Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Iphone 5 απο Αμερική


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
156 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 23/09/2012 - 14:01

Παίδες μη ζηλεύεται, και αν θέλετε να τον βοηθήσετε κάντε το αλλιώς μούγκα στην στρούγκα. Και εγώ αν είχα συγγενή στο Αμέρικα θα τον αξιοποιούσα, το παιδί θέλει συμβουλές να μην του βγεί κούκος αηδόνι, όχι ανούσια πράγματα.
1. Αμα στο δίνει ο θείος 200$ να το πάρεις και να του στείλεις μια κούτα πάστες.
2. Για να μην περάσει τελωνείο θα στο στείλει με αμερικάνικα ταχυδρομεία σε διαφορετικό κουτί απο το κανονικό, θα γράψει απέξω οτι είναι ηλεκτρονικά και αξία θα γράψει 20-30$.
3. Πλέον στο ebay υπάρχουν πωλητές που ξεκλειδώνουν τηλέφωνα με 10$, και στην χειρότερη να μη το ξεκλειδώσουν το πουλάς στο ebay και βγάζεις 500$ άνετα.
4. Τα LTE δίκτυα θα εμφανιστούν στην ελλάδα μετά απο καμια 10αρια χρονάκια, οπότε θα σε απασχολεί για το iphone 8 αυτό το θέμα...

1. ΑΠό ότι κατάλαβα δεν του το δίνει ο θείος του.. Απλά το έψαχνε να το αγοράσει από εκεί και κάπου διάβασε ότι κάνει 200 δολλάρια χωρίς συμβόλαιο, αλλά ο ξάδερφός του, του επιβεβαίωσε ότι είναι με συμβόλαιο κατι τετοιο
4. Πώς είσαι τόσο σίγουρος;; Αν έχεις κάποιες πηγές για αυτό πες μας κι εμάς. Και επίσης δεν είναι μόνο Ελλάδα. Μιλάμε δεν θα δουλεύει σε καμία χώρα γενικά στην Ευρώπη. ΕΠίσης η μεταπωλητική αξία φυσικά και θα πέσει αρκετά.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   aLienn46

aLienn46

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 23/09/2012 - 16:27

Απλά φίλε το κινητό να είναι GSM μοντέλλο (δηλαδή ΜΟΝΟ AT&T)

ok φιλε θα του το πω!

#33   natalia89

natalia89

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/09/2012 - 18:15

Αρχικα να σου πω οτι στην Αμερικη ολα τα κινητα ειναι κλειδωμενα.Με 200 ευρω ειναι σιγουρα με συνδεση και κλειδωμενα σε δικτυο.Γυρισα πριν 3 εβδομαδα απο Αμερικη.Ξερω τι σου λεω.

Και για το τελωνειο προσεξε μην την πατησεις!Φιλικα

#34   Mairoula1983

Mairoula1983

    iPH User

  • 151 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 23/09/2012 - 18:37

Δοκιμασε απο το site της apple .. Βαλε iphone 5, και οτι εισαι new customer . Και μετα θα σου βγαλει τα προγραμματα. Στην att τουλαχιστον απο οσο θυμαμαι 85 δολλαρια μου ειχε βγαλει το χαμηλοτερο παγιο

Απλά το λέω γιατί το παράγγειλε η ξαδέλφη μου που μένει εκει και είναι 50. γι αυτό το είπα

#35   vendetta

vendetta

    iPH User

  • 146 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/09/2012 - 01:35

καλησπερα παιδια και απο μενα,επειδη ρωτατε για τιμες iphone 5 στην Αμερικη,σας παραθετω το μηνυμα του ξαδερφου μου που ζει στη Νεα Υορκη και τον ρωτησα ποσο εχει σκετη συσκευη

IPhone 5 849.00$ plus tax 64 GB no contract.

και παρακατω με συμβολαιο
IPhone 5 32 GB with contract for 299.00

Τελευταία επεξεργασία από: vendetta, 24/09/2012 - 01:37


#36   Tom 3g

Tom 3g

    iPH User

  • 165 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:BobberRider

Δημοσίευση 24/09/2012 - 01:46

Απλά φίλε το κινητό να είναι GSM μοντέλλο (δηλαδή ΜΟΝΟ AT&T)


Απο το iphone 4s και μετά οι συσκευές είναι worldmode baseband που σημαίνει οτι υποστηρίζουν ολους του τύπους δικτύων, GSM, CDMA, LTE οπότε με ενα 4s ή iPhone 5 πας παντού!

#37   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 24/09/2012 - 02:03

Απο το iphone 4s και μετά οι συσκευές είναι worldmode baseband που σημαίνει οτι υποστηρίζουν ολους του τύπους δικτύων, GSM, CDMA, LTE οπότε με ενα 4s ή iPhone 5 πας παντού!


Για το 4S έχεις απόλυτο δίκιο.

Για το 5 έχεις εν μέρει δίκιο.

Αν δεις, υπάρχουν δύο μοντέλα GSM του iPhone 5. Το Α1428 και το Α1429.

Η ΑΤ&Τ έχει το Α1428. Η διαφορά μεταξύ τους είναι στις μπαντες του LTE.

Το 1428 δεν θα έχει LTE στην Ελλάδα(όποτε θα είναι διαθέσιμο) και γενικά στην Ευρώπη.(link)

Απλά θέλω να καταλήξω πως με ένα iPhone δεν πας παντού όσο αφορά το LTE κομμάτι.

#38   Tom 3g

Tom 3g

    iPH User

  • 165 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:BobberRider

Δημοσίευση 24/09/2012 - 02:39

Για το 4S έχεις απόλυτο δίκιο.

Για το 5 έχεις εν μέρει δίκιο.

Αν δεις, υπάρχουν δύο μοντέλα GSM του iPhone 5. Το Α1428 και το Α1429.

Η ΑΤ&Τ έχει το Α1428. Η διαφορά μεταξύ τους είναι στις μπαντες του LTE.

Το 1428 δεν θα έχει LTE στην Ελλάδα(όποτε θα είναι διαθέσιμο) και γενικά στην Ευρώπη.(link)

Απλά θέλω να καταλήξω πως με ένα iPhone δεν πας παντού όσο αφορά το LTE κομμάτι.


Καθε μερα μαθαίνεις και απο κατι!
Σωστος ο φιλος!

#39   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 24/09/2012 - 03:28

Μη το ζορίζετε το θέμα, ο φίλος θα βάλει τον άνθρωπο του να του το αγοράσει, θα το φέρει στην Ελλάδα, θα χεστεί επάνω του απο τη χαρά του που με 200 δολάρια κατάφερε να χτυπήσει iPhone5, και πάνω που θα το ανοίξει και θα του βάλει τη SIM, θα φάει τη πίκρα, γιατί η συσκευή θα είναι κλειδωμένη. Και μετά θα αρχίσει να ποστάρει στα fora ζητώντας να μάθει πως διάολο θα το ξεκλειδώσει, μιας και ο "αδελφός του που ξέρει απο unlocking" τελικά δε ξέρει και τόσα πολλά... Και αν είναι τυχερός, μετά απο 4-5 μήνες που θα το έχει και θα το βλέπει, θα κυκλοφορήσει ενδεχομένως και κάποιο εργαλείο unlock, και μπορεί και να κάνει επιτέλους και κανα τηλέφωνο. Στο μεταξύ η Cosmote και η Vodafone θα έχουν ήδη ανακοινώσει τα σχέδια τους για το LTE, και μέχρι το τέλος του χρόνου μια απο τις 2 εταιρείες μπορεί και να αρχίσει και την πιλοτική εφαρμογή του. Και τότε ο φίλος μας θα φάει τη δεύτερη πίκρα, όχι τόσο γιατί θα ανακαλύψει οτι το iPhone του ΔΕΝ υποστηρίζει LTE στην Ευρώπη, αλλά επειδή θα καταλάβει οτι μετά απο 2 χρόνια (ή 3) που θα θελήσει να το πουλήσει για να πάρει καινούργιο, η συσκευή θα έχει αρκετά μειωμένη αξία, γιατί ποιος θα θέλει εν έτει 2014-2015 (που θα υπάρχουν στάνταρ δίκτυα LTE στην Ελλάδα) να αγοράσει μεταχειρισμένη συσκευή που δεν υποστηρίζει LTE;

Και έτσι ακριβώς θα γίνουν τα πράγματα, γιατί πολύ απλά αυτό το έργο το έχουμε ξαναδεί. Για την ακρίβεια, το βλέπουμε κάθε χρόνο τέτοια εποχή...

#40   Kostandin

Kostandin

    iPH newbie

  • 23 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/09/2012 - 03:45

http://www.ebay.com/...item2a234d5409#
Αυτό πως το εξηγείτε?

#41   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/09/2012 - 06:50

Μη το ζορίζετε το θέμα, ο φίλος θα βάλει τον άνθρωπο του να του το αγοράσει, θα το φέρει στην Ελλάδα, θα χεστεί επάνω του απο τη χαρά του που με 200 δολάρια κατάφερε να χτυπήσει iPhone5, και πάνω που θα το ανοίξει και θα του βάλει τη SIM, θα φάει τη πίκρα, γιατί η συσκευή θα είναι κλειδωμένη. Και μετά θα αρχίσει να ποστάρει στα fora ζητώντας να μάθει πως διάολο θα το ξεκλειδώσει, μιας και ο "αδελφός του που ξέρει απο unlocking" τελικά δε ξέρει και τόσα πολλά... Και αν είναι τυχερός, μετά απο 4-5 μήνες που θα το έχει και θα το βλέπει, θα κυκλοφορήσει ενδεχομένως και κάποιο εργαλείο unlock, και μπορεί και να κάνει επιτέλους και κανα τηλέφωνο. Στο μεταξύ η Cosmote και η Vodafone θα έχουν ήδη ανακοινώσει τα σχέδια τους για το LTE, και μέχρι το τέλος του χρόνου μια απο τις 2 εταιρείες μπορεί και να αρχίσει και την πιλοτική εφαρμογή του. Και τότε ο φίλος μας θα φάει τη δεύτερη πίκρα, όχι τόσο γιατί θα ανακαλύψει οτι το iPhone του ΔΕΝ υποστηρίζει LTE στην Ευρώπη, αλλά επειδή θα καταλάβει οτι μετά απο 2 χρόνια (ή 3) που θα θελήσει να το πουλήσει για να πάρει καινούργιο, η συσκευή θα έχει αρκετά μειωμένη αξία, γιατί ποιος θα θέλει εν έτει 2014-2015 (που θα υπάρχουν στάνταρ δίκτυα LTE στην Ελλάδα) να αγοράσει μεταχειρισμένη συσκευή που δεν υποστηρίζει LTE;

Και έτσι ακριβώς θα γίνουν τα πράγματα, γιατί πολύ απλά αυτό το έργο το έχουμε ξαναδεί. Για την ακρίβεια, το βλέπουμε κάθε χρόνο τέτοια εποχή...

Δηλαδή εσύ αν σκάσεις 800 για να πάρεις ένα από την Ελλάδα , τι ποσοστό θα πάρεις πίσω αν επιχειρήσεις να το πουλήσεις το 2014; Τα μισά ? αν το πάρει 200 (λέμε τώρα) το 2014 θα πάρει τα διπλά από Αμερική τουλάχιστον άνετα . Για Ελλάδα το 2014 αμφιβάλλω αν θα υπάρχουν πολλοί που η αγοραστική τους δύναμη θα το επιτρέπει...

#42   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 24/09/2012 - 08:03

Οποίος μπορεί να μου φέρει κλειδωμένο στην AT&T με 300$ του το αγοράζω άμμεσα...

#43   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 24/09/2012 - 09:24

Κοιτάχτε, δεν υπάρχει λόγος να το παιδεύουμε το πράγμα. Εδώ θα είμαστε όλοι μας όταν σε μερικές μερές θα αρχίσουν να έρχονται τα iPhone5 όλων αυτών που έκαναν την κίνηση να το παραγγείλουν απο Αμέρικα. Και τότε θα δούμε αν η ιστορία επαναλαμβάνεται ή όχι... Εγώ εξέφρασα την άποψη μου με βάση αυτά που συμβαίνουν σταθερά και απαρέγκλιτα εδώ και 4 χρόνια κάθε φορά που η Apple κυκλοφορεί νέο iPhone. Και θεωρώ οτι ΔΕΝ έχει αλλάξει κάτι φέτος σε σχέση με τις προηγούμενες χρονιές, οπότε θα δούμε και πάλι την παράσταση "βοηθήστε με, είναι κλειδωμένο". Όπως είπε και κάποιος παραπάνω, απλά δεν γίνεται όλοι αυτοί που επιλέγουν να αγοράσουν την συσκευή τους απο Ελλάδα να είναι βλάκες, και όλοι αυτοί που επιλέγουν να την αγοράσουν απο Αμερική να είναι οι έξυπνοι. Είναι προφανές πως υπάρχει κάποιο tradeoff, το οποίο ΔΕΝ το λαμβάνουν υπόψη οι περισσότεροι απο αυτούς που επιλέγουν να αγοράσουν απο Αμερική. ΠΡΟΣΟΧΗ: δεν λέω οτι δεν το γνωρίζουν, λέω οτι επιλέγουν να μην το λάβουν υπόψη. Αυτά ακριβώς τα άτομα που συνειδητά επιλέγουν να μην λάβουν υπόψη το tradeoff της αγοράς συσκευής απο την Αμερική, είναι αυτά που κατακλύζουν τα fora ζητώντας βοήθεια για να ξεκλειδώσουν την κλειδωμένη συσκευή τους. Αυτοί που ξέρουν τι να κάνουν ή που είναι πρόθυμοι να δεχτούν το tradeoff, δεν ζαλίζουν τον έρωτα κανενός: ξέρουν τι να περιμένουν και πράττουν ανάλογα, οπότε δεν αναφέρομαι καν σε αυτούς. Για τους άλλους όμως, το μόνο που έχω να πω είναι, "μετά την απομάκρυνση εκ του ταμείου, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται"...

#44   tgiannak

tgiannak

    iPH Enthousiast

  • 426 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:tgiannak

Δημοσίευση 24/09/2012 - 09:53

τα σεναρια που λες για LTE ειναι επιστημονικης φαντασιας...τι να το κανω εγω το LTE οταν αυτο θα αρχισει πιλοτικα το 2013 η 14 και μονο Αθήνα αφου ειμαι επαρχια;; και Αθήνα οχι ολες τις περιοχες..και εγω σου λεω οτι γινεται το μπαμ και βαζουν σε ολη την ελλαδα το 2013..τι να το κανω που θα πρεπει να πληρωνω τα κερατα μου για αυτες τις ταχυτητες;;;
οπως οταν ηρθε το dsl ελλαδα που πληρωνες δε ξερω κι εγω ποσα...στο iphone 7 που θα αγορασω να μαι καλα μεχρι τοτε..θα κοιταξω να υποστηριζει LTE...

προς το παρον τσακωσα ενα Α1428 !

Τελευταία επεξεργασία από: tgiannak, 24/09/2012 - 09:53


#45   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/09/2012 - 10:29

Παιδιά το imzdl.com ξεκλειδώνει όλα τα ATT. Ακόμη και τα 5άρια. Επιπλέον υπάρχει και τρόπος να αγοράσεις 400 δολάρια το κινητό, από άτομο που έχει ήδη συμβόλαιο και χωρίς να πληρώσεις για νέο συμβόλαιο. Επιπλέον, υπάρχει τρόπος να κάνεις την παραγγελία από εδώ, στο Αμερικάνικο US store. Χτες αγόραζα από το US iTunes Store video clips.

Το μόνο πρόβλημα είναι το τελωνείο που σίγουρα θα περάσει αν το στείλειμη ίδια η Apple.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες