Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 15 ψήφοι

Γιατί το iOS θα συνεχίσει να γιγαντώνεται!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1114 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 21/11/2012 - 17:18

Γιατί ποιος iphoneάκιας ή macbookάκιας ή androidάκιας έχει όφελος από την εκάστοτε εταιρία; Δεν λέω ότι πρέπει να ασχολείσαι με ότι έχει μόνο ως σκοπό το όφελος.
Για να ασχοληθώ με χρηματιστηριακές αξίες όμως πρέπει να θέλω να επενδύσω ή να είμαι επενδυτής. Δεν θα το προβάλω ως επιχείρημα σε μια τεχνολογική σύγκριση 2 κινητών ή 2 μηχανημάτων.
Γίνεται και αυτό που λέω πάνω.

Καταλαβαίνω την ενασχόληση με την τεχνολογία δεν καταλαβαίνω την ενασχόληση με την τεχνολογία με παρωπίδες εφόσον δεν υπάρχει όφελος. Αν κάποιος είναι στην Apple προφανώς θα πει ότι το iPhone
μαμάει και δέρνει και δεν θα κοιτάξει ποτέ τον ανταγωνισμό ή θα πει κάτι καλό ακόμα και αν βλέπει(που βλέπει).

Εγώ θα πω καλό για ότι θεωρώ ότι είναι. Χρησιμοποιώ μια συσκευή επειδή με βολεύει κι όχι επειδή έχει ένα μήλο (φαγωμένο κιόλας) στο πίσω μέρος.

Μα δεν χρειάζεται να εισαι επενδυτης για να βρίσκεις εξαιρετικα ενδιαφέρουσες τις επιχειρηματικες κινήσεις αυτων των τεράστιων οργανισμών. Περα απο την τεχνολογια (που ειναι εξαιρετικα ενδιαφέρουσα) αυτες καθεαυτες οι επιχειρηματικές κινήσεις των εταιρειών στον στίβο των νεων τεχνολογιών ειναι πολύ ενδιαφέρουσες.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 21/11/2012 - 17:24

Άλλο η τεχνολογία σαν τομέας και άλλο κάνω την μασκότ και τον κράχτη της Apple/Google. To ένα είναι ενδιαφέρον το άλλο είναι εργασία δίχως κέρδος.


Τωρα βέβαια κάνεις εσύ χαρακτηρισμούς αλλα δεν πειράζει ... Εχω συνηθισει τα 'δυο μέτρα και δυο σταθμά' απο νεοέλληνες. Το να σχολιάζεις ενα συγκριτικο γραφημα λογιστικών δεδομένων επιχειρήσεων ΔΕΝ σε κάνει 'μασκοτ και κράχτη'. Σχολίασε το και σύ αν μπορείς ...

#78   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 21/11/2012 - 17:28

Αν τις βλέπεις ως επιχειρηματικές κινήσεις αυτές καθεαυτές χωρίς να τις επεκτείνεις τεχνολογικά και να λες πχ "κοίτα η Apple που είναι και κοίτα και την HTC(παράδειγμα) ή τη NOKIA(που πολλοί λένε υπό διάλυση), σιγά να μην πάρω το Lumia (παράδειγμα) η Apple είναι κολοσσός" κι εγώ το θεωρώ ενδιαφέρον.
Αν όμως κοιτάς 2 συσκευές χωρίς να συγκρίνεις χαρακτηριστικά χωρίς τίποτα, απλά για το δεδομένο glamour μιας εταιρίας,αυτό δεν καταλαβαίνω. Το να πεις το iPHone 5 είναι καλύτερο για τους εξής λόγους και να τους πεις το θεωρώ σωστό και γούστο και καπέλο του καθενός. Αλλά όχι πριν βγει κάτι να το έχουμε δεδομένο ότι είναι μάπα.

Επίσης κατά τη γνώμη μου η γιγάντωση του ios που είναι ο τίτλος του thread δεν έχει καμμία σχέση με τη χρηματιστηριακή αξία της Apple.

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 21/11/2012 - 17:33

Αναρτημένη εικόνα


#79   Vgkantis

Vgkantis

    iPH Member

  • 334 μηνύματα
  • Twitter:@Vgkantis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/11/2012 - 17:34

Που ηταν χαμενο αυτο το thread φιλε μου και εγω κάθομαι και δίνω μοναχικές μάχες αλλού ;;;

Πες τα ! Μου άρεσε και το γράφημα στο τέλος.. Φαίνεται ξεκάθαρα οτι το free ride της Sammy με τα κινητά το χρηματοδοτεί στην ουσία η Google...
Η οποία έχει ρίξει πολύ χρήμα στο Android, και ακόμη δεν έχει βρει τρόπους να τα πάρει πίσω. Θα κάνει τα πάντα βέβαια για να τα πάρει πίσω και εκεί να δείς ανακάτεμα ...

Χίλια like :D

Τωρα βέβαια κάνεις εσύ χαρακτηρισμούς αλλα δεν πειράζει ... Εχω συνηθισει τα 'δυο μέτρα και δυο σταθμά' απο νεοέλληνες. Το να σχολιάζεις ενα συγκριτικο γραφημα λογιστικών δεδομένων επιχειρήσεων ΔΕΝ σε κάνει 'μασκοτ και κράχτη'. Σχολίασε το και σύ αν μπορείς ...


Όπως λες παραπάνω, δεν σχολιάζεις, δίνεις μάχες υπέρ του iOS/iPhone.. Μαγκιά σου, αλλα αυτό δεν λέγεται σχολιάζω λογιστικά γραφήματα.. Ή πάλι κάνω λάθος;
Δεν με ενδιαφέρει αν γουστάρεις την Apple/Google/Microsoft, ο καθένας κάνει ότι γουστάρει.. Με πειράζουν οι φανατικές "διαδηλώσεις" υπέρ του ενός ή του άλλου και οι χαρακτηρισμοί.. Αν βέβαια δεν έχεις πρόβλημα με αυτά δεν θα σε πείραζε το οτι είπα περι μασκώτ. Που εν τέλη ήθελα να σου δώσω εξήγηση και όχι να σε χαρακτηρίσω..
Μην τα αλλάζουμε όπως θέλουμε.

Καλό σας απόγευμα! :)

#80   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 21/11/2012 - 17:42

Όπως λες παραπάνω, δεν σχολιάζεις, δίνεις μάχες υπέρ του iOS/iPhone.. Μαγκιά σου, αλλα αυτό δεν λέγεται σχολιάζω λογιστικά γραφήματα.. Ή πάλι κάνω λάθος;
Δεν με ενδιαφέρει αν γουστάρεις την Apple/Google/Microsoft, ο καθένας κάνει ότι γουστάρει.. Με πειράζουν οι φανατικές "διαδηλώσεις" υπέρ του ενός ή του άλλου και οι χαρακτηρισμοί.. Αν βέβαια δεν έχεις πρόβλημα με αυτά δεν θα σε πείραζε το οτι είπα περι μασκώτ. Που εν τέλη ήθελα να σου δώσω εξήγηση και όχι να σε χαρακτηρίσω..
Μην τα αλλάζουμε όπως θέλουμε.

Καλό σας απόγευμα! :)


Αν πήγαινες να δεις τις 'μοναχικές μάχες' θα καταλάβαινες σε ποιο ύφος δίνονται και αυτές (πάντα με επιχειρήματα και στοιχεία). Οταν χαρακτηρίζω το κάνω πάντα με χιουμοριστική διάθεση. Ας πούμε οτι εγώ έιμαι ο 'θεωρητικός' του κινήματος και ο DjTaurus ο 'εκτελεστής' ;)

#81   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 21/11/2012 - 17:57

Δεν είχα σκοπό να απαντήσω πάλι αλλά θα μου επιτρέψεις μια τελευταία ερώτηση.
Μπορείς να μου πεις πως,αφού λες ότι πάντα αιτιολογείς με επιχειρήματα και στοιχεία, γίνεται πάντα η Apple να υπερτερεί; Κατά τα δικά σου κριτήρια και βάσει όσων έχεις πει.
Έχεις πει ποτέ κάτι καλό για κάποιον αντίπαλο της;

Αναρτημένη εικόνα


#82   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 21/11/2012 - 18:09

Δεν είχα σκοπό να απαντήσω πάλι αλλά θα μου επιτρέψεις μια τελευταία ερώτηση.
Μπορείς να μου πεις πως,αφού λες ότι πάντα αιτιολογείς με επιχειρήματα και στοιχεία, γίνεται πάντα η Apple να υπερτερεί; Κατά τα δικά σου κριτήρια και βάσει όσων έχεις πει.
Έχεις πει ποτέ κάτι καλό για κάποιον αντίπαλο της;


Δεν καταλαβαίνω γιατί σε ξενίζει αυτο. Το οτι μιλάς με επιχειρήματα δεν σημαίνει οτι πρέπει να κρατάς κάποια ποσόστωση .
Αν δεν βλέπω κάτι καλό στους ανταγωνιστές της δεν θα πώ. Και τι να πώ ; Για την Samsung που εχει στηρίξει όλο το mobile division σε ξένο λειτουργικό. Για την Google που τα mobile operations την βάζουν διαρκώς μέσα τα τελευταία χρόνια ; Για την Microsoft που έχει χάσει το mobile και σπασμωδικα προσπαθεί να ακολουθήσει καταστρέφοντας σχέσεις με OEMs (βλέπε surface) και το strength της στους corporate customers ;
Ολες έχουν strengths. Καμμίας τα strengths δεν ειναι στην mobile αγορα (phones και tablets) στην οποία η Apple αυτη την στιγμή φαίνεται καλύτερα τοποθετημένη απο όλες.

Και βέβαια η Apple έχει αδυναμίες και τις εχω ξαναπεί. Κατα την γνώμη μου εστιάζονται όλες στο backend. Με εξαιρεση το iTunes store και το App Store ολα τα αλλα δεν της έχουν πολυ βγει ( Siri, iCloud, maps )

#83   DJTaurus

DJTaurus

    iPH Member

  • 283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:DJTaurus_

Δημοσίευση 24/11/2012 - 10:41

Google are PUSSIES
http://www.brianshal...gle-are-pussies

#84   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 24/11/2012 - 10:43

Google are PUSSIES
http://www.brianshal...gle-are-pussies


Σωστός !!! Εκπληκτικό ειναι και το χθεσινό

http://www.brianshal...usiness-insider

#85   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 24/11/2012 - 12:16

Γιατι το iOS θα συνεχίσει να γιγαντωνεται; google are pussies
Που σαι Γιάννη ; Κουκιά σπερνω..

Αναρτημένη εικόνα


#86   KostasKor

KostasKor

    iPH Contributor

  • 1.896 μηνύματα
  • Twitter:@kostasspil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 24/11/2012 - 14:50

Και το φιδακι :)

μπααα... B)

#87   DJTaurus

DJTaurus

    iPH Member

  • 283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:DJTaurus_

Δημοσίευση 25/11/2012 - 17:00

iPhone and iPad once again lead web usage metrics, this time for Thanksgiving and Black Friday sales


Αναρτημένη εικόνα

http://www.imore.com...ck-friday-sales

#88   DJTaurus

DJTaurus

    iPH Member

  • 283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:DJTaurus_

Δημοσίευση 01/12/2012 - 16:52

Apple App Store Generating 4X Google Play Revenue
http://www.macobserv...le-play-revenue

Τα προβλήματα συνεχίζονται για το Nexus 4:
Google Nexus 4 overheating and shutting down during full load - S4 Pro not so power efficient?




#89   DJTaurus

DJTaurus

    iPH Member

  • 283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:DJTaurus_

Δημοσίευση 07/12/2012 - 09:07

:P :P

Google stops offering Google Apps for free to focus on providing a paid-for experience

Τελευταία επεξεργασία από: DJTaurus, 07/12/2012 - 09:07


#90   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 07/12/2012 - 09:30

Και τρεις γλωσσίτσες για αυτο:

http://www.forbes.co...s-analyst-says/

:P :P :P

Το αμοιρο το Surface RT μαλλον θα παει ακλαφτο

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες