Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 24 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 5 στην Ελλάδα! Εντυπώσεις χρηστών!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4270 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1966   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 06/11/2012 - 21:49

Πάντως το νομικό πλαίσιο είναι ξεκάθαρο..Αν γίνει έλεγχος από τον αγοραστή παρουσία του πωλητή,όπως και επιβάλλεται, η ευθύνη αντικατάστασης είναι του πωλητή που στην προκειμένη περίπτωση είσαι εσύ και όχι η εταιρία.


Για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου κι εγώ. Εγώ είμαι με τον καταναλωτή 1000% και θεωρώ ότι στο 99% των περιπτώσεων έχει δίκιο.

Ο καταστηματάρχης όμως αν δεν έχει διαβεβαίωση από την Apple ή από κάποιον ότι θα καλύψει το κόστος αντικατάστασης με καινούριο, γιατί να βάλει από την τσέπη του 739- ΦΠΑ-κέρδος και τη στιγμή κιόλας που το
ποσοστό κέρδους από την Apple είναι πολύ μικρό;
Εσύ θα το έκανες;
Πρώτα πρέπει να ψάχνουμε τις ευθύνες στους κατασκευαστές-κολοσσούς και μετά στο απλό μαγαζί που δύσκολα τα φέρνει βόλτα. Δεν είναι όλοι παγαπόντηδες...

Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1967   smoothjimmy27

smoothjimmy27

    iPH Addict

  • 803 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:smoothjimmy27

Δημοσίευση 06/11/2012 - 21:53

ρε φίλε πάω στο τάδε ΜΑΓΑΖΙ και αγοράζω ένα τηλ.φευγω πάω ΣΠΙΤΙ το ανοίγω και βλέπω γρατζουνιες,το πας πίσω και έχεις την απαίτηση να στο αλλάξουν;δεν νομίζω τακη

Εγω ρωτησα που ειναι το καταστημα που το αγορασε ο φιλος. Εσυ τι καταλαβες;;;

Αν το ανοίξεις στο μαγαζί παρουσία πωλητή θα το αλλάξει δλδ το μαγαζί;

Εννοειται οτι το ανοιγω επιτοπου στο καταστημα

#1968   idoc

idoc

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 06/11/2012 - 21:53

Γιατί οφείλει να τηρήσει τους όρους της αγοραπωλησιας, με προιόν αντίστοιχο των προδιαγραφών του,δηλαδή καινούργιο και άριστο..
Η σχέση της εταιρίας, με τον πωλητη και οι συνδιαλλαγές τους δεν αφορούν τον αγοραστή..

#1969   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 06/11/2012 - 21:58

Γιατί οφείλει να τηρήσει τους όρους της αγοραπωλησιας, με προιόν αντίστοιχο των προδιαγραφών του,δηλαδή καινούργιο και άριστο..
Η σχέση της εταιρίας, με τον πωλητη και οι συνδιαλλαγές τους δεν αφορούν τον αγοραστή..

Δε διαφωνώ ούτε πριν διαφωνούσα.
Οι Έλληνες καταστηματάρχες ευθύνονται στο εξής: Αφού δεν μπορούν να είναι σύννομοι και έχουν προβλήματα τέτοια λόγω της κατασκευάστριας βέβαια, δεν θα έπρεπε να τα εμπορεύονται καν.
Αλλά ποιος το κάνει αυτό;

Αναρτημένη εικόνα


#1970   idoc

idoc

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 06/11/2012 - 22:00

Ο καθένας αναλαμβάνει τις ευθύνες του..
Αλλά αν δεν μπορεί να είναι σύννομος τότε είναι απατεώνας..

#1971   nikoskoroblos

nikoskoroblos

    iPH newbie

  • 39 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/11/2012 - 22:27

iPhone 5 white 16G - εβδομαδας 41 .
το παρέλαβα σήμερα απο Γερμανό Αγίας Παρασκευής μετρητά σκέτη συσκευή.
όλα τέλεια παιδιά , αψεγάδιαστο χωρίς καμία γρατζουνιά και χωρίς τζόγο οθόνης .
δευτέρα πέρνω τηλ και μου λέει φίλε μου Τετάρτη πρωί πάρε με τηλ γιατί ίσως παραλάβω. σήμερα με πέρνει τηλ μεσημεράκι και μου λέει 17,30 έλα να το πάρεις.
τα παιδιά εκεί μια χαρά το ανοίξαμε μαζί εκεί , του λέω ακούστηκαν κάποια μεμονομένα περιστατικά , μου λέει ότι θέμα προκύψει φέρτο με τη μία και το στέλνω για αντικατασταση με καινούριο με 739 ευρώ δεν παίζουμε , και σιγά μην εμπιστευτώ εγώ κάποιον να το ανοίξει σε σερβις , κατευθείαν για καινούριο. μου φάνηκε ξηγημένος ο τύπος φανατικός iphonakias.

επίσης μου είπε πως δεν υπάρχει τπτ στην αγορά και πώς το βρήκα αυτο ασε κτλ κτλ. δηλαδή δεν θα έχει παραλαβή επόμενες μέρες.
Αυτά απο εμένα , αντε με το καλό και οι υπόλοιποι!

#1972   japan

japan

    iPH Addict

  • 620 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 06/11/2012 - 22:28

εγω κανενα προβλημα εδω και μερικες μερες που το εχω λευκο .παντος αν το ανοιξεις και εχει σημαδι ειναι οντως απαραδεκτο.απο την αλλη αν γρατζουνηθει μετα εγω δεν θυμαμαι καμια apple συσκευει να πηρα και να μην γρατζουνιετε ευκολα .iphone 3g- 3gs πισω η πλατη και το νικελ γυρο δεν τολμουσες να το ακουμπησεις ..4-4s το γυρο ασημι ακομα και με θηκη εβλεπες σημαδια...ipod touch4 το νικελ χαλια μεσα σε λιγες ωρες.ολα αυτα αν δεν τα πολυ προσεχες.αρα μην παραπονιεστε για το 5 αν και γω το ασπρο το βλεπω να γρατζουνιετε δυσκολα.

#1973   panais13

panais13

    iPH Contributor

  • 1.155 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:panais13

Δημοσίευση 06/11/2012 - 22:38

Δε διαφωνώ ούτε πριν διαφωνούσα.
Οι Έλληνες καταστηματάρχες ευθύνονται στο εξής: Αφού δεν μπορούν να είναι σύννομοι και έχουν προβλήματα τέτοια λόγω της κατασκευάστριας βέβαια, δεν θα έπρεπε να τα εμπορεύονται καν.
Αλλά ποιος το κάνει αυτό;

εγω.δεν πήρα ούτε ένα μαύρο,και ούτε θα παρω

#1974   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 07/11/2012 - 01:08

Γιατί οφείλει να τηρήσει τους όρους της αγοραπωλησιας, με προιόν αντίστοιχο των προδιαγραφών του,δηλαδή καινούργιο και άριστο..
Η σχέση της εταιρίας, με τον πωλητη και οι συνδιαλλαγές τους δεν αφορούν τον αγοραστή..

Καινούριο και άριστο είναι και το ανακατασκευασμένο και είναι αντίστοιχο των προδιαγραφών του αρχικού.

Το DOA όπως το εννοούμε, αντικατάσταση δηλαδή με σφραγισμένο δεν ορίζεται σε κανένα νόμο δυστυχώς.

Οπότε εφόσον δεν ορίζεται, είναι στη διακριτική ευχέρεια του μαγαζάτορα ο οποίος και ενδεχομένως να χρεωθεί από την τσέπη του τη συσκευή των 740 ευρώ.

Οπότε γιατί να μη το στείλει στο service που θα του στείλουν βάση εγγύησης ΔΩΡΕΑΝ το ανακατασκευασμένο?

#1975   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 07/11/2012 - 01:32

Καινούριο και άριστο είναι και το ανακατασκευασμένο και είναι αντίστοιχο των προδιαγραφών του αρχικού.

Το DOA όπως το εννοούμε, αντικατάσταση δηλαδή με σφραγισμένο δεν ορίζεται σε κανένα νόμο δυστυχώς.

Οπότε εφόσον δεν ορίζεται, είναι στη διακριτική ευχέρεια του μαγαζάτορα ο οποίος και ενδεχομένως να χρεωθεί από την τσέπη του τη συσκευή των 740 ευρώ.

Οπότε γιατί να μη το στείλει στο service που θα του στείλουν βάση εγγύησης ΔΩΡΕΑΝ το ανακατασκευασμένο?


Εσένα θα σ άρεσε να πληρώσεις καινούριο και να έχει ένα πρόβλημα και να πάρεις ανακατασκευασμένο δλδ μεταχειρισμένο.

Το ανακατασκευασμένο είναι ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ όσο και να μη θέλει να το παραδεχτεί η Apple και ο οποιοσδήποτε. Μπορεί να προέρχεται από οποιαδήποτε βλάβη.

Από γρατσουνιά μέχρι μητρική.

Η Apple έπρεπε να καλύπτει τους μαγαζάτορες να κάνουν αντικατάσταση με καινούριο εφόσον έχει πρόβλημα out of the box. Αλλά δε θέλει να ασχοληθεί μας έχει γραμμένους στα @@ της.
Αν δεν μπορείς όμως να καλύψεις κάποιους κανόνες ΔΕΝ πρέπει να πουλάς..

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 07/11/2012 - 01:33

Αναρτημένη εικόνα


#1976   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1.287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/11/2012 - 01:51

Εμένα στο χάρτινο κουτί που είχε μέσα το iPhone 5,είχε μέσα και ένα άλλο χαρτί που έγραφε σε ποιους κατασκευαστές ισχύει το DOA, και πόσες μέρες, και δίπλα την εγγύηση. Στην Apple είχε - Doa (δηλαδή καθόλου) και 12 μήνες εγγύηση.
Ενώ στους άλλους έλεγε 12 μέρες doa, 3 - 7 ανάλογα με τον κατασκευαστή.
Ότι να ναι πραγματικά!

#1977   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 07/11/2012 - 01:53

Το χαρτί αυτό ήταν από που; Από ποιο κατάστημα;
Όταν ένα μαγαζί δίνει DOA πχ στην LG ή στη Samsung και δε δίνει στην Apple τότε ποιος φταίει;

Αναρτημένη εικόνα


#1978   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1.287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/11/2012 - 01:58

Από Cosmote το πήρα,από το online shop. Το χαρτί έγραφε πάνω δεξιά Cosmote.
Αν θες θα το βγάλω αύριο μια foto να το δείτε....

Τελευταία επεξεργασία από: vagos456, 07/11/2012 - 01:58


#1979   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 07/11/2012 - 01:59

Από Cosmote το πήρα,από το online shop. Το χαρτί έγραφε πάνω δεξιά Cosmote.
Αν θες θα το βγάλω αύριο μια foto να το δείτε....


Σε πιστεύω δεν χρειάζεται... άρα αποδεικνύεται ότι φταίει η Apple και όχι τα μαγαζιά..

Αναρτημένη εικόνα


#1980   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 07/11/2012 - 02:06

Εσένα θα σ άρεσε να πληρώσεις καινούριο και να έχει ένα πρόβλημα και να πάρεις ανακατασκευασμένο δλδ μεταχειρισμένο.

Το ανακατασκευασμένο είναι ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ όσο και να μη θέλει να το παραδεχτεί η Apple και ο οποιοσδήποτε. Μπορεί να προέρχεται από οποιαδήποτε βλάβη.

Από γρατσουνιά μέχρι μητρική.

Η Apple έπρεπε να καλύπτει τους μαγαζάτορες να κάνουν αντικατάσταση με καινούριο εφόσον έχει πρόβλημα out of the box. Αλλά δε θέλει να ασχοληθεί μας έχει γραμμένους στα @@ της.
Αν δεν μπορείς όμως να καλύψεις κάποιους κανόνες ΔΕΝ πρέπει να πουλάς..

Μα το ίδιο λέμε.

Για αυτό λέω ότι ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν καλύπτεται από το νόμο.

Εφόσον η Apple κακώς δεν εγκρίνει επίσημα DOA σε χώρες χωρίς Apple Store, οι μαγαζάτορες θα πρέπει να μπουν μέσα ενδεχομένως προσφέροντάς το οι ίδιοι.

Οπότε το βλέπω λογικό από μέρους τους να προσπαθούν να το αποφύγουν. Είναι καταφανέστατο σφάλμα της Apple όμως. Όπως με την εγγύηση άλλωστε.

Ναι μεταχειρισμένο είναι το ανακατασκευασμένο. Καλύπτεται από εγγύηση όμως. Όσο βγάζει προβλήματα τόσο θα τους το πηγαίνω. Να δούμε ποιανού τα νεύρα θα σπάσουν πρώτα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 17

0 μέλη, 17 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες