνάτο Nexus 10 είχε θέμα λαγκαρίσματος. Και μην ξεχνιόμαστε.... αναφέρουν και χειρότερα πλαστικά σε σχέση με το Nexus 7.... Ναυαρχίδα σου λένε μετα. Βέβαια έχει καλύτερη ανάλυση από το ipad. The worlds highest resolution display with stretched smartphone apps.....LOL. Σωστά οι εφαρμογές στα tablet ειναι δευτερευούσης σημασίας... αρκει να έχει 100 πυρήνες και 16gb ram για έχα. Να κοιτάμε τα specs να φτιαχνόμαστε..... όπως την βρισκει ο καθένα... no hard feelings. :D

Πιο δυνατό και από το PS VITA. NO COMMENT :excl:


Αναρτημένη εικόνα

http://www.anandtech...-under-the-hood

Τελευταία επεξεργασία από: DJTaurus, 02/11/2012 - 23:40


#64   Mik3Q

Mik3Q

    iPH Enthousiast

  • 369 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/11/2012 - 23:46

Πολύ θα ήθελα να διαβάσω απάντηση στον DjTaurus με τα δικά του αντίθετα επιχειρήματα

Εξαιρετικό, συγχαρητήρια φίλε!

#65   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 03/11/2012 - 00:02

Δεν είχε ποτέ η Apple το φοβερό market share. Τέλη 80es με μονοπωλιακές πρακτικες ο αποτυχημένος φοιτητής του Harvard (στυγνός επιχειρηματίας) Bill Gates επέβαλε στις επιχειρήσεις με IBM το Q/MS DOS. Σε συνδυασμό με την έλλειψη ανταγωνισμού απο τις άλλες εταιρίες και με πληρωμένους δημοσιογράφους/διαφήμιση εξάπλωσε την WindowsPCιλα στηριζόμενος βεβαία με την συνδρομή της βιομηχανίας στο μεγιστο tech μύθο του open source και του φθηνού pc (τότε οι προσωπικοί υπολογιστές ήταν προνόμιο των λίγων). Πανάκριβα μηχανήματα που εξελίσσονταν ανα 5ετία και έκαναν παπάδες (amiga γραμμένα σε assembly προγραμματισμό που χτύπαγε μέταλλο) από τα 80es χωρίς να σε βάζουν στο τρυπάκι κάθε 6μηνο να τα σκας για νέες κάρτες γραφικών και cpu. Γιατί τότε τα home computers ήταν customarismena (λιγότερο bottleneck) όπως τα προιόντα της Apple... software+hardware=1 (βέβαια και τα προϊόντα της Apple δεν είναι τόσο άρτια όσο αυτά των 80es αλλά όσο και να ναι όταν έχεις το software να σχεδιάζεται από την αρχή για συγκεκριμένο hardware και όχι για 100εδες συσκευές όπως τόσα χρόνια τα windows pc και τώρα οι android συσκευές και τεστάρεται σε συγκεκριμένες συσκευές πάλι καλύτερα αποτελέσματα θα έχεις ακόμα και με χειρότερα specs). Aλλά σιγά σιγά τα καταλαβαίνει και η Microsoft τα πλεονεκτήματα του κλεισού οικοσυστήματος (o χαζοbalmer το ανέφερε εξάλλου στο event του surface πριν απο κανα 2μηνο). Hardware περιορισμούς στο κάθε λειτουργικό των windows mobile phones και αυτές τις ημέρες ακούγονται φήμες για δικό της Smartphone. Πέρα από το Surface μην περιμένετε να πουλήσει Windows tablet αλλου κατασκευαστή:
Και με βάση αυτό πάμε στο παρακάτω αυτό που φωνάζω τόσο καιρό:

Που πας μωρέ κατακαημένη Google με τους 4ις πυρήνες και τα 2gb RAM. Μήπως να βάλουν λίγο βουτηράκι? :P... στο review του verge το 4πυρηνάτο Nexus 10 είχε θέμα λαγκαρίσματος. Και μην ξεχνιόμαστε.... αναφέρουν και χειρότερα πλαστικά σε σχέση με το Nexus 7.... Ναυαρχίδα σου λένε μετα. Βέβαια έχει καλύτερη ανάλυση από το ipad. The worlds highest resolution display with stretched smartphone apps.....LOL. Σωστά οι εφαρμογές στα tablet ειναι δευτερευούσης σημασίας... αρκει να έχει 100 πυρήνες και 16gb ram για έχα. Να κοιτάμε τα specs να φτιαχνόμαστε..... όπως την βρισκει ο καθένα... no hard feelings. :D

Πιο δυνατό και από το PS VITA. NO COMMENT :excl:


Αναρτημένη εικόνα

http://www.anandtech...-under-the-hood


Σε γενικές γραμμές έχεις κάποια δίκια αλλά αυτό που δείχνει την εμπάθειά σου(και καλά κάνεις) είναι ο χαρακτηρισμός του Gates ως αποτυχημένου φοιτητή του Harvard.Είχε γίνει δεκτός στο Harvard και γλυκάθηκε από τα φράγκα και τον έδιωξαν.


Ο Steve Jobs που είχε γίνει δεκτός και από που τον έδιωξαν ξέρεις; Αν δεν είχε τον Wozniak δίπλα που ήταν ευφυία και απόφοιτος του UCLA τι τεχνικό background θα είχε για να φτιάξει ότι έφτιαξε;

Για τον Balmer συμφωνώ ότι δεν κάνει για εκεί που είναι. Έχει τόσο μεγάλη περιουσία που πλέον δεν τον νοιάζει και φαίνεται.

Αναρτημένη εικόνα


#66   DJTaurus

DJTaurus

    iPH Member

  • 283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:DJTaurus_

Δημοσίευση 07/11/2012 - 15:38

O 7λογος των Παντοφλο-ιδιοκτητών :P
http://farley.tumblr...stages-of-grief

#67   DJTaurus

DJTaurus

    iPH Member

  • 283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:DJTaurus_

Δημοσίευση 16/11/2012 - 16:55

Φρέσκια twitteroμπηχτή της Microsoft προς Google:
Over 110,000 apps and unlike Google Play, Windows Phone tests & certifies every app for your peace of mind.

Purple Haze στο Nexus 4 και μάλιστα σε έντονο βαθμό. Που είναι τα cowboys οεο?
http://cdn.pocketnow...s-flare-jpg.jpg

Τα androidοsite που έκραζαν το iphone 5 τώρα προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα:

O Brandon Papariniman του pocketnow:We’re going to take this opportunity to say, again, that this behavior is normal under these specific circumstances and there’s nothing wrong with the Nexus 4, just like there’s nothing wrong with the iPhone 5, Galaxy S III, or HTC One X from this point of view.

O καμένος του phonearena:And why should you bother with such issues, when you have so many other awesome features to enjoy, such as the quad-core Snapdragon S4 Pro chipset, the beautiful 4.7" True HD IPS Plus display, or Android 4.2!

Μερικές photos και από τον Τρομποlski:
http://www.theverge....samples#3892311

Από το κάστρο του AndroidCentral:
https://plus.google....sts/LZqekDx3bK2

Ο pestaola είναι γνωστός κωλοτουμπας δεν τον στολιζω: Όπως και στην περίπτωση του iPhone 5 έτσι και η κάμερα του Nexus 4 συμπεριφέρονται φυσιολογικά υπό αυτές τις συνθήκες, με πολύ έντονο φωτισμό. Το purple haze δεν είναι πρόβλημα, ούτε του iPhone 5, ούτε του Nexus 4 τουλάχιστον στην μορφή και υπό τις συνθήκες που τα έχουμε δει να εκδηλώνονται στα δύο νέα smartphones τελευταίας γενιάς.

Anandtech:
http://img805.images.../7782/24301.jpg
http://img594.images.../9304/24302.jpg


Ετσι όπως το πάει η Google σε λίγο θα την κλείσει την Motorola. Δεν ενδιαφέρονται για hardware profit.

Samsung went from almost no mobile income to more than Google's entire operation in two years

Αναρτημένη εικόνα

http://www.phonearen...ears_id36658#6-

#68   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 16/11/2012 - 17:11

Που ηταν χαμενο αυτο το thread φιλε μου και εγω κάθομαι και δίνω μοναχικές μάχες αλλού ;;;

Πες τα ! Μου άρεσε και το γράφημα στο τέλος.. Φαίνεται ξεκάθαρα οτι το free ride της Sammy με τα κινητά το χρηματοδοτεί στην ουσία η Google...
Η οποία έχει ρίξει πολύ χρήμα στο Android, και ακόμη δεν έχει βρει τρόπους να τα πάρει πίσω. Θα κάνει τα πάντα βέβαια για να τα πάρει πίσω και εκεί να δείς ανακάτεμα ...

Χίλια like :D

Τελευταία επεξεργασία από: ntnskrds, 16/11/2012 - 17:14


#69   DJTaurus

DJTaurus

    iPH Member

  • 283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:DJTaurus_

Δημοσίευση 21/11/2012 - 16:25

Οποιος έχει όρεξη διαβάζει:


Is Apple killing software biz with iPhone, iPad and iOS? : The ultimate revenge of Steve Jobs

http://www.unwiredvi...w-me-the-money/
http://www.unwiredvi...w-me-the-money/


Why do app developers often neglect Android and write exclusively for iOS?
http://brianshall.co...exclusively-ios

Τελευταία επεξεργασία από: DJTaurus, 21/11/2012 - 16:26


#70   gesvts

gesvts

    iPH Contributor

  • 1.046 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 21/11/2012 - 16:44

εχετε ξεφυγει εσεις. Βαζετε διαγραμματα κ σταστιστικα αντι να κοιτατε τι σας βολευει. εγω ξερω πως ημουν κολλημενος iphonακιας κ πλεον εχω android γιατι απλα το τοσο κλειστο λογισμικο απλα δεν παλευεται. Μολις θα το γυρισετε ολοι εσεις οι μετοχοι σε android, γιατι κατ εμε η apple εξελισσεται σε blackberry, τοτε θελω να δω τι θα λετε. Πως να γιγαντωθει το ios οταν η συσκευη που πουλαει περισσοτερο ξεφλουδιζει ,ειναι σχεδον ιδια εμφανισιακα με το iphone 4 του 2010 κ εχει το UI ολοιδιο με αυτο του 2007 με μονη προσθηκη το passbook κ το newsstand ? τα bench δεν τα κοιταω καν γιατι πρωτον δεν εχουν ουσιαστικη σημασια κ δευτερον αν απασχολουν καποιον με ενα πειραγματακι στα kernels κ στην rom τα android εκτινασονται.

Τελευταία επεξεργασία από: gesvts, 21/11/2012 - 16:53


#71   Vgkantis

Vgkantis

    iPH Member

  • 334 μηνύματα
  • Twitter:@Vgkantis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/11/2012 - 16:49

Καλησπέρα σας,
δεν θέλω να σχολιάσω τα παραπάνω αλλα κάποιοι φέρονται λες και η Apple/Google είναι δικιά τους και προσβάλλουν τους άλλους με χαρακτηρισμούς. Αν δεν είναι κόμπλεξ αυτό τι είναι; Το iSheep και ο Cowboy κάγκουρας Android user? Δεκτό.
Είμαι χρήστης MacBook Pro και πρώην χρήστης iPhone καθώς είμαι σε Android τώρα. Αυτό που πιστεύω εγώ είναι οτι η Apple στο iPhone/iOS το έχει χάσει ψιλο, το θέμα και χρειάζεται να δείξει κάτι καινούργιο στο λογισμικό. Έχω το Galaxy Nexus χωρίς root/custom rom κ.α απλά όπως το πήρα και είναι πολύ πολύ πιο λειτουργικό απο το iPhone. Και ναι ήμουν τρελός για το iPhone.

Απο την άλλη, τo Macintosh είναι και φαίνεται (?) οτι θα είναι κορυφή. Δεν συγκρίνεται... Μόνο άμα πάμε σε μόνιμες ταχύτητες 4G και σε Full-Cloud εποχή όπου τα Chromebook ή αντίστοιχα θα κάνουν την δουλειά (προφανές γιατί).

Τώρα ο καθένας προτιμάει αυτό που του κάθεται πιο όμορφο και πιο καλά. Αν είσαι iSheep ή Cowboy καμμένος/λιωμένος Android user μην ντρέπεσαι.
Ο κάθε κομπλεξικός που τρελένεται να κάνει τον διαχωρισμό έχει το πρόβλημα.

Φιλικά προς όλους.
Υ.Γ: Δεν νομίζω κανένας σας να έχει ποσοστό στην Apple/Google γιατί δεν θα ήταν εδώ μέσα να κράζει.

#72   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 21/11/2012 - 17:02

Δεν είναι ακριβώς κόμπλεξ αλλά ανάγκη μαζοποίησης και η αίσθηση ότι ανήκεις σε μια ομάδα...Έτσι το έχω ψυχολογήσει.
Και προφανώς δεν καταλαβαίνω την τόση πρεμούρα και αναφορά σε στατιστικά και κέρδη τη στιγμή που δεν είναι μέτοχοι ή έχοντες όφελος. Το έχω πει εδώ και καιρό στο ίδιο
thread.

Αναρτημένη εικόνα


#73   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 21/11/2012 - 17:05

Δεν είναι ακριβώς κόμπλεξ αλλά ανάγκη μαζοποίησης και η αίσθηση ότι ανήκεις σε μια ομάδα...Έτσι το έχω ψυχολογήσει.
Και προφανώς δεν καταλαβαίνω την τόση πρεμούρα και αναφορά σε στατιστικά και κέρδη τη στιγμή που δεν είναι μέτοχοι ή έχοντες όφελος. Το έχω πει εδώ και καιρό στο ίδιο
thread.


Αν η ζωη σου αφορα μόνο πράγματα απο τα οποία προσδοκάς άμεσο όφελος τοτε χάνεις πολλά ....

Ασχολούμαστε με αυτα γιατι ειναι ενα εξαιρετικα ενδιαφέρον πεδίο. Πως σου φαίνεται αυτο ??

Τελευταία επεξεργασία από: ntnskrds, 21/11/2012 - 17:05


#74   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 21/11/2012 - 17:10

Αν η ζωη σου αφορα μόνο πράγματα απο τα οποία προσδοκάς άμεσο όφελος τοτε χάνεις πολλά ....

Ασχολούμαστε με αυτα γιατι ειναι ενα εξαιρετικα ενδιαφέρον πεδίο. Πως σου φαίνεται αυτο ??


Γιατί ποιος iphoneάκιας ή macbookάκιας ή androidάκιας έχει όφελος από την εκάστοτε εταιρία; Δεν λέω ότι πρέπει να ασχολείσαι με ότι έχει μόνο ως σκοπό το όφελος.
Για να ασχοληθώ με χρηματιστηριακές αξίες όμως πρέπει να θέλω να επενδύσω ή να είμαι επενδυτής. Δεν θα το προβάλω ως επιχείρημα σε μια τεχνολογική σύγκριση 2 κινητών ή 2 μηχανημάτων.
Γίνεται και αυτό που λέω πάνω.

Καταλαβαίνω την ενασχόληση με την τεχνολογία δεν καταλαβαίνω την ενασχόληση με την τεχνολογία με παρωπίδες εφόσον δεν υπάρχει όφελος. Αν κάποιος είναι στην Apple προφανώς θα πει ότι το iPhone
μαμάει και δέρνει και δεν θα κοιτάξει ποτέ τον ανταγωνισμό ή θα πει κάτι καλό ακόμα και αν βλέπει(που βλέπει).

Εγώ θα πω καλό για ότι θεωρώ ότι είναι. Χρησιμοποιώ μια συσκευή επειδή με βολεύει κι όχι επειδή έχει ένα μήλο (φαγωμένο κιόλας) στο πίσω μέρος.

Αναρτημένη εικόνα


#75   Vgkantis

Vgkantis

    iPH Member

  • 334 μηνύματα
  • Twitter:@Vgkantis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/11/2012 - 17:14

Αν η ζωη σου αφορα μόνο πράγματα απο τα οποία προσδοκάς άμεσο όφελος τοτε χάνεις πολλά ....

Ασχολούμαστε με αυτα γιατι ειναι ενα εξαιρετικα ενδιαφέρον πεδίο. Πως σου φαίνεται αυτο ??

Άλλο η τεχνολογία σαν τομέας και άλλο κάνω την μασκότ και τον κράχτη της Apple/Google. To ένα είναι ενδιαφέρον το άλλο είναι εργασία δίχως κέρδος.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες